Maskvos Kremlius

Europoje pripažino esant klaidų santykiuose su Rusija

(atnaujinta 08:06 2021.03.20)
Anksčiau Austrijos prezidentas Aleksandras Van der Bellenas sakė, kad antirusiškos sankcijos "kenkia visiems", o ekonominė padėtis dėl to yra "nepatenkinama"

VILNIUS, kovo 20 — Sputnik. Europa padarė klaidų palaikydama dialogą su Maskva, sakė Europos prekybos ir pramonės rūmų asociacijos prezidentas Christoph Leitl Austrijos leidinio "Kurier" straipsnyje.

"Santykiai su Rusija pasiekė žemiausią tašką, tačiau yra tikimybė juos atkurti: reikia vėl tiesti tiltus, o ne statyti kliūtis", — įsitikinęs jis.

Tam Briuselis turėtų palaipsniui silpninti sankcijas, sukurti pasitikėjimo atmosferą, taip pat užmegzti bendradarbiavimą ekonomikos, mokslo ir kultūros srityse. Situacijoje su Ukraina Europos Sąjunga turėtų pasekti Austrijos pavyzdžiu ir išlikti neutrali, mano rūmų pirmininkas.

Be kita ko, klimato kaitos ir skaitmenizacijos keliami iššūkiai gali būti dėmesio centre, daro išvadą Leitl.

Anksčiau Austrijos prezidentas Aleksandras Van der Bellenas sakė, kad antirusiškos sankcijos "kenkia visiems", o ekonominė padėtis dėl to yra "nepatenkinama".

Rusijos ir Vakarų santykiai pablogėjo 2014 metais dėl padėties Ukrainoje ir aplink Krymą. JAV, Europos Sąjunga ir Kanada apkaltino Maskvą kišimusi į Kijevo reikalus ir įvedė jai sankcijas. Rusijoje jie į tai atsakė maisto embargu, šalis pradėjo importo pakeitimo kursą, valdžios atstovai ne kartą pavadino pokalbį sankcijų kalba neproduktyviu.

Dabar Vakaruose skamba vis daugiau nuomonių apie būtinybę panaikinti ribojančias priemones, kurios labiausiai kenkia tiems, kas jas įveda.

Tegai:
sankcijos, Europa, Rusija
Temos:
Lazda turi du galus: sankcijos Rusijai (290)
Viena, archyvinė nuotrauka

Austrija pasisakė prieš antirusiškas sankcijas

(atnaujinta 19:43 2021.04.19)
Pasak Austrijos užsienio reikalų ministro, šiuo metu reikia susitelkti į eskalavimo palengvinimą ir dialogo atnaujinimą

VILNIUS, balandžio 19 — Sputnik. Viena mano, kad būtina sutelkti dėmesį į dialogą su Maskva ir atsisakyti tolesnių sankcijų įvedimo, rašo laikraštis "Welt", remdamasis Austrijos užsienio reikalų ministru Aleksandru Schallenbergu.

"Šiuo metu turime susitelkti į eskalavimo palengvinimą ir dialogo atnaujinimą", — cituojama ministro leidinyje.

Schallenbergas ragino šiuo tikslu naudoti visus esamus dialogų ir specializuotų organizacijų formatus, tokius kaip trišalė kontaktinė grupė, Normandijos formatas ir ESBO. Kartu jis išreiškė susirūpinimą dėl „paliaubų režimo pažeidimo kontakto linijoje".

"Kad Putinas galėtų dalyvauti tiesioginiame dialoge su Merkel, Makronu ir Zelenskiu vadinamojo "Normandijos formato" rėmuose, pirmiausia reikia atsisakyti tolesnių sankcijų Rusijai įvedimo", — austrė ministras citavo leidinio žodžius.

Europos Sąjungos valstybių narių užsienio reikalų ministrai neoficialioje vaizdo konferencijoje pirmadienį aptarė krizę Ukrainoje, Čekijos Respublikos kaltinimus Rusijai dėl sprogimų 2014 metais ir kitas temas.

Tegai:
Rusija, Austrija
Temos:
Lazda turi du galus: sankcijos Rusijai (290)
Baltarusijos AE

Į BelAE pristatytas branduolinis kuras antrajam energitiniam blokui

(atnaujinta 19:58 2021.04.19)
Prieš pradedant kurą pakrauti į reaktorių, šilumą išskiriančios konstrukcijos bus laikomi šviežio branduolinio kuro saugykloje

VILNIUS, balandžio 18 — Sputnik. Į Baltarusijos atominę elektrinę (BelAE) pristatytas branduolinis kuras antrajam energitiniam blokui. Apie tai praneša Baltarusijos energetikos ministerija savo Telegram kanale.

Pirmadienį į elektrinės aikštelę atvyko sastatas su šilumą išskiriančiomis konstrukcijomis su šviežiu branduoliniu kuru, skirtu antrajam energitiniam blokui. Laikydamiesi techninių nuostatų, BelAE specialistai kartu su generaliniu rangovu užtikrins kuro priėmimą, taip pat jo įeinamosios kontrolės atlikimą.

"Prieš pradedant kurą pakrauti į reaktorių, šilumą išskiriančios konstrukcijos bus laikomi šviežio branduolinio kuro saugykloje", — sakoma pranešime.

Ginčas dėl BelAE

Baltarusijos AE — didžiausias Rusijos ir Baltarusijos ekonominis projektas; jo statybos generalinis rangovas yra "Atomstroyexport" ("Rosatom" dalis). BelAE buvo pasirinkta Rusijos AE konstrukcija su 3 ir daugiau versijų VVER-1200 reaktoriais, atitinkanti aukščiausius tarptautinius patikimumo ir saugos reikalavimus. Tikimasi, kad pirmasis BelAE padalinys bus pradėtas eksploatuoti 2021 metais, antrasis — 2022 metais.

Baltarusija savanoriškai atliko BelAE testavimą nepalankiausiomis sąlygomis 2016–2018 metais pagal ES metodiką. AE saugos trūkumų nenustatyta. Remiantis testų nepalankiausiomis sąlygomis rezultatais, nacionalinė reguliavimo institucija "Gosatomnadzor" parengė veiksmų planą, kuriame apibendrintos tiek ekspertų rekomendacijos, tiek Europos tarpusavio vertinimo ekspertų rekomendacijos. Dokumente yra 23 punktai, įgyvendinimo terminas — nuo 2019 iki 2025 metų. Kai kurios rekomendacijos jau įgyvendintos, įskaitant rekomendacijas dėl papildomų sistemų ir saugos įrangos.

Vilnius nuo pat pradžių kritikavo Baltarusiją dėl elektrinės statybos, priekaištaudamas jai dėl "nesaugumo", nors objektas perėjo visus būtinus ir net papildomus TATENA ir kitų susijusių institucijų patikrinimus. Daugelis ekspertų patvirtino elektrinės saugumą.

Lietuvai gana ilgai nepavykdavo įtikinti kaimyninių Baltijos šalių atsisakyti elektros energijos iš BelAE. Rugpjūčio pabaigoje Ryga paskelbė, kad nustos prekiauti elektra su Minsku, jei BelAE pradės veikti, tačiau tuo pat metu Latvija gali toliau prekiauti elektra su trečiosiomis šalimis naudodama jungtį tarp Latvijos ir Rusijos.

Anksčiau Baltarusijos energetikos ministerija pareiškė, kad vietoj produktyvaus dialogo Lietuva ir toliau "išpučia BelAE grėsmę Europai" ir sąmoningai tarptautinėse platformose propaguoja prieš Baltarusiją nukreiptą retoriką.

Tegai:
energetika, Baltarusija, Astravo atominė elektrinė (AE)
Temos:
Astravo atominės elektrinės statybos
Dar šia tema
"Jodas užsigulėjo": ekspertas svarsto, kodėl Lietuva kabinėjasi prie BelAE
Blogai, kad rusiška: ekspertas papasakojo, kaip atšalo Lietuvos meilė BelAE
BelAE antrajame energijos bloke užbaigtas reaktoriaus surinkimas bandymams
Antrojo BelAE maitinimo bloko padėtis įvertinta 80 procentų
Riešutai

Įvardyta saugi riešutų dienos norma

(atnaujinta 10:35 2021.04.19)
Mokslininkai iš daugelio šalių patvirtino faktą, kad reguliarus riešutų vartojimas 60–70 metų žmonėms žymiai sumažina aterosklerozės ir kitų širdies ligų riziką

VILNIUS, balandžio 19 — Sputnik. Per dieną žmogus turėtų suvartoti ne daugiau kaip 60 gramų riešutų, apie tai AiF pasakojo Federalinės mitybos ir biotechnologijos tyrimų centro mitybos specialistė, medicinos mokslų kandidatė Natalija Denisova.

Kaip paaiškino ekspertas, norma yra 30-50 gramų riešutų, o daugiau nei 60 gramų — "papildomos kalorijos". "Šimtas gramų riešutų yra 500–600 kilokalorijų, o tai gali iššaukti nemalonius virškinimo trakto sutrikimus", — perspėjo ji.

Anot jos, per dieną rekomenduojama suvartoti pavyzdžiui, migdolus ar lazdyno riešutus — 10–12 vnt., kedro riešutus — valgomąjį šaukštą.

Kaip pažymėjo ji, riešutai, nepaisant to, kad yra riebalų, sugeba sumažinti "blogojo" cholesterolio kiekį. Taigi mokslininkai iš daugelio šalių patvirtino faktą, kad reguliarus riešutų vartojimas 60–70 metų žmonėms žymiai sumažina aterosklerozės ir kitų širdies ligų riziką.

Tuo pačiu metu omega-3, kuris laikomas naudingiausiu širdžiai ir kraujagyslėms, kiekio lyderis yra graikinis riešutas.

Tegai:
sveikata, lazdyno riešutai
Temos:
Medicina ir sveikata