VILNIUS, gruodžio 12 — Sputnik. JAV administracija pareiškė, kad "Nord Stream-2" niekada "netieks rusiškų dujų", praneša RIA Novosti, remdamasi DPA agentūra.
Tai yra "vamzdynas, kuriuo niekada nebus tiekiamos rusiškos dujos", rašo agentūra, remdamasi nuoroda į "aukšto rango JAV administracijos pareigūną". Kalbėdamas apie dujotiekio užbaigimo klausimą, šaltinis DPA sakė, kad "jei "Nord Stream-2" operatorius tikrai galėtų užbaigti projektą, jis tai būtų padaręs jau seniai".
Anksčiau JAV ambasada Berlyne paragino Vokietiją ir ES įvesti moratoriumą "Nord Stream-2" statybai, nes šiuo projektu neva siekiama "apeiti Ukrainą ir suskaldyti Europą", pranešė laikraštis "Handelsblatt".
"Nord Stream-2" numato iš Rusijos pakrantės per Baltijos jūrą į Vokietiją nutiesti dvi dujotiekio, kurio bendras pajėgumas siekia 55 milijardus kubinių metrų dujų per metus, linijas. Šiam projektui aktyviai priešinasi JAV, kurios savo suskystintas gamtines dujas reklamuoja ES, taip pat Ukraina ir kelios Europos šalys. Valstybės 2019 metų gruodžio mėnesį įvedė dujotiekiui sankcijas, dėl kurių Šveicarijos "Allseas" buvo priversta nutraukti vamzdžių klojimą.
Gruodžio 11 dieną pranešta, kad laivas "Fortūna" Vokietijos vandenyse pradėjo kloti nebaigtą dujotiekio atkarpą. Laivas turi nutiesti 2,6 kilometro ilgio dujotiekio dalį išskirtinėje ekonominėje Vokietijos Federacinės Respublikos zonoje mažiau nei 30 metrų (100 pėdų) gylyje.
VILNIUS, sausio 18 — Sputnik. 2020 metų lapkričio mėnesį tiek euro zonoje, tiek ES pramonės gamintojų produktų kainos per mėnesį padidėjo 0,4 proc. Apie tai praneša statistikos agentūra "Eurostatas".
Metiniu pagrindu kainos euro zonoje sumažėjo 1,9 proc., o Europos Sąjungoje — 1,8 proc.
Euro area industrial #ProducerPrices +0.4% in November over October 2020, -1.9% over November 2019 https://t.co/wYZN61nBr9 pic.twitter.com/hVnVboF35z
— EU_Eurostat (@EU_Eurostat) January 6, 2021
Didžiausias pramonės gamintojų kainų augimas per mėnesį buvo užfiksuotas Danijoje ir Prancūzijoje (+1,7 proc.), Estijoje (+1,2) ir Rumunijoje (+1,1), o didžiausias kritimas pastebėtas Airijoje (-1,4), Slovakijoje (-0,7) ir Čekijoje (-0,5).
Metinių kainų augimo lyderės buvo Malta (+1,8), Vengrija ir Slovėnija (+1,1) procento abiejose šalyse, o didžiausias sumažėjimas pastebėtas Lietuvoje (-7,3), Graikijoje (-6,8) ir Kipre (-6,1).
VILNIUS, sausio 17 — Sputnik. Šveicarijos draudimo bendrovė "Zurich Insurance Group" nekomentuoja žiniasklaidos pranešimų apie ketinimą atsisakyti apdrausti "Nord Stream-2" statybas dėl JAV sankcijų grėsmės, RIA Novosti sakė bendrovės atstovas Tomas Bajeris.
Anksčiau "Bloomberg", remdamasi informuotais šaltiniais, pranešė, kad "Zurich Insurance Group" nustos drausti "Nord Stream-2" dujotiekio statybą dėl JAV sankcijų grėsmės.
"Dėl konfidencialumo mes nekomentuojame jokių santykių su klientais", — atsakydamas į prašymą pakomentuoti žiniasklaidos pranešimą apie "Nord Stream-2" draudimą sakė bendrovės atstovas.
Jis taip pat pridūrė, kad, kaip ir anksčiau, "Zurich" draudimo grupės pozicija išlieka nepakitusi: bendrovė turi išsamią įstatymų laikymosi sistemą ir yra įsipareigojusi visapusiškai laikytis visų taikomų sankcijų taisyklių.
Šią savaitę "Reuters", remdamasi šaltiniais, taip pat pranešė, kad sausio mėnesį JAV Valstybės departamentas kelioms Europos įmonėms pranešė apie sankcijų riziką dėl pagalbos Rusijai statyti "Nord Stream-2". Šaltinių teigimu, galimas projekto draudikas yra "Zurich Insurance Group".
"Nord Stream-2" numato dviejų vamzdyno linijų, kurių bendras pajėgumas sieks 55 milijardai kubinių metrų dujų per metus, statybas nuo Rusijos pakrantės per Baltijos jūrą iki Vokietijos.
Jungtinės Valstijos aktyviai priešinasi projektui, nes siekia tiekti savo suskystintas gamtines dujas ES. Vašingtonas 2019 metų gruodžio mėnesį įvedė sankcijas dujotiekiui ir tokiu būdu pristabdė statybas.
Klojimas atsinaujino 2020 metų gruodžio mėnesį, laivui "Fortūna" Vokietijos vandenyse nuklojus 2,6 km vamzdžių. Pasak projekto operatorės "Nord Stream 2 AG", maždaug 148 kilometrai iš bendro dviejų 460 kilometrų ilgio linijų liko nebaigti. Belieka pakloti 120 kilometrų Danijos vandenyse ir apie 28 kilometrus Vokietijos vandenyse.
Danijos valdžios institucijos susitarė dėl galimybės kloti vamzdžius su "Fortūna" nuo sausio 15 dienos, Vokietijos leidimas šiam laivui galioja iki gegužės pabaigos.
VILNIUS, sausio 18 — Sputnik. Lenkija pirmadienį gavo pusę planuoto vakcinų, kurias gamino "Pfizer", kiekio, RMF FM eteryje sakė premjero kanceliarijos vadovas, vyriausybės komisaras dėl skiepų Michalas Dvorčikas (Michał Dworczyk).
Anksčiau "Pfizer" ir "BioNTech" paskelbė apie gamybos atnaujinimą, dėl kurio laikinai sumažėtų vakcinų kiekis, kad vėliau būtų galima padidinti gamybą.
"Pfizer" vakcinos į Lenkiją gabenamos pirmadieniais. Kiekvieną savaitę tiekiama apie 360 000 vakcinos dozių.
"Tai pajus visos ES šalys, nes "Pfizer" perspėjo, kad sumažės tiekimas visoms šalims ir, žinoma, taip pat ir Lenkijai. Šį rytą atkeliavo daug mažesnė vakcinos partija, palyginti su anksčiau deklaruota", — RIA Novosti cituoja Dvorčiką.
Jis teigia, kad vakcinos dozių skaičius yra pusė įprasto. "Iš dėžių skaičiaus daroma išvada, kad jų yra bent perpus mažiau. Mes jas perskaičiuosime Materialinių rezervų agentūroje, kur šiuo metu gabenama vakcina", — sakė vyriausybės atstovas.
Taip pat jis teigė, kad oficialią informaciją apie vakcinos atsargų kiekio sumažėjimą Lenkija iš "Pfizer" gavo tik sekmadienio vakarą.
"Vėlų vakarą iš "Pfizer" gavome oficialią informaciją ir atnaujintą pristatymo grafiką", — sakė jis.
Vyriausybės atstovas paaiškino, kad mažiau dozių nei planuota Lenkija gaus iki vasario vidurio, o po to jų skaičius padidės.
Naujausiais duomenimis, Lenkijoje jau paskiepyta daugiau nei 457 tūkst. žmonių. Užregistruota daugiau nei 130 nepageidaujamų reakcijų atvejų. Reikėjo išmesti daugiau nei 1,3 tūkstančio dozių. Skiepai Lenkijoje atliekami dviem etapais: "Pfizer" ir "BioNTech", taip pat su Amerikos kompanijos "Moderna" vakcina. Visiems paskiepytiems asmenims bus suteiktas pažymėjimas arba elektroninis kodas, patvirtinantis skiepijimo faktą ir leidžiantis nesilaikyti keleto galiojančių apribojimų.
Praėjusios savaitės pabaigoje tapo žinoma, kad "Pfizer" sumažins vakcinų tiekimą Europos šalims dėl pertvarkytos gamybos Belgijos gamykloje. Dėl pertvarkymo bendrovė planuoja padidinti vakcinų gamybą nuo 1,3 milijardo dozių per metus iki 2 milijardų dozių.