Nord Stream-2 vamzdžių sujungimas

Į paskutinį vagoną: JAV vėl ėmėsi "Nord Stream-2"

(atnaujinta 15:34 2021.01.15)
Nuo metų pradžios JAV sustiprino apribojimus su "Nord Sream-2" projektu susijusioms bendrovėms

VILNIUS, sausio 15 — Sputnik. Danijos bendrovė "Ramboll", dalyvavusi "Nord Stream-2", buvo įbauginta Vašingtono sankcijų, pranešė žiniasklaida. Iš tiesų, nuo sausio 1 dienos Jungtinės Valstijos sustiprino priemones, įmonėms, kurios susijusios su projektu. Tačiau statybos tęsiasi. Europoje dėl to vėl verda aistros: kol vokiečiai ruošia fondą, skirtą apsisaugoti nuo sankcijų, britai nori sekti amerikiečių pavyzdžiu, o švedai bijo prasidėjusio "dujų karo". Kas galiausiai nutiks dujotiekiui — RIA Novosti autorės Natalijos Dembinskajos medžiagoje.

Vėl griebėsi seno

"Nord Sream-2" sausumos dalis užsienyje buvo sėkmingai užbaigta. Dabar vamzdžiai klojami Vokietijos, po to Danijos vandenyse. Projektas pateko į namų ruožą. Tačiau Vašingtonas atsisako tai pripažinti. Nuo sausio 1 dienos galioja naujas gynybos biudžeto įstatymas, kuriame numatytos papildomos sankcijos Rusijos dujotiekiui.

Visų pirma kalbama apie organizacijas, teikiančias testavimo, tikrinimo ar sertifikavimo paslaugas. Norvegijos bendrovė "DNV GL" jau paskelbė, kad nutrauks visą veiklą tikrinant dujotiekį ir negalės jos patvirtinti.

Senato daugumos lyderis Mitch'as McConnell'is anksčiau sakė, kad gynybos biudžeto įstatymas yra labai svarbus nacionaliniam saugumui ir "atgraso tokias konkuruojančias supervalstybes kaip Kinija ir Rusija". Šis dokumentas įtvirtins JAV pranašumą "jūroje, sausumoje, ore, virtualioje erdvėje ir kosmose".

"Gazprom" reikia nutiesti apie 150 kilometrų vamzdžių: 120 Danijoje ir šiek tiek daugiau nei 30 Vokietijoje. Dujotiekis baigtas 94 %.
Nepaisant Vašingtono bandymų užkirsti kelią penkių didžiausių Europos energetikos bendrovių finansuojamam projektui, darbas Vokietijos teritoriniuose vandenyse po metų pertraukos buvo atnaujintas sausio 11 dieną. Nuo sausio 15 dienos vamzdžiai taip pat bus tiesiami prie Danijos krantų.

Vamzdžių klotuvui "Fortūna" padės Rusijos jūrų gelbėjimo tarnybos laivai "Murman" ir "Baltijskij issledovatel" bei kiti pagalbiniai laivai. Abiejose vamzdžių klojimo linijos pusėse jūroje bus sukurta laikina 200 metrų pločio zona.

Kaip anksčiau sakė "Gazprom Export" generalinė direktorė Jelena Burmistrova, pakrantės ruožo statybos pabaiga priklauso nuo daugelio aplinkybių, ypač nuo oro sąlygų.

"Mes stengiamės jiems pranešti apie riziką ir raginame atsisakyti bendradarbiauti, kol nevėlu", — "Reuters" cituoja šaltinis iš Valstybės departamento.

Artimiausiomis dienomis Baltieji rūmai, pasak šios agentūros, paskelbs nepageidaujamų organizacijų sąrašą.
Tačiau Rusijos užsienio reikalų ministerija pabrėžia, kad Maskva neabejoja "Nord Stream-2" sėkme, kad ir kokį Vašingtonas darytų spaudimą Vakarų Europos "Gazprom" partneriams.

Vokietijoje ir toliau "Nord Stream-2" laikomas ekonominiu projektu ir šalis nepriima ekstrateritorinių JAV sankcijų. Tai kitą dieną priminė Vokietijos ministrų kabineto oficialaus atstovo pavaduotoja Ulrike Demmer. Be to, sausio pradžioje Vokietijos federalinės Meklenburgo-Pomeranijos federalinės žemės parlamentas balsų dauguma pritarė regioninės vyriausybės iniciatyvai sukurti aplinkos apsaugos fondą "Klimato ir aplinkos apsaugos MV".

Šis fondas buvo sugalvotas JAV sankcijoms apeiti. Organizacija galės įsigyti statyboms reikalingą įrangą. Visų pirma, jis pripažįsta vamzdyną svarbiu aplinkai.

Pasak Vokietijos "Bild", tai leis "Nord Stream-2" klasifikuoti kaip "pagrindinį aplinkos apsaugos elementą".
Fondas ketina įregistruoti komercinę įmonę, užsiimančią tik "Nord Stream-2" klausimais. Kompanijos, kurioms gresia sankcijos, bendraus su Rusija naudodamosi šios įmonės teikiamomis ekonominėmis priemonėmis.

Sugaiš laiką

Ar vokiečiai turės laiko apsisaugoti nuo sankcijų? Stebėtojų nuomonės skiriasi. Viena vertus, fondas gavo pakankamai investicijų ir galių, kad paverstų Vašingtono pastangas niekais, sako TMT direktorius Danilas Rostovcevas.

"Tačiau iniciatyva su fondu sukėlė nepasitenkinimą visuomenėje, ypač tarp "žaliųjų". Aplinkosaugininkai mano, kad tai neetiška ir neleistina tokiu būdu prisidėti prie projekto, kuris, jų nuomone, visai ne "žalias", o pavojingas aplinkai", — pabrėžia analitikas. Dabar viskas priklauso nuo to, ar "Nord Stream-2" šalininkai sugebės susitarti su visuomene.

Tuo tarpu nepriklausomas pramonės ekspertas Leonidas Chazanovas tikina, kad Berlynas vis tiek nenusileis Vašingtonui: Vokietijai reikia rusiškų dujų, kurios yra pigesnės nei Amerikos SGD. Juo labiau, būtina išsaugoti ekonominius santykius su Rusija: ši rinka yra strateginė Vokietijos įmonėms.

"Žinoma, fondui bus taikomos sankcijos, tačiau jos neturės jokio poveikio. O prieš jo rangovus teks parengti naują įstatymo projektą, jį perduoti per Kongresą, laukti, kol prezidentas pasirašys", — sako ekspertas.

Tačiau jis neatmeta sunkumų užsakymo metu — vien dėl sankcijų, įrašytų į JAV gynybos biudžetą.

Baimė ir neapykanta

Britai nori sekti amerikiečių pavyzdžiu. Kaip sakė Didžiosios Britanijos konservatorių parlamentaras Danielis Kavčinskis, Rusijos dujotiekis yra "itin pavojingas", nes veda "tiesiai į Rusiją" aplenkdamas visus dujų ir naftos tinklus, esančius NATO šalių teritorijoje. Anot jo, narystė Europos Sąjungoje britų jau nevaržo, todėl "turime sekti amerikiečių draugus ir įvesti sankcijas bet kuriai įmonei, dalyvaujančiai statant "Nord Stream-2".

Tuo tarpu Švedijoje baiminamasi, kad Džo Baideno aplinka pradės "dujų karą" artimiausioje šaliai vietoje dėl dujotiekio. Kaip pažymėjo "Svenska Dagbladet", Amerikos demokratas yra "dar griežtesnis jo priešininkas nei Donaldas Trampas". O Švedijai šis klausimas jau išspręstas: vyriausybė pritarė vamzdžių tiesimui per šalies ekonominę zoną.

Baideno energetikos politika, vadinamasis žaliasis kursas, laikomas neigiamu Baideno prezidentavimo aspektu. Demokratai planuoja išleisti du trilijonus dolerių perėjimui prie švarios energijos iki 2035 metų. Iki 2050 metų — iki nulinės taršos. Tačiau Rusijai žalia energija tik į naudą: "Nord Stream-2" gali pumpuoti ne tik gamtines dujas, bet ir vandenilį. Europoje vandenilio kuro paklausa yra potencialiai labai didelė.

Pačios JAV abejoja viskuo, ką Baltieji rūmai pažadėjo dėl "Nord Sream-2" įgyvendinimo. Kaip tikina buvęs Virdžinijos senatorius Ričardas Blekas (Richard Black), Baidenas mieliau derėsis su Maskva dėl statybų užbaigimo tyliai. Už tai jis bandys susitarti dėl naudos Vašingtonui.

Nord Stream-2
© Sputnik
"Nord Stream-2"

 

Tegai:
sankcijos, JAV, Nord Stream-2
Temos:
Dujotiekio "Nord Stream-2" statyba (599)
Klaipėda, archyvinė nuotrauka

Ekonomistas išvardijo Lietuvos miestus, kuriuose atlyginimai didesni nei Rygoje

(atnaujinta 00:51 2021.03.07)
Mauricas pažymėjo, kad Latvijos sostinę jau vejasi net 17 % atlyginimų augimą pademonstravę Šiauliai

VILNIUS, kovo 6 — Sputnik. Vyriausiasis "Luminor" ekonomistas Žygimantas Mauricas pareiškė, kad Vilniuje, Kaune bei Klaipėdoje atlyginimai didesni nei Rygoje.

"Vilnius aplenkė Rygą dar 2019 metais, o 2020 metų pabaigoje ją aplenkė ir Kaunas bei Klaipėda. Nieko nuostabaus, turint omenyje, kad metinis atlyginimų "į rankas" augimas Kaune ir Klaipėdoje 2020 m. IV ketv. siekė 13%, Rygoje – vos 6%, o Vilniuje 11%", — parašė jis Facebook'e

Mauricas pažymėjo, kad Latvijos sostinę jau vejasi net 17 % atlyginimų augimą pademonstravę Šiauliai. Tarp Šiaulių ir Rygos beliko 101 euro skirtumas.

"Latviai dėl tokios statistikos turėtų jaustis itin nejaukiai, nes tarpukario laikotarpiu (1918-1940 metais) Latvijoje atlyginimai buvo apie du kartus didesni nei Lietuvoje, tad dažnas lietuvis vykdavo į Rygą uždarbiauti", — rašo Mauricas.

Anksčiau Statistikos departamentas pranešė, kad vidutinis mėnesinis bruto darbo užmokestis šalies ūkyje (be individualiųjų įmonių) 2020 m. ketvirtąjį ketvirtį sudarė 1 524,2 euro ir, palyginti su 2020 metų trečiuoju ketvirčiu, padidėjo 4,8 proc. Viešajame sektoriuje vidutinis mėnesinis bruto darbo užmokestis sudarė 1 686,8 EUR ir buvo 9,1 proc. didesnis, privačiajame — 1 450,7 EUR ir buvo 2,6 proc. didesnis.

Tegai:
atlyginimai, Ryga
Dar šia tema
Darbdavių apklausa: reikės mažiau darbuotojų, atlyginimams bus skirta mažiau lėšų
Eurostatas palygino minimalius europiečių atlyginimus: didžiausi — Liuksemburge
Mažų atlyginimų gavėjai Europos Sąjungoje
Nausėda sugalvojo, kaip kovoti su nedarbu ir kelti atlyginimus
Jūrų prekybos uostas Ust Luga

Baltarusija pradėjo pristatyti savo naftos produktus į Rusijos uostus

(atnaujinta 14:51 2021.03.06)
Planuojama, kad 2021–2023 metais Baltarusijos įmonės Rusijos uostuose perkraus daugiau kaip 9,8 mln. tonų krovinių

VILNIUS, kovo 6 — Sputnik. Pirmosios Baltarusijos naftos produktų siuntos pristatomos į Rusijos uostus nuo kovo 5 dienos, praneša Rusijos transporto ministerija.

"Kovo 5 dieną į terminalą "Portenergo", jūrų uostą Ust-Lugą keliais traukiniais buvo išsiųsta daugiau nei 5000 tonų baltarusiško benzino", — ministerijos pranešimą cituoja RIA Novosti

Siuntėjas buvo AB "Mozyrio naftos produktų gamykla". Krovinys į "Portenergo" terminalą atvyks kovo 9 dieną.

Antroji siunta iš "Mozyrio NPG" įvyko kovo 6 dieną - buvo išsiųsta 3,6 tūkst. tonų mazuto partija. Krovinys bus perkrautas į Sankt Peterburgo jūrų uostą.

Vasario 19 dieną Maskva ir Minskas pasirašė tarpvyriausybinį susitarimą dėl bendradarbiavimo Baltarusijos naftos produktų, skirtų eksportuoti į trečiąsias šalis per Rusijos jūrų uostus, gabenimo ir perkrovimo srityje. Dokumente numatyta, kad Baltarusijos įmonės 2021–2023 metais Rusijos uostuose perkraus daugiau kaip 9,8 mln. tonų krovinių.

Praėjusių metų rugpjūtį Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka paskelbė apie galimą prekybos srautų persiorientavimą iš Baltijos uostų. Rugsėjį Rusijos ir Baltarusijos ministrų pirmininkų derybose buvo aptartas naftos srautų perkėlimas iš Lietuvos uostų į Rusijos uostus, tarp jų ir į Ust Lugą. Taip pat rugsėjį Aleksandras Novakas, tuometinis Rusijos Federacijos energetikos ministerijos vadovas, sakė, kad svarstoma galimybė perkelti naftos produktų srautus iš Baltijos uostų į šiaurės vakarų Rusijos uostus (Ust Lugą, Primorską, Vysocką, Sankt Peterburgą). 

Tegai:
Rusija, Baltarusija
Dar šia tema
Muitininkai vilkiku gabentame silkių krovinyje rado kontrabandinių rūkalų
Pralaimėjo ir liko viena: Lietuva panikuoja dėl Baltarusijos krovinių praradimo
Mirtina avarija Trakų rajone: "Audi" susidūrė su krovininiu automobiliu
Pusryčiai

Mitybos specialistės pasidalijo mėgstamais paprastų ir sveikų pusryčių receptais

(atnaujinta 21:42 2021.03.06)
Pranešime teigiama, kad per pusryčius geriausia valgyti daug baltymų ir angliavandenių turinčio maisto

VILNIUS, kovo 6 — Sputnik. Amerikos dietologai pasidalijo paprastais sveikų pusryčių receptais, kuriuos patys gaminasi sau. Rašo "Buzzfeed".

Mitybos specialistė Anne Mauney mėgsta pradėti dieną blyneliais be glitimo ir su daug baltymų.
"Juos labai lengva paruošti, — paaiškino ji. — Tiesiog dubenyje sutrinkite bananą, sumaišykite su pora kiaušinių ir šaukštu maltų linų sėmenų. Taip pat galite įdėti vanilės ir cinamono. Gautą mišinį galima supilti į keptuvę, 10 minučių kepti ant silpnos ugnies, apversti ir kepti dar minutę".

Mitybos specialistė Delilah Bisase mėgsta uogų kokteilius. Ji į trintuvą įdeda bananą, pusę puodelio augalinio pieno, pusę puodelio šaldytų uogų, šaukštelį žemės riešutų sviesto ir šaukštą kakavos. Jos nuomone, taip pat gerai yra sumuštinis iš skrudintos viso grūdo duonos ir riešutų sviesto. "Šie pusryčiai pranoksta visus lūkesčius, — sako ji. — Viso grūdo angliavandeniai energijai, širdžiai naudingi riebalai, taip pat augalinės ląstelienos ir baltymai. Be to, juose gausu antioksidantų iš uogų ir kakavos".

Mitybos specialistė Rhyan Geiger rekomenduoja naminius greitai paruošiamus avižinius dribsnius. Tačiau jie turi būti paruošti iš anksto: sumaišykite pusę puodelio greitai paruošiamų avižinių dribsnių su stikline augalinio pieno ir palikite per naktį šaldytuve. Jei norite, galite pridėti papildomų ingredientų. Pavyzdžiui, banano, cinamono, uogų, baltymų miltelių. "Tai angliavandeniai, kuriuose gausu augalinių skaidulų ir įvairių vitaminų bei mineralų", — paaiškino ji.

Anksčiau amerikiečių mitybos specialistė Rachel Paul pasakojo, kaip numesti svorį be varginamų dietų. Ji patarė rinktis daug baltymų ir riebalų turinčius patiekalus ir juos papildyti daržovėmis. Ekspertė taip pat teigė, kad metant svorį reikėtų pasirūpinti miegu ir psichikos sveikata.

Tegai:
JAV, mityba, sveika mityba
Temos:
Sveikas gyvenimo būdas — mityba, receptai