BelAE

Su BelAE susijusios įmonės negalės dalyvauti Lietuvos energetikos projektuose

(atnaujinta 15:14 2021.02.04)
Lietuvos valdžia mano, kad BelAE kelia grėsmę šalies nacionaliniam saugumui, Lietuvos Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) ketina įtvirtinti draudimą įstatymų leidybos lygmeniu

VILNIUS, vasario 4 — Sputnik. Lietuva ketina dar labiau apriboti įmonių, susijusių su Baltarusijos atominės elektrinės veikla, dalyvavimą šalies energetikos projektuose, rašo Sputnik Baltarusija.

Kartu pažymima, kad galimas draudimas bus taikomas tiek Lietuvoje veikiančioms vietos, tiek užsienio organizacijoms.

Trečiadienį, vasario 3 dieną, Lietuvos Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) vadovas Laurynas Kasčiūnas sakė ketinantis inicijuoti įstatymų pataisas, kurios fiksuotų apribojimus įstatymų leidybos lygmeniu.

"Jeigu yra įmonė, susijusi su Astrave vykdoma veikla ar jos motininė įmonė, ar kitaip yra ryšys, ji negalėtų dalyvauti Lietuvoje energetikos projektuose. Strateginės įmonės, sudarančios sandorius su kompanijomis, kurios gali būti susijusios su Astravo elektrine, turėtų pasitikrinti vyriausybinėje komisijoje savo iniciatyvą nežiūrint, ar sandorio vertė viršija 10 proc. apyvartos", — sakė Kasčiūnas.

Ką darys "Litgrid"

Kasčiūnas tikisi, kad įstatymo pataisos įsigalios liepos mėnesį. Jis taip pat paaiškino, kad teisės aktų pakeitimai buvo parengti reaguojant į elektros perdavimo bendrovės "Litgrid" projektą. Anot jo, pataisos dar netrukdys įgyvendinti projektą.

Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorius "Litgrid" planuoja Vilniaus transformatorių pastotėje sumontuoti eksperimentinę bateriją, kurios kaina yra beveik 1,4 milijono eurų. "Litgrid" bendradarbiavo su rangovų organizacija, priklausančia Kinijos įmonei "North China Power Engineering". Ši įmonė BelAE įgyvendina apie dvidešimt projektų.

Anksčiau "Litgrid" Latvijos ir Estijos operatoriams išsiuntė dokumentą, skirtą trukdyti prekybai elektros energija iš Baltarusijos atominės elektrinės.

Lietuva ne kartą yra pareiškusi, kad BelAE kelia grėsmę šalies nacionaliniam saugumui.

Lietuvos energetikos ministras Dainius Kreivys trečiadienį sakė, kad šalis sumokėjo 4 milijonus eurų už energiją iš Baltarusijos atominės elektrinės. Atsakydamas į tai, Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda paskelbė, kad svarsto galimybę sušaukti Valstybės gynimo tarybą.

"Vyriausybė turi imtis žingsnių užkardyti tą patekimą ir pačiu artimiausiu laiku lauktume siūlymų, kaip tai galėtų būti padaryta", — sakė prezidento patarėja Asta Skaisgirytė.

Ji pridūrė, kad prezidentas "galvoja šaukti Valstybės gynimo tarybą", kad surengtų susitikimą dėl Baltarusijos atominės elektrinės. Jis taip pat aptars elektros energijos skverbimąsi iš Astravo AE į Baltijos šalių rinką su kolegomis iš Latvijos ir Estijos.

"Tačiau vėlgi, laukiame žingsnių iš energetikos ministro pusės, nes tai turėtų būti padaryta jo prerogatyva", — sakė ji.

Astravo AE

Atominė elektrinė statoma pagal Rusijos VVER-1200 projektą. Stotį sudarys po du 1200 MW galios blokus.

Pirmojo maitinimo bloko fizinis paleidimas įvyko rugpjūčio 20 dieną, o lapkričio 3 dieną jis buvo įtrauktas į bendrą šalies energetinę sistemą. Pirmasis atominės elektrinės reaktorius 100 proc. pajėgumų buvo atkurtas sausio 12 dieną.

Tegai:
Lietuva, Baltarusija, Astravo AE
Temos:
Astravo atominės elektrinės statybos (520)
Klaipėda, archyvinė nuotrauka

Ekonomistas išvardijo Lietuvos miestus, kuriuose atlyginimai didesni nei Rygoje

(atnaujinta 00:51 2021.03.07)
Mauricas pažymėjo, kad Latvijos sostinę jau vejasi net 17 % atlyginimų augimą pademonstravę Šiauliai

VILNIUS, kovo 6 — Sputnik. Vyriausiasis "Luminor" ekonomistas Žygimantas Mauricas pareiškė, kad Vilniuje, Kaune bei Klaipėdoje atlyginimai didesni nei Rygoje.

"Vilnius aplenkė Rygą dar 2019 metais, o 2020 metų pabaigoje ją aplenkė ir Kaunas bei Klaipėda. Nieko nuostabaus, turint omenyje, kad metinis atlyginimų "į rankas" augimas Kaune ir Klaipėdoje 2020 m. IV ketv. siekė 13%, Rygoje – vos 6%, o Vilniuje 11%", — parašė jis Facebook'e

Mauricas pažymėjo, kad Latvijos sostinę jau vejasi net 17 % atlyginimų augimą pademonstravę Šiauliai. Tarp Šiaulių ir Rygos beliko 101 euro skirtumas.

"Latviai dėl tokios statistikos turėtų jaustis itin nejaukiai, nes tarpukario laikotarpiu (1918-1940 metais) Latvijoje atlyginimai buvo apie du kartus didesni nei Lietuvoje, tad dažnas lietuvis vykdavo į Rygą uždarbiauti", — rašo Mauricas.

Anksčiau Statistikos departamentas pranešė, kad vidutinis mėnesinis bruto darbo užmokestis šalies ūkyje (be individualiųjų įmonių) 2020 m. ketvirtąjį ketvirtį sudarė 1 524,2 euro ir, palyginti su 2020 metų trečiuoju ketvirčiu, padidėjo 4,8 proc. Viešajame sektoriuje vidutinis mėnesinis bruto darbo užmokestis sudarė 1 686,8 EUR ir buvo 9,1 proc. didesnis, privačiajame — 1 450,7 EUR ir buvo 2,6 proc. didesnis.

Tegai:
atlyginimai, Ryga
Dar šia tema
Darbdavių apklausa: reikės mažiau darbuotojų, atlyginimams bus skirta mažiau lėšų
Eurostatas palygino minimalius europiečių atlyginimus: didžiausi — Liuksemburge
Mažų atlyginimų gavėjai Europos Sąjungoje
Nausėda sugalvojo, kaip kovoti su nedarbu ir kelti atlyginimus
Jūrų prekybos uostas Ust Luga

Baltarusija pradėjo pristatyti savo naftos produktus į Rusijos uostus

(atnaujinta 01:30 2021.03.07)
Planuojama, kad 2021–2023 metais Baltarusijos įmonės Rusijos uostuose perkraus daugiau kaip 9,8 mln. tonų krovinių

VILNIUS, kovo 6 — Sputnik. Pirmosios Baltarusijos naftos produktų siuntos pristatomos į Rusijos uostus nuo kovo 5 dienos, praneša Rusijos transporto ministerija.

"Kovo 5 dieną į terminalą "Portenergo", jūrų uostą Ust Lugą keliais traukiniais buvo išsiųsta daugiau nei 5 000 tonų baltarusiško benzino", — ministerijos pranešimą cituoja RIA Novosti

Siuntėjas buvo AB "Mozyrio naftos produktų gamykla". Krovinys į "Portenergo" terminalą atvyks kovo 9 dieną.

Antroji siunta iš "Mozyrio NPG" įvyko kovo 6 dieną — buvo išsiųsta 3,6 tūkst. tonų mazuto partija. Krovinys bus perkrautas į Sankt Peterburgo jūrų uostą.

Vasario 19 dieną Maskva ir Minskas pasirašė tarpvyriausybinį susitarimą dėl bendradarbiavimo Baltarusijos naftos produktų, skirtų eksportuoti į trečiąsias šalis per Rusijos jūrų uostus, gabenimo ir perkrovimo srityje. Dokumente numatyta, kad Baltarusijos įmonės 2021–2023 metais Rusijos uostuose perkraus daugiau kaip 9,8 mln. tonų krovinių.

Praėjusių metų rugpjūtį Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka paskelbė apie galimą prekybos srautų perorientavimą iš Baltijos šalių uostų. Rugsėjį Rusijos ir Baltarusijos ministrų pirmininkų derybose buvo aptartas naftos srautų perkėlimas iš Lietuvos į Rusijos uostus, tarp jų ir į Ust Lugą. Taip pat rugsėjį Aleksandras Novakas, tuometinis Rusijos Federacijos energetikos ministerijos vadovas, sakė, kad svarstoma galimybė perkelti naftos produktų srautus iš Baltijos šalių į šiaurės vakarų Rusijos uostus (Ust Lugą, Primorską, Vysocką, Sankt Peterburgą). 

Tegai:
Rusija, Baltarusija
Dar šia tema
Muitininkai vilkiku gabentame silkių krovinyje rado kontrabandinių rūkalų
Pralaimėjo ir liko viena: Lietuva panikuoja dėl Baltarusijos krovinių praradimo
Mirtina avarija Trakų rajone: "Audi" susidūrė su krovininiu automobiliu
kovo 7-osios šventės

Kokia šiandien diena: kovo 7-osios šventės

(atnaujinta 17:36 2021.03.06)
Kovo 7 yra 66-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, nuo šios dienos iki metų galo lieka 299 dienos

Šiandien saulė teka 06:57, leidžiasi 18:14, dienos ilgumas 11:07.

Savo vardadienį šiandien švenčia Felicita, Rimtautas, Galmantė, Tomas ir Laima.

Kovo 7-oji Lietuvos istorijoje

1905 metais gimė Antanina Dambrauskaitė, Lietuvos dainininkė (sopranas) (m. 1994 m.);

1916 metais gimė Filipas Bonoskis, JAV lietuvių rašytojas;

1942 metais gimė Birutė Teresė Lengvenienė, pedagogė, rašytoja, Lietuvos ir Rietavo savivaldybės kultūros, sporto bei politinė veikėja;

1951 metais gimė Vytautas Grigolis, lietuvių teatro ir kino aktorius (m. 2006 m.);

1953 metais gimė Mykolas Bukša, Lietuvos dirigentas, kompozitorius (g. 1869 m.);

1961 metais gimė Artūras Antanas Skučas, Sąjūdžio iniciatyvinės grupės narys, vienas iš Sąjūdžio pagrindinių įkūrėjų, buvo pagrindinis Sąjūdžio Žinių redaktorius, organizatorius. Kūrė Savanorius, vėliau, Aukščiausios Tarybos Apsaugos Skyrių, kuriam vadovavo iki 1993 m.;

1970 metais gimė Darius Bražiūnas, Lietuvos skulptorius;

1992 – atidaryta Prancūzijos ambasada Vilniuje;

2002 metais karaliaus Mindaugo paminklo Vilniuje konkursą laimėjo klaipėdiečio skulptoriaus Regimanto Midvikio projektas.

Kovo 7-oji pasaulio istorijoje

1780 m. – Aleksandras Dešapelis, pasaulio šachmatų čempionas (1800–1821 m.) (m. 1847 m.);

1857 metais gimė Julius Wagner-Jauregg, 1927 m. Nobelio fiziologijos ir medicinos premijos laureatas (m. 1940 m.);

1876 metais Aleksandras Grehemas Belas (Alexander Graham Bell) gavo patentą savo išrastam įtaisui, kurį jis pavadino telefonu;

1998 – buvęs SS kapitonas Erichas Prybkė (Erich Priebke) kariniame apeliaciniame teisme nuteistas kalėti iki gyvos galvos už dalyvavimą didžiausiose Italijoje per Antrąjį pasaulinį karą žudynėse;

1999 metais mirė Stanley Kubrick, vienas žinomiausių JAV kino režisierių ir prodiuserių (g. 1928 m.);

2013 metais mirė Damiano Damiani, italų kino režisierius, filmų apie mafiją kūrėjas (g. 1922 m.).

Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai