Naftos perdirbimo gamykla

Ant dviejų kėdžių: JAV nusipirko rekordinį kiekį Rusijos naftos

(atnaujinta 17:11 2021.03.31)
Pablogėjusių santykių su Maskva ir spaudimo Europai dėl "Nord Stream-2" fone, grasindami naujomis sankcijomis, amerikiečiai smarkiai padidino Rusijos naftos pirkimus

VILNIUS, kovo 31 — Sputnik. Kodėl JAV užsienio politika netrukdo įsigyti vis daugiau energijos išteklių iš Rusijos — RIA Novosti autorės Natalijos Dembinskajos medžiagoje.

Padidėjęs importas

Praėjusiais metais Rusijos naftos ir jos produktų importas į Jungtines Valstijas išaugo. Rusija perėjo į antrą vietą tarp tiekėjų ir išstūmė Saudo Arabiją, kuri smarkiai sumažino eksportą, siekdama atkurti pusiausvyrą rinkoje.

2020 metais amerikiečiai iš Rusijos vidutiniškai gavo 538 tūkst. barelių per dieną, o iš Saudo Arabijos — 522 tūkst. Didžiausi pirkėjai yra bendrovės "Valero" ir "Exxon", kurios įsigijo atitinkamai 55 ir 50 milijonų barelių. Šios dvi bendrovės importavo beveik pusę Rusijos eksporto.

Nėra iš kur gauti

Amerikos perdirbimo gamyklos kreipėsi į Rusiją, praradusios žaliavas iš Venesuelos. Tai Donaldo Trampo, kuris 2019 metais įvedė sankcijas Venesuelos "Petroleos S. A.", nuopelnas. Buvo sutrikdytos tiekimo grandinės.

Sunkiausioje padėtyje atsidūrė Meksikos įlankoje ir rytinėje pakrantėje esančios bendrovės, tarp jų "Citgo Petroleum", "Valero Energy" ir "Chevron". Amerikiečiai perka ne žalią naftą iš Rusijos, o mazutą, kuris būtinas benzino gamybai.

"Netekusi Venesuelos naftos ir susidūrusi su aukštesnėmis žaliavų kainomis iš tradicinių OPEC tiekėjų, JAV tapo pagrindine rusiško mazuto vartotoja", — sakė Oksfordo energetikos tyrimų instituto tyrėja Adi Imsirovič.

Padėtį pablogino OPEC gamybos sumažėjimas. Siuntos iš Saudo Arabijos dabar yra mažiausios nuo 1985 metų. Analitikai teigė, kad tik nafta iš Rusijos leido Amerikos perdirbimo įmonėms toliau dirbti.

Skalūnų krizė

Dėl pandemijos taip pat nukentėjo naftos skalūnų pramonė. JAV per dieną išgaudavo 13 milijonų barelių, dabar — 11 milijonų.

Krito energijos išteklių paklausa, krito naftos kainos. Dujų ir gręžimo platformų skaičius nuolat mažėjo, o įmonės sustabdė veiklą. Bankrutavo pusantro šimto naftos skalūnų gamintojų.

Visų pirma, tai yra tie, kurie turėjo problemų dar prieš koronavirusą: įmonės įbrido į skolas, susidūrusios su dideliu investicijų trūkumu. Nuo 2018 metų Volstrytas prarado susidomėjimą skalūnų bendrovėmis, nusprendęs, kad ten praktiškai nėra pelno, dauguma projektų yra labai nuostolingi.

Tarptautinės energetikos agentūros (TEA) duomenimis, 2020 metais investicijos sumažėjo daugiau nei perpus — iki 45 mlrd. USD.

Amerikos energetikos informacijos administracija (EIA) mano, kad skalūnų naftos gamyba kovo mėnesį sumažės iki 7,5 milijono barelių per dieną. Neigiama dinamika pastebima šešiuose iš septynių naftos turinčių regionų — Anadarko, Bakkeno, Niobraros, Erelio Fordo, Bermano, Geinsvilio, Apalačų formacijose.

Remiantis "Fitch" prognoze, dar dvejus ar trejus metus naftos skalūnų pramonė negrįš į prieškrizinį lygį — gamintojai rūpinasi sąnaudų ir investicijų grąžos optimizavimu, o ne gamybos didinimu.

Juokinga situacija

Taigi, JAV atsidūrė gana juokingoje situacijoje: didėjanti priklausomybė nuo Rusijos naftos visiškai prieštarauja valstybės energetikos politikai, pažymi "Bloomberg". Viena vertus, Vašingtonas deda visas pastangas, kad priverstų Europą atsisakyti "Nord Stream-2", kad galėtų parduoti savo turimas dujas. Kita vertus, Amerikos naftos perdirbimo įmonės perka daugiau žaliavų iš Rusijos nei bet kada anksčiau.

"Teksaso valstijos naftos perdirbimo gamykloje, Beitauno mieste, prišvartuoti naftos tanklaiviai atrodo taip pat, kaip ir daugelis kitų, plaukiančių per Hiustono laivybos kanalą. Tačiau jų talpiuose triumuose yra neįprastas krovinys: rusiška nafta, — pažymi agentūra. — Tiesus kelias link to, kad Rusija taptų pagrindine naftos tiekėja JAV".

"Trampas gyrėsi, kad JAV tapo energetine supervalstybe ir kad šalis niekada nepriklausys nuo "priešiškų užsienio tiekėjų", — ironiškai sako Markas Finlis (Mark Finley), naftos analitikas iš Raiso universiteto Hiustone.

Įdomu tai, kad susiklosčiusi padėtis Vašingtone niekaip nekomentuojama. Tačiau nuolatinis importo augimas aiškiai rodo, kad nesuveikė energetinės nepriklausomybės mantra, kurią kartojo buvęs JAV prezidentas Donaldas Trampas.

Tegai:
nafta, JAV, Rusija
Судно-трубоукладчик Фортуна для укладки газопровода Северный поток-2

Lenkija ragina Vokietiją atsisakyti "Nord Stream-2"

(atnaujinta 17:39 2021.04.22)
Rusijos Federacija ne kartą ragino nebeminėti "Nord Stream-2" politiniame kontekste, nes tai yra komercinis projektas, naudingas tiek Rusijai, tiek Europos Sąjungai

VILNIUS, balandžio 22 — Sputnik. Lenkija ragina Vokietiją atsisakyti "Nord Stream-2" dujotiekio statybos projekto siekiant "Europos solidarumo", sakė Lenkijos ministras pirmininkas Mateušas Moravieckis, praneša RIA Novosti.

Rusijos Federacija ne kartą ragino nebeminėti "Nord Stream-2" politiniame kontekste, nes tai yra komercinis projektas, naudingas tiek Rusijai, tiek Europos Sąjungai.

Nord Stream-2
© Sputnik / Дмитрий Лельчук

"Ginčuose su kai kuriomis valstybėmis reikia pabrėžti vieną elementą, kuris visada yra žaizda Europoje ir tema, kurią reikia išspręsti, kad nenukentėtų Europos solidarumas. Tai yra "Nord Stream-2", — sakė jis.

"Yra balsų iš Vokietijos, kad nėra jokio skirtumo tarp dujų molekulės, praeinančios per "Nord Stream-1" arba "Nord Stream-2", nuo dujų molekulės, einančios per Ukrainą, Baltarusiją, Lenkiją ar Turkiją. Ponai, yra didžiulis skirtumas. Cheminė sudėtis nesiskiria, tačiau yra politinis, socialinis ir skirtumas Europos saugumui", — pridūrė jis.

Anksčiau Vokietijos kanclerė Angela Merkel, kalbėdama per vaizdo ryšį Europos Tarybos Parlamentinėje asamblėjoje, teigė, kad Europoje yra prieštaravimų dėl "Nord Stream-2", tačiau dujos per "Nord Stream-1" nėra blogesnės už tranzitines dujas iš Ukrainos.

Moravieckis tvirtina, kad "Nord Stream" kelia grėsmę Europos saugumui.

Vokietijos įmonės pažymėjo dujotiekio svarbą tiekimo saugumui ir Europos konkurencingumui ir yra įsitikinusios, kad projektas bus baigtas. Pasitikėjimas tuo ne kartą buvo išreikštas Rusijos užsienio reikalų ministerijoje.

"Mes tai pabrėžiame iš visų jėgų: "Nord Stream-2" yra Vokietijos ir Rusijos projektas, destabilizuojantis Europą, mažinantis saugumo lygį Europoje, ir mes visų pirma raginame Vokietiją atsisakyti šio projekto, kad jis nebegalėtų daryti įtakos faktinis destabilizavimas šioje Europos dalyje. Tai gali būti labai pavojinga ES ir iš tikrųjų daugeliui mūsų regiono šalių. Todėl raginame solidarizuotis šiame lygyje , — užbaigė Lenkijos ministras pirmininkas.

"Nord Stream-2" numato pastatyti dvi dujotiekio linijas, kurių bendras pajėgumas yra 55 milijardai kubinių metrų per metus nuo Rusijos pakrantės per Baltijos jūrą iki Vokietijos.

JAV "nori prastumti" savo suskystintas dujas į Europą ir jau seniai bandė užkirsti kelią Rusijos dujotiekio užbaigimui. 2019 metų gruodžio mėnesį Vašingtonas įvedė sankcijas įmonėms, dalyvaujančioms statybose, o po to Šveicarijos bendrovė "Allseas" nutraukė vamzdžių klojimą.

Po metų darbai buvo atnaujinti, dalyvavo laivai, atplaukę iš Rusijos. Pasak projekto operatoriaus "Nord Stream 2 AG", dar reikia nutiesti 121 iš 2 460 kilometrų dujotiekio.

Nord Stream-2
© Sputnik
"Nord Stream-2"
Tegai:
ES, JAV, Vokietija, Rusija, Nord Stream-2, Lenkija
Temos:
Dujotiekio "Nord Stream-2" statyba
Nord Stream-2

Buvęs JAV ambasadorius Lenkijoje patarė sunaikinti "Nord Stream-2"

(atnaujinta 16:34 2021.04.22)
Jis patikino, kad agresijos ir pavojaus šaltinis visiems yra "ne Berlynas, o Kremlius", kad Lenkija turi bendradarbiauti su Vokietija, bei paragino apsvarstyti jo pasiūlymą

VILNIUS, balandžio 22 — Sputnik. Buvęs JAV Valstybės departamento sankcijų politikos vyriausiasis koordinatorius, buvęs JAV ambasadorius Lenkijoje Danielis Frydas (Daniel Fried) "Nord Stream-2" dujotiekį pavadino blogu projektu ir patarė jį sunaikinti. Savo nuomonę jis pareiškė interviu "Gazeta Wyborcza".

Žurnalistas priminė jam, kad dujotiekis buvo beveik baigtas statyti, ir paklausė, kaip blokuoti šį projektą, "jei jis yra labai blogas".

"Nord Stream-2" yra blogas projektas, nes jis suskaldys energijos rinką Europoje ir suteiks Putinui galimybę parduoti dujas Vokietijai aplenkiant Lenkiją ir Ukrainą. Amerikos vadovybė galėtų panaudoti sankcijų ginklą sunaikinti "Nord Stream-2". Mes galime pabandyti tai padaryti, tačiau rizikuojame savo santykiais su Berlynu. Ką tada galime padaryti? Atsisakyti sankcijų? Ne, nes šis projektas yra žalingas. Ar yra kitas variantas?" — sakė jis.

Jis taip pat pridūrė girdėjęs, kad Vokietijos vyriausybė apmąstė šią temą. Anot jo, vokiečiai neturėtų derėtis su rusais "dėl lenkų, ukrainiečių ir kitų tautų galvos". Buvęs ambasadorius nėra tikras, kad susilpninti Rusijos energetinę įtaką Europoje galima naudojant SGD, papildomą dujų ir energetinę infrastruktūrą.

"Aš nesu tikras. Bet jei Vokietija pateiks kokį nors pasiūlymą lenkams, likusiai Europai ir amerikiečiams, tai turėtų būti apsvarstyta. Vokietijos vadovybė, būkime atviri, padarė klaidą, bet kaip amerikietis suprantu, ką reiškia suklysti būnant valdžioje", — sakė jis.

Frydas patikino, kad agresijos ir pavojaus šaltinis visiems yra "ne Berlynas, o Kremlius", kad Lenkija turi bendradarbiauti su Vokietija, bei paragino apsvarstyti jo pasiūlymą.

Balandžio 20 dieną Vokietijos kanclerė Angela Merkel paskelbė pasirinkusi "Nord Stream-2" statybą. Anot jos, Berlynas turėtų remti prekybą su Maskva, taip pat energetikos srityje.

"Nord Stream-2" numato pastatyti dvi dujotiekio linijas, kurių bendras pajėgumas yra 55 milijardai kubinių metrų per metus, nuo Rusijos pakrantės per Baltijos jūrą iki Vokietijos.

JAV siekia tiekti savo suskystintas dujas į Europą ir jau seniai bandė užkirsti kelią Rusijos dujotiekio užbaigimui. 2019 metų gruodžio mėnesį Vašingtonas įvedė sankcijas įmonėms, dalyvaujančioms statybose, o po to Šveicarijos bendrovė "Allseas" nutraukė savo darbus projekte.

Po metų darbai buvo atnaujinti, dalyvavo laivai, atplaukę iš Rusijos. Pasak projekto operatoriaus "Nord Stream 2 AG", dar reikia nutiesti 121 iš 2 460 kilometrų dujotiekio.

Nord Stream-2
© Sputnik
"Nord Stream-2"
Tegai:
JAV, Rusija, Vokietija, Lenkija, Nord Stream-2
Temos:
Dujotiekio "Nord Stream-2" statyba
Vėjas ir lietus

Sinoptikai: Lietuvoje vyraus vėsūs ir vėjuoti orai

(atnaujinta 16:18 2021.04.22)
Pranešime teigiama, kad ši savaitė respublikoje bus šaltesnė nei praėjusi, kai kur galimi gausesni krituliai

VILNIUS, balandžio 22 — Sputnik. Artimiausiomis dienomis Lietuvoje vyraus vėsūs, vėjuoti orai su trumpalaikiais krituliais. Apie tai pranešė Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba.

Penktadienio vakarą protarpiais lynos. Vėjas pūs vakarų, jo greitis nuo 12 iki 14 metrų per sekundę, gūsiai 15-20 metrų per sekundę. Temperatūra svyruos nuo -1 iki +4. Dienos metu daug kur iškris trumpalaikiai krituliai. Vėjas yra vakarų, šiaurės vakarų, greitis nuo 8 iki 13 metrų per sekundę, vietomis gūsiai 15-18 metrų per sekundę. Oro temperatūra bus nuo 4 iki 8 laipsnių šilumos.

Šeštadienio naktį vietomis, daug kur po pietų, trumpai palis, daugiausia silpnai. Vėjas bus vakarų, šiaurės vakarų, greitis nuo 8 iki 13 metrų per sekundę, vietomis gūsiais 15-17 metrų per sekundę. Oro temperatūra naktį svyruos nuo -3 iki +2, o dieną nuo +5 iki +10.

Sekmadienio naktį vietomis iškris negausus sniegas, po pietų daug kur numatomi trumpalaikiai krituliai. Vėjas bus vakarų, šiaurės vakarų, greitis nuo 8 iki 13 metrų per sekundę, gūsiai iki 16 metrų per sekundę. Naktį oro temperatūra svyruos nuo -2 iki +3, o dieną nuo +4 iki +9.

Balandžio orai Lietuvoje ir Vilniuje
© Sputnik
Balandžio orai Lietuvoje ir Vilniuje
Tegai:
Lietuva, orai