Nord Stream 2 statybos

Taškas padėtas. Kodėl Berlynas atsisakė aptarti "Nord Stream-2" su JAV

(atnaujinta 13:18 2021.02.16)
Bundestago Ekonomikos ir energetikos komiteto pirmininkas Klausas Ernstas pasipriešino diskusijai su JAV dėl "Nord Stream-2" "stabdymo mechanizmo"

VILNIUS, vasario 16 — Sputnik. Bundestagas teigė, kad Vokietija neaptars su JAV "Nord Stream-2" "sustabdymo mechanizmo" idėjos. Europos instituto Rusijos mokslų akademijos Europos instituto Germanistikos centro vadovas Vladislavas Belovas pakomentavo šį teiginį Sputnik radijo eteryje.

Bundestago Ekonomikos ir energetikos komiteto pirmininkas Klausas Ernstas pasipriešino diskusijai su JAV dėl "Nord Stream-2" "stabdymo mechanizmo".

Kaip interviu "RIA Novosti" sakė Ernstas, jis džiaugiasi tuo, kad vadovaujant prezidentui Džo Baidenui JAV pradėjo rodyti "didelį pasirengimą kalbėtis".

"Tačiau "Nord Stream-2" sustabdymas nediskutuotinas, taip pat ir sustabdymo mechanizmas, kuris susies dujų tiekimą į ES su Ukrainos aprūpinimu", — sakė politikas.

Anksčiau Vokietijos laikraštis "Handelsblatt" pranešė, kad iš Amerikos administracijos buvo gauti nauji pasiūlymai dėl galimo sankcijų projektui panaikinimo. Visų pirma, tai yra "dujų tranzito sustabdymas" tuo atveju, jei Rusija "pažeidinės" žmogaus teises. JAV taip pat siūlo Ukrainai garantuoti dujų tranzito per jos teritoriją palaikymą.

Fortuna
© Sputnik / Дмитрий Лельчук

Rusijos mokslų akademijos Europos instituto Germanistikos centro vadovas Vladislavas Belovas Sputnik radijo eteryje sakė, kad Ernstas išreiškė daugumos deputatų nuomonę.

"Oponentai — Sąjunga 90 / Žalieji — buvo ir lieka projekto priešininkai, tačiau dėl kitų priežasčių nei Jungtinės Valstijos. Be Žaliųjų, Bundestage nėra stiprios opozicijos projektui... Vokietijos pozicija yra daugelio vektorių energetinio saugumo palaikymas, ir šie klausimai liečia ne JAV, o ES ir Vokietiją. Tai aiški pozicija ir nėra ko diskutuoti su JAV", — sakė Vladislavas Belovas.

Ekspertas priminė, kad Berlynas laikosi šios pozicijos nuo pat JAV bandymų kištis į Europos energetinį saugumą pradžios.

Vokietija įvardijo dialogo su JAV dėl "Nord Stream-2" sąlygą >>

"2017 metų vasarą buvo tuometinio užsienio reikalų ministro ir Austrijos federalinio kanclerio kreipimasis. Buvo aiškiai pasakyta: energetinis saugumas yra Europos Sąjungos vidaus reikalas, nereikia kištis. Viskas, taškas padėtas", — sakė Belovas.

2017 metų birželio 15 dieną bendrame pareiškime tuometinis Vokietijos užsienio reikalų ministras Zigmaras Gabrielis (Sigmar Gabriel) ir Austrijos federalinis kancleris Kristianas Kernas (Christian Kern) teigė, kad Europos energijos tiekimas yra pačios Europos, o ne JAV reikalas.

"Kas ir kaip mums tiekia energiją, mes nusprendžiame vadovaudamiesi rinkos atvirumo ir konkurencijos taisyklėmis", — sakoma bendrame pareiškime.

"Nord Stream-2" projektu numatoma nutiesti dvi magistralines linijas, kurių bendras pajėgumas yra 55 milijardai kubinių metrų per metus, nuo Rusijos pakrantės per Baltijos jūrą iki Vokietijos.

2019 metų gruodžio mėnesį Jungtinės Valstijos įvedė sankcijas įmonėms, dalyvaujančioms projekte. Darbai buvo atnaujinti 2020 metų gruodžio mėnesį: vamzdžių klotuvas "Fortuna" Vokietijos vandenyse paklojo 2,6 kilometro vamzdžių. Pasak projekto operatoriaus "Nord Stream 2 AG", apie 148 kilometrai dujotiekio liko nebaigti: 120 Danijos vandenyse ir 28 Vokietijos vandenyse.

Nord Stream-2
© Sputnik
"Nord Stream-2"
Tegai:
JAV, Nord Stream-2
Temos:
Dujotiekio "Nord Stream-2" statyba (596)
Dar šia tema
Lietuvos užsienio reikalų ministras Lenkijoje paskelbė poziciją dėl "Nord Stream-2"
Vokietijos verslas įvertino "Nord Stream-2" perspektyvas
"Gazprom" šiemet tikisi paleisti "Nord Stream-2"
Novakas įvertino "Nord Stream-2" parengimą
Turgus Vilniuje

Turgaus prekeiviai Lietuvoje gaus 300 eurų kompensaciją

(atnaujinta 18:39 2021.03.03)
Pažymima, jog vienas prekiautojas galės gauti vieną kompensaciją nepriklausomai nuo turimų prekyviečių skaičiaus

VILNIUS, kovo 3 — Sputnik. Nuo pirmadienio, kovo 8 dienos, turgavietės prekiautojai galės teikti paraiškas gauti vienkartinę 300 eurų pagalbą, praneša Ekonomikos ir inovacijų ministerija.

Ekonomikos ir inovacijų ministerijos parengtą turgavietės mokesčio kompensavimo tvarką, pagal kurią turgavietės prekiautojai galės gauti šias kompensacijas, patvirtino Vyriausybė.

Turgaviečių prekiautojai iki šių metų birželio 1 dienos Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) sistemoje "Mano VMI" turės užpildyti paraišką gauti kompensaciją. Tinkamų finansuoti turgavietės prekiautojų sąrašą sudarys VMI, o galutinį sprendimą dėl paramos skyrimo priims Ekonomikos ir inovacijų ministerija.

Prieš skiriant paramą bus tikrinama, ar turgaus prekiautojai nuo 2020 m. rugsėjo 1 d. iki gruodžio 16 d. buvo įgiję verslo liudijimą arba įregistravę individualią veiklą ir yra pateikę metinę pajamų deklaraciją už 2019 metus ir ar jie atitinka kitus nustatytus reikalavimus.

Vienas prekiautojas galės gauti vieną kompensaciją nepriklausomai nuo turimų prekyviečių skaičiaus.

Anot pranešimo, priemonei įgyvendinti skirta 2 mln. eurų — jų pakaks 6,67 tūkst. prekybininkų paremti. Kompensacijos dydis nustatytas atsižvelgiant į tai, kad viena turgavietės prekybos vieta mėnesiui vidutiniškai kainuoja 155 eurus.

Tegai:
koronavirusas, kompensacija, Lietuva
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Kauno hidroelektrinė

Kauno hidroelektrinė didina elektros energijos gamybą

(atnaujinta 13:04 2021.03.03)
Prasidėjus pavasariui, žymiai padidėjo vandens prietaka į Kauno marias, dėl ko Kauno HE dirba išnaudodama visus 4 hidroagregatus

VILNIUS, kovo 3 — Sputnik. Padidėjus vandens lygiui Nemune, Kauno hidroelektrinė didina elektros energijos gamybą, praneša bendrovė "Ignitis gamyba".

Prasidėjus pavasariui, žymiai padidėjo vandens prietaka į Kauno marias. Jeigu vandens lygis Kauno mariose toliau kils, tai turės įtakos ir Nemuno vandens lygiui žemiau Kauno hidroelektrinės užtvankos. 

Atsižvelgiant į pritekamo vandens kiekį, šiuo metu jau dienos metu Kauno HE dirba išnaudodama visus 4 hidroagregatus, o marių vandens lygis palaikomas apie 10–20 cm žemiau nei normali patvanka. Vis dėlto jei Nemunas į Kauno marias vandens atplukdytų dar daugiau, elektrinė daugiau gamintų ir nakties metu tam, kad vandens lygis Kauno mariose būtų išlaikytas tvenkinio naudojimo taisyklėse numatytose ribose.

"Ignitis gamyba" primena, kad Kauno marios nebuvo suprojektuotos sukaupti potvynio debitą, todėl hidroelektrinė neturi galimybės mariose kaupti ar išleisti per daug vandens. Kad išlaikytų tinkamą Kauno marių lygį, per parą Kauno HE per turbinas turi praleisti  maždaug tiek pat vandens, kiek ir priteka į Kauno marias.

Trečiadienio ryto duomenimis, Nemuno debitas ties Kauno HE buvo 320 m3/s. Nemuno debitui viršijus 600 m3/s, situacija būtų suvaldyta atidarius Kauno HE pralaidas ir nuleidus vandens perteklių iš Kauno marių.

Pastarąjį kartą Kauno HE pralaidas teko atidaryti 2013 metų pavasarinio potvynio metu. Pagal prognozuojamą Nemuno debitą, šį pavasarį pralaidų atidarymas taip pat mažai tikėtinas.

Tegai:
Kauno marios
Dar šia tema
Rusijoje prasidėjo vakcinos nuo koronaviruso masinė gamyba
Kauno prekybos centre rastas į sprogmenį panašus daiktas
Vasarą elektros gamyba Lietuvoje išaugo 64 %
Kovo 4-oji

Kokia šiandien diena: kovo 4-osios šventės

(atnaujinta 23:15 2021.03.03)
Kovo 4 yra 64-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 301 diena

Šiandien saulė teka 07:00, leidžiasi 18:01, dienos ilgumas 11 val. 01min.

Mėnulis (priešpilnis) teka 11:12 val., leidžiasi 03:47 val.

Savo vardadienį šiandien švenčia Daina, Daugvydas, Girmantė, Kazimieras (Kazys), Kazimiera, Vaclova, Vacė.

Kovarnių diena

Kovarnių diena — sena lietuvių šventė, skirta pavasariui pašlovinti. Šiuo metu į Lietuvą parskrenda kovarniai, kovai.

Kovo 4-oji Lietuvos istorijoje

1877 metais gimė prozininkas Kazys Lekeckas. Mirė 1944 m.

1917 metais Kazys Kaluževičius, lietuvių cirko artistas. Mirė 1965 m.

1936 metais gimė Kęstutis Arlauskas, išleidęs istorines nuotykines apysakas "Bėglys" (1987), "Paslapties kaina" (1995).

Kovo 4-oji pasaulio istorijoje

1678 metais gimė italų kompozitorius Antonijus Vivaldis.

1791 metais Vermontas tapo 14-ąja JAV valstija.

1793 metais  antrai kadencijai JAV prezidento poste inauguruotas Džordžas Vašingtonas.

1861 metais įvyko 16-ojo Amerikos prezidento Abraomo Linkolno inauguracija.

1877 metais Maskvoje įvyko Piotro Čaikovskio baleto "Gulbių ežeras" premjera.

1917 metais Pirmojo pasaulinio karo metais vokiečiai masiškai pradėjo trauktis Vakarų fronte.

1933 metais inauguruotas 32-tasis JAV prezidentas Franklinas Ruzveltas.

1952 metais Kinija apkaltino JAV panaudojus bakteriologinį ginklą Korėjoje.

1972 metais TSRS pasirašė naftos gavybos ir perdirbimo sutartį su Libija.

1994 metais dėl sprogimo Pasaulio prekybos centre Niujorke nuteisti keturi musulmonų teroristai.

Tegai:
šventės
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai