Северный поток - 2

Rusija gali kreiptis į teismą ginti "Nord Stream-2"

(atnaujinta 09:07 2021.02.03)
Kartu Medvedevas pabrėžė, kad, nepaisant to, jog jis visada pasisako už teisminį klausimų svarstymą, "valstybių vadovų ir verslo lyderių pozicija čia vis tiek yra daug svarbesnė"

VILNIUS, vasario 1 — Sputnik. Rusija gali naudoti teisminius mechanizmus, kad apsaugotų "Nord Stream-2" statybą, tačiau, nepaisant to, šioje situacijoje valstybių ir verslo lyderių, kurie turi pasakyti savo nuomonę, pozicija yra daug svarbesnė, sakė Rusijos saugumo tarybos pirmininko pavaduotojas Dmitrijus Medvedevas, praneša RIA Novosti.

"Jei vis dėlto tam yra priežasčių, jūs, žinoma, galite kreiptis į teismą. Jums tereikia suprasti, kurį teismą", — interviu Rusijos žiniasklaidai sakė Medvedevas, atsakydamas į klausimą, ar Rusija gali naudoti teisminius mechanizmus gindama "Nord Stream-2".

Pasak jo, tai gali būti tiek nacionaliniai teismai, tiek arbitražo teismai.

"Turime pažvelgti į tai, kur nagrinėjami šie ginčai. Tikriausiai, galbūt, galite kreiptis į Amerikos teismą, tačiau visa tai užtruks labai ilgai, ir mes nepasitikime, kad Amerikos teismas užims objektyvią poziciją šia prasme", — pridūrė jis.

Tuo pačiu Medvedevas pabrėžė, kad, nepaisant to, jog jis visada pasisako už teisminį klausimų svarstymą, "valstybių vadovų ir verslo lyderių pozicija čia vis tiek yra daug svarbesnė".

"Jie turi pasakyti savo nuomonę", — įsitikinęs Medvedevas.

Dmitrijus Medvedevas teigė, kad nėra abejonių dėl "Nord Stream-2" dujotiekio užbaigimo, nes jo reikia visoms šalims, Vokietija turi laikytis tvirtos pozicijos ir nepasiduoti JAV reikalavimams.

"Tiesą sakant, neabejoju, kad šis dujotiekis bus baigtas, nes mums to reikia. Mums to reikia, reikia europiečiams, įskaitant Vokietiją", — interviu Rusijos žiniasklaidai sakė jis.

Jis pažymėjo, kad "kolegos iš Vokietijos Federacinės Respublikos paprastai apie tai kalba atvirai".

"Jei jie laikysis tvirtos pozicijos, neaukos dalies savo suvereniteto, kas kartais nutiko istorijoje, ir nesitaikstys su Amerikos pozicija, tada, be abejo, tai bus užbaigta. Be to, dujotiekis 90 proc. parengtas, investuoti didžiuliai pinigai. Aš dar kartą pabrėžiu: visoms šalims to reikia", — pridūrė jis.

Medvedevas pažymėjo, kad iki galo nežino JAV administracijos pozicijos, tačiau, kaip suprato, naujasis valstybės sekretorius Antonis Blinkenas sakė, kad "turime ir toliau daryti spaudimą savo "Nord Stream-2" ir siekti sustabdyti jo įgyvendinimą". "Tai reiškia, kad šia prasme Amerikos administracijos prioritetai nepasikeitė. Bet žinote, aš visada taip elgiuosi: juk ekonominės priežastys priimant sprendimus dažnai nusveria tokią nuogą politiką. O ekonominės priežastys yra absoliučios tiek iš europiečių, tiek iš mūsų pusės. Manau, viskas bus padaryta. Tai laiko klausimas. Tikriausiai reikia turėti dar šiek tiek kantrybės", — sakė jis.

"Nord Stream-2"

"Nord Stream-2" numato dviejų vamzdyno linijų, kurių bendras pajėgumas sieks 55 milijardus kubinių metrų dujų per metus, statybas nuo Rusijos pakrantės per Baltijos jūrą iki Vokietijos.

Jungtinės Valstijos aktyviai priešinasi projektui, norėdamos tiekti Europai savo suskystintas gamtines dujas, taip pat Ukraina ir daugelis kitų Europos šalių. 2019 metų gruodžio mėnesį Vašingtonas įvedė sankcijas dujotiekiui, dėl ko Šveicarijos "Allseas" buvo priversta nutraukti savo darbą projekte. Tuo tarpu Rusija ne kartą pabrėžė, kad dujotiekio statyba atitinka Europos vartotojų interesus ir siekia grynai ekonominių tikslų. 

Klojimas atsinaujino po metų, kai vamzdžių klojimo laivas "Fortuna" Vokietijos vandenyse paklojo 2,6 kilometro vamzdžius. Po to, pasak projekto vykdytojo, liko nebaigti apie 120 kilometrų Danijos vandenyse ir apie 28 kilometrai Vokietijos. Danijos valdžios institucijos susitarė dėl galimybės naudoti "Fortuna" nuo sausio 15 dienos, Vokietijos leidimas šiam laivui galioja iki gegužės pabaigos. 

Tačiau sausio mėnesį Vašingtonas išplėtė sankcijas dujotiekiui, įtraukdamas bandymų, tikrinimo ir sertifikavimo paslaugas teikiančias įmones, taip pat paslaugas ar įrenginius, skirtus atnaujinti vamzdžių klojimo laivus. Netrukus po to Norvegijos bendrovė "DNV GL" paskelbė, kad nutrauks visą veiklą, susijusią su dujotiekio tikrinimu, ir negalės to patvirtinti. Sausio 19 dieną JAV įvedė sankcijas laivui "Fortuna" ir jo savininkei bendrovei "KBT-Rus". Kremlius apgailestauja dėl neteisėtų apribojimų įvedimo. Rusijos prezidento atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas sankcijas prieš dujotiekį pavadino reiderių ataka.

Tegai:
Nord Stream-2, Rusija
Temos:
Dujotiekio "Nord Stream-2" statyba (599)
Ignitis, archyvinė nuotrauka

"Ignitis" generalinis direktorius palieka savo pareigas

(atnaujinta 15:37 2021.03.08)
Prieš metus Montvilai buvo diagnozuota lėtinė liga. Paskelbta kandidatų į naujo direktoriaus pareigas atranka

VILNIUS, kovo 8 — Sputnik. Tarptautinės energetikos bendrovės "Ignitis grupė" dukterinės bendrovės "Ignitis" generalinio direktoriaus ir valdybos nario pareigas palieka Darius Montvila, praneša bendrovės spaudos tarnyba.

Montvila pasitraukia iš pareigų dėl lėtinės ligos, kuri jam diagnozuota prieš metus.

Taip pat paskelbta naujo bendrovės generalinio direktoriaus ir valdybos nario atranka — kandidatai paraiškas į šią poziciją kviečiami teikti iki šių metų kovo 31 dienos.

Dabartinėse pareigose Montvila liks iki kol bus pasirinktas naujas generalinis direktorius ir valdybos pirmininkas, o vėliau dirbs "Ignitis" valdybos patarėju bei toliau bus grupės įmonių stebėtojų tarybų ir valdybų narys.

Tarp generalinio direktoriaus ir valdybos nario pozicijai keliamų reikalavimų yra ne mažesnė nei 5 metų vadovavimo patirtis aukščiausio lygmens vadovų komandoje verslo plėtros, produktų vystymo, prekybos arba pardavimų srityse, iš jų bent 2 metų patirtis vadovaujant įmonei (sukaupta patirtis energetikos įmonėse laikoma privalumu).

Išrinktas naujasis "Ignitis" generalinis direktorius būtų skiriamas penkerių metų laikotarpiui. Valdybos nario pareigas jis eitų iki dabartinės "Ignitis" valdybos kadencijos pabaigos — 2023 metų gegužės 31 dienos.

Tegai:
Lietuva
Dar šia tema
Kauno hidroelektrinė didina elektros energijos gamybą
ESO pirks Bulgarijos gamintojo transformatorius vietoj baltarusiškų
Ekspertas: tai, kad Lietuva atsisako Baltarusijos produktų, ribojasi su idiotizmu
 Coral Energy

Antroji per savaitę: į Lietuvą atkeliavo nauja Rusijos SGD partija

(atnaujinta 11:06 2021.03.08)
Rusijos kroviniai nedidelėmis partijomis reguliariai atkeliauja į respubliką. Ankstesnis SGD vežėjas į šalį atvyko praėjusį trečiadienį

VILNIUS, kovo 8 — Sputnik. Į Klaipėdos uostą atvyko tanklaivis su Rusijos suskystintų gamtinių dujų (SGD) kroviniu iš Vysocko, praneša portalas "Marinetrafiic.com".

Su Olandijos vėliava plaukiojantis laivas "Coral Energy" sekmadienio vakarą įplaukė į uostą. Jis atkeliavo iš Vysocko uosto, kur yra Rusijos bendrovės "Novatek" SGD gamykla. Šiuo metu SGD vežėjas yra netoli Klaipėdos terminalo, kurį reikia gabenti.

Ankstesnė 15 tūkstančių kubinių metrų SGD partija atkeliavo kovo 3 dieną.

Lietuva SGD terminalą pastatė 2014 m. Valdžia tokį žingsnį pateisino noru atsikratyti Rusijos "Gazprom" "monopolijos".

Tačiau terminalas respublikai kainuoja brangiai: "Klaipėdos nafta" už nuomą Norvegijai kasmet sumoka 60 milijonų eurų. Dažniausiai Lietuva SGD gauna iš Norvegijos ir Rusijos, yra gana retų tiekimų iš JAV.

Spalį Lietuvos energetikos ministerija turėjo parengti įstatymo projektą, kurio tikslas — sumažinti suskystintų gamtinių dujų (SGD) tiekimo į Klaipėdos terminalą kainą.

Ekspertai ne kartą pabrėžė, kad Lietuvos valdžios noras atsisakyti rusiškų dujų nėra susijęs su ekonominiu tikslingumu. Be to, pasak Nepriklausomos kuro sąjungos viceprezidento Dmitrijaus Gusevo, Lietuva perka Amerikos SGD, įskaitant spaudimą iš Vašingtono, kuris nori reklamuoti savo kurą Europos rinkoje.

Tegai:
Klaipėdos suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalas, SGD, Rusija, Lietuva
Sunkvežimis

Baltarusijos ir Lietuvos pasienyje stovi daugiau nei 1000 sunkvežimių

(atnaujinta 08:32 2021.03.09)
Iš viso daugiau nei du tūkstančiai sunkvežimių bando išvykti iš Baltarusijos į ES šalis

VILNIUS, kovo 9 — Sputnik. Baltarusijos ir Lietuvo pasienyje susidarė didelės eilės sunkvežimių, praneša Baltarusijos valstybės sienos komitetas.

Tik pasienio kontrolės punkte "Kamennyj Log" antradienio rytą stovi daugiau nei 550 sunkvežimių. Beniakonyse — laukia beveik keturi šimtai sunkvežimių, apie 350 laukia eilėje Kotlovkos punkte, Privalkoje laukia daugiau nei 190 sunkvežimių.

Ramesnė situacija pasienyje su Latvija. Tačiau ir ten yra spūsčių. Pasienio kontrolės punkte "Grigorovščina" eilėje laukia daugiau nei 130 sunkvežimių, o "Urbanuose" — daugiau nei 170 sunkvežimių.

Lenkijos kryptimi susidarė nedidelės eilės. Didžiausia eilė "Bruzgi" patikros punkte — patikrinimo laukia daugiau nei 150 sunkvežimių. "Berestovicoje" ir "Kozlovičiuose" stovi po penkiasdešimt automobilių.

Eilės kontroliniuose punktuose ES kryptimi atsiranda gana dažnai. Paprastai tai atsitinka dėl programinės įrangos veikimo sutrikimų. Kaip pranešė Lietuvos pasieniečiai, atstatyti darbą reikia laiko, o muitinės pareigūnai ir pasieniečiai krovinius įformina rankiniu režimu, todėl laidumas mažėja.

Baltarusijos valstybės sienos komitetas ne kartą yra pareiškęs, kad Lietuva pažeidžia susitarimus dėl ritmingo transporto priėmimo, dėl to susidaro eilės.

Tegai:
eilės pasienyje, Baltarusija, Lietuva
Temos:
Kontrabanda, dokumentų klastojimas ir kiti įvykiai Lietuvos pasienyje