VILNIUS, sausio 4 — Sputnik. Rusija ir Baltarusija gali pasirašyti susitarimą dalį respublikos eksporto iš Lietuvos į Rusijos uostus nukreipti jau 2021 metais. Tai interviu RBC TV paskelbė Rusijos vicepremjeras Aleksandras Novakas.
"Manau, kad 2021 metais tai visiškai įmanoma atsižvelgiant į apimtis, atsižvelgiant į susitarimus ir dabartinius klausimus, kurie yra sprendžiami tarp įmonių. Mano nuomone, 2021 metai yra labai realus laikotarpis, kai galima pradėti (pristatymus — Sputnik)", — TASS cituoja ministro pirmininko pavaduotojo žodžius.
Krovinių nukreipimo iš Baltijos uostų į rusų klausimas iškilo po Lietuvos veiksmų, susijusių su situacija Baltarusijoje po prezidento rinkimų. Lietuvos valdžios atstovai ėmė remti Baltarusijos opoziciją ir buvusią kandidatę į prezidentus Svetlaną Tichanovskają, nepaisant to, kad, oficialiais duomenimis, nugalėjo dabartinis valstybės vadovas Aleksandras Lukašenka. Baltarusijos valdžios teigimu, Lietuva, Lenkija ir kitos Vakarų šalys atvirai palaiko Baltarusijos opoziciją ir bando sukelti protestus Baltarusijoje. Be to, Europos Sąjunga pranešė apie savo ketinimą įvesti sankcijas Minskui.
Šiuo atžvilgiu Lukašenka sakė, kad ES šalys neturėtų gąsdinti Baltarusijos sankcijomis, nes Minskas yra pasirengęs atsakyti. Pasak jo, žinoma, kad, pavyzdžiui, Baltarusijos transporto srautai sudaro "30 procentų Lietuvos biudžeto".
Be to, Lukašenka pranešė, kad yra pasirengęs svarstyti galimybę pastatyti nuosavą jūrų terminalą Leningrado srityje.
Daugelis ekspertų pabrėžia, kad jei Baltarusijos tranzitas tikrai paliks Lietuvą, pastarosios ekonomika smarkiai nukentės.
Ekonomistas ir politikos analitikas Aleksandras Nosovičius interviu Sputnik Lietuva pažymėjo, kad Baltarusijos eksportas Lietuvos transporto ir logistikos sektoriuje atlieka svarbų vaidmenį ir yra vienas iš pagrindinių biudžeto pajamų šaltinių. Kaip priminė ekspertas, nepaisant griežtos politinės retorikos tarp Vilniaus ir Minsko bei ginčo dėl BelAE, "Lietuvos geležinkeliai" ir Klaipėdos uostas buvo viena iš nedaugelio bendrovių, rodžiusių teigiamus ekonominius rodiklius, ir tai lėmė baltarusių kroviniai.
VILNIUS, sausio 18 — Sputnik. 2020 metų lapkričio mėnesį tiek euro zonoje, tiek ES pramonės gamintojų produktų kainos per mėnesį padidėjo 0,4 proc. Apie tai praneša statistikos agentūra "Eurostatas".
Metiniu pagrindu kainos euro zonoje sumažėjo 1,9 proc., o Europos Sąjungoje — 1,8 proc.
Euro area industrial #ProducerPrices +0.4% in November over October 2020, -1.9% over November 2019 https://t.co/wYZN61nBr9 pic.twitter.com/hVnVboF35z
— EU_Eurostat (@EU_Eurostat) January 6, 2021
Didžiausias pramonės gamintojų kainų augimas per mėnesį buvo užfiksuotas Danijoje ir Prancūzijoje (+1,7 proc.), Estijoje (+1,2) ir Rumunijoje (+1,1), o didžiausias kritimas pastebėtas Airijoje (-1,4), Slovakijoje (-0,7) ir Čekijoje (-0,5).
Metinių kainų augimo lyderės buvo Malta (+1,8), Vengrija ir Slovėnija (+1,1) procento abiejose šalyse, o didžiausias sumažėjimas pastebėtas Lietuvoje (-7,3), Graikijoje (-6,8) ir Kipre (-6,1).
VILNIUS, sausio 17 — Sputnik. Šveicarijos draudimo bendrovė "Zurich Insurance Group" nekomentuoja žiniasklaidos pranešimų apie ketinimą atsisakyti apdrausti "Nord Stream-2" statybas dėl JAV sankcijų grėsmės, RIA Novosti sakė bendrovės atstovas Tomas Bajeris.
Anksčiau "Bloomberg", remdamasi informuotais šaltiniais, pranešė, kad "Zurich Insurance Group" nustos drausti "Nord Stream-2" dujotiekio statybą dėl JAV sankcijų grėsmės.
"Dėl konfidencialumo mes nekomentuojame jokių santykių su klientais", — atsakydamas į prašymą pakomentuoti žiniasklaidos pranešimą apie "Nord Stream-2" draudimą sakė bendrovės atstovas.
Jis taip pat pridūrė, kad, kaip ir anksčiau, "Zurich" draudimo grupės pozicija išlieka nepakitusi: bendrovė turi išsamią įstatymų laikymosi sistemą ir yra įsipareigojusi visapusiškai laikytis visų taikomų sankcijų taisyklių.
Šią savaitę "Reuters", remdamasi šaltiniais, taip pat pranešė, kad sausio mėnesį JAV Valstybės departamentas kelioms Europos įmonėms pranešė apie sankcijų riziką dėl pagalbos Rusijai statyti "Nord Stream-2". Šaltinių teigimu, galimas projekto draudikas yra "Zurich Insurance Group".
"Nord Stream-2" numato dviejų vamzdyno linijų, kurių bendras pajėgumas sieks 55 milijardai kubinių metrų dujų per metus, statybas nuo Rusijos pakrantės per Baltijos jūrą iki Vokietijos.
Jungtinės Valstijos aktyviai priešinasi projektui, nes siekia tiekti savo suskystintas gamtines dujas ES. Vašingtonas 2019 metų gruodžio mėnesį įvedė sankcijas dujotiekiui ir tokiu būdu pristabdė statybas.
Klojimas atsinaujino 2020 metų gruodžio mėnesį, laivui "Fortūna" Vokietijos vandenyse nuklojus 2,6 km vamzdžių. Pasak projekto operatorės "Nord Stream 2 AG", maždaug 148 kilometrai iš bendro dviejų 460 kilometrų ilgio linijų liko nebaigti. Belieka pakloti 120 kilometrų Danijos vandenyse ir apie 28 kilometrus Vokietijos vandenyse.
Danijos valdžios institucijos susitarė dėl galimybės kloti vamzdžius su "Fortūna" nuo sausio 15 dienos, Vokietijos leidimas šiam laivui galioja iki gegužės pabaigos.
VILNIUS, sausio 18 — Sputnik. Bavarijos klinikoje buvo atrasta nauja koronaviruso mutacija, pranešė laikraštis "Merkur".
Kaip sakė ligoninės vadovas Francas Niderbiulis, praėjusią savaitę specialistai, nagrinėdami pacientų tepinėlius, atskleidė skirtingus rezultatus. Tai tapo įmanoma dėl specialaus medicinos įstaigos įsigyto įrenginio. Rezultatai gydytojams pasirodė keisti, todėl jie susisiekė su kolegomis iš "Šaritė" klinikos. Sušaldyti trijų pacientų mėginiai trečiadienį buvo pristatyti į Berlyną, o po dviejų dienų "Šaritė" patvirtino gydytojų įtarimus, kad tai gali būti nauja SARS-CoV-2 padermė.
"Tai padermė, su kuria ten susiduriama pirmą kartą", — sakė Niderbiulis.
Tačiau, anot jo, tai nereiškia, kad COVID-19 sukėlėjas tapo užkrečiamesnis, nes gydytojai negali pateikti tikslių atsakymų apie šios mutacijos ypatybes. Berlyno ekspertai turėtų tai išnagrinėti.
"Tikimės išsamaus atsakymo iki sausio pabaigos", — pridūrė gydytojas.
Taip pat dar nežinoma, kaip atsirado nauja viruso mutacija.
"Nuo pandemijos pradžios visame pasaulyje užfiksuota daugiau nei 12 tūkstančių viruso struktūros pokyčių", — sakė Niderbiulis. Anot jo, panikuoti nėra jokios priežasties.
2020 metų gruodžio viduryje JK nustatyta nauja koronaviruso SARS-CoV-2 mutacija. Vėliau JK naujų ir kylančių kvėpavimo takų virusų grėsmių patariamoji taryba patvirtino, kad šalyje nustatytas koronaviruso variantas plinta sparčiau ir reikalauja dar daugiau gyventojų atsargumo. Nors naujasis viruso variantas, remiantis preliminariais vertinimais, gali būti 70 % infekciškesnis nei ankstesnis, vis dėlto nėra nieko, kas rodytų, kad jis yra pavojingesnis mirtinumo ar ligos eigos prasme.