Vašingtonas, archyvinė nuotrauka

JAV akcijų rinka ties žlugimo riba

(atnaujinta 10:03 2020.11.23)
JAV kyla rizika susidurti su įsipareigojimų nevykdymo banga ir didžiuliu turto kainų kritimu

VILNIUS, lapkričio 22 — Sputnik. JAV rizikuoja susidurti su įsipareigojimų nevykdymo banga ir didžiuliu turto kainų kritimu. Verslas susidūrė su didžiulėmis skolomis, kad susidorotų su mažėjančiomis pajamomis dėl pandemijos. Viešųjų bendrovių finansinių įsipareigojimų ir turto santykis yra didžiausias per dvidešimt metų. O biržų kotiruotės auga. Kaip tai kelia grėsmę šalies ir pasaulio ekonomikai, rašo RIA Novosti autorė Natalija Dembinskaja.

Tikisi geriausio

Per pastaruosius šešis mėnesius Amerikos bendrovių kainos sparčiai kilo dėl investuotojų aktyvumo ir vyriausybės priemonių remti ekonomiką kovojant su pandemijos padariniais. Akcijų rinka prieš prezidento rinkimus paslydo dėl politinio nestabilumo. Tačiau po žinios apie sėkmingus "Pfizer" vakcinos bandymus akcijų indeksai pakilo.

JAV doleriai, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Наталья Селиверстова

Investuotojus užvaldė optimizmas — blogiausias laikas baigėsi, o daugelio įmonių akcijos labai pabrango. Tačiau JAV federalinis rezervas perspėja, kad rinka gali žlugti bet kurią akimirką. Reguliatorius pabrėžia, kad padėties pablogėjimo išvengta dėl Federalinio rezervo finansavimo (spaustuvė padidino rinkų likvidumą) ir "dėl kitų veiksmų ekonomikai paremti".

Jei pandemija trunka ilgiau nei tikėtasi, ypač jei vėluojama gaminti ar platinti vakciną, garantuojama didelė bėda. Didžiausia rizika yra antrojo uždarymo įvedimas uždarius verslą ir masiškai sumažinus darbo vietas.

Apaugo skolomis

Reguliatorius yra labai susirūpinęs dėl didžiulių įmonių skolų. Bendrovės turėjo padidinti skolinimąsi, kad išgyventų ilgą pajamų mažėjimo laikotarpį ir staigų ekonominės veiklos nuosmukį. Dabar JAV valstybinių bendrovių skolų ir jų turto santykis yra didžiausias per 20 metų.

Visų pirma, draudimo sektorius praskolintas iki tokio lygio, kokio nebuvo nuo 2008 metų finansų krizės. Ypač nukentėjo komercinio nekilnojamojo turto rinka, kuri yra labai jautri koronaviruso apribojimams. Visos viltys į tai, kad masinė vakcinacija padės.

"Priešingu atveju užgimstantis atsigavimas žlugs ir tai darys spaudimą finansų rinkoms", — lapkritį sakė Federalinio rezervo atstovai.

Apatinis diapazonas, investicinio lygio skola, yra "beveik rekordinis" ir siekia 2,25 trln. JAV dolerių, arba 35% visų įmonių obligacijų. Esant tokiai situacijai, pabrėžia Federalinis rezervo bankas, akcijų rinkos žlugimo rizika yra itin didelė.

Donaldas trampas, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Владимир Астапкович

Be to, centrinis bankas nurodė, kad besitęsianti prekybos įtampa tarp JAV ir Kinijos, geopolitinis netikrumas kartu su nepateisinamai aukštomis turto kainomis gali sukelti stiprų sukrėtimą.

"Tai susilpnins investuotojų norą rizikuoti apskritai", — pabrėžia pranešimo autoriai. Dėl to akcijų indeksų kritimas gali būti labai didelis.

Grėsmę kelia ir perspektyva padidinti pagrindines palūkanų normas. Pasibaigus pinigų palengvinimo ciklui, prie pigių pinigų pripratusios rinkos ir gamyba susidurs su rimtomis problemomis.

Dėmesys vakcinoms

Kovo mėnesį JAV rinkos patyrė didžiausių nuostolių nuo 1987 metų. "Dow Jones", "S&P 500" ir "NASDAQ" sumažėjo beveik dešimčia procentų — tai didžiausias kritimas per 33 metus.

Rizikos draudimo fondo "Pershing Squar" įkūrėjas, milijardierius Billas Ekmanas yra įsitikinęs, kad, nepaisant ažiotažo dėl vakcinų, viskas pasikartos, vyriausybės vėl turės patekti į karantinus ir uždaryti. Daugelis įmonių bankrutuos. Ateinantys mėnesiai bus sunkiausi.

Netrukus vertybinių popierių rinkos katastrofą numatė ir buvęs Džordžo Sorošo bendradarbis, multi-milijonierius investuotojas Džimas Rodžersas. Jo nuomone, pernelyg didelės antivirusinės priemonės pablogino ir taip sunkią padėtį. Todėl susikaupė precedento neturinčios skolos, kurioms reikalinga didesnė centrinių bankų parama.

Yra tik du realūs scenarijai: didžiuliai įsipareigojimų nevykdymai ir (arba) didelis skolininkų šalių valiutų nuvertėjimas. JAV artėjanti akcijų rinkos katastrofa bus sunkiausia nuo Didžiosios depresijos, sakė Rodžersas.

Vienas iš pagrindinių akcijų rinkos katastrofos veiksnių gali tapti būtent situacija su vakcinomis — jei jos nepateisins lūkesčių. Jau kilo abejonių dėl jų saugumo ir veiksmingumo: mirė vienas iš savanorių, išbandžiusių Didžiosios Britanijos ir Švedijos farmacijos kompanijos "AstraZeneca" vaistą.

Tegai:
rinka, akcija, JAV
Vamzdžių klojimo laivas Akademik Čerskij

Sertifikatorius neigia pranešimus apie pasitraukimą "Nord Stream-2" projekto

(atnaujinta 20:02 2020.11.26)
Bendrovė priėjo prie išvados, kad sankcijos bus taikomos paslaugoms, susijusioms su laivais ir juose sumontuota įranga, reikalinga projektui

VILNIUS, lapkričio 26 — Sputnik. Norvegų "Det Norske Veritas" — "Germanischer Lloyd" (DNV GL) neatsisako "Nord Stream-2" dujotiekio sertifikavimo, tačiau nutraukia darbus, susijusius su jūrų laivais, praneša RBC, remdamasis bendrovės atstovais.

"DNV GL nepriėmė sprendimo atsisakyti sertifikuoti "Nord Stream-2" dujotiekio sistemą", — sakė bendrovės pareigūnas.

Kaip paaiškino DNV, išnagrinėjusi naują Valstybės departamento aiškinimą dėl sankcijų prieš Rusijos ir Vokietijos dujotiekį veiksmų, bendrovė priėjo prie išvados, kad sankcijos bus taikomos paslaugoms, susijusioms su laivais ir juose sumontuota įranga, reikalinga projektui. Bendrovė pabrėžė, kad neatsisako teikti su "Nord Stream-2" vamzdynais susijusių paslaugų.

"Nord Stream-2" DNV GL dalyvavo dokumentų peržiūroje ir statybos darbų atitikties standartams patikrinime. Tai taip pat apėmė įrangos, kuri buvo naudojama laivuose, tiesiant dujotiekį, bandymus ir paruošimą. Be to, įmonei reikėjo išduoti atitikties sertifikatą, tinkamai įvykdžius projektą.

Projektas "Nord Stream-2" numato dviejų dujų linijų, kurių bendras pajėgumas — 55 mlrd. kubinių metrų per metus, iš Rusijos pakrantės per Baltijos jūrą į Vokietiją. Jis taip pat eis per Suomijos, Švedijos ir Danijos teritorines arba išskirtines ekonomines zonas. Projektą įgyvendina "Nord Stream 2 AG". "Gazprom" skirs pusę lėšų, o likusią dalį investuos Europos partneriai: "Uniper", "Wintershall", "OMV", "Shell" ir "Engie".

Vokietija remia statybą, pabrėždama, kad projektas yra komercinis. Pasak ekonomikos ministro Peterio Altmejerio, "Nord Stream-2" prisidės prie dujų tiekimo į Europą stabilizavimo.

Projektą taip pat palaiko Austrija, kuri suinteresuota patikimu gamtinių dujų tiekimu. Viena pabrėžė, kad JAV ketinimai taikyti sankcijas projekte dalyvaujančioms įmonėms "kelia klausimų tarptautinės teisės požiūriu".

Pasak Austrijos koncerno "OMV" vadovo Rainerio Zelės, Maskva jau seniai įsitvirtino kaip patikima energijos išteklių tiekėja.

Projektą taip pat remia Norvegija, kurios vyriausybei priklauso 30 proc. bendrovės "Kvaerner", vieno iš dujotiekio rangovų, akcijų.

Prieš dujotiekio tiesimą yra JAV, Ukraina, Lenkija ir kai kurias kitos valstybės. Pasak kritikų, "Nord Stream-2" yra politinis projektas. Tuo tarpu Rusijos valdžios institucijos ne kartą pareiškė, kad projektas yra komercinis, o jo tikslas — padidinti Europos energetinį saugumą.

Nord Stream-2
© Sputnik
"Nord Stream-2"
Tegai:
Nord Stream-2
Temos:
Dujotiekio "Nord Stream-2" statyba
Dokai Klaipėdos uoste, archyvinė nuotrauka

Malkų įlanką papildė antrasis plaukiojantis dokas

(atnaujinta 18:26 2020.11.26)
Pažymima, kad šiuo metu 201 metro ilgio, 35 metrų pločio ir 30 000 tonų keliamosios galios dokui PD-170, atliekami paskutiniai remonto darbai. Pirmąjį laivą remontui jis priims jau šių metų gruodį

VILNIUS, lapkričio 26 — Sputnik. Vakarų laivų gamyklos įmonių grupės (VLG) dokų rikiuotę papildė antras laivų remontui skirtas plaukiojantis dokas, praneša Klaipėdos uosto spaudos tarnyba.

Pabrėžiama, kad jis pastatytas į nuolatinę savo vietą ir jau netrukus galės priimti laivus. Tokie pokyčiai simbolizuoja, jog sparčiais žingsniais artėjama Malkų įlankos infrastruktūros išvystymo projekto pirmojo etapo pabaigos link.

Pažymima, kad šiuo metu 201 metro ilgio, 35 metrų pločio ir 30 000 tonų keliamosios galios dokui PD-170, atliekami paskutiniai remonto darbai. Pirmąjį laivą remontui jis priims jau šių metų gruodį. 

"Tai išskirtinis projektas, prie kurio sėkmingo įgyvendinimo dirbo daugybė žmonių. Noriu jiems visiems nuoširdžiai padėkoti. Į savo nuolatinę vietą pastatytas dokas — tai vienas svarbiausių akcentų, bylojančių, kaip keičiasi Malkų įlanka, kaip ji atsiveria naujoms galimybėms ir perspektyvoms. Iki šiol senos krantinės ir nepakankamas gylis ribojo krovos procesus, neleido išnaudoti visų turimų krovos ir technologinių galimybių uosto kompanijoms," — sakė Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos generalinis direktorius Algis Latakas.

Tuo pačiu teigiama, kad šiuo metu laukiama 2-ojo įmonės nuomojamų krantinių rekonstrukcijos etapo pradžios. Jų rekonstrukcija yra būtina, norint remontuoti ir prišvartuoti atvykstančius didelio tonažo laivus, kadangi daugiau nei prieš 50 metų pastatytos krantinės dėl esamo ilgio ir gylio, nebeatitinka šių dienų laivybos tendencijų ir poreikių, šiuolaikinių laivų parametrų. 

Tegai:
Klaipėdos uostas
Dar šia tema
Lietuva nori pinigų avarijos Baltarusijos AE atveju
Lietuva šiais metais tapo finansinių paslaugų eksporto lydere Baltijos šalyse
Data

Kokia šiandien diena: lapkričio 27-osios šventės

(atnaujinta 19:31 2020.11.26)
Šią dieną 1995 metais prezidentas Algirdas Brazauskas įteikė Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino 2-ojo laipsnio ordiną žymiam rusų muzikantui Mstislavui Rostropovičiui

Lapkričio 27 yra 331-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių (keliamaisiais metais – 332-a). Nuo šios dienos iki metų galo lieka 34 dienos.

Vardadienį švenčia Almanta, Almantas, Girvydė, Maksas, Maksima, Maksimas, Maksimilijonas, Skomantas, Skomantė, Skomina, Skominas, Vergilija,Vergilijus, Virgas, Virgilija, Virgilijus.

1590 metais Karaliaučiuje Jonas Bretkūnas baigė pirmąjį lietuvišką visos Biblijos vertimą. 

1881 — gimė Konstantinas Šakenis, kultūros istorikas, vertėjas, IV Seimo pirmininkas. 

1926 — gimė aktorius Laimonas Noreika.

1944 — gimė žurnalistė, poetė, politinė bei visuomenės veikėja Dalia Teišerskytė.

1995 — prezidentas Algirdas Brazauskas įteikė Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino 2-ojo laipsnio ordiną žymiam rusų muzikantui Mstislavui Rostropovičiui.

1997 — Prancūzijos prezidentas Žakas Širakas patvirtino Prancūzijos parlamento žemųjų rūmų ratifikuotas Baltijos ir Europos Sąjungos Asociacijos (Europos) sutartis.

1701 — Švedijoje gimė termometro išradėjas Andersas Celsijus

1895 — mirė prancūzų rašytojas Aleksandras Diuma.

1895 — Alfredas Bernardas Nobelis, dinamito išradėjas, įsteigė Nobelio apdovanojimus.

1910 — Niujorke atsidarė didžiausia pasaulyje Penn traukinių stotis.

1943 — įvyko Teherano konferencija, kurioje dalyvavo Čerčilis, Ruzveltas ir Stalinas.

1971 — į Marsą nuskrido pirmasis Žemės pasiuntinys – sovietinis kosminis aparatas "Mars–2".

 1942 — gimė JAV roko žvaigždė Džimis Hendriksas.

Tegai:
kalendorius
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai