Nord Stream-2

Rusija paaiškino, kam "Nord Stream-2" atsisakymas būtų pavojingas

(atnaujinta 13:35 2021.04.30)
Anksčiau buvo pranešta, kad Europos Parlamentas paragino ES šalis sumažinti savo priklausomybę nuo Rusijos energijos išteklių, taip pat nutraukti projekto "Nord Stream-2" įgyvendinimą

VILNIUS, balandžio 30 — Sputnik. Rusijos Valstybės Dūmos deputatas Ruslanas Balbekas interviu RT papasakojo, kam pakenktų dujotiekio "Nord Stream-2" statybos sustabdymas.

Pasak politiko, paprasti Europos Sąjungos piliečiai taps Rusijos dujotiekio uždarymo aukomis.

"Šis pareiškimas nestebina. Kitas klausimas, kaip elgsis Europos politikai. Ir rinkėjai tai stebi suglumę, nesuprasdami, kodėl jie turėtų mokėti už kažkieno politinius žaidimus iš savo kišenės", — sakė jis.

Europos Parlamentas paragino ES šalis sumažinti savo priklausomybę nuo Rusijos energijos išteklių, taip pat nutraukti projekto "Nord Stream-2" įgyvendinimą, sakoma EP rezoliucijoje po ketvirtadienio plenarinės sesijos diskusijų. Europos Parlamento rezoliucijos tarptautiniais klausimais yra rekomendacinės, neprivalomos. Tačiau kitos Europos Sąjungos institucijos turėtų atsižvelgti į parlamentarų nuomonę.

"Nord Stream-2" projektu numatoma nutiesti dvi dujotiekio linijas, kurių bendras pajėgumas yra 55 milijardai kubinių metrų per metus, nuo Rusijos pakrantės per Baltijos jūrą iki Vokietijos.

JAV siekia tiekti savo suskystintas dujas į Europą ir jau seniai bandė užkirsti kelią Rusijos dujotiekio užbaigimui. 2019 metų gruodžio mėnesį Vašingtonas įvedė sankcijas įmonėms, dalyvaujančioms statybose, o po to Šveicarijos bendrovė "Allseas" nutraukė savo darbus projekte.

Po metų darbai buvo atnaujinti, dalyvavo laivai, atplaukę iš Rusijos. Pasak projekto operatoriaus "Nord Stream 2 AG", dar reikia nutiesti 121 iš 2 460 kilometrų dujotiekio.

Tegai:
Vokietija, Rusija, Nord Stream-2
Temos:
Dujotiekio "Nord Stream-2" statyba (659)
Elektros perdavimo tinklai

Lietuva pasiskundė dirbtinai pakeltomis elektros kainomis dėl prekybos metodikos

(atnaujinta 12:17 2021.05.07)
Pasak Kreivio, Latvijoje ir Estijoje vienašališkai taikoma metodika sudaro galimybes dirbtinai sukelti elektros kainą Lietuvoje

VILNIUS, gegužės 7 — Sputnik. Energetikos ministras Dainius Kreivys pasiskundė, kad dėl dabartinės prekybos elektros energija iš trečiųjų šalių metodikos kainos respublikoje yra dirbtinai pakeltos, praneša ministerijos spaudos tarnyba.

Ministras surengė nuotolinį susitikimą su Europos Komisijos Energetikos direktorato generaline direktore Ditte Juul Jorgensen.

"Kol nėra trišalio Baltijos šalių sutarimo dėl prekybos elektra iš trečiųjų šalių taisyklių, kenčia ne tik mūsų saugumas, bet ir ES elektros rinka", — po susitikimo sakė ministras.

Kreipvys informavo Jorgensen, jog Latvijoje ir Estijoje vienašališkai taikoma metodika sudaro galimybes dirbtinai sukelti elektros kainą Lietuvoje.

"Ne kartą sakėme, kad dabartinė metodika neužkardo Baltarusijos atominėje elektrinėje pagamintai elektrai kelio į Baltijos šalių rinką. Tačiau dabar aiškėja, jog ji dirbtinai sukelia elektros kainą Lietuvoje ir iškreipia ES elektros rinką", — sakė jis.

Anot jo, tai atsitinka dėl realių ir deklaruojamų Lietuvos-Latvijos elektros jungčių pralaidumų skirtumo. Pagal minėtas taisykles deklaruojant dideles importo iš Rusijos į Latviją apimtis reikia rezervuoti Lietuvos-Latvijos elektros jungčių pralaidumus, kurie realiai nebūna panaudojami. Elektros rinkos stebėsenos duomenys rodo, jog dėl to tam tikromis valandomis elektros kainų skirtumas Lietuvoje ir Latvijoje kovą siekė iki 20 eur/MWh.

Ministras teigė, kad tai netoleruotina tiek vartotojų, tiek rinkos skaidrumo ir konkurencingumo atžvilgiu. Kreivys paprašė EK aktyvesnio vaidmens derybose šiuo klausimu.

Pasitraukimas iš BRELL

Lietuva, Latvija ir Estija yra BRELL energijos žiedo dalis kartu su Baltarusija ir Rusija. Baltijos šalys nusprendė atsijungti ir sinchronizuotis su Europos elektros sistema per Lenkiją — per "LitPol Link" ir "Harmony Link" jūrų kabelį. Tai planuojama įgyvendinti iki 2025 metų.

Lietuvoje noras pasitraukti iš BRELL paaiškinamas noru pasiekti "energetinę nepriklausomybę nuo Rusijos". Tačiau, pasak daugelio ekspertų, atsijungimo nuo BRELL procesas Baltijos šalims bus nepaprastai brangus išteklių ir pinigų prasme, o ateityje taip pat pakenks vartotojų kišenėms, nes neišvengiamai kils tarifai.

Tegai:
elektra, Energetikos ministerija, Dainius Kreivys, Lietuva
Temos:
Lietuvos energetikos strategija ir pasitraukimas iš BRELL
Dar šia tema
Ekspertas: Lietuva išgyvens be BRELL tik be "perteklinių" vartotojų
Gyvenimas be BRELL: ką paskatino bandomasis Baltijos šalių rusiškos elektros atsisakymas?
Lietuvos ir Lenkijos elektros jungtyje "LitPol Link" prasidėjo priežiūros darbai
Klaipėdos SGD terminalas

Lietuva gavo pirmąją SGD partiją Egipto

(atnaujinta 10:29 2021.05.07)
Dujovežis atplaukė penktadienio rytą ir prisišvartavo prie Klaipėdos SGD terminalo. Tanklaivis į Lietuvą pristatė 138 tūkst. kubinių metrų SGD

VILNIUS, gegužės 7 — Sputnik. Į Lietuvą atplaukė tanklaivis su suskystintų gamtinių dujų (SGD) kroviniu iš Egipto.

"Marinetraffic" portalo duomenimis, ankstyvą penktadienio rytą į Klaipėdos uostą atplaukė laivas "Fukurokuju". Dujovežis atvyko iš Egipto Idku uosto. Šiuo metu jis prišvartuotas prie Klaipėdos SGD terminalo.

Pagal operatorių bendrovės "Klaipėdos nafta" pristatymo grafiką tanklaivis į Lietuvą pristatė 138 tūkst. kubinių metrų SGD. Tai pirmasis dujų krovinys, kuris atvyko iš Egipto.

Lietuva SGD terminalą pastatė 2014 metais. Valdžia tokį žingsnį pateisino noru atsikratyti Rusijos "Gazprom" "monopolijos".

Tačiau terminalas respublikai kainuoja brangiai: "Klaipėdos nafta" už nuomą kasmet sumoka Norvegijai 60 milijonų eurų. Dažniausiai Lietuva SGD gauna iš Norvegijos ir Rusijos, yra gana retų tiekimų iš JAV.

Spalį Lietuvos energetikos ministerija turėjo parengti įstatymo projektą, kurio tikslas — sumažinti suskystintų gamtinių dujų (SGD) tiekimo į Klaipėdos terminalą kainą.

Tegai:
Egiptas, SGD, Lietuva
Dar šia tema
Klaipėdoje stabdoma SGD terminalo veikla
Po Baltarusijos krovinių praradimo augo SGD terminalo operatoriaus nuostoliai 
Klaipėdos SGD terminale laukiama pirmojo krovinio iš Egipto
Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka

Lukašenka įvardijo pirmalaikių prezidento rinkimų rengimo sąlygą

(atnaujinta 13:32 2021.05.07)
Baltarusijos prezidentas pabrėžė, kad viską išgyvens ir yra pasirengęs peržengti per nepriklausomybę ir suverenitetą

VILNIUS, gegužės 7 — Sputnik. Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka pareiškė, kad yra pasirengęs rengti naujus rinkimus, bet tik lygiagrečiai su tokiu pačiu jo kolegos amerikiečio Džo Baideno žingsniu.

"Aš už. Kalbu apie tai viešai. Aš esu už rinkimus, kurių jie reikalauja. Išgyvensiu viską, peržengsiu per faktą, kad esame nepriklausomi, suverenūs. Esu pasirengęs. Lygiagrečiai su amerikiečiais. Tegul amerikiečiai skelbia pirmalaikius rinkimus, ir mes tą pačią dieną paskelbsime juos Baltarusijoje", — cituoja Lukašenką "BelTA".

Jis prisiminė, kad JAV balsavimas iš dalies vyko paštu. Pasirašyti už Donaldą Trampą biuleteniai buvo metami į rinkimų urnas ir tai buvo rodoma viso pasaulio žiniasklaidoje.

"Jie nusivalė kojas į buvusį prezidentą. Jie iki šiol neduoda jam pasisakyti "Twitter". Tada jie jį užblokavo. Kokia prieiga prie žiniasklaidos?" — sakė Lukašenka.

Po 2020 metų rugpjūčio 9 dieną Baltarusijoje vykusių prezidento rinkimų, kuriuose šeštą kartą laimėjo Aleksandras Lukašenka, kuris, VRK duomenimis, surinko 80,1 % balsų, šalyje prasidėjo masiniai opozicijos protestai, siekdamos juos numalšinti, saugumo pajėgos, be kita ko, naudojo specialias priemones ir specialią įrangą. Vasario 11 dieną Baltarusijos KGB paskelbė, kad padėtis šalyje stabilizavosi, protestų pikas praėjo, jų apraiškos praktiškai išnyko.

Opozicija mano, kad Tichanovskaja laimėjo rinkimus, reikalauja naujų rinkimų ir inicijuoja tarptautinių sankcijų prieš Minską, kurias anksčiau patvirtino Vakarų šalys, išplėtimą. Baltarusijoje keliems opozicijos Koordinacinės tarybos, įsteigtos Tichanovskajos iniciatyva, nariams buvo iškeltos baudžiamosios bylos už raginimus užgrobti valdžią, sukurti ekstremistinį darinį ir sąmokslą užgrobti valstybės valdžią antikonstituciniu būdu. Po rinkimų į Lietuvą išvykusią Tichanovskają Minskas įtraukė į ieškomų asmenų sąrašą.

Tegai:
Aleksandras Lukašenka, prezidento rinkimai, Baltarusija
Dar šia tema
Baltarusija sinchronizavo su Rusija sankcijų įvedimą priešiškoms Vakarų šalims
Baltarusija prašys Lietuvos išduoti kaltinamuosius dėl perversmo rengimo
Minskas priminė apie Lietuvos "verslo interesus" Baltarusijoje