Mobili platforma, ant kurios yra rezervuaras su panaudotu branduoliniu kuru, ir laikina panaudoto branduolinio kuro saugykla Černobylio AE zonoje

Ukraina nebesidalys branduolinėmis atliekomis su Rusija

(atnaujinta 23:03 2021.01.04)
Nacionalinės atominę energiją gaminančios bendrovės "Energoatom" vadovas pareiškė, jog greitai Ukraina nebeturės mokėti Rusijai po 150–200 milijonų dolerių per metus už panaudoto branduolinio kuro išvežimą ir laikiną saugojimą

Neseniai Ukrainoje įvyko panaudoto branduolinio kuro centralizuotos saugyklos komplekso pirmojo objekto atidarymas. Objektas vargais negalais buvo pastatytas pagal amerikiečių bendrovės "Holtec International" technologiją Černobylio zonoje, rašo RIA Novosti autorius Sergejus Levčenka.

Ukraina
© Sputnik / Стрингер

Nacionalinės atominę energiją gaminančios bendrovės "Energoatom" vadovas Petras Kotinas suskubo pranešti apie grandiozinius pokyčius. Neva Ukraina nebeturės mokėti Rusijai po 150–200 milijonų dolerių per metus už panaudoto branduolinio kuro išvežimą ir laikiną saugojimą.

"Mes jau nutraukėme panaudoto branduolinio kuro gabenimą į Rusiją. Jei neįvyks nieko nepaprasto, tai kitais metais mes nieko nepristatysime į Rusiją saugojimui", — pasakė Kotinas.

Iš tikrųjų, viskas nėra taip paprasta, kaip nori pateikti ponas Kotinas. Pirma, net ir pagal optimistiškus "Energoatom" planus, panaudoto kuro laikymas panaudoto branduolinio kuro centralizuotoje saugykloje bus įmanomas ne anksčiau kaip 2021 m. gegužę. Antra, panaudoto branduolinio kuro centralizuotos saugyklos užbaigimas dar daugelį metų "Energoatom" kainuos daug pinigų ir, pagal planą, bus baigta tik 2040 metais. Trečia, Ukraina, priešingai nei Rusija, iš esmės neturi panaudoto branduolinio kuro perdirbimo, iš jo vertingų elementų išgavimo ir netinkamų naudoti elementų stiklinimo technologijų.

Tačiau artimiausioje ateityje negalima atmesti galimybės, kad Ukraina atsisakys mokėti už panaudoto branduolinio kuro, anksčiau eksportuoto į Rusiją, saugojimą, ir juo labiau priimti jį atgal pasibaigus laikinojo saugojimo laikotarpiui. Anksčiau, 2017 metais, Ukraina jau bandė tai padaryti, tačiau Rusija atliko priverstinio mokėjimo operaciją, atsisakiusi priimti naujas panaudoto branduolinio kuro porcijas. Dėl to, kad trūksta vietos panaudotam branduoliniam kurui laikyti, Ukraina turėjo grįžti prie sutartinių įsipareigojimų įvykdymo. Realaus, o ne inscenizuoto panaudoto branduolinio kuro centralizuotos saugyklos darbo paleidimo atveju Ukraina gali grįžti prie idėjos "mesti" Rusijos partnerius. Tačiau kol kas apetitą šia linkme teks numalšinti.

Panaudoto branduolinio kuro centralizuotos saugyklos statybos darbai po daugelio metų pokalbių ir banalių "karpymų", pagrįstų įvairių projektų rengimu, buvo pradėti 2017 m., kai toliau atidėti statybas buvo tiesiog neįmanoma. Reikalas tas, kad po 2014 m. Ukraina dėl politinių priežasčių tapo labai priklausoma nuo amerikiečių kompanijos "Westinghouse" branduolinio kuro. O amerikiečiai, skirtingai nei "Rosatom", neketino išvežti savo panaudoto branduolinio kuro — net laikinam saugojimui. Tai lėmė spartų panaudoto branduolinio kuro kaupimą laikinose vietoje esančiose saugyklose (nuolatinis — ilgalaikiam saugojimui — buvo tik Zaporožės AE). Tiesą sakant, laikinojo panaudoto branduolinio kuro laikymo Rusijoje sąlygos jau yra pasibaigusios, tačiau Rusija sutinka jas pratęsti, nes Ukrainoje nėra reikiamos infrastruktūros.

Apskaičiuota, kad bendros statybos išlaidos siekė 37 mlrd. grivinų (daugiau nei 1 mlrd. eurų), tačiau panašu, kad galų gale jos bus daug didesnės. Ypač turint omenyje tai, kad statybų konkursą laimėjo skandalingai pagarsėjusio statytojo Maksimo Mikitasio, dabar kaltinamo dėl daugybės korupcijos ir biudžeto lėšų grobstymo faktų, įmonė. Šiuo metu paskelbta, kad užbaigtas statyti pirmas iš 15 panaudoto branduolinio kuro centralizuotos saugyklos komplekso objektų. Jau patirtos išlaidos vetinamos nuo dviejų iki trijų milijardų grivinų. Be abejo, į minėtas sumas neįtraukiamos centralizuotos saugyklos eksploatavimo išlaidos, o tai kelia abejonių, ar bus koks nors taupumas nuo savarankiško panaudoto branduolinio kuro saugojimo. Verčiau reikia kalbėti ne apie taupymą, o apie pasirinkimo nebuvimą bendradarbiavimo su "Westinghouse" sąlygomis. Ir branduolinių atliekų grąžinimas iš Rusijos yra ateinančių dešimtmečių klausimas.

Atskirai verta pažymėti, kad drąsūs "Energoatom" vadovybės teiginiai apie net pirmojo iš 15 panaudoto branduolinio kuro centralizuotos saugyklos objektų pasirengimas kelia rimtų abejonių. Reikalas tas, kad bendrovės "Holtec International" įranga dar tik montuojama, jos išbandymai tik priekyje. Pats panaudoto branduolinio kuro centralizuotos saugyklos kompleksas yra prijungtas prie energijos maitinimo šaltinio tik pagal laikiną schemą. Ir iki nuolatinės schemos naudojimo dar toli: dėl finansavimo stokos net nebuvo nuvalyta teritorija nuo krūmų ir medžių, kad panaudoto branduolinio kuro centralizuota saugykla būtų prijungta prie elektros energijos tiekimo iš "Buriakovka" pastotės. Dar įdomiau atrodo faktas, kad panaudoto branduolinio kuro centralizuotoje saugykloje vis dar nėra fizinės apsaugos, radiacijos stebėjimo, valdymo ir ryšių sistemų — jos dar nėra įdiegtos.

Reikėtų suprasti, kad panaudoto branduolinio kuro centralizuota saugykla yra tik už 100 kilometrų nuo Kijevo. Be to, viršutinėje Ukrainos Dniepro baseino dalyje, kurios teritorijoje gyvena beveik pusė Ukrainos gyventojų.

Jau nekalbant apie tai, kad Ukrainos geležinkeliai dar net neketino pradėti statyti 43 kilometrų Vilča–Janov geležinkelio linijos, be kurios panaudotą branduolinį kurą į saugyklą būtų galima pristatyti tik dirižabliais. Faktas yra tas, kad dabar vienintelė geležinkelio linija, vedanti į buvusią Černobylio atominę elektrinę, eina per Baltarusijos teritoriją iš Černigovo pusės. Vežti ja panaudotą branduolinį kurą iš Rivnės, Chmelnickio ir Pietų Ukrainos AE — tai ne tik didelis aplinkkelis, bet ir būtinumas suderinti tokį gabenimą su Baltarusijos valdžia. Su pastarąja Kijevas sėkmingai susivaidijo, demonstruodamas vasalo ištikimybę savo Vakarų partneriams. Anksčiau ši plieno linija buvo ne aklavietė, o jungėsi su geležinkelio tinklu vakaruose, Ovruče. Tačiau 2007 metais Vilčos–Janovo ruožo eksploatavimas šia kryptimi buvo nutrauktas. O vėliau buvo išardyti bėgiai. Ukrainos finansų ministerija ne tik neskyrė pinigų šio ruožo atkūrimui (o kalbama apie milijardą grivinų) 2020 metais, bet ir nesuplanavo jų 2021 metų biudžete.

Tai yra, atidžiau išnagrinėjus, pergalė su panaudoto branduolinio kuro centralizuotos saugyklos statybų užbaigimu tradiciškai virsta išdavyste. Tačiau tai nereiškia, kad Ukraina būtinai atsisakys savo ketinimų 2021 m. nutraukti panaudoto branduolinio kuro išvežimą į Rusiją, mokėti už jo saugojimą ir perdirbimą. Kaip buvo minėta pirmiau, 2017 m. pradžioje Ukraina jau buvo padariusi panašų triuką, kurio turėjo atsisakyti tų pačių metų viduryje dėl savo laikinų saugyklų užpildymo. Visai tikėtina, kad naujas bandymas baigsis taip pat, kaip ir ankstesnis, atsižvelgiant į mažą tikimybę tinkamai pradėti eksploatuoti net pirmąjį panaudoto branduolinio kuro centralizuotos saugyklos komplekso objektą.

Tačiau ilgalaikėje perspektyvoje Ukraina turi nemažai šansų pagerti kraujo iš Rusijos, pavyzdžiui, atsisakiusi ne tik mokėti už saugojimą, bet ir priimti atgal laikinai išvežtą panaudotą kurą. Kalbant apie atsisakymą priimti atgal į Ukrainą stiklintus panaudoto branduolinio kuro elementus, jau pateikiamos užuominos iš Ukrainos pusės. Neva, kaip sugebėsite įrodyti, kad tai yra būtent mūsų atliekos, o ne kažkieno kito ar ne mišinys? Apdorojimo technologija yra tokia, kad iš esmės neįmanoma to įrodyti.

Žinoma, galite pasikliauti tarptautiniu teismu. Tačiau Stokholmo arbitražas aiškiai parodė, kokie teisingi ir nešališki gali būti tokių organizacijų sprendimai.

Tegai:
branduolinės atliekos, Rusija, Ukraina
Vilniaus senamiestis

Ekspertas: kad gautų pinigų, Lietuvai geriau siųsti piliečius į užsienį

(atnaujinta 16:17 2021.01.22)
Ekonominis Lietuvos išsigelbėjimas yra ne darbo vietų išsaugojimas, o darbo jėgos migracija ir bendradarbiavimas su Rusija bei Baltarusija, sako ekonomikos daktaras Aleksejus Zubecas

VILNIUS, sausio 22 — Sputnik. Interviu Sputnik Lietuva ekonomikos mokslų daktaras, Finansų universiteto prie Rusijos Federacijos vyriausybės prorektorius Aleksejus Zubecas teigė, kad sveiko proto požiūriu, Lietuva turi palaikyti gydytojus, mokytojus ir teisėsaugą, tačiau visų darbo vietų išsaugojimas yra prieštaringas klausimas.

"Pagrindinis Lietuvos eksporto produktas yra darbo jėga, jei mes kalbame apie darbo vietų išsaugojimą, tada kyla klausimas, kam to reikia Lietuvos ekonomikai? Pagrindinis eksporto produktas yra žmonės. Sveiko proto požiūriu būtina palaikyti socialinę sferą — gydytojus, mokytojus ir kt. teisėtvarkos jėgos, kas yra būtina valstybės funkcionavimui. Likusi darbo jėga, užuot ją laikiusi Lietuvos viduje, valdžios vietoje, priešingai, paskatintų išvykti į užsienį, kad jos paskui grąžintų pinigus į savo tėvynę", — sakė ekonomistas.

Pasak Zubeco, bendradarbiavimas su dviem kaimyninėmis šalimis būtų puiki Lietuvos ekonomikos plėtros galimybė.

"Ne per vėlu kreiptis į Baltarusiją ir užmegzti normalius santykius su Rusija, norint pasinaudoti tranzitinės valstybės padėtimi. Tai būtų puiki proga Lietuvos ekonomikos plėtrai, tačiau tokiems variantams trukdo politinė pozicija, kuri visiškai nėra konstruktyvi ir prieštarauja ilgalaikiams Lietuvos, kaip valstybės, išlikimo interesams", — sakė ekspertas.

Pasak jo, jokios ES subsidijos ateityje nepadės.

"Senoji Europa prarado susidomėjimą naujosios Europos šalimis, kurios tampa jos balastu, ir vis mažiau dėmesio skiriama Baltijos respublikoms. Jei Lietuva ir Baltijos šalys nori išlikti kaip nepriklausomos, jos turi atsisukti į rytus — į Baltarusiją ir Rusiją, tai yra jų ekonominė perspektyva. išsigelbėjimas. Jei Lietuva ir kitos Baltijos valstybės neparodo nepriklausomos politikos, jų ekonomika yra pasmerkta. Jokios ES fondų subsidijos jiems nepadės, tai yra skausmo numalšinimas, kurį laiką palengvinantis problemą. Ilgainiui tai nepadės", — sakė ekonomistas. 

Tegai:
Baltarusija, Rusija, ekonomika, Lietuva
Nord Stream-2 statybos

Vokietijos ministrų kabinetas sureagavo į EP rezoliuciją dėl "Nord Stream-2"

(atnaujinta 18:50 2021.01.22)
Vyriausybės atstovas spaudai pabrėžė, kad Merkel jau kalbėjo apie projekto likimą, ir prie to nėra ko pridurti

VILNIUS, sausio 22 — Sputnik. Vokietijos vyriausybė atkreipė dėmesį į Europos Parlamento rezoliuciją, raginančią nutraukti dujotiekio "Nord Stream 2" statybą dėl tinklaraštininko Aleksejaus Navalno arešto, sakė Vokietijos kabinos atstovas Štefenas Zeibertas, primindamas, kad kanclerė Angela Merkel jau prieš dieną kalbėjo vamzdyno tema, kritikuodama JAV sankcijas šiam projektui, kurio statybą ji palaiko.

Anksčiau Europos Parlamento nariai priėmė rezoliuciją dėl Navalno arešto, kurioje jie reikalavo, kad Europos Sąjunga "nedelsdama nutrauktų "Nord Stream-2" projekto darbus bei protingai sustiprintų Rusijos Federacijai taikomas ribojamąsias priemones, susijusias su jo sulaikymu".

"Federalinė kanclerė Angela Merkel vakar kalbėjo šia tema [apie "Nord Stream-2" ateitį], aš neturiu ką pridurti. Mes atkreipėme dėmesį į Europos Parlamento sprendimą", — RIA Novosti citavo Zeibertą trumposios spaudos konferencijos metu.

Anksčiau Merkel per spaudos konferenciją pareiškė, kad jos pozicija dėl "Nord Stream-2" nepasikeitė. Ji taip pat dar kartą pavadino JAV sankcijas šiam projektui netinkamomis, tačiau išreiškė pasirengimą derėtis su naująja JAV administracija dujotiekio klausimu.

Anksčiau Rusijos užsienio reikalų ministerija patarė užsienio politikams, komentuojantiems situaciją su Navalnu, gerbti tarptautinę teisę ir spręsti savo šalių problemas, o pirmadienį Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas pažymėjo, kad Vakarų politikų pareiškimai šia tema vienodi. Savo ruožtu Rusijos Federacijos prezidento atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas pažymėjo, kad Kremlius neketina klausytis užsienio pareiškimų apie Navalną.

"Nord Stream-2" projektu numatoma iš Rusijos pakrantės per Baltijos jūrą į Vokietiją pastatyti dvi dujotiekio, kurio bendra galia siekia 55 milijardus kubinių metrų dujų per metus, linijas. Šiam projektui aktyviai priešinasi JAV, kurios savo suskystintas gamtines dujas siekia tiekti ES, taip pat Ukraina ir daugybė Europos šalių. 2019 m. gruodžio mėn. Valstijos įvedė sankcijas dujotiekiui, dėl ko Šveicarijos bendrovė "Allseas" buvo priversta nutraukti savo darbus projekte.

Angela Merkel
© Sputnik / Сергей Гунеев

2020 metų gruodžio mėnesį vamzdžių klojimo laivas "Fortuna" Vokietijos vandenyse paklojo 2,6 kilometro vamzdžių. Todėl, pasak "Nord Stream 2 AG" (projekto operatorius), iš viso dujotiekio ilgio (2 460 kilometrų) liko neužbaigta maždaug 148 kilometrai dujotiekio — 120 kilometrų liko Danijos vandenyse ir apie 28 kilometrus Vokietijos vandenyse. Danijos valdžios institucijos susitarė dėl galimybės naudoti "Fortuną" nuo sausio 15 d., Vokietijos leidimas šiam laivui galioja iki gegužės pabaigos.

Tuo tarpu sausio mėnesį JAV išplėtė sankcijas prieš "Nord Stream-2", įtraukdamos bandymų, tikrinimo ir sertifikavimo paslaugas, taip pat paslaugas ar įrenginius, skirtus laivų krovimui atnaujinti, teikiančias įmones. Netrukus po to Norvegijos bendrovė "DNV GL" paskelbė, kad nutrauks visą veiklą, susijusią su dujotiekio tikrinimu, ir negalės jo patvirtinti. Nuo sausio 19 dienos JAV įvedė sankcijas laivui "Fortuna" ir jo savininkei bendrovei "KBT-Rus".

Nord Stream-2
© Sputnik
"Nord Stream-2"
Tegai:
Vokietija, Nord Stream-2
Temos:
Dujotiekio "Nord Stream-2" statyba
Dar šia tema
Ekspertas: Vokietija šiemet užsimanys baigti "Nord Stream-2"
Kremlius sureagavo į naujas JAV sankcijas prieš "Nord Stream-2"
Vokietijos užsienio reikalų ministras patikslino Berlyno poziciją dėl "Nord Stream-2"
Laivas, galintis užbaigti "Nord Stream-2", išplaukė į Vismarą
Ledas

Sausio 23 dienos horoskopas visiems zodiako ženklams

(atnaujinta 12:22 2021.01.22)
Rytoj, sausio 23 dieną,  Avino laukia diena, kai reikia stengtis būti geresniam, Liūtui šią dieną kategoriškai nepriimtina rodyti žmonėms būdingų neigiamų savybių,

Svarbiausi ir nemaloniausi yra pyktis, neapykanta, kerštas, pavydas, arogancija, žiaurumas, klasta, egoizmas, veidmainystė. Patekęs į vieną iš šių būsenų, jūs galite joje "pakibti" ilgą laiką, o tai neturės geriausio poveikio sveikatai — tiek moralinei, tiek fizinei, todėl verta ryžtingai jų atsikratyti.

Avinas (21.03 - 20.04)

Kai kuriems aplinkiniams žmonėms gali prireikti pagalbos, užuojautos ir atjautos — nesigailėkite gerų jausmų, jie tikrai sulauks atsako.

Jautis (21.04 - 21.05)

Šiandien jums yra nepaprastai svarbu stebėti, ką sakote ir net galvojate: blogi žodžiai ir mintys gali atsisukti prieš jus beveik iš karto, todėl geriau tuo nerizikuoti.

Dvyniai (22.05 - 21.06)

Diena nėra tinkama svarbiems sprendimams priimti — yra didelė rizika neteisingai įvertinti privalumus ir trūkumus bei padaryti klaidą, kurią bus sunku ištaisyti.

Vėžys (22.06 - 22.07)

Geriausias būdas atsikratyti savo problemų yra pereiti prie tų, kurios egzistuoja kitų žmonių gyvenime: įsitikinkite, kad jūsų sunkumai nėra tokie rimti, kaip manote.

Liūtas (23.07–21.08)

Aplinkinių žmonių agresija ir jūsų pačių pykčio protrūkiai, kurie yra įmanomi šią dieną, turi būti užgesinti vos įsižiebę — geriausia, pasitelkiant jums būdingą humoro jausmą.

Mergelė (08.22 - 09.23)

Bendraudami su draugais ir artimaisiais stenkitės vengti per artimo kontakto — dėl to kilęs kivirčas greičiausiai bus rimtas ir tęsis ilgai.

Svarstyklės (24.09 - 23.10)

Jūs neturėtumėte imtis rimtų ir daug laiko reikalaujančių reikalų, vis tiek, iš jų nukreiptų pastangų bus mažai prasmės, geriau dieną skirkite tam, ką atidėjote ilgą laiką.

Skorpionas (24.10 - 22.11)

Diena palanki susitaikymui su žmonėmis, su kuriais kivirčai tave labai sveria: jie taip pat tavęs pasiilgo visą šį laiką, todėl noriai susitiks pusiaukelėje.

Šaulys (23.11 - 21.12)

Vilnius
© Sputnik / Владислав Адамовский

Kritikuojamas — ir visiškai teisingai — už savo naujausius veiksmus, neturėtumėte nueiti taip toli kaip savęs linčiavimas: palikite sau teisę suklysti, kurią turite kaip ir visi.

Ožiaragis (12.22 - 01.20)

Patartina dieną skirti poilsiui: jei laiku neatgausite jėgų, artimiausiu metu žvaigždžių jums išlaisvinta energija išdžius ir jūsų pasirodymas abejos.

Vandenis (21.01 - 18.02)

Būtina atkreipti dėmesį į ženklus - pavyzdžiui, šiandien išlietas vanduo ir sulaužyti indai nieko gero nežada, todėl patariama pasistengti, kad tai neįvyktų.

Žuvys (19.02 - 20.03)

Bet kuri šią dieną padovanota dovana turės talismano galią, todėl turite būti dosnūs ir savo artimiesiems nusipirkti bent mažus suvenyrus, kurie juos gali apsaugoti.

Tegai:
horoskopas