VILNIUS, balandžio 5 — Sputnik. Bendras antrojo BelAE maitinimo bloko pasirengimas siekia 80 proc., sakė Baltarusijos energetikos ministras Viktoras Karankevič.
"Apskaičiuota, kad antrojo maitinimo bloko parengtis yra 80 proc. Šiais metais jau užtikrintas reaktoriaus surinkimas, į jį pakraunami kuro agregatų simuliatoriai, taip pat artimiausiu metu planuojama į kitą pastotę — vadinamąjį šaltąjį reaktoriaus įrenginio įjungimą. 2021 metais taip pat planuojama tiekti šviežią branduolinį kurą į antrąjį energijos bloką, įkelti jį į reaktoriaus šerdį ir atitinkamai pradėti fizinį paleidimą", — interviu televizijai "Belarus 1" sakė jis.
Kalbėdamas apie pirmąjį BelAE maitinimo bloką, ministras pažymėjo, kad šiuo metu vyksta eksperimentinės-pramoninės operacijos etapas, kurio metu atliekami bandymai ir įprastinė priežiūra. Pasak jo, iš 394 bandymų buvo atlikti 309.
"Kai visi bandymai bus sėkmingai baigti, ateityje mes atliksime išsamų bandymą vienete. Tai veiks 15 dienų reaktoriaus vardine galia", — sakė Energetikos ministerijos vadovas.
Astravo AE statyba pagal Rusijos VVER-1200 projektą artėja prie pabaigos. Projektas atitinka TATENA standartus. Elektrinę sudarys du blokai, kurių kiekvieno galia yra 1 200 MW, vienas iš jų jau paleistas.
Pirmojo maitinimo bloko fizinis paleidimas įvyko rugpjūčio 20 dieną, o lapkričio 3 dieną jis buvo įtrauktas į bendrą elektros sistemą. Oficialioje elektrinės paleidimo ceremonijoje Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka sakė, kad respublikai reikia dar vienos tokios elektrinės.
Atominės elektrinės reaktoriaus pajėgumas siekė 100 procentų sausio 12 dieną.
Vilnius nuo pat pradžių kritikavo Baltarusiją dėl elektrinės statybos, priekaištaudamas jai dėl "nesaugumo", nors objektas perėjo visus būtinus ir net papildomus TATENA ir kitų susijusių institucijų patikrinimus.
Baltarusija savanoriškai atliko BelAE testavimą nepalankiausiomis sąlygomis 2016–2018 metais pagal ES metodiką. AE saugos trūkumų nenustatyta. Remiantis testų nepalankiausiomis sąlygomis rezultatais, nacionalinė reguliavimo institucija "Gosatomnadzor" parengė veiksmų planą, kuriame apibendrintos tiek ekspertų rekomendacijos, tiek Europos tarpusavio vertinimo ekspertų rekomendacijos. Dokumente yra 23 punktai, įgyvendinimo terminas — nuo 2019 iki 2025 metų. Kai kurios rekomendacijos jau įgyvendintos, įskaitant susijusias su papildomomis sistemomis ir saugos įranga.
Anksčiau Baltarusijos energetikos ministerija pareiškė, kad vietoj produktyvaus dialogo Lietuva ir toliau "išpučia BelAE grėsmę Europai" ir sąmoningai tarptautinėse platformose propaguoja prieš Baltarusiją nukreiptą retoriką.
VILNIUS, balandžio 14 — Sputnik. Šį kartą Europos Parlamentas paragino imtis griežtų koordinuotų priemonių. Kokia tai grėsmė ir ar Rusijos vidaus finansų sistema yra pasirengusi tokiam scenarijui — RIA Novosti autorės Natalijos Dembinskajos straipsnyje.
Daugiau nei 11 tūkstančių organizacijų iš dviejų šimtų šalių yra prisijungusios prie tarptautinės tarpbankinės informacijos perdavimo ir mokėjimų SWIFT sistemos. Rusija yra viena iš trijų didžiausių SWIFT operatorių, ir jau nuo 2014 metų jai grasina atjungimu. Priežastys yra skirtingos — Krymas, Donbasas, "Skripalių byla" ir situacija su tinklaraštininku Aleksejumi Navalnu. Vos pradėjęs eiti JAV prezidento pareigas, Džo Baidenas pažadėjo atjungti Rusiją nuo SWIFT.
Gruodžio mėnesį "Reuters", remdamasi šaltiniais, žinančiais prezidento komandos planus, paskelbė apie Baideno ketinimą "nubausti" Maskvą už tariamą dalyvavimą įsilaužėlių atakoje prieš JAV vyriausybines agentūras. Tai turėtų sukelti "rimtų ekonominių, finansinių ar technologinių nuostolių Rusijai". Viena iš galimybių yra atsijungti nuo SWIFT, sakė Džeimsas Endriu Luisas (James Andrew Lewis), kibernetinio saugumo ekspertas iš Strateginių ir tarptautinių studijų centro Vašingtone.
Balandžio mėnesį padėtis Rytų Ukrainoje paaštrėjo — tai naujas pretekstas. Ši tema buvo pasirinkta Europoje. Kaip teigė pagrindinės Europos Parlamento frakcijos — Europos liaudies partijos — vadovas Manfredas Vėberis (Manfred Weber), Maskva "tęsia pavojingas provokacijas".
Jo nuomone, "stiprindama karinį buvimą" šalia sienos su Ukraina, Maskva bando Vakarų kantrybę. Todėl JAV ir ES turi pateikti suderintą atsaką. Kaip pabrėžė parlamentaras, paaštrėjus situacijai, "praeis dozuojamų sankcijų laikas". Kaip priemones, kurios "turėtų tapti realiomis galimybėmis", Vėberis pasiūlė "masiškai įšaldyti oligarchų sąskaitas" ir, vėlgi, atjungti nuo SWIFT.
Viena vertus, Rusija turi savo finansinių pranešimų sistemą (FMS), kuri buvo paleista 2014 metais. Prie jos yra prijungti visi Rusijos bankai ir apie keliolika užsienio bankų iš Eurazijos ekonominės sąjungos (EAEU) šalių.
Atsijungę nuo SWIFT, bankai pereis prie savo Rusijos partnerio. Tačiau tarptautiniams mokėjimams SPFS dar nėra visavertis pakaitalas, todėl smūgis bus rimtas.
Ekspertai pabrėžia, kad Rusijos eksporto ir importo operacijų apimtys doleriais ir eurais yra reikšmingos, ir neįmanoma rasti alternatyvos daugeliui produktų grupių.
"Atsijungimas nuo SWIFT paralyžiuoja Rusijos bankų sandorius, — perspėja indekso bendrovės "Beta Financial Technologies" vyriausiasis strategas Araratas Mkrtčianas. — Labiausiai nukentės didieji eksportuotojai. Jie turės dirbti tik su užsienio bankais, kad aptarnautų savo operacijas. Atsiras daug tarpininkų, galinčių apeiti apribojimus. Tai bus ypač naudinga Eurazijos ekonominės sąjungos šalių finansinėms institucijoms."
Tačiau katastrofos bus išvengta bet kuriuo atveju.
"Pats savaime Rusijos bankų atsijungimas nuo SWIFT reiškia tik išlaidų padidėjimą ir finansinių operacijų tarp kitų šalių sulėtėjimą. Akivaizdu, kad tradicinės grandinės bus sutrikdytos, jų atkūrimas užtruks šiek tiek laiko. Tačiau tai galima padaryti greitai, per savaitę ar dvi", — sakė pagrindinis QBF analitikas Olegas Bogdanovas.
Ekspertas priduria, kad tai yra kitas klausimas, jei po to bus įšaldytos Rusijos gyventojų dolerinės lėšos. Tuomet rinkose galima panikos reakcija. Prireiks ketvirčio ar dviejų, kol viskas nurims, tačiau galų gale finansiniai ryšiai vis tiek bus atkurti.
Vis dėlto kita Rusijos atjungimo nuo SWIFT pusė rodo, kad viskas neperžengs grasinimų ribų. Pirma, SWIFT yra privati įmonė, uždirbanti pinigus iš Rusijos bankų. Be to, jie naudojasi sistema ne tik tarptautiniams sandoriams, bet ir vidiniams tarpbankiniams pervedimams. Kad SWIFT galėtų ką nors atjungti, reikalingas ES sprendimas arba JAV sankcijos pačiai SWIFT. Bet šiuo atveju Rusijos prekybos partneriai — Europos ir Amerikos verslas — nedirbs.
"Ši aplinkybė gali būti laikoma nenugalima jėga, kuri neleis Rusijos įmonėms ir valstybei sumokėti už esamus įsipareigojimus. Šalies išorės skola yra apie 450 mlrd. USD. Atitinkamai kils finansinių problemų kreditoriams. Be to, vykdomos operacijos su pagrindiniais mūsų prekybos partneriais, o didžiausias iš jų yra Europos Sąjunga. Kreipimasis į Europos Parlamentą yra ne kas kita, kaip turgaus populizmas", — mano pagrindinis bendrovės "Otkritije Broker" analitikas Andrejus Kočetkovas.
Sunkiai seksis ir JAV. Pirma, Vašingtonas turi tik hipotetinę įtaką SWIFT, kurios būstinė yra Belgijoje. Antra, Rusija gali atsikirsti taikydama griežtas sankcijas Amerikos bankams ir politikams.
VILNIUS, balandžio 14 — Sputnik. Į Lietuvą atvyko naujas tanklaivis su suskystintų gamtinių dujų (SGD) kroviniu iš Rusijos. Tai rodo laivų stebėjimo portalo "Marinetraffic.com" duomenys.
Laivas "Coral Favia" prieš dieną paliko Rusijos Vysocko uostą ir ryte atplaukė į Klaipėdos uostą. Lietuvos SGD terminalo operatorės "Klaipėdos nafta" duomenimis, pristatytų krovinių tūris siekia 9,5 tūkst. kubinių metrų kuro.
Tai yra penktasis Rusijos SGD krovinys per mėnesį. Ankstesnis pristatymas buvo balandžio 10 d. Iš viso per mėnesį Lietuva tikisi gauti 185,5 tūkst. kubinių metrų SGD. Kitas tanklaivis su SGD į Klaipėdą turi įplaukti balandžio 17–18 dienomis.
Lietuva SGD terminalą pastatė 2014 metais. Valdžia tokį žingsnį pateisino noru atsikratyti Rusijos "Gazprom" "monopolijos".
Tačiau terminalas respublikai kainuoja brangiai: "Klaipėdos nafta" už nuomą kasmet sumoka Norvegijai 60 milijonų eurų. Dažniausiai Lietuva SGD gauna iš Norvegijos ir Rusijos, yra gana retų tiekimų iš JAV.
Spalį Lietuvos energetikos ministerija turėjo parengti įstatymo projektą, kurio tikslas — sumažinti suskystintų gamtinių dujų (SGD) tiekimo į Klaipėdos terminalą kainą.
VILNIUS, balandžio 14 — Sputnik. Britų laikraščio "The Sun" skaitytojai audringai sureagavo į pranešimą apie galimą Rusijos prezidento Vladimiro Putino ir jo JAV kolegos Džo Baideno susitikimą.
Amerikos pusės iniciatyva antradienio vakare įvyko abiejų prezidentų telefoninis pokalbis, kurio metu Baidenas pasiūlė Putinui artimiausiais mėnesiais surengti asmeninį susitikimą.
"Kitas Putino žingsnis turėtų tapti spaudos konferencija, surengta po viršūnių susitikimo su Baidenu, kurios metu Baidenas parodys visas savo silpnybes — pradės pasimesti mintyse ir nerišliai atsakyti į žurnalistų klausimus", — rašė vienas skaitytojų.
"Mieguistas Džo turi aktyvus Ukrainoje. Tai vienintelė priežastis, kodėl jis yra įsitraukęs į šią situaciją", — mano kitas. Jis taip pat priminė, kad sovietmečiu Ukrainos ekonomika buvo daug geresnės būklės.
Vienas iš komentatorių paragino Rusijos lyderį "skelti antausį NATO".
"Ir bet kas, kas mano, kad jis neturės drąsos tai padaryti, yra labai naivus", — pareiškė jis.
Daugelis vartotojų padarė išvadą, kad dauguma JAV ir Britanijos gyventojų nenori dar vieno karo užsienio šalies teritorijoje.
"Ypač jei tai yra karas su šalimi, kurios vertybės yra panašios į mūsų", — parašė vienas iš jų.
Pastaruoju metu labai išaugo įtampa konflikto zonoje Donbase. Atsižvelgiant į tai, Vakarai kaltina Rusiją intensyvėjančiais "agresyviais veiksmais" ir reikalauja paaiškinti kariuomenės judėjimą Kryme ir Rostovo srityje, netoli Ukrainos sienos. Kremlius į tai pareiškė, kad kariuomenės padaliniai juda Rusijos teritorijoje, ir tai niekam negresia ir neturėtų niekam kelti nerimą.
Maskva ne kartą pabrėžė, kad nėra vidinio Ukrainos konflikto šalis, ir yra suinteresuota, kad Kijevas įveiktų politinę ir ekonominę krizę.