Nord Stream-2 dujotiekio statyba, Riugeno sala, Vokietija, archyvinė nuotrauka

Ar pasiteisins Vokietijos "Nord Stream-2" išsaugojimo gudrybė?

(atnaujinta 12:33 2020.12.03)
Berlynas vis ieško būdų, kaip apeiti JAV sankcijas "Nord Stream-2" statybose dalyvaujančioms įmonėms, šį kartą nuspręsta kurti aplinkosaugos fondą

VILNIUS, gruodžio 3 — Sputnik. Berlynas vėl svarsto, kaip išvengti sankcijų "Nord Stream-2" projektui: šį kartą kalbama apie specialaus aplinkosaugos fondo sukūrimą. Tikimasi, kad tai padės apeiti Amerikos apribojimus ir saugiai užbaigti dujotiekio statybą. Ar tai pasiteisins, aiškinosi RIA Novosti autorė Sofija Melničuk. 

Fondas padės

"Taip Manuela Švezig nori pergudrauti JAV vyriausybę", — rašoma Vokietijos laikraščio "Bild" antraštėje. Apie sudėtingą regiono vadovybės planą žurnalistai sužinojo iš neįvardytų šaltinių.

Anot jų, organizacija "Klimato apsaugos fondas MV" ("StiftungKlimaschutz MV") pasirodys artimiausiomis dienomis. Įmonė spręs tik su dujotiekiu susiejusius klausimus, o pats "Putino vamzdis" (taip dujotiekis vadinamas laikraštyje) bus pristatytas kaip Meklenburgo-Vakarų Pomeranijos "svarbus aplinkos apsaugos objektas".

Vokietijos įmonės, kurioms gresia sankcijos, perduos savo paslaugas fondo valdymui, o jis jas nukreips į dujotiekio statybą. Taigi, nė viena įmonė nedirbs tiesiogiai su Rusijos projektu ir joms nebus taikomos ribojamosios priemonės.

Federalinės žemės Energetikos, infrastruktūros ir skaitmeninimo ministerija kol kas nekomentavo publikacijos.

Atsisakymas atsisakyti

Tai nėra pirmoji vokiečių iniciatyva padėti "Nord Stream". Rugsėjo mėnesį Vokietijos vyriausybė pasiūlė JAV pastatyti amerikiečių suskystintų gamtinių dujų (SGD) saugyklas Brunsbiutelio ir Vilhelmshaveno uostuose. Vokietijos valdžia tam skyrė apie milijardą dolerių, pranešė laikraštis "Die Zeit". Mainais Vašingtonas pritartų dujotiekio atidavimui eksploatuoti.

Neilgai trukus JAV Senatas pareikalavo papildomų sankcijų įmonėms Zasnico mieste, Riugeno saloje. Ten Rusijos projekto logistikos bazė — Mukrano uostas, kurį aptarnauja "Fährhafen Sassnitz". Burmistras Frankas Kraftas piktinosi: tai pažeidė tarptautinę teisę ir grasino darbo vietų praradimais. Jis tvirtino, kad Europa neturėtų leisti kištis į savo reikalus.

Niekas nebaudė miesto už užsispyrimą, tačiau nebuvo įgyvendintas ir terminalų, skirtų Amerikos SGD, projektas. Už juos Vilhelmshavene atsakinga bendrovė "Uniper" persigalvojo, pranešė AP. Rinkos žaidėjai tiesiog nenorėjo pirkti suskystintų dujų.

Tačiau jie visiškai neatsisako SGD saugyklų Vokietijoje. Vokietijos ekonomikos ministerijos atstovė Annika Einhorn sakė, kad apskritai vyriausybė palankiai vertina iniciatyvas, kurios "dar labiau paįvairins dujų infrastruktūrą".

Sankcijos ar nuolankumas

Tuo tarpu JAV sankcijos verčia įmones pasitraukti iš projekto. Lapkričio pabaigoje apie tai pranešė norvegų "Det Norske Veritas — GermanischerLloyd" (DNV GL), kuri dalyvavo tikrinant, ar darbai ir dokumentai atitinka standartus. Pasibaigus statyboms ji turėjo išduoti pažymėjimą.

"Mes manome, kad DNV GL veiklai dėl laivų, aptarnaujančių "Nord Stream-2" projektą, įrangos tikrinimo yra taikomos sankcijos. Todėl DNV GL nustojo teikti paslaugas, kurioms taikoma PEESA", — paaiškino bendrovės atstovas.

PEESA yra Valstybės departamento paskelbtas Europos energetinio saugumo apsaugos aktas.

Vis dėlto tokios iniciatyvos kaip regioninio aplinkos fondo sukūrimas vargu ar suteiks įmonėms pasitikėjimo. "Jūs galite padaryti viską, išlieka efektyvumo klausimas", — sakė Rusijos tarptautinių reikalų tarybos programos direktorius Ivanas Timofejevas.

Tiek Vokietijos vyriausybė, tiek ES toliau diskutuoja apie antrinių sankcijų pavojų. Platesnę darbotvarkę, išskyrus "Nord Stream-2", diskutuoja, pavyzdžiui, Iranas. Tačiau kol kas nėra aišku, kaip tiksliai "Klimato apsaugos fondas MV" padės Rusijos dujotiekiui.

"Amerikiečiai sugeba blokuoti šį fondą, įtraukti jį į juodąjį sąrašą, taikydami sankcijas", — sako ekspertas. Jo nuomone, pirmiausia reikia suprasti, pagal kokią schemą veiks organizacija, ir pamatyti įstatyminius dokumentus.

"Be to, baudžiamoji byla Jungtinėse Valstijose gali būti iškelta prieš fondą, jei Teisingumo departamentas įtaria, kad pasitelkę jį jie nori išvengti ribojamųjų priemonių, — aiškina Timofejevas. — Pagal įstatymą, sąmoningas priešinimasis sankcijų režimui gresia iki 20 metų kalėjimo. Taigi, yra rizika. Bet kokiu atveju, ši idėja yra šakėmis ant vandens parašyta".

Dvi kėdės Vokietijai

Politikai pasirengę apgaudinėti, kad apeitų sankcijas ir diversifikuotų tiekimą, tačiau įmonės nenori rizikuoti. "Vokietija sėdi ant dviejų kėdžių. Viena vertus, yra ekonominio bendradarbiavimo su Rytais nauda. Kita vertus, yra "didysis brolis" iš Vašingtono, turintis didelę lobistinę įtaką", — pokalbyje su RIA Novosti sakė Rusijos mokslų akademijos Europos instituto Germanistikos centro pagrindinis mokslininkas Aleksandras Kamkinas.

Verslui naudingas stabilus pigių dujų tiekimas per "Nord Stream-2". "Dujos, kaip sakoma, yra ne tik vertingas kailis, bet ir svarbi žaliava chemijos pramonei. Ir tai, savo ruožtu, yra reikšminga pramonė Vokietijai, — aiškina jis. — Tačiau politinė klasė, CDU ir SPD partijos daugiau dėmesio skiria transatlantiniams santykiams ir Vašingtono nuomonė politiniam elitui yra lemiama".

Europa laukia Džo Baideno prisijungimo prie Baltųjų rūmų. Demokratas pasiryžęs atkurti ryšius — yra vilties, kad jis bus jautresnis partnerių siekiams.

Baideno valdomas globalizacijos vektorius tikrai sustiprės, mano Aleksandras Kamkinas. "Tačiau pirmenybė bus teikiama viršvalstybinėms struktūroms, — priduria jis. — Nors "Nord Stream-2" yra orientuotas į Europos, o ne transatlantinius interesus, tai prieštarauja Amerikos tiekėjų interesams. Todėl konkurencija bent jau sustiprės, o JAV sankcijų spaudimas toliau veiks".

Ekspertai sutaria, kad nereikia laukti ribojamųjų priemonių sušvelninimo. Vokietijos valdžios institucijoms teks laviruoti: čia tikslingos iniciatyvos įvairinti tiekimą, siekiant patenkinti importuotojus, ir fondų "visų labui" kūrimas. Tačiau kliūtys Rusijos dujotiekiui kol kas neišnyks.

Tegai:
JAV, Vokietija, Rusija, Nord Stream-2
Temos:
Dujotiekio "Nord Stream-2" statyba (521)
Nord Stream-2

Ekspertas prognozuoja "Nord Stream-2" ateitį prie Lašeto

(atnaujinta 20:01 2021.01.18)
Jo teigimu, Europai reikalingas ekologiškas projektas, šiuo atžvilgiu Vokietija kovoja už "Nord Stream-2", kad galėtų įgyvendinti savo planus

VILNIUS, sausio 18 — Sputnik. Išrinktasis Vokietijoje valdančios CDU partijos vadovas Arminas Lašetas, jei taps kancleriu, taip pat kovos už "Nord Stream-2" įgyvendinimą, kaip tai daro dabartinė šalies vadovybė, sakė politologas Aleksandras Raras, praneša RIA Novosti.

Naujuoju Vokietijoje valdančios CDU partijos vadovu buvo išrinktas Arminas Lašetas, po rugsėjo mėnesį vykusių rinkimų rezultatų jis gali pakeisti kanclerę Angelą Merkel — tai yra balsavimo antrojo turo rezultatai partijos kongrese šeštadienį.

Eksperto teigimu, Europai reikalingas ekologiškas projektas, šiuo atžvilgiu Vokietija kovoja už "Nord Stream-2", kad galėtų įgyvendinti savo planus.

"Ir, žinoma, Lašetas, kaip kancleris, yra suinteresuotas gerai gyvenančiais vokiečiais, gerai gyvenančiais europiečiais, ir jis padarys viską dėl tokių milžiniškų svarbių projektų, kurie užtikrins Europos energetinį saugumą ir stiprumą", — internetinės konferencijos metu sakė ekspertas, kalbėdamas apie politinę situaciją Vokietijoje MIA "Rossija segodnia".

Jis pridūrė, kad "Nord Stream-2", kaip ir "Nord Stream-1", kaip ir "Turkish Stream", nėra dovana, kurią Vokietija ar Europa teikia Rusijai.

"Tai yra bendras Rusijos ir Europos projektas, Europai to reikia... Vokietija ir Europos Sąjunga pačios priėmė kardinaliai revoliucinį sprendimą — kurti "žaliąją" ekonomiką, iki 2050 metų radikaliai išeiti iš anglies pramonės, iš naftos ir branduolinės pramonės", — paaiškino pranešėjas.

"Nord Stream-2"

"Nord Stream-2" numato dviejų vamzdyno linijų, kurių bendras pajėgumas sieks 55 milijardai kubinių metrų dujų per metus, statybas nuo Rusijos pakrantės per Baltijos jūrą iki Vokietijos.

Jungtinės Valstijos aktyviai priešinasi projektui, nes siekia tiekti savo suskystintas gamtines dujas ES. Vašingtonas 2019 metų gruodžio mėnesį įvedė sankcijas dujotiekiui ir tokiu būdu pristabdė statybas.

Klojimas atsinaujino 2020 metų gruodžio mėnesį, laivui "Fortūna" Vokietijos vandenyse nuklojus 2,6 km vamzdžių. Pasak projekto operatorės "Nord Stream 2 AG", maždaug 148 kilometrai iš bendro dviejų 460 kilometrų ilgio linijų liko nebaigti. Belieka pakloti 120 kilometrų Danijos vandenyse ir apie 28 kilometrus Vokietijos vandenyse.

Danijos valdžios institucijos susitarė dėl galimybės kloti vamzdžius su "Fortūna" nuo sausio 15 dienos, Vokietijos leidimas šiam laivui galioja iki gegužės pabaigos.

Tegai:
Europa, Rusija, Vokietija
Temos:
Dujotiekio "Nord Stream-2" statyba (521)
Suvirintojas

Lietuva per metus tapo ES lydere mažinant pramonės produktų kainas

(atnaujinta 10:33 2021.01.18)
Respublikoje tokių produktų kaina sumažėjo daugiau nei septyniais procentais, rodo "Eurostato" duomenys

VILNIUS, sausio 18 — Sputnik. 2020 metų lapkričio mėnesį tiek euro zonoje, tiek ES pramonės gamintojų produktų kainos per mėnesį padidėjo 0,4 proc. Apie tai praneša statistikos agentūra "Eurostatas".

Metiniu pagrindu kainos euro zonoje sumažėjo 1,9 proc., o Europos Sąjungoje — 1,8 proc.

​Didžiausias pramonės gamintojų kainų augimas per mėnesį buvo užfiksuotas Danijoje ir Prancūzijoje (+1,7 proc.), Estijoje (+1,2) ir Rumunijoje (+1,1), o didžiausias kritimas pastebėtas Airijoje (-1,4), Slovakijoje (-0,7) ir Čekijoje (-0,5).

Metinių kainų augimo lyderės buvo Malta (+1,8), Vengrija ir Slovėnija (+1,1) procento abiejose šalyse, o didžiausias sumažėjimas pastebėtas Lietuvoje (-7,3), Graikijoje (-6,8) ir Kipre (-6,1).

Tegai:
ekonomika, Lietuva, ES
Dar šia tema
Įvardytos dažniausios pradedančiųjų investuotojų klaidos
Lietuvos operatorius baigė vieną iš pasitraukimo iš BRELL projekto etapų
Policija, archyvinė nuotrauka

Klaipėdos apskrityje skirtos nuobaudos darbą karantino metu

(atnaujinta 07:25 2021.01.19)
Policijos pareigūnai nustatė pažeidimus tatuiruočių salone ir naktinės prekybos vietose, protokolai surašyti ir už mėgėjiškos žvejybos pažeidimus

VILNIUS, sausio 19 — Sputnik. Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Prevencijos skyriaus pareigūnai praėjusią savaitę Klaipėdos mieste ir Klaipėdos rajone vykdė įvairias prevencines priemones, kurių metu nustatytas ne vienas pažeidimas. 

Sausio 14 dieną policijos pareigūnai, kartu su Valstybinės darbo inspekcijos  specialistais patikrino vieną iš uostamiestyje veikusių tatuiruočių salonų — patikrinimo metu nustatyta, jog karantino metu tatuiruočių salono meistrai darė klientams tatuiruotes, nors karantino metu tokias paslaugas teikti yra draudžiama. Dėl šio nusižengimo pareigūnai pradėjo penkias administracines teisenas pagal ANK 45 str.

Tą pačią dieną, kartu su Klaipėdos gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos specialistais, pareigūnai patikrino ir žvejų pamėgtas vietas Malkų įlankoje, Kruizinių laivų terminale, ant Palangos tilto ir kt. Nustatyti septyni pažeidimai — penki protokolai surašyti pagal ANK 291 str. — dėl mėgėjų žvejybą reglamentuojančių teisės aktų pažeidimų, dar vienam žvejui surašyti net du protokolai — už karantino taisyklių nesilaikymą bei kontrabandinių cigarečių turėjimą.

Sausio 15 dieną pareigūnai Klaipėdos mieste tikrino ar naktinės prekybos vietose nedaromi pažeidimai — atlikus 5 kontrolinius pirkimus, dviem atvejais pažeidimų nenustatyta, tačiau pažeidimai fiksuoti dvejose naktinėse parduotuvėse, bei vienu atveju kuomet alkoholiu prekiavo civilis asmuo neturintis tam teisės. 

Uostamiestyje veikiančios naktinės parduotuvės Sportininkų g. pardavėjui, už mažmeninės prekybos alkoholiniais gėrimais tvarkos pažeidimą skirta 780 eurų bauda, paaiškėjo jog asmuo už tokio pobūdžio nusižengimą baudžiamas jau trečią kartą, o Vingio g. naktinės parduotuvės pardavėja už analogišką pažeidimą skirta 200 eurų bauda. Ekonominės sankcijos bus taikomos ir įmonėms, kuriose dirbo minėti asmenys.

Klaipėdos apskr. VPK pareigūnai primena, jog ir toliau bus vykdomos įvairios policinės priemonės. Kurių metu bus tikrinamos prekybos ir paslaugų teikimo vietos.

Karantinas šalyje galioja iki sausio 31 dienos. 

Tegai:
policija, Klaipėda
Dar šia tema
Šimonytė papasakojo, kada gali pasikeisti karantino apribojimai
Karantinas pakeitė šalies gyventojų pirkimo įpročius
Profesorius pasisakė prieš karantino pratęsimą Lietuvoje