Трубы для газопровода  Северный поток-2

"Nesiliauja bandyti": "Nord Stream-2" finišo tiesiojoje

(atnaujinta 08:19 2020.12.25)
Analitikai pabrėžia, kad projektas pasiekė paskutinį ruožą ir vis tiek bus baigtas. Tačiau eksploatacijos pradžioje gali kilti problemų

VILNIUS, gruodžio 24 — Sputnik. Visi JAV bandymai sustabdyti "Nord Stream-2" nepavyko. Užbaigta dujotiekio sausumos atkarpa užsienyje. Dabar vamzdžiai klojami Vokietijos, tada Danijos vandenyse. Apie tai rašo RIA Novosti autorė Natalija Dembinskaja.

Nesiliauja bandyti

Susitikime su investiciniais bankais "Gazprom" valdybos pirmininko pavaduotoja, "Gazprom Export" generalinė direktorė Jelena Burmistrova teigė, kad dujotiekio sausumos ruožas užsienyje yra visiškai paruoštas.

Gruodžio 11 dieną, po metų pertraukos, darbas buvo atnaujintas teritoriniuose Vokietijos vandenyse. Nuo sausio 15 dienos bus pradėta kloti vamzdžius Danijos vandenyse. Pasak jos, pakrantės ruožo statybos pabaiga priklauso nuo daugelio sąlygų, ypač nuo oro.

Vamzdžių klojimo laivui "Fortūna" padės Rusijos jūrų gelbėjimo tarnybos "Murmanas" ir "Baltijos šalių tyrėjas" bei kiti pagalbiniai laivai. Abiejose vamzdžių klojimo linijos pusėse jūroje bus sukurta laikina 200 metrų pločio zona. Ten negalima plaukioti, nardyti, leisti inkarą, žvejoti.

Analitikai pabrėžia, kad dabar yra bene sunkiausias statybų etapas. Žiemą Baltijos jūra yra labai audringa. Be to, dujotiekiui vis dar gresia JAV sankcijos.

Nepalieka bandymų

Spalio mėnesį projektas buvo pratęstas PEESA aktu "Dėl Europos energetinio saugumo apsaugos". Apribojimai taikomi įmonėms, teikiančioms paslaugas, įrangą ar finansavimą vamzdžių klojimo laivams atnaujinti ar įrengti.

Draudimo ir sertifikavimo įmonėms, bendradarbiaujančioms su Rusija, dabar gresia pavojus. Kongreso jau patvirtintos sankcijos bus įtrauktos į gynybos biudžeto pakeitimus 2021 metais. Todėl draudikai nerizikuos atlyginti žalos, patirtos baigiant dujotiekį, o sertifikavimo įmonės negalės įvertinti suvirintų vamzdžių patikimumo prieš tiekiant dujas į Vokietiją. Nors, kaip pabrėžia ekspertai, naujų sankcijų pavojus dar nėra visiškai aiškus.

"Viena vertus, Kongresas priėmė šį įstatymo projektą, kita vertus, jo nepasirašė Donaldas Trampas, ir ne faktas, kad Džo Baidenas jį pasirašys: pirmajam reikia susikrauti daiktus, kad išeitų iš Baltųjų rūmų, antrajam reikia persikelti į juos ir susitvarkyti su ekonomine situacija", — sako nepriklausomas pramonės ekspertas Leonidas Chazanovas.

Ras sprendimą

Vokietija jau sakė, kad jei Baltieji rūmai įgyvendins šiuos planus, Bundestagas parengs atsakomąsias priemones. Visų pirma, remiantis Vokietijos ekonomikos ministerijos vidaus dokumentu, Merkel vyriausybė svarsto veiksmus, suderintus su Europos Sąjunga.

Projekto partneriai pažymi: Rusija bet kokiu atveju apeis sankcijas ir užbaigs statybas. "Vamzdžių klojimas bus atnaujintas, o dujotiekis bus baigtas", — sakė Raineris Zelė, Austrijos naftos bendrovės "OMV AG" generalinis direktorius.

Pasak Oksfordo energetikos tyrimų instituto ekspertų, "Nord Stream-2" gali būti baigtas iki vasaros, o iki kitos žiemos — gauti dujų transportavimo sertifikatus. Tikėtina, kad tolesnės sankcijos vilkins terminą, tačiau galiausiai Rusija "ras būdą įveikti bet kokias kliūtis". Amerikiečiai "turi suprasti, kad negali sustabdyti projekto", sakė analitikai.

Rusijos ekspertai pateikia panašias prognozes. "Šiuo metu galiojančios sankcijos "Nord Stream-2" — kaip uodo įkandimas, Vašingtonas taip pat galėtų bandyti uždrausti mums gamtinių dujų gavybą. Jei Džo Baidenas pasirašys įstatymo projektą, "Gazprom" ir jos partneriai vis tiek prives šį klausimą prie logiškos išvados ir pradės pumpuoti. Mano nuomone, vamzdžių klojimas bus baigtas iki balandžio–gegužės", — sako Leonidas Chazanovas.

Eksploatacijos pradžia

Ekspertai pabrėžia: viskas, kas susiję su statybomis giliavandenėse teritorijose, jau yra draudžiama. Todėl "Gazprom" tiesiogine prasme veržiasi į priekį ir neketina sustoti. Intriga yra dėl to, ar "Fortūna" veiks tik sekliuose Danijos vandenyse, ar ir giliuose vandenyse. Nuo to priklauso statybos tempas ir reikalingų laivų skaičius.

"Gazprom" bando sumažinti sankcijų pasekmes, keisdama nuosavybės grandines. Visi darbe dalyvavę laivai pakeitė savininkus. Tas pats "Akademik Čerskij" anksčiau priklausė "Gazpromflot", o dabar — Samaros energetikos fondui. "Gazprom" siunčia laivus į neįpareigojančius biurus, tikėdamasis, kad nenukentės motininės bendrovės struktūros", — aiškina Igoris Juškovas, Finansų universiteto prie Rusijos Vyriausybės ekspertas ir pagrindinis Nacionalinio energetinio saugumo fondo analitikas.

Tačiau, anot jo, jei viskas bus aišku su užbaigimu, eksploatacijos pradžioje galimi sunkumai. Faktas yra tas, kad naujosios sankcijos, įtrauktos į JAV gynybos biudžetą 2021 metais, yra susijusios su dujotiekio priežiūra ir jo eksploatavimu. Neatmetama, kad jos bus griežtos. Ir čia daug kas priklauso nuo europiečių: ar jie nuspręs duoti leidimą pumpuoti ir naudoti dujas, ar ne.

Tegai:
Rusija, JAV, Nord Stream-2
Temos:
Dujotiekio "Nord Stream-2" statyba (537)
Dar šia tema
JAV patvirtino karinį biudžetą su sankcijomis prieš "Nord Stream-2"
JAV pareiškė, kad "Nord Stream-2" niekada netekės dujos iš Rusijos
Nord Stream-2

Galimas Merkel įpėdinis papasakojo apie situaciją su "Nord Stream-2"

(atnaujinta 17:31 2021.01.23)
Kaip pabrėžė Lašetas, dujų tiekimo į Vokietiją metodai jokiu būdu nepriklauso nuo to, kas vyksta su Navalnu

VILNIUS, sausio 23 — Sputnik. "Nord Stream-2" projekto įgyvendinimas neturėtų priklausyti nuo tinklaraštininko Aleksejaus Navalno arešto situacijos, sakė Krikščionių demokratų sąjungos (CDU) vadovas Arminas Lašetas, išrinktas į Angelos Merkel partijos būstinę. Spėjama, kad jis gali ją pakeisti Vokietijos kanclerio poste.

Ketvirtadienį Europos Parlamento nariai priėmė rezoliuciją dėl Navalno arešto, kurioje jie reikalavo, kad Europos Sąjunga "nedelsdama sutrukdytų užbaigti "Nord Stream-2" projektą", taip pat "protingai sustiprintų" ribojamąsias priemones prieš Rusijos Federaciją dėl jo sulaikymo.

"Išpuolis prieš Aleksejų Navalną turi būti pasmerktas kuo griežčiau. Dabar Rusija turi suimti nusikaltėlius, užuot suėmusi poną Navalną. Aš taip pat tikiuosi, kad jis tuoj pat bus paleistas", — sakė Lašetas interviu "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Jis taip pat pažymėjo, kad projekto kritikų užsienio politikos argumentai yra nepagrįsti, ypač atsižvelgiant į geostrateginius Ukrainos interesus, nes Vokietijos federalinė vyriausybė į sutartis įtraukė nuostatas dėl Ukrainos interesų apsaugos, praneša RIA Novosti.

Vokietijos kanclerė Angela Merkel anksčiau spaudos konferencijoje sakė, kad jos pozicija dėl "Nord Stream-2" nepasikeitė. Ji taip pat dar kartą pavadino JAV sankcijas šiam projektui netinkamomis, tačiau išreiškė pasirengimą derėtis su naująja JAV administracija dujotiekio tema.

Sausio 16 dieną naujuoju Vokietijos valdančiosios partijos — CDU — vadovu buvo išrinktas Arminas Lašetas; jis gali pakeisti kanclerę Angelą Merkel.

Ieškomas Navalnas iš Vokietijos grįžo į Rusiją sausio 17 dieną. Jis buvo sulaikytas oro uoste, pranešė FSIN. Tolesnę Navalno suvaržymo priemonę nustatys teismas, iki teismo sprendimo jis bus suimtas.

Anksčiau Rusijos užsienio reikalų ministerija patarė užsienio politikams, komentuojantiems situaciją su Navalnu, gerbti tarptautinę teisę ir spręsti savo šalių problemas, o pirmadienį Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas pažymėjo, kad Vakarų politikų pareiškimai šia tema vienodi. Savo ruožtu Rusijos Federacijos prezidento atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas pažymėjo, kad Kremlius neketina klausytis užsienio pareiškimų apie Navalną.

"Nord Stream-2" projektu numatoma iš Rusijos pakrantės per Baltijos jūrą į Vokietiją nutiesti dvi dujotiekio, kurio bendra galia siekia 55 milijardus kubinių metrų dujų per metus, linijas. Šiam projektui aktyviai priešinasi JAV, kurios savo suskystintas gamtines dujas siekia tiekti ES, taip pat Ukraina ir daugybė Europos šalių. 2019 m. gruodžio mėn. Valstijos įvedė sankcijas dujotiekiui, dėl ko Šveicarijos bendrovė "Allseas" buvo priversta nutraukti savo darbus projekte.

2020 metų gruodžio mėnesį vamzdžių klojimo laivas "Fortuna" Vokietijos vandenyse paklojo 2,6 kilometro vamzdžių. Todėl, pasak "Nord Stream 2 AG" (projekto operatorius), iš viso dujotiekio ilgio (2 460 kilometrų) liko neužbaigta maždaug 148 kilometrai dujotiekio — 120 kilometrų liko Danijos vandenyse ir apie 28 kilometrus Vokietijos vandenyse. Danijos valdžios institucijos susitarė dėl galimybės naudoti "Fortuną" nuo sausio 15 d., Vokietijos leidimas šiam laivui galioja iki gegužės pabaigos.

Tuo tarpu sausio mėnesį JAV išplėtė sankcijas prieš "Nord Stream-2", įtraukdamos bandymų, tikrinimo ir sertifikavimo paslaugas, taip pat paslaugas ar įrenginius, skirtus laivų krovimui atnaujinti, teikiančias įmones. Netrukus po to Norvegijos bendrovė "DNV GL" paskelbė, kad nutrauks visą veiklą, susijusią su dujotiekio tikrinimu, ir negalės jo patvirtinti. Nuo sausio 19 dienos JAV įvedė sankcijas laivui "Fortuna" ir jo savininkei bendrovei "KBT-Rus".

Tegai:
Rusija, ekonomika, Angela Merkel, Nord Stream-2
Temos:
Dujotiekio "Nord Stream-2" statyba (537)
Vilniaus senamiestis

Pirmą kartą į nukentėjusių nuo COVID-19 sąrašą įtrauktas įmones VMI informuos asmeniškai

(atnaujinta 13:53 2021.01.23)
Į šį sąrašą patekę verslininkai iki balandžio pabaigos ir du mėnesius po to yra atleisti nuo delspinigių, jiems nebus pradėti išieškojimo veiksmai, be to, jie galės kreiptis dėl mokestinės paskolos sutarties (MPS) be palūkanų 

VILNIUS, sausio 23 — Sputnik. Valstybinė mokesčių inspekcija informuoja, jog 34 tūkst. naujų įmonių, įtrauktų į nukentėjusių nuo COVID-19 sąrašą, artimiausiu metu sulauks asmeninio mokesčių administratoriaus laiško apie joms taikomas mokestines pagalbos priemones mokesčių nepriemokoms, rašoma VMI pranešime.

Nepriemokos bus taikomos nuo 2021 metų sausio 1 iki balandžio 30 dienos. Į šį sąrašą patekę verslininkai iki balandžio 30 d. ir du mėnesius po to yra atleisti nuo delspinigių, jiems nebus pradėti išieškojimo veiksmai, o kreiptis dėl mokestinės paskolos sutarties (MPS) be palūkanų jie galės iki balandžio 30 dienos.

"Priminimus apie galimybę sudaryti MPS be palūkanų iki vasario 28 dienos išsiuntėme ir 9,9 tūkst. įmonių, turinčioms mokestinę nepriemoką, kurios pavasarį buvo laikomos nukentėjusiomis, tačiau rudens karantino metu jų veikla nebuvo apribota, todėl į naująjį sąrašą nebuvo įtrauktos", — teigia VMI Nepriemokų administravimo departamento direktorė Irina Gavrilova.

Ji primena, jog tokių įmonių mokesčių nepriemokai, susidariusiai iki 2020 metų pabaigos, mokestinės pagalbos priemonės galioja iki vasario 28 dienos, o mokesčiams nuo sausio 1 dienos yra taikoma įprasta mokėjimo tvarka.

Naujausias pandemijos paveiktų įmonių sąrašas skelbiamas VMI internetinėje svetainėje, skiltyje Nukentėjusiems nuo COVID-19 > Informacija verslui.

Pirmieji «koronakrizės» smūgiai: kiek europiečių tapo skurdesni
© Sputnik
Pirmieji «koronakrizės» smūgiai: kiek europiečių tapo skurdesni
Tegai:
įmonės, koronavirusas
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Sausio 24-oji

Kokia šiandien diena: sausio 24-osios šventės

(atnaujinta 18:02 2021.01.23)
Šią dieną 1972 metais Ramiojo vandenyno Guamo saloje surastas japonų kareivis Šojičis Jokojis, kuris 28 metus slėpėsi džiunglėse, manydamas, jog tebesitęsia II pasaulinis karas.

Sausio 24 yra 24-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 341 diena.

2021 metų sausio 24 dieną saulė saulė teka 08:24, leidžiasi 16:39, dienos ilgis — 8 val. 15 min.

Savo vardadienį šiandien švenčia Pranciškus, Vilgaudas, Gaivilė, Artūras, Felicija.

Sausio 24-oji Lietuvos istorijoje

1734 metais Krokuvoje karūnuotas priešpaskutinis Lenkijos ir Lietuvos karalius Augustas III.

1882 metais gimė publicistas, kunigas Juozas Grajauskas. Mirė 1930 m.

1885 metais Tilžėje susikūrė lietuvių kultūros draugija "Birutė". Veikė iki 1914 m.

1907 metais gimė lietuvių dainininkas Rostislavas Andriejevas. Mirė 1967 m.

1931 metais gimė dailininkas Vytautas Šerys.

1942 metais gimė poetė, vertėja, dietologė Lidija Šimkutė-Pocienė.

1993 metais mirė kunigas, spaudos darbuotojas, "Draugo" laikraščio įkūrėjas ir ilgametis vadovas Pranas Garšva. Gimė 1915 m.

Sausio 24-oji pasaulio istorijoje

41 metais sulaukęs 28 metų amžiaus buvo nužudytas Romos imperatorius Kaligula — Gajus Julijus Cezaris, valdęs 37- 41 m. po Kr.

1776 metais gimė muzikantas, vokiečių rašytojas Ernstas Teodoras Amadėjus Hofmanas.

1848 metais garsiosios aukso karštligės JAV pradžia — Džeimsas Maršalas Kalifornijos valstijoje (JAV) surado aukso grynuolį.

1907 metais Robertas Badenas Pauelas Anglijoje įkūrė pirmąją berniukų skautų organizaciją.

1922 metais amerikietis Kristijanas Nelsonas iš Ajovos valstijos Onava miesto gavo patentą "Eskimo" ledų gamybai.

1924 metais TSRS įkūrėjo garbei Petrogradas pavadintas Leningradu.

1935 metais Virdžinijos valstijoje (JAV) pirmą kartą alus "Krueger Cream Ale" pradėtas pardavinėti skardinėse.

1972 metais Ramiojo vandenyno Guamo saloje surastas japonų kareivis Šojičis Jokojis, kuris 28 metus slėpėsi džiunglėse, manydamas, jog tebesitęsia II pasaulinis karas.

1992 metais Salvadoro teismas nuteisė du kariškius — pulkininką ir leitenantą — kalėti po 30 metų už šešių jėzuitų nužudymą 1989 metais.

1995 metais JAV prezidento Bilo Klintono nurodymu įšaldyti Vidurio Rytų teroristų lyderių indėliai JAV bankuose, o aukų rinkimas valstijose šio regiono reikmėms paskelbtas neteisėtu.

1996 metais Čečėnų sukilėliai paleido dvi savaites įkaitais laikytus 42 Rusijos piliečius.

1999 metais Jordanijos karalius Huseinas savo įpėdiniu paskelbė vyriausiąjį sūnų Abdulą.

2010 metais eidamas 71-uosius metus Maskvoje mirė režisierius, Rusijos vaikų kinematografijos klasikas, sukūręs filmus "Buratino nuotykiai", "Apie Raudonkepuraitę", "Pasaka apie Žvaigždžių berniuką", "Coliukė" ir kt., Leonidas Nečiajevas.

2013 metais arkivyskupas Nurhanas Manugianas išrinktas 97-uoju Jeruzalės armėnų ortodoksų patriarchu, kuris yra vienas iš penkių Šventosios žemės krikščioniškųjų šventovių sergėtojų.

Tegai:
šventės
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai