Pinigai

Nausėda sugalvojo, kaip kovoti su nedarbu ir kelti atlyginimus

(atnaujinta 09:59 2021.02.12)
Lietuvos vadovas tikisi, kad mokesčių ekspertų grupė išsamiai ir produktyviai aptars pasiūlymus dėl mokesčių

VILNIUS, vasario 12 — Sputnik. Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda pateikė pasiūlymus, kaip pagerinti mokesčių sistemą. Apie tai pranešė prezidento spaudos tarnyba.

Tai apima paskatų kūrimą siekiant sumažinti nedarbą ir darbo užmokesčio augimą pokriziniu laikotarpiu, daugelį metų egzistuojančių nesąžiningų mokesčių lengvatų, susijusių su skirtingais darbo ir kitų pajamų pajamų mokesčio tarifais, mažinimą ir mokesčių sistemos stabilumo gerinimą.

Preliminariais statistikos agentūros "Eurostatas" duomenimis, paskutinį ketvirtį Lietuvos ekonomika susitraukė mažiausiai iš ataskaitas teikiančių euro zonos šalių (1,3 proc., palyginti su 5,1 proc. euro zonoje). Tačiau šalies nedarbo lygis ypač išaugo: nuo vasario 1 dienos nedarbas buvo registruotas 16,4 proc., o paskutinį metų ketvirtį — 9.

Vertinant darbuotojų atlyginimus Lietuvoje, dabar matomos dvi problemos, pažymi Nausėdos spaudos tarnyba. Pirma, nors bendrasis vidaus produktas (BVP) Lietuvoje jau pasiekė 80 proc., išsivysčiusių šalių (Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija, EBPO) vertinant pagal perkamąją galią, darbo užmokestis respublikoje siekia tik 60 proc. Tai rodo struktūrinį pajamų atotrūkį keleriems metams.

Antra, atsižvelgiant į respublikos Finansų ministerijos ekonomistų prognozes, vidutiniu laikotarpiu darbo užmokestis augs dvigubai lėčiau nei per pastaruosius penkerius metus, o tai sulėtins pajamų požiūrį į darbo užmokesčio standartą išsivysčiusiose EBPO šalyse.

"Proaktyvūs mokesčių politikos sprendimai leistų sparčiau sumažinti nedarbo lygį ir siekti tokios atlyginimų augimo spartos, kuri nepertraukiamai artintų Lietuvos darbuotojų atlyginimų lygį link Vakarų šalių standarto", — sakė Nausėda.

Šalies vadovo teigimu, mokesčių lengvatos yra ypač aktualios trumpuoju laikotarpiu.

Pasiūlyme iš dalies pakeisti pelno mokesčio įstatymą numatyta, kad tos įmonės, kurių darbo užmokesčio išlaidos per praėjusį laikotarpį padidėjo mažiausiai aštuoniais procentais per metus, galėtų daugiau nei vieną kartą atskaityti darbo užmokesčio išlaidas, kaip tai atsitinka dabar, tačiau tris kartus apskaičiuojant mokėtiną pajamų mokestį.

Tai sumažins pajamų mokestį įmonėms, kurios greičiau pakelia atlyginimus arba samdo daugiau darbuotojų.

Tikimasi, kad ši paskata nebus taikoma didelėms pajamoms, kurios nebemoka socialinio draudimo įmokų. Taip pat yra rizikos valdymo garantijos ir penkerių metų paskata.

Kita prezidento idėja, kurią iškėlė ekspertų diskusija, yra suderinti mokesčių tarifus, taikomus gyventojų pajamoms iš kapitalo prieaugio, dividendams ir didelėms apmokestinamosioms pajamoms iš individualios veiklos, taikant juos tik daliai pajamų, viršijančių 35 tūkst. grynųjų pajamų. Tai sumažintų mokestinį nesąžiningumą, kai pajamų mokesčio tarifai priklauso ne nuo pajamų dydžio, o nuo veiklos rūšies.

"Lietuva jau pribrendo vieną kartą ir visiems laikams eliminuoti neteisingumą mokesčių sistemoje, kuris kyla iš siauroms asmenų grupėms naudingų neproporcingo dydžio mokestinių išlygų ir lengvatų", — teigė jis.

Trečioji prezidento iniciatyva yra atsisakyti esamos oficialios nuostatos, leidžiančios skubiai didinti mokesčius kartu su biudžeto priėmimu, nesilaikant šešių mėnesių termino mokesčių pakeitimams koreguoti. Mokestinė našta gali būti mažinama kartu su biudžeto peržiūrėjimu.

Mažų atlyginimų gavėjai Europos Sąjungoje
© Sputnik
Mažų atlyginimų gavėjai Europos Sąjungoje
Tegai:
atlyginimai, Gitanas Nausėda
Ignitis, archyvinė nuotrauka

"Ignitis" generalinis direktorius palieka savo pareigas

(atnaujinta 15:37 2021.03.08)
Prieš metus Montvilai buvo diagnozuota lėtinė liga. Paskelbta kandidatų į naujo direktoriaus pareigas atranka

VILNIUS, kovo 8 — Sputnik. Tarptautinės energetikos bendrovės "Ignitis grupė" dukterinės bendrovės "Ignitis" generalinio direktoriaus ir valdybos nario pareigas palieka Darius Montvila, praneša bendrovės spaudos tarnyba.

Montvila pasitraukia iš pareigų dėl lėtinės ligos, kuri jam diagnozuota prieš metus.

Taip pat paskelbta naujo bendrovės generalinio direktoriaus ir valdybos nario atranka — kandidatai paraiškas į šią poziciją kviečiami teikti iki šių metų kovo 31 dienos.

Dabartinėse pareigose Montvila liks iki kol bus pasirinktas naujas generalinis direktorius ir valdybos pirmininkas, o vėliau dirbs "Ignitis" valdybos patarėju bei toliau bus grupės įmonių stebėtojų tarybų ir valdybų narys.

Tarp generalinio direktoriaus ir valdybos nario pozicijai keliamų reikalavimų yra ne mažesnė nei 5 metų vadovavimo patirtis aukščiausio lygmens vadovų komandoje verslo plėtros, produktų vystymo, prekybos arba pardavimų srityse, iš jų bent 2 metų patirtis vadovaujant įmonei (sukaupta patirtis energetikos įmonėse laikoma privalumu).

Išrinktas naujasis "Ignitis" generalinis direktorius būtų skiriamas penkerių metų laikotarpiui. Valdybos nario pareigas jis eitų iki dabartinės "Ignitis" valdybos kadencijos pabaigos — 2023 metų gegužės 31 dienos.

Tegai:
Lietuva
Dar šia tema
Kauno hidroelektrinė didina elektros energijos gamybą
ESO pirks Bulgarijos gamintojo transformatorius vietoj baltarusiškų
Ekspertas: tai, kad Lietuva atsisako Baltarusijos produktų, ribojasi su idiotizmu
 Coral Energy

Antroji per savaitę: į Lietuvą atkeliavo nauja Rusijos SGD partija

(atnaujinta 11:06 2021.03.08)
Rusijos kroviniai nedidelėmis partijomis reguliariai atkeliauja į respubliką. Ankstesnis SGD vežėjas į šalį atvyko praėjusį trečiadienį

VILNIUS, kovo 8 — Sputnik. Į Klaipėdos uostą atvyko tanklaivis su Rusijos suskystintų gamtinių dujų (SGD) kroviniu iš Vysocko, praneša portalas "Marinetrafiic.com".

Su Olandijos vėliava plaukiojantis laivas "Coral Energy" sekmadienio vakarą įplaukė į uostą. Jis atkeliavo iš Vysocko uosto, kur yra Rusijos bendrovės "Novatek" SGD gamykla. Šiuo metu SGD vežėjas yra netoli Klaipėdos terminalo, kurį reikia gabenti.

Ankstesnė 15 tūkstančių kubinių metrų SGD partija atkeliavo kovo 3 dieną.

Lietuva SGD terminalą pastatė 2014 m. Valdžia tokį žingsnį pateisino noru atsikratyti Rusijos "Gazprom" "monopolijos".

Tačiau terminalas respublikai kainuoja brangiai: "Klaipėdos nafta" už nuomą Norvegijai kasmet sumoka 60 milijonų eurų. Dažniausiai Lietuva SGD gauna iš Norvegijos ir Rusijos, yra gana retų tiekimų iš JAV.

Spalį Lietuvos energetikos ministerija turėjo parengti įstatymo projektą, kurio tikslas — sumažinti suskystintų gamtinių dujų (SGD) tiekimo į Klaipėdos terminalą kainą.

Ekspertai ne kartą pabrėžė, kad Lietuvos valdžios noras atsisakyti rusiškų dujų nėra susijęs su ekonominiu tikslingumu. Be to, pasak Nepriklausomos kuro sąjungos viceprezidento Dmitrijaus Gusevo, Lietuva perka Amerikos SGD, įskaitant spaudimą iš Vašingtono, kuris nori reklamuoti savo kurą Europos rinkoje.

Tegai:
Klaipėdos suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalas, SGD, Rusija, Lietuva
Modernos vakcina

Panevėžyje duris atvėrė vakcinavimo centras

(atnaujinta 08:39 2021.03.09)
Iš viso Panevėžyje pirma vakcinos doze šiuo metu yra paskiepyti 6195 gyventojai, antra vakcinos dozė suleista 3176 panevėžiečiams

VILNIUS, kovo 9 — Sputnik. Panevėžyje pirmadienį veiklą pradėjo vakcinavimo centras, praneša miesto savivaldybė.

Centras veikia  Laisvės a. 18, buvusiose banko "Swedbank" patalpose.  Skaičiuojama, kad per dieną bus galima aptarnauti iki 1000 panevėžiečių.

"Džiaugiuosi, kad Panevėžyje duris atvėrė vakcinacijos centras, leidžiantis užtikrinti profesionalų ir saugų vakcinavimo procesą. Tikiu, kad dauguma mūsų jau suprato koronaviruso grėsmę ir skiepų būtinumą, tad skatinu visus ir toliau daryti viską, kad apsaugotumėte save ir kitus", – sako Panevėžio miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Kazimieras Armonavičius.

Į vakcinavimo centrą skiepytis asmenys kviečiami pagal sveikatos apsaugos ministro įsakymu patvirtintas grupes, taip pat tie asmenys, kurie laukia antrojo skiepo. Šiuo metu Panevėžyje skiepijami 80 m. ir vyresni asmenys. 

Kad susiformuotų imunitetas COVID-19 ligai, skiepą reikia pakartoti. Pasiskiepijus "Pfizer" vakcina turi būti praėjusi 21 diena, "Moderna" – 28 dienas, "AstraZeneka" – 12 savaitės. 

Iš viso Panevėžyje pirma vakcinos doze šiuo metu yra paskiepyti 6195 gyventojai – 1572 vyrai ir 4623 moterys. Antra vakcinos dozė suleista 3176 panevėžiečiams – 590 vyrų ir 2586 moterims.

Siekiant išvengti infekcijos plitimo, gyventojų prašoma atvykti skiepytis tik užsiregistravus ir tik 10 minučių anksčiau nei skiepijimui yra paskirtas laikas. Būtina nepamiršti asmens dokumento. Rekomenduojama apsirengti tokiais drabužiais, kad būtų galima lengvai paruošti ranką skiepijimui. Vakcinavimo centre veikia įrengta skiepijimo zona, prireikus vietoje atliekami grietieji antikūnų serologiniai testai. 

Pasiskiepijus gyventojai kviečiami bent 15 min. ramiai pasėdėti specialiai tam paruoštoje zonoje, kur prireikus vietoje kvalifikuotą pagalbą suteiks Panevėžio greitosios medicinos pagalbos medikai.

Tegai:
vakcinacija, Panevėžys
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Lietuvą pasiekė dvyliktoji "BioNTech & Pfizer" vakcinų nuo COVID-19 siunta
Du Japonijos gyventojai patirė anafilaksinį šoką po vakcinos "Pfizer"
"Bloomberg" pranašauja, kad ES praras 100 milijardų eurų dėl "vangaus" vakcinacijos tempo