VILNIUS, gruodžio 21 — Sputnik. Užbaigtas pirmojo Baltarusijos atominės elektrinės (BelAE) energijos bloko paleidimo etapas, Telegram kanale pranešė Baltarusijos energetikos ministerijos spaudos tarnyba.
"Visi jame numatyti techniniai bandymai buvo atlikti", — sakoma pranešime.
Iš viso buvo atlikti 246 bandymai, įskaitant energijos bloko turbogeneratoriaus apkrovos mažinimo režimo patikrinimą nuo 500 megavatų iki nulio. Pirmadienį pirmojo energijos bloko turbogeneratorius vėl buvo prijungtas prie energetikos sistemos, vėliau padidinus pajėgumą iki 500 megavatų.
Energetikos ministerija pranešė, kad artimiausiu metu, gavus "Gosatomnadzor" leidimą, bus pradėtas bandomasis gamybinis minėto energijos bloko eksploatavimas.
"Sėkmingai baigus bandymus, per 15 dienų bus atliekamas išsamus energijos bloko bandymas su nominalia galia. Baigus jį, pirmąjį BelAE energijos bloką nustatyta tvarka priims eksploatuoti priėmimo komisija", — pažymėjo ministerija.
BelAE yra netoli Astravo miesto, vos už 50 kilometrų nuo Vilniaus. Lapkričio 7 dieną pirmasis elektrinės energijos blokas pasiekė 400 megavatų galią, ir elektra pradėjo tekėti į visus šalies regionus. Po to Lietuvos operatorius "Litgrid" sustabdė elektros energijos perdavimą iš kaimyninės šalies, sumažinęs komercinio srauto pajėgumus iki nulio megavatų.
Vilnius nuo pat pradžių kritikavo Baltarusiją už elektrinės statybą, priekaištaudamas jai dėl "nesaugumo", nepaisant to, kad objektas perėjo visus būtinus ir net papildomus TATENA ir kitų susijusių institucijų patikrinimus. Daugelis ekspertų patvirtino elektrinės saugumą.
Ilgą laiką Lietuva negalėjo įtikinti kaimyninių Baltijos šalių atsisakyti elektros energijos iš BelAE. Rugpjūčio pabaigoje Ryga paskelbė, kad nustos prekiauti elektra su Minsku, jei BelAE pradės veikti, tačiau tuo pat metu Latvija gali tęsti prekybą elektra su trečiosiomis šalimis naudodama turimą ryšį su Rusija.
Anksčiau Baltarusijos energetikos ministerija pareiškė, kad vietoj produktyvaus dialogo Lietuva ir toliau "išpučia" "BelAE grėsmę Europai" ir sąmoningai tarptautinėse platformose propaguoja prieš Baltarusiją nukreiptą retoriką.
VILNIUS, sausio 25 — Sputnik. Pernai sausio–gruodžio mėn. visa pramonės produkcija sudarė 21,3 mlrd. eurų, praneša Statistikos departamentas.
Palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, pašalinus darbo dienų skaičiaus įtaką, 2020 metų sausio–gruodžio mėn. pramonės produkcija sumažėjo 2,4 proc. Nepašalinus darbo dienų skaičiaus įtakos, metinis pramonės mažėjimas siekė 1,9 procento.
Kasybos ir karjerų eksploatavimo bei apdirbamosios gamybos produkcija pernai mažėjo 2,5 proc. (nepašalinus darbo dienų skaičiaus įtakos — 1,9 proc.), elektros, dujų, garo tiekimo ir oro kondicionavimas mažėjo 0,9 proc., vandens tiekimas, nuotekų valymas, atliekų tvarkymas ir regeneravimas smuko 1,9 proc. (1,7 proc.).
Pernai gruodį visos pramonės produkcijos vertė sudarė 1,8 mlrd. eurų to meto kainomis ir, palyginti su lapkričiu, pašalinus sezono ir darbo dienų skaičiaus įtaką, padidėjo 0,6 proc.
Per mėnesį, pašalinus sezono ir darbo dienų skaičiaus įtaką, padidėjo kitų transporto priemonių ir įrangos gamybos produkcija — 35,7 proc. (nepašalinus — 82,5 proc.), drabužių siuvimo gamybos produkcija — 6,2 proc. (3,9 proc.), maisto produktų gamybos — 4,8 proc. (2,5 proc.), elektros įrangos gamybos — 9 proc. (sumažėjo 10,1 proc.), medienos bei medienos gaminių, išskyrus baldus, gamybos produkcija — 7 proc. (sumažėjo 8,3 proc.).
VILNIUS, sausio 24 — Sputnik. Efektyviausio lėšų kaupimo metodai priklauso nuo užsibrėžto tikslo — sutaupyti ar pagausinti. Taip pat svarbus laikotarpis, per kurį planuojama sukurti lėšų portfelį, taip pat galimybė bet kada atsiimti investuotus pinigus, agentūrai "Prajm" papasakojo "Sinergijos" universiteto bankininkystės katedros vyresnysis dėstytojas Dmitrijus Ferapontovas.
"Tačiau reikėtų suprasti, kad bet kokių investicijų atveju visada galioja auksinė taisyklė — kuo didesnė rizika, tuo didesnis pelningumas, panaši taisyklė galioja ir likvidumo atveju. Kuo jis didesnis, tuo mažesnis pelningumas", — pridūrė jis.
Saugiausias, bet ir mažiausiai pelningas yra kaupimas banko indėliuose. Alternatyva ilgalaikio investicijų pobūdžio atveju gali būti banko indėliai užsienio valiuta. Yra ir kitų priemonių.
Pasak Ferapontovo, svarbu suprasti, kuo taupymas skiriasi nuo investicijų. Pirmasis yra lėšų atsargų kaupimas ilgesniam laikui. Tai yra likvidi ir patikima finansinė oro pagalvė, kuri neduoda daug pajamų. "O investicijos — tai fondai, vertybiniai popieriai, akcijos, nekilnojamasis turtas", — apibendrina ekspertas.
VILNIUS, sausio 25 — Sputnik. Seimas sklandžiai perėjo prie nuotolinio darbo - pirmąkart parlamentas posėdžiavo ir balsavo nuotoliniu būdu, praneša Seimo spaudos tarnyba.
Per itin trumpą laiką servisas "Microsoft" kartu su Seimo kanceliarija įgyvendino reikalingus sprendimus. Ne mažiau svarbu Seimui buvo išspręsti teisėkūros procedūrų klausimus, parengti įstatyminę bazę, kad nuotolinis balsavimas vyktų nepažeidžiant teisės aktų. Taip pat teko per trumpą laiką apmokyti sistemos naudotojus.
"Šis bendradarbiavimas, mano nuomone, yra vienas iš sėkmingiausių privataus ir viešojo sektorių subjektų bendradarbiavimo pavyzdžių, kurių linkėčiau mūsų šaliai kuo daugiau. Ypač sudėtingi ir jautrūs autentifikavimosi, balsavimo sprendimai ir kitos Seimo posėdžių procedūrų subtilybės buvo įgyvendintos greitai. Sukurta virtuali Seimo salė tapo patogiu ir efektyviu įrankiu, kurį tobulindamas Lietuvos parlamentas galės naudotis ir užtikrinti teisėkūros tęstinumą Lietuvoje", – teigia Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.
Sprendimas sukurtas debesijos bendravimo ir bendradarbiavimo platformos "Microsoft Teams" pagrindu, panaudojant specialiai sukurtą "Microsoft Power Platform" aplikaciją balsavimui ir "SharePoint Online" paslaugą duomenų saugojimui bei integravimui su turima Seimo balsavimo sistema. Pasisakymų ir komentarų fiksavimas realizuotas "Microsoft Lists" sprendimo pagalba. Saugiam vartotojų atpažinimui naudojama "Azure AD" kelių veiksnių autentifikacija. Seimo narių tapatybei nustatyti naudojamas mobilusis parašas arba "Smart-ID" aplikacija. Papildomam saugumo užtikrinimui balsavimo metu taip pat fiksuojama balsuojančiojo Seimo nario fotografija.
"eParlamentas ir eBalsavimas yra ryžtingas skaitmeninės Lietuvos žingsnis į priekį sudėtingu šaliai metu. Labai vertinu naujojo Lietuvos parlamento pasitikėjimą. Ir, tikiuosi, kad ateinantys metai taps Lietuvos skaitmeninės transformacijos ir inovatyvių, efektyvių ir saugių debesijos sprendimų taikymo viešajame sektoriuje proveržio laikotarpiu", – teigia "Micosoft Lietuva" generalinis direktorius Simonas Černiauskas.
Pirmasis nuotolinis Seimo posėdis įvyko prieš dvi savaites. Kai kurie parlamentarai boikotavo šį formatą ir vis tiek atėjo į plenarinių posėdžių salę.
Dėl koronavirusinės infekcijos grėsmės ir sunkios epidemiologinės situacijos Seimas reikėjo pereiti prie nuotolinio darbo. Gruodžio pradžioje Seimas priėmė atitinkamas pataisas. Nuotoliniai posėdžiai turėtų vykti realiu laiku telekonferencijų platformose, kurias Nacionalinis kibernetinio saugumo centras įvertino ir pripažino saugiomis.