Dujotiekio Nord Stream-2 statyba Vokietijoje, archyvinė nuotrauka

"Nord Stream-2" statybos gali būti atnaujintos gegužės pabaigoje

(atnaujinta 10:47 2021.05.05)
"Nord Stream-2" statyba Vokietijoje gali būti atnaujinta gegužės pabaigoje, šiuo metu dvi dujotiekio linijos tiesiamos Danijos vandenyse

VILNIUS, gegužės 4 — Sputnik. Vokietijos aplinkosaugininkų ("Nabu" organizacijos) ieškinys sustabdo Federalinės jūrų ir hidrografijos agentūros (BSH) leidimą tiesti "Nord Stream-2" dujotiekį, tačiau darbai gali būti atnaujinti gegužės pabaigoje. Apie tai RIA Novosti pranešė reguliuotojo spaudos tarnyba.

"Nabu" užginčijo BSH leidimą, kuriuo buvo patvirtintas vamzdyno klojimas Vokietijos išskirtinėje ekonominėje zonoje prie Baltijos jūros 16,5 kilometro ruože. Jis galioja iki vasaros pradžios.

"Nuo gegužės pabaigos bus leidžiama tęsti "Nord Stream-2" statybą atsižvelgiant į esamą situaciją. 2018 metų kovo mėnesį (operatorius) "Nord Stream-2" gavo nuolatinį leidimą tiesti dujotiekį nuo gegužės pabaigos iki rugsėjo pabaigos", — pranešė BSH spaudos tarnyba.

Aplinkosaugininkai mano, kad "Nord Stream-2" naikina jūros dugno buveines daugiau nei 16 futbolo aikščių plote. Jie suabejojo, ar Vokietijai apskritai reikalingas šis projektas.

Tuo pačiu metu, pasak Vokietijos ekonomikos Rytų komiteto valdybos viršininko Oliverio Hermeso, atsisakymas baigti magistralę reikštų dar didesnę naštą aplinkai, sumažintą tiekimo saugumą ir aukštesnes energijos šaltinių kainas.

"Nord Stream-2"

"Nord Stream-2" projektu numatoma nutiesti dvi dujotiekio linijas, kurių bendras pajėgumas yra 55 milijardai kubinių metrų per metus, nuo Rusijos pakrantės per Baltijos jūrą iki Vokietijos. Jis taip pat pereis per Suomijos, Švedijos ir Danijos teritorines ar išskirtines ekonomines zonas.

JAV siekia tiekti savo suskystintas gamtines dujas Europai ir bando užkirsti kelią Rusijos dujotiekio užbaigimui. 2019 metų gruodžio mėnesį Vašingtonas įvedė sankcijas projekte dalyvaujančioms įmonėms, dėl kurių Šveicarijos "Allseas" nedelsdama nutraukė savo veiklą. Klojimas buvo atnaujintas po metų: 2020 metų gruodžio mėnesį "Nord Stream 2 AG", pasinaudodama "Fortuna" barža, Vokietijos vandenyse paklojo 2,6 km vamzdžių.

Dabar statybos pasiekė paskutinį etapą. "Gazprom" direktorių tarybos vadovas Viktoras Zubkovas sakė, kad projektas bus baigtas šiais metais.

Tegai:
Vokietija, Nord Stream-2
Temos:
Dujotiekio "Nord Stream-2" statyba (659)
Dar šia tema
Vokietijos regiono vadovė paragino užbaigti "Nord Stream-2"
Vokietijos politikas įvertino "Nord Stream-2" perspektyvas
Vokietija EP rezoliuciją dėl "Nord Stream-2" pavadino absurdo teatru
Rusija paaiškino, kam "Nord Stream-2" atsisakymas būtų pavojingas
Elektros perdavimo tinklai

Lietuva pasiskundė dirbtinai pakeltomis elektros kainomis dėl prekybos metodikos

(atnaujinta 12:17 2021.05.07)
Pasak Kreivio, Latvijoje ir Estijoje vienašališkai taikoma metodika sudaro galimybes dirbtinai sukelti elektros kainą Lietuvoje

VILNIUS, gegužės 7 — Sputnik. Energetikos ministras Dainius Kreivys pasiskundė, kad dėl dabartinės prekybos elektros energija iš trečiųjų šalių metodikos kainos respublikoje yra dirbtinai pakeltos, praneša ministerijos spaudos tarnyba.

Ministras surengė nuotolinį susitikimą su Europos Komisijos Energetikos direktorato generaline direktore Ditte Juul Jorgensen.

"Kol nėra trišalio Baltijos šalių sutarimo dėl prekybos elektra iš trečiųjų šalių taisyklių, kenčia ne tik mūsų saugumas, bet ir ES elektros rinka", — po susitikimo sakė ministras.

Kreipvys informavo Jorgensen, jog Latvijoje ir Estijoje vienašališkai taikoma metodika sudaro galimybes dirbtinai sukelti elektros kainą Lietuvoje.

"Ne kartą sakėme, kad dabartinė metodika neužkardo Baltarusijos atominėje elektrinėje pagamintai elektrai kelio į Baltijos šalių rinką. Tačiau dabar aiškėja, jog ji dirbtinai sukelia elektros kainą Lietuvoje ir iškreipia ES elektros rinką", — sakė jis.

Anot jo, tai atsitinka dėl realių ir deklaruojamų Lietuvos-Latvijos elektros jungčių pralaidumų skirtumo. Pagal minėtas taisykles deklaruojant dideles importo iš Rusijos į Latviją apimtis reikia rezervuoti Lietuvos-Latvijos elektros jungčių pralaidumus, kurie realiai nebūna panaudojami. Elektros rinkos stebėsenos duomenys rodo, jog dėl to tam tikromis valandomis elektros kainų skirtumas Lietuvoje ir Latvijoje kovą siekė iki 20 eur/MWh.

Ministras teigė, kad tai netoleruotina tiek vartotojų, tiek rinkos skaidrumo ir konkurencingumo atžvilgiu. Kreivys paprašė EK aktyvesnio vaidmens derybose šiuo klausimu.

Pasitraukimas iš BRELL

Lietuva, Latvija ir Estija yra BRELL energijos žiedo dalis kartu su Baltarusija ir Rusija. Baltijos šalys nusprendė atsijungti ir sinchronizuotis su Europos elektros sistema per Lenkiją — per "LitPol Link" ir "Harmony Link" jūrų kabelį. Tai planuojama įgyvendinti iki 2025 metų.

Lietuvoje noras pasitraukti iš BRELL paaiškinamas noru pasiekti "energetinę nepriklausomybę nuo Rusijos". Tačiau, pasak daugelio ekspertų, atsijungimo nuo BRELL procesas Baltijos šalims bus nepaprastai brangus išteklių ir pinigų prasme, o ateityje taip pat pakenks vartotojų kišenėms, nes neišvengiamai kils tarifai.

Tegai:
elektra, Energetikos ministerija, Dainius Kreivys, Lietuva
Temos:
Lietuvos energetikos strategija ir pasitraukimas iš BRELL
Dar šia tema
Ekspertas: Lietuva išgyvens be BRELL tik be "perteklinių" vartotojų
Gyvenimas be BRELL: ką paskatino bandomasis Baltijos šalių rusiškos elektros atsisakymas?
Lietuvos ir Lenkijos elektros jungtyje "LitPol Link" prasidėjo priežiūros darbai
Klaipėdos SGD terminalas

Lietuva gavo pirmąją SGD partiją Egipto

(atnaujinta 10:29 2021.05.07)
Dujovežis atplaukė penktadienio rytą ir prisišvartavo prie Klaipėdos SGD terminalo. Tanklaivis į Lietuvą pristatė 138 tūkst. kubinių metrų SGD

VILNIUS, gegužės 7 — Sputnik. Į Lietuvą atplaukė tanklaivis su suskystintų gamtinių dujų (SGD) kroviniu iš Egipto.

"Marinetraffic" portalo duomenimis, ankstyvą penktadienio rytą į Klaipėdos uostą atplaukė laivas "Fukurokuju". Dujovežis atvyko iš Egipto Idku uosto. Šiuo metu jis prišvartuotas prie Klaipėdos SGD terminalo.

Pagal operatorių bendrovės "Klaipėdos nafta" pristatymo grafiką tanklaivis į Lietuvą pristatė 138 tūkst. kubinių metrų SGD. Tai pirmasis dujų krovinys, kuris atvyko iš Egipto.

Lietuva SGD terminalą pastatė 2014 metais. Valdžia tokį žingsnį pateisino noru atsikratyti Rusijos "Gazprom" "monopolijos".

Tačiau terminalas respublikai kainuoja brangiai: "Klaipėdos nafta" už nuomą kasmet sumoka Norvegijai 60 milijonų eurų. Dažniausiai Lietuva SGD gauna iš Norvegijos ir Rusijos, yra gana retų tiekimų iš JAV.

Spalį Lietuvos energetikos ministerija turėjo parengti įstatymo projektą, kurio tikslas — sumažinti suskystintų gamtinių dujų (SGD) tiekimo į Klaipėdos terminalą kainą.

Tegai:
Egiptas, SGD, Lietuva
Dar šia tema
Klaipėdoje stabdoma SGD terminalo veikla
Po Baltarusijos krovinių praradimo augo SGD terminalo operatoriaus nuostoliai 
Klaipėdos SGD terminale laukiama pirmojo krovinio iš Egipto
Ugniagesiai, archyvinė nuotrauka

Kaune užsiliepsnojo didelė metalo krūva

(atnaujinta 14:49 2021.05.07)
Teritorijoje, kur įvyko gaisras, yra įsikūrusi UAB "Baltic metal", užsiimanti metalo laužo supirkimo ir tvarkymo veikla

VILNIUS, gegužės 7 — Sputnik. Penktadienį gautas pranešimas, kad Kaune atvira liepsna dega didelė metalo krūva. Apie tai pranešė Aplinkos apsaugos departamentas.

Pažymima, jog incidentas įvyko R. Kalantos gatvėje 49. Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai nuvyko į įvykio vietą. Aplinkosaugininkai dirba, kiek leidžia dabartinės aplinkybės, ir aiškinasi situaciją.

Taip pat į gaisro vietą išsiųsta mobili laboratorija. Bus atliekami kietųjų dalelių, anglies monoksido, azoto oksidų ir kt. tyrimai.

Departamento duomenimis, teritorijoje, kur įvyko gaisras, yra įsikūrusi UAB "Baltic metal", užsiimanti metalo laužo supirkimo ir tvarkymo veikla.

Aplinkos apsaugos departamentas šių metų sausį–kovą atliko neplaninį įmonės patikrinimą. Už nustatytus pažeidimus buvo pritaikytos sankcijos, pažeidimai pašalinti.

Tegai:
Aplinkos apsaugos departamentas, gaisras, Kaunas
Dar šia tema
Ugniagesiai gelbėtojai išgelbėjo katę iš medžio, kuriame ji išbuvo dvi paras
Klaipėdoje į iškvietimą atvykusį ugniagesį užpuolė vyras
Šiauliuose dėl netikėtai iškritusio sniego kilo chaosas