Naftos gavyba

Meškos paslauga: kodėl per brangi nafta nėra pelninga Rusijai

(atnaujinta 00:56 2021.04.09)
Atėjus pavasariui šoktelėjusi virš 70 USD "juodojo aukso" kaina krito taip pat greitai. Naftos kaina krito dėl vakcinacijos problemų Europoje

VILNIUS, kovo 22 — Sputnik. Rinkos dalyviai baiminasi, kad pasaulio ekonomikos atsigavimas sulėtės ir sumažės naftos produktų, pirmiausia benzino, paklausa. Kaip tai paveiks Rusijos ekonomiką, rašo RIA Novosti autorė Irina Badmajeva.

Recesija po augimo — ir atvirkščiai

Naftos kainų sūpynės įgauna pagreitį. Angliavandenilių rinka perkaito: kilimą keičia kritimas. Mėnesio pradžioje "Brent" vertė buvo didesnė nei 70 USD — kaip ir prieš koronavirusą 2020 metų sausio mėnesį.

Tačiau kovo viduryje ji nukrito iki 62. O WTI, pasiekusi aukščiausią lygį 2018 metais, smuko iki 59.

Viskas dėl to, kad skiepai Europoje vyko ne taip, kaip tikėtasi. Daugelis šalių — įskaitant Vokietiją, Prancūziją, Italiją — dėl šalutinio poveikio sustabdė "AstraZeneca" naudojimą.

Tai gali sulėtinti pasaulio ekonomikos atsigavimą ir atitinkamai degalų paklausą. Taigi, kainos sumažėjo.

Nepaisant to, rinkos padėtis yra gana palanki, sako Olegas Kalenovas, G.V.Plechanovo vardo universiteto(PRUE) Pramonės ekonomikos katedros docentas. "Sukaupta patirtis kovojant su koronavirusu įkvepia optimizmo. Be to, auga gamybos apimtys, transportas grįžta prie įprasto darbo režimo", — sakė jis.

Tarptautinė energetikos agentūra (TEA) pirmą kartą per šešis mėnesius pateikė naftos paklausos prognozę. Analitikai tikisi, kad pasaulinė paklausa bus 96,5 mln. barelių per dieną (2020 m. rezultatas — 91 mln.). Pirmąjį ketvirtį vartojimo augimą paskatino nenormalus šaltas oras Europoje, Šiaurės Azijoje ir JAV. Dėl to beveik trys su puse milijono barelių per dieną laikinai atsisakė amerikiečių atsargų.

Tačiau OPEC+ nusprendė neskubėti didinti gamybos balandį. Išimtis yra Rusija ir Kazachstanas, kurioms buvo leista pridėti atitinkamai 130 tūkst. Ir 20 tūkst. barelių per dieną. Pasak vicepremjero Aleksandro Novako, tai svarbu Rusijai, "nes mes turime sezoninį poreikį". Čia pirmiausia kalbama apie vidaus rinką. Papildomas kuras nebus eksportuojamas. Jis bus siunčiamas tik vidaus vartotojams, siekiant sustabdyti benzino kainų kilimą.

Bendromis pastangomis pakelti kotiruotę

Saudo Arabija išlaiko savanorišką vieno milijono barelių per dieną limitą. Nuostoliai bus kompensuoti "laiku", atsižvelgiant į rinkos situaciją, aiškino Karalystės energetikos ministras princas Abdulazizas bin Salmanas.

Beje, šiais metais OPEC+ yra drausmingesnė nei bet kada. "Sausio mėnesį gamyba sumažėjo 7,4 milijono barelių per dieną. Mes tai padarėme 103 %. Vasario mėnesį — 112 %, teigia TEA. Nenuostabu, kad kotiruotė pakilo į viršų", — sako Maksimas Černiajevas, Rusijos tautų draugystės universiteto Ekonomikos fakulteto docentas.

Kuro paklausa atsigauna Kinijoje, Indijoje ir Europoje, kur pramonės veikla kovo pradžioje pasiekė 2018 metų pavasario lygį. Jų indėlis bus artėjančios Amerikos finansinės injekcijos į ekonomiką — beveik du trilijonai dolerių. Vartotojai pradės išleisti daugiau, o tai paskatins prekėms gabenti reikalingo benzino paklausą.

Be to, TEA vis dar tikisi sėkmingos didelio masto vakcinacijos, kuri žada karantino priemonių taikymo sumažinimą ir silpnėjimą. Todėl tikimasi, kad naftos paklausa, kuri krito 2020 metais, atsigaus 60 proc. Tačiau prie ikikrizinių vertybių bus galima sugrįžti ne anksčiau kaip po dvejų metų, mano TEA.

Todėl agentūros analitikai netiki kitu kainų super ciklu. Vargu ar rinka pademonstruos staigų ir ilgalaikį augimą.

Meškos paslauga

Visame pasaulyje saugyklose vis dar yra daug naftos. Be to, kai kurie eksportuotojai ketina padidinti tiekimą. Taigi, pavyzdžiui, Libija grįžo į rinką. Šalis vėl atidarė padalinius, kurie buvo išvesti iš rikiuotės pilietinio karo metu.

Be to, Libija buvo atleista nuo OPEC+ susitarimo. Nuo lapkričio ten per dieną pagaminama daugiau nei milijonas barelių. Ateinančiais mėnesiais jie pradės plėtoti naftos telkinius centrinėje šalies dalyje ir vakaruose. Atnaujinamos dar kelios 2015 metais uždarytos aikštelės.
Tai kelia nerimą rinkos dalyviams. OPEC baiminasi produkcijos pertekliaus krizės.

Be trykštančios Libijos naftos, citatas gali paveikti ir Amerikos skalūnų pramonės atsigavimas.
Tačiau kai pakilimą keičia kritimas, kainos gauna galimybę ilgam įsitaisyti aukštesniame kanale. Padidėjus 75 USD, po nuosmukio, kotiruotės konsoliduosis 63–68 ribose ir galbūt trumpam nukris iki 60. Dar neseniai naftos gavybosšalys apie tai galėjo tik pasvajoti. Tarp jų ir  Rusija.

Tačiau kainos, mažesnės nei 60 USD, nėra pavojingos Rusijos ekonomikai.

"Aukščiausios kainos turi teigiamą poveikį biudžeto papildymui ir padidėja naftos pramonės darbuotojų, kurie grandinėje palaikys kitų vietinių gamintojų pajamas, išlaidos. Kita vertus, ypač didelis naftos gamybos ir perdirbimo pelningumas gali padėti susilpninti stambių pramonininkų norą investuoti į bet kokius negamybinius projektus, įskaitant IT ir aukštąsias technologijas",— aiškina "TeleTrade" informacijos ir analizės centro pagrindinis ekonomistas Piotras Puškariovas.

Jei naftos kompanijos nesulaiko mokesčių, brangios žaliavos gali padaryti meškos paslaugą: sulėtinti ekonomikos diversifikaciją.
2021 metų biudžete numatyta 43,3 USD "Uralo" naftai. "Jei bus mažiau, iždas patirs nuostolių. Optimalus diapazonas yra nuo 43,3 iki 80, siekiant išlaikyti biudžeto pildymą ir neprovokuoti OPEC+ nedalyvaujančių šalių didinti gamybą", — sako Maksimas Černiajevas. Tuo tarpu Rusijos eksportuojama nafta dvi savaites iš eilės stabiliai laikėsi virš 65 USD. Paskutinį kartą tai įvyko 2020 metų sausio pradžioje.

Tegai:
Rusija, nafta
Elektros perdavimo linijos

"NordBalt" elektros jungtis tarp Švedijos ir Lietuvos bus atjungta remontui

Išjungimas įvyks Švedijos operatoriaus prašymu dėl numatytų planinių priežiūros darbų Nibru keitiklio stotyje

VILNIUS, balandžio 23 — Sputnik. "NordBalt" elektros jungtis, jungianti Švediją su Lietuva, bus atjungta dėl numatytų planinių darbų, praneša Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatoriaus "Litgrid" spaudos tarnyba.

Jungtis atjungiama Švedijos perdavimo sistemos operatorius "Svenska kraftnät" prašymu dėl numatytų planinių priežiūros darbų Nibru keitiklio stotyje. Jungtis nebus prieinama prekybai nuo balandžio 26 dienos 7:00 iki balandžio 29 17:00 Lietuvos laiku.

"Litgrid" šiuos kasmetinius "NordBalt" keitiklio stoties Klaipėdoje aptarnavimo darbus jau atliko praėjusių metų spalį, šių metų rudenį jie taip pat bus atliekami.

2020 metais "NordBalt" bendras jungties prieinamumas rinkai buvo 95,63 proc. Per metus iš Švedijos į Lietuvą per šią jungtį  importuota 4,8 TWh elektros energijos, tai sudarė apie 43% viso elektros importo.

700 MW galios elektros jungtis su Švedija pradėjo veikti 2016 metais.

Tegai:
Švedija, NordBalt, elektra, energetika, Lietuva
Dar šia tema
Gyvenimas be BRELL: ką paskatino bandomasis Baltijos šalių rusiškos elektros atsisakymas?
"Rosatom" nebus pašalinta iš atominės elektrinės statybų Čekijoje konkurso
Praėjusią savaitę Lietuvoje elektra pabrango 47%
Судно-трубоукладчик Фортуна для укладки газопровода Северный поток-2

Lenkija ragina Vokietiją atsisakyti "Nord Stream-2"

(atnaujinta 17:39 2021.04.22)
Rusijos Federacija ne kartą ragino nebeminėti "Nord Stream-2" politiniame kontekste, nes tai yra komercinis projektas, naudingas tiek Rusijai, tiek Europos Sąjungai

VILNIUS, balandžio 22 — Sputnik. Lenkija ragina Vokietiją atsisakyti "Nord Stream-2" dujotiekio statybos projekto siekiant "Europos solidarumo", sakė Lenkijos ministras pirmininkas Mateušas Moravieckis, praneša RIA Novosti.

Rusijos Federacija ne kartą ragino nebeminėti "Nord Stream-2" politiniame kontekste, nes tai yra komercinis projektas, naudingas tiek Rusijai, tiek Europos Sąjungai.

Nord Stream-2
© Sputnik / Дмитрий Лельчук

"Ginčuose su kai kuriomis valstybėmis reikia pabrėžti vieną elementą, kuris visada yra žaizda Europoje ir tema, kurią reikia išspręsti, kad nenukentėtų Europos solidarumas. Tai yra "Nord Stream-2", — sakė jis.

"Yra balsų iš Vokietijos, kad nėra jokio skirtumo tarp dujų molekulės, praeinančios per "Nord Stream-1" arba "Nord Stream-2", nuo dujų molekulės, einančios per Ukrainą, Baltarusiją, Lenkiją ar Turkiją. Ponai, yra didžiulis skirtumas. Cheminė sudėtis nesiskiria, tačiau yra politinis, socialinis ir skirtumas Europos saugumui", — pridūrė jis.

Anksčiau Vokietijos kanclerė Angela Merkel, kalbėdama per vaizdo ryšį Europos Tarybos Parlamentinėje asamblėjoje, teigė, kad Europoje yra prieštaravimų dėl "Nord Stream-2", tačiau dujos per "Nord Stream-1" nėra blogesnės už tranzitines dujas iš Ukrainos.

Moravieckis tvirtina, kad "Nord Stream" kelia grėsmę Europos saugumui.

Vokietijos įmonės pažymėjo dujotiekio svarbą tiekimo saugumui ir Europos konkurencingumui ir yra įsitikinusios, kad projektas bus baigtas. Pasitikėjimas tuo ne kartą buvo išreikštas Rusijos užsienio reikalų ministerijoje.

"Mes tai pabrėžiame iš visų jėgų: "Nord Stream-2" yra Vokietijos ir Rusijos projektas, destabilizuojantis Europą, mažinantis saugumo lygį Europoje, ir mes visų pirma raginame Vokietiją atsisakyti šio projekto, kad jis nebegalėtų daryti įtakos faktinis destabilizavimas šioje Europos dalyje. Tai gali būti labai pavojinga ES ir iš tikrųjų daugeliui mūsų regiono šalių. Todėl raginame solidarizuotis šiame lygyje , — užbaigė Lenkijos ministras pirmininkas.

"Nord Stream-2" numato pastatyti dvi dujotiekio linijas, kurių bendras pajėgumas yra 55 milijardai kubinių metrų per metus nuo Rusijos pakrantės per Baltijos jūrą iki Vokietijos.

JAV "nori prastumti" savo suskystintas dujas į Europą ir jau seniai bandė užkirsti kelią Rusijos dujotiekio užbaigimui. 2019 metų gruodžio mėnesį Vašingtonas įvedė sankcijas įmonėms, dalyvaujančioms statybose, o po to Šveicarijos bendrovė "Allseas" nutraukė vamzdžių klojimą.

Po metų darbai buvo atnaujinti, dalyvavo laivai, atplaukę iš Rusijos. Pasak projekto operatoriaus "Nord Stream 2 AG", dar reikia nutiesti 121 iš 2 460 kilometrų dujotiekio.

Nord Stream-2
© Sputnik
"Nord Stream-2"
Tegai:
ES, JAV, Vokietija, Rusija, Nord Stream-2, Lenkija
Temos:
Dujotiekio "Nord Stream-2" statyba
Bratislava

Slovakija išsiunčia tris Rusijos ambasados darbuotojus

(atnaujinta 08:33 2021.04.23)
Rusijos URM pareiškė, kad ją nuvylė nedraugiški Bratislavos veiksmai, kuri nusprendė parodyti "pseudo solidarumą su Praha sufabrikuotoje byloje"

VILNIUS, balandžio 23 — Sputnik. Trys Rusijos ambasados ​​Bratislavoje darbuotojai turi per savaitę palikti Slovakijos teritoriją pagal aktualią geopolitinę situaciją, taip pat situaciją Čekijoje, ketvirtadienį spaudos konferencijoje pareiškė Slovakijos ministras pirmininkas Eduardas Hegeris. Apie tai praneša RIA Novosti.

"Atsižvelgiant į aktualią geopolitinę situaciją, taip pat į situaciją Čekijoje, trys Rusijos ambasados ​​darbuotojai Bratislavoje per septynias dienas turi palikti Slovakijos teritoriją", — pasakė Hegeris, atsisakęs atsakyti į žurnalistų klausimus.

Anksčiau Slovakijos užsienio reikalų ministerijos vadovas Ivanas Korchokas pareiškė, kad Slovakija imsis drastiškų veiksmų remdama Čekiją, kur 2014 metais įvyko sprogimai Vrbeticoje.

Oficiali Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova pareiškė, kad Maskva yra nusivylusi dėl šiuo sprendimo.

"Mes esame labai nusivylę nedraugiškais Bratislavos veiksmais, kuri nusprendė parodyti pseudo solidarumą su Praha sufabrikuotoje byloje. Mūsų atsakymas neprivers savės laukti", — pasakė ji.

Čekijos ministras pirmininkas Andrejus Babišas balandžio 17 dieną pareiškė, kad šalies valdžia įtaria Rusijos Federacijos specialiąsias tarnybas prisidėjimu prie sprogimo šaudmenų sandėlyje Vrbeticoje 2014 metais. Kremlius šiuos kaltinimus pavadino piktinančiais ir nepagrįstais, o Rusijos užsienio reikalų ministerija — "marazminiu paradu". Nepaisant to, 18 Rusijos diplomatų buvo išsiųsti iš Čekijos.

Kaip atsakomąja priemone Rusija paskelbė 20 Čekijos ambasados ​​darbuotojų persona non grata, jie jau išvyko iš šalies. Pirmasis Čekijos vicepremjeras Janas Hamačekas pažymėjo, kad ambasados ​​darbas Maskvoje yra praktiškai paralyžiuotas. Rusijos užsienio reikalų ministerija pareiškė, kad Praha sumokėjo "milžinišką" kainą už žingsnius Maskvos link, tačiau pati smogė savo diplomatinei tarnybai.

Tegai:
diplomatai, Čekija, Rusija, Slovakija