Nord Stream-2

Rusijos Valstybės Dūma įvertino pranešimus apie provokacijas "Nord Stream-2" srityje

(atnaujinta 11:20 2021.04.02)
Savo ruožtu Ekonominės politikos ir pramonės, plėtros ir verslumo komiteto pirmininko pavaduotojas Vladimiras Gutenevas teigė, kad kariuomenės veiksmai dujotiekio tiesimo srityje neduos rezultatų

VILNIUS, balandžio 1 — Sputnik. Rusijos Valstybės Dūmos deputatai pakomentavo "Nord Stream-2" operatoriaus pareiškimą apie padidėjusį užsienio karių aktyvumą dujotiekio tiesimo srityje, pranešė RT kanalas.

Valstybės Dūmos pirmininko pavaduotojas Igoris Ananskichas išreiškė viltį, kad tokie veiksmai yra atsitiktiniai ir neįgaus masinio pobūdžio. Jis pažymėjo, kad "komercinės įmonės darbas jokiu būdu nėra susijęs su sukarintų tarnybų veiksmais".

Savo ruožtu Ekonominės politikos ir pramonės, plėtros ir verslumo komiteto pirmininko pavaduotojas Vladimiras Gutenevas teigė, kad kariuomenės veiksmai dujotiekio tiesimo srityje neduos rezultatų.

"Nes mažai tikėtina, kad bus sureaguota į psichologinį poveikį. Manau, kad bus ramus požiūris ir darbo atlikimas. Jie neišdrįs padaryti jokios realios žalos", — apibendrino parlamentaras.

Kaip anksčiau pranešė "Nord Stream 2 AG", kovo 28 dieną "Fortunos" tiesiamo vamzdyno buferinėje zonoje pasirodė nenustatytas povandeninis laivas. Aktyvūs yra ir užsienio šalių civiliniai laivai, kurie, pasak projekto operatoriaus, pažeidžia saugumo zoną, pavojingai priartėja prie baržos ir neatsako į įgulos prašymus.

Statybų operatorius "Nord Stream 2 AG" anksčiau pranešė, kad iš visų 2 460 kilometrų pakloti 2 339 kilometrai vamzdžių, o projektas įgyvendintas 95 proc.

Projektas apima dviejų dujotiekio linijų, kurių bendras pajėgumas siekia 55 milijardus kubinių metrų dujų per metus, statybą nuo Rusijos pakrantės per Baltijos jūrą iki Vokietijos.

Šiam projektui aktyviai priešinasi JAV, siekiančios tiekti savo suskystintas gamtines dujas į ES, taip pat Ukraina ir kelios Europos šalys, įskaitant Lietuvą. Valstijos 2019 metų gruodžio mėnesį įvedė sankcijas dujotiekiui, dėl ko Šveicarijos "Allseas" buvo priversta nutraukti savo darbus projekte. Darbai atsinaujino 2020 metų gruodžio mėnesį, kai vamzdžių klojimo laivas "Fortuna" Vokietijos vandenyse paklojo 2,6 kilometro vamzdžius. 

Kaip pažymėjo "Gazprom" direktorių tarybos vadovas Viktoras Zubkovas, dujotiekis "Nord Stream-2" šiais metais bus baigtas, šiuo metu projektas įgyvendintas 90–92 procentais.

Tegai:
Nord Stream-2, Rusijos Valstybės Dūma
Temos:
Dujotiekio "Nord Stream-2" statyba (640)
Viena, archyvinė nuotrauka

Austrija pasisakė prieš antirusiškas sankcijas

(atnaujinta 19:43 2021.04.19)
Pasak Austrijos užsienio reikalų ministro, šiuo metu reikia susitelkti į eskalavimo palengvinimą ir dialogo atnaujinimą

VILNIUS, balandžio 19 — Sputnik. Viena mano, kad būtina sutelkti dėmesį į dialogą su Maskva ir atsisakyti tolesnių sankcijų įvedimo, rašo laikraštis "Welt", remdamasis Austrijos užsienio reikalų ministru Aleksandru Schallenbergu.

"Šiuo metu turime susitelkti į eskalavimo palengvinimą ir dialogo atnaujinimą", — cituojama ministro leidinyje.

Schallenbergas ragino šiuo tikslu naudoti visus esamus dialogų ir specializuotų organizacijų formatus, tokius kaip trišalė kontaktinė grupė, Normandijos formatas ir ESBO. Kartu jis išreiškė susirūpinimą dėl „paliaubų režimo pažeidimo kontakto linijoje".

"Kad Putinas galėtų dalyvauti tiesioginiame dialoge su Merkel, Makronu ir Zelenskiu vadinamojo "Normandijos formato" rėmuose, pirmiausia reikia atsisakyti tolesnių sankcijų Rusijai įvedimo", — austrė ministras citavo leidinio žodžius.

Europos Sąjungos valstybių narių užsienio reikalų ministrai neoficialioje vaizdo konferencijoje pirmadienį aptarė krizę Ukrainoje, Čekijos Respublikos kaltinimus Rusijai dėl sprogimų 2014 metais ir kitas temas.

Tegai:
Rusija, Austrija
Temos:
Lazda turi du galus: sankcijos Rusijai
Baltarusijos AE

Į BelAE pristatytas branduolinis kuras antrajam energitiniam blokui

(atnaujinta 19:58 2021.04.19)
Prieš pradedant kurą pakrauti į reaktorių, šilumą išskiriančios konstrukcijos bus laikomi šviežio branduolinio kuro saugykloje

VILNIUS, balandžio 18 — Sputnik. Į Baltarusijos atominę elektrinę (BelAE) pristatytas branduolinis kuras antrajam energitiniam blokui. Apie tai praneša Baltarusijos energetikos ministerija savo Telegram kanale.

Pirmadienį į elektrinės aikštelę atvyko sastatas su šilumą išskiriančiomis konstrukcijomis su šviežiu branduoliniu kuru, skirtu antrajam energitiniam blokui. Laikydamiesi techninių nuostatų, BelAE specialistai kartu su generaliniu rangovu užtikrins kuro priėmimą, taip pat jo įeinamosios kontrolės atlikimą.

"Prieš pradedant kurą pakrauti į reaktorių, šilumą išskiriančios konstrukcijos bus laikomi šviežio branduolinio kuro saugykloje", — sakoma pranešime.

Ginčas dėl BelAE

Baltarusijos AE — didžiausias Rusijos ir Baltarusijos ekonominis projektas; jo statybos generalinis rangovas yra "Atomstroyexport" ("Rosatom" dalis). BelAE buvo pasirinkta Rusijos AE konstrukcija su 3 ir daugiau versijų VVER-1200 reaktoriais, atitinkanti aukščiausius tarptautinius patikimumo ir saugos reikalavimus. Tikimasi, kad pirmasis BelAE padalinys bus pradėtas eksploatuoti 2021 metais, antrasis — 2022 metais.

Baltarusija savanoriškai atliko BelAE testavimą nepalankiausiomis sąlygomis 2016–2018 metais pagal ES metodiką. AE saugos trūkumų nenustatyta. Remiantis testų nepalankiausiomis sąlygomis rezultatais, nacionalinė reguliavimo institucija "Gosatomnadzor" parengė veiksmų planą, kuriame apibendrintos tiek ekspertų rekomendacijos, tiek Europos tarpusavio vertinimo ekspertų rekomendacijos. Dokumente yra 23 punktai, įgyvendinimo terminas — nuo 2019 iki 2025 metų. Kai kurios rekomendacijos jau įgyvendintos, įskaitant rekomendacijas dėl papildomų sistemų ir saugos įrangos.

Vilnius nuo pat pradžių kritikavo Baltarusiją dėl elektrinės statybos, priekaištaudamas jai dėl "nesaugumo", nors objektas perėjo visus būtinus ir net papildomus TATENA ir kitų susijusių institucijų patikrinimus. Daugelis ekspertų patvirtino elektrinės saugumą.

Lietuvai gana ilgai nepavykdavo įtikinti kaimyninių Baltijos šalių atsisakyti elektros energijos iš BelAE. Rugpjūčio pabaigoje Ryga paskelbė, kad nustos prekiauti elektra su Minsku, jei BelAE pradės veikti, tačiau tuo pat metu Latvija gali toliau prekiauti elektra su trečiosiomis šalimis naudodama jungtį tarp Latvijos ir Rusijos.

Anksčiau Baltarusijos energetikos ministerija pareiškė, kad vietoj produktyvaus dialogo Lietuva ir toliau "išpučia BelAE grėsmę Europai" ir sąmoningai tarptautinėse platformose propaguoja prieš Baltarusiją nukreiptą retoriką.

Tegai:
energetika, Baltarusija, Astravo atominė elektrinė (AE)
Temos:
Astravo atominės elektrinės statybos
Dar šia tema
"Jodas užsigulėjo": ekspertas svarsto, kodėl Lietuva kabinėjasi prie BelAE
Blogai, kad rusiška: ekspertas papasakojo, kaip atšalo Lietuvos meilė BelAE
BelAE antrajame energijos bloke užbaigtas reaktoriaus surinkimas bandymams
Antrojo BelAE maitinimo bloko padėtis įvertinta 80 procentų
Riešutai

Įvardyta saugi riešutų dienos norma

(atnaujinta 10:35 2021.04.19)
Mokslininkai iš daugelio šalių patvirtino faktą, kad reguliarus riešutų vartojimas 60–70 metų žmonėms žymiai sumažina aterosklerozės ir kitų širdies ligų riziką

VILNIUS, balandžio 19 — Sputnik. Per dieną žmogus turėtų suvartoti ne daugiau kaip 60 gramų riešutų, apie tai AiF pasakojo Federalinės mitybos ir biotechnologijos tyrimų centro mitybos specialistė, medicinos mokslų kandidatė Natalija Denisova.

Kaip paaiškino ekspertas, norma yra 30-50 gramų riešutų, o daugiau nei 60 gramų — "papildomos kalorijos". "Šimtas gramų riešutų yra 500–600 kilokalorijų, o tai gali iššaukti nemalonius virškinimo trakto sutrikimus", — perspėjo ji.

Anot jos, per dieną rekomenduojama suvartoti pavyzdžiui, migdolus ar lazdyno riešutus — 10–12 vnt., kedro riešutus — valgomąjį šaukštą.

Kaip pažymėjo ji, riešutai, nepaisant to, kad yra riebalų, sugeba sumažinti "blogojo" cholesterolio kiekį. Taigi mokslininkai iš daugelio šalių patvirtino faktą, kad reguliarus riešutų vartojimas 60–70 metų žmonėms žymiai sumažina aterosklerozės ir kitų širdies ligų riziką.

Tuo pačiu metu omega-3, kuris laikomas naudingiausiu širdžiai ir kraujagyslėms, kiekio lyderis yra graikinis riešutas.

Tegai:
sveikata, lazdyno riešutai
Temos:
Medicina ir sveikata