Klaipėdos SGD terminalas

Ekspertas: Lietuva pati apsunkina situaciją dėl dujų tranzito Rusijos

(atnaujinta 17:53 2021.02.18)
Labiausiai tikėtina, kad Lietuva išnaudoja laikiną dujų tiekimo sustabdymą "Gazprom" prašymu, kad atkreiptų dėmesį į save, sakė ekspertas Sergejus Kondratjevas

VILNIUS, vasario 18 — Sputnik. Praeitą savaitę Rusijai sustabdžius dujų tranzitą į Kaliningradą, Lietuva sugebėjo apsirūpinti dujomis per Baltarusiją, iš dujų saugyklos Latvijoje ir per SGD terminalą Klaipėdoje. Tuomet "Klaipėdos naftos" generalinis direktorius Darius Šilenskis pasakė, kad būtent nuosavo terminalo turėjimas padėjo išvengti nemalonių pasekmių.

Pasak vyriausiojo Rusijos energetikos ir finansų instituto eksperto Sergejaus Kondratjevo, kaimyninės šalys nesutiktų su tuo, kad nutraukus dujų tranzitą reikia būtent SGD terminalo. Be to, panašių situacijų nebuvo.

"Pačiai Lietuvai per 30 nepriklausomybės metų tokių atvejų niekada nebuvo. Kaliningradas nenutraukė tranzito. Kaliningradas atliko tokius bandymus-pratybas, kaip galima užtikrinti energijos tiekimą regionui, jei tiekimas iš išorės nutrūksta. Tai buvo akimirka, didžiąja dalimi susijusi su Lietuvos valstybės politika, nes per pastaruosius kelerius metus Lietuva visais būdais sunkino situaciją, siūlydama atsijungti nuo BRELL, nutraukti dujų tiekimą į Kaliningrado sritį", — interviu Sputnik Lietuva sakė jis.

Kondratjevas priminė, kad SGD iš Klaipėdos terminalo Lietuvos vartotojams kainuoja brangiau nei Rusijos dujotiekio dujos.

"Net juokinga, kad stambūs pramonės vartotojai Lietuvoje ieškojo leidimo pirkti dujas iš "Gazprom", o ne šio terminalo. Štai kodėl atrodo, kad jei kalbame apie finansinę klausimo pusę, tai tokia diversifikacija yra labai brangi vartotojams, o jos prasmė nėra visiškai aiški, nes nebuvo tokių precedentų nei "Gazprom" santykiuose su Lietuva, nei su kitomis šalimis, kur buvo sudarytas tiekimo susitarimas ir buvo sumokėta laiku. Ši situacija yra dar vienas bandymas pritraukti dėmesį", — sakė ekspertas.

Anksčiau "Klaipėdos naftos" generalinis direktorius Darius Šilenskis pareiškė, kad jei Lietuva neturėtų SGD terminalo, tuo atveju, jei būtų sustabdytas dujų tranzitas į Kaliningradą, Lietuva per šalčius būtų likusi be savo dujų importo infrastruktūros.

Pasak įmonės vadovo, ši infrastruktūra yra strategiškai svarbi Lietuvos nacionalinio saugumo interesams, ir jos pagrindinis uždavinys yra užtikrinti energijos tiekimo saugumą ir, jei reikia, alternatyvius dujų tiekimus.

Tranzito sustabdymas

Praėjusios savaitės pradžioje Lietuvos dujų perdavimo sistemos "Amber Grid" operatorius Rusijos "Gazprom" prašymu sustabdė tiekimą. Buvo pažymėta, kad padėtis neturės įtakos vartotojams, o regiono poreikius visiškai patenkina požeminė Kaliningrado saugykla.

Vėliau Kaliningrado srities gubernatorius Antonas Alichanovas pasakė, kad taip nutiko dėl sistemos veikimo išbandymo požeminėje dujų saugykloje.

Energetikos ekspertas Borisas Marcinkevičius interviu Sputnik Lietuva teigė, kad dujų tranzito sustabdymo klausimas niekaip nėra susijęs su politiniais motyvais. Jo nuomone, greičiausiai įmonei reikėjo išspręsti kai kuriuos techninius niuansus.

Kartu jis pažymėjo, kad Lietuvai dujų tranzito iš Rusijos Federacijos reikia labiau nei Kaliningradui.

Lietuva SGD terminalą pastatė 2014 metais. Valdžia tokį žingsnį pateisino noru atsikratyti Rusijos "Gazprom" "monopolio". Tačiau terminalas respublikai kainuoja brangiai: "Klaipėdos nafta" už nuomą Norvegijai kasmet sumoka 60 mln. eurų. Dažniausiai Lietuva SGD gauna iš Norvegijos ir Rusijos.

Spalį Lietuvos energetikos ministerijai teko parengti įstatymo projektą, kurio tikslas — sumažinti suskystintų gamtinių dujų (SGD) tiekimo į Klaipėdos terminalą kainą.

Ekspertai ne kartą pabrėžė, kad Lietuvos valdžios noras atsisakyti Rusijos dujų nėra susijęs su ekonominiu tikslingumu. Be to, pasak Rusijos Nepriklausomos kuro sąjungos viceprezidento Dmitrijaus Gusevo, Lietuva perka Amerikos SGD, atsižvelgiant į Vašingtono, kuris nori prastūmti savo kurą Europos rinkoje, spaudimą.

 

Tegai:
dujų tiekimas, Gazprom, Rusija, Lietuva
Dar šia tema
Kaliningrade įvertinta situacija su dujų tranzito per Lietuvą sustabdymu
Atnaujintas dujų tranzitas į Kaliningrado sritį per Lietuvą
Įsiterpti nepavyks. Lietuva nepageidaujama Baltijos šalių dujų rinkoje 
Eurai

Lietuva paskelbė ekonomikos priklausomybę nuo tarptautinės prekybos

(atnaujinta 14:27 2021.03.04)
Lietuvos užsienio reikalų ministerijos atstovas dalyvavo renginyje, kurio metu buvo aptarta ES prekybos politika

VILNIUS, kovo 4 — Sputnik. Lietuvos užsienio reikalų viceministras Arnoldas Pranckevičius dalyvavo ES užsienio reikalų tarybos vaizdo konferencijoje prekybos klausimais. Apie tai pranešė Lietuvos užsienio reikalų ministerijos spaudos tarnyba.

Renginio metu buvo aptarta ES prekybos politika.

Pranckevičius pabrėžė, kad Lietuva, būdama maža ir atvira ekonomika, labai priklauso nuo tarptautinės prekybos, todėl atvira, nuspėjama ir taisyklėmis paremta pasaulinė prekyba yra svarbi respublikai.

Pasak jo, kai kurių trečiųjų šalių praktika, neatitinkanti rinkos ekonomikos standartų, kenkia Lietuvos įmonių konkurencingumui ir neigiamai veikia ES bendrosios rinkos funkcionavimą, nacionalinio saugumo interesus ir Europos Sąjungos pastangas pasiekti strateginius tikslus.

Aptardamas pagrindines ES prekybos politikos kryptis, Pranckevičius pabrėžė transatlantinio bendradarbiavimo svarbą.

Be to, jis pažymėjo, kad tik sprendžiant dabartinių sisteminių problemų pagrindines priežastis galima atkurti Pasaulio prekybos organizacijos gyvybingumą.

Pranckevičius taip pat pareiškė, kad Lietuva remia pastangas pereiti prie ekologiškesnės ir atsakingesnės ekonomikos ir kad ES, kaip didžiausia pasaulio ekonomika, turi tvirtą svertą padėti pasiekti šiuos tikslus pasauliniu mastu.

"Būtina išlaikyti subalansuotą požiūrį, kuris ES tvarumo tikslus derintų su ES pramonės konkurencingumu", — sakė jis.

Tegai:
prekyba, ekonomika, Lietuva
 Energijos skirstymo operatorius (ESO)

ESO pirks Bulgarijos gamintojo transformatorius vietoj baltarusiškų

(atnaujinta 09:54 2021.03.04)
Anksčiau pirkimų laimėtoja buvo pripažinta "Ekobana", importuojanti transformatorius iš Baltarusijos, tačiau vėliau bendrovės pasiūlymas buvo atmestas

VILNIUS, kovo 4 — Sputnik. Priėmus sprendimą nepirkti baltarusiškos kilmės transformatorių, bendrovė "Energijos skirstymo operatorius" nusprendė pirkimo laimėtoju paskelbti tiekėją UAB "SLO Lithuania".

Šių metų vasario 15 dieną pirkimų laimėtoja pripažinta mažesnę kainą pasiūliusi UAB "Ekobana", importuojanti Baltarusijos gamintojo transformatorius. Bendrovės pasiūlymo kaina buvo 5 mln. eurų be PVM. Tačiau vėliau buvo nuspręsta nesudaryti sutarties su šiuo tiekėju. UAB "Ekobana" pasiūlymas vasario 18 dieną buvo atmestas.

Bendrovė "SLO Lithuania" siūlo Bulgarijoje pagamintas prekes ir atitinka pirkimo sąlygose keltus reikalavimus.

Bendrovės pasiūlymo kaina 5,429 mln. eurų. Maksimali konkurso pirkimo vertė — 5,7 mln. eurų be PVM. 

Viešuoju pirkimu perkami kelių rūšių (25, 40, 63 ir 100 kVA) transformatoriai. Sutartis, praėjus apskundimo terminams, būtų sudaroma trejiems metams, ESO neįsipareigojant išpirkti visų kiekių — užsakomi ir išperkami kiekiai priklausys nuo konkrečių įgyvendinamų projektų.

Vasario 18 dieną, įvertinusi žiniasklaidoje pateiktą informaciją apie V. I. Kozlovo Minsko elektrotechnikos gamyklą, kuri gamintų transformatorius ESO, Tarptautinė energetikos bendrovė "Ignitis grupė" nurodė dukterinei įmonei nesudaryti sutarties su baltarusiškus transformatorius tiekiančia bendrove. 

Be to, anksčiau Seimo vicepirmininkas Paulius Saudargas pasipiktino tuo, kad Lietuva perka produkciją iš Minsko elektrotechnikos gamyklos, kurį yra "pavaldi" šalies prezidento Aleksandro Lukašenkos "režimui".

Saudargas, remdamasis Lietuvos žiniasklaidos atliktu tyrimu, teigė, kad bendrovės vadovybė esą išdavė savo protestuojančius darbuotojus juos persekiodama ir atleisdama iš darbo už opozocionenę veiklą.

Tegai:
Energijos skirstymo operatorius
Dar šia tema
ESO operatorius parodė, kaip veikia dispečerinės Vilniuje ir Kaune
Baltieji rūmai

Ekspertas įvertino JAV pareiškimą apie prasmingą dialogą su Rusija

(atnaujinta 16:05 2021.03.04)
Anksčiau Baltieji rūmai išplatino nacionalinio saugumo strategijos pereinamojo laikotarpio nuostatas, kuriose teigiama, kad JAV nori esminio dialogo su Rusijos Federacija ir Kinija dėl naujų karinių technologijų, įskaitant strateginį stabilumą

VILNIUS, kovo 4 — Sputnik. Baltųjų rūmų pareiškimas, kad Jungtinės Valstijos yra pasiryžusios prasmingam dialogui su Rusijos Federacija ir Kinija dėl naujų karinių technologijų, įskaitant strateginį stabilumą, įkvepia viltį, jog Amerikos vadovybė pagaliau pereis nuo žodžių prie darbų, RIA Novosti pasakojo JAV ir Kanados instituto Politinių-karinių studijų centro vadovas Vladimiras Batiukas.

"Norėčiau tikėtis, kad JAV pagaliau pereis nuo žodžių prie darbų, bus suformuotos delegacijos ir, kas ypač svarbu, bus suformuota šalių derybinė pozicija", — sakė agentūros pašnekovas.

Ekspertas tikisi, kad kalbama apie visavertes derybas dėl ginklu ribojimo.

"Kadangi START-3 sutartis, kuri buvo pratęsta šių metų vasario pradžioje, yra skirta tik penkeriems metams. Penkeri metai yra labai trumpas laikas sudaryti naują susitarimą, o svarbu jį priimti atsižvelgiant į Rusijos ir Amerikos santykiuose susiklosčiusias labai sunkias politines aplinkybes. Ir yra techninių sunkumų, susijusių su vykstančiomis ginklavimosi varžybomis", — sakė jis.

Kalbėdamas apie KLR, jis pažymėjo, kad šiuo metu Amerikos ir Kinijos dialogas šiuo klausimu apskritai nevyksta.

"Kinija pabrėžia, kad toks dialogas yra neįmanomas, nes Kinija pagal savo branduolinio arsenalo dydį smarkiai atsilieka nuo Jungtinių Amerikos Valstijų, o šio dialogo idėja gali būti įgyvendinta, jei tik Vašingtonas ir Pekinas yra lygūs. jų strateginius branduolinius pajėgumus", — sakė šaltinis.

Anksčiau Baltieji rūmai išplatino nacionalinio saugumo strategijos pereinamojo laikotarpio nuostatas, kuriose teigiama, kad JAV nori esminio dialogo su Rusijos Federacija ir Kinija dėl naujų karinių technologijų, įskaitant strateginį stabilumą.

Tegai:
Rusija, Kinija, JAV