Rūkalai, archvinė nuotruka

Lietuvoje rekordinis kontrabandinių cigarečių skaičius

35
(atnaujinta 20:08 2018.01.18)
Lietuvoje nelegalaus tabako rinka užima beveik penktadalį rinkos, 16,8% visų Lietuvoje surūkomų cigarečių – kontrabanda iš Baltarusijos

VILNIUS, 18 sausio — Sputnik. Šešėlinės tabako rinkos mastas Lietuvoje IV-ąjį metų ketvirtį siekė 19,6% ir per metus išaugo 2,1% bei pasiekė didžiausią mastą nuo 2012 metų, praneša LRT bendrovės "Nielsen" atlikto tuščių pakelių tyrimo rezultatus.

Valstybės sienos apsaugos tarnyba, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Александр Липовец

Didžiausia kontrabandinių cigarečių dalis fiksuota Kėdainiuose, kur beveik pusė (49%) visų pakelių buvo atgabenti iš trečiųjų šalių. Nelegalių cigarečių taip pat daug Radviliškyje (26%), Kaune (24,9%), Šiauliuose (24,7%) Panevėžyje (22,6%) ir Marijampolėje (20,5%).

Nuo 2018 metų kovo 1 dienos minimalus akcizo tarifas cigaretėms didės apie 5,4%, o kombinuotas akcizų tarifas — apie 6,7 (iki 96 eurų už 1 tūkstantį cigarečių). Cigarečių pakelis dėl to vidutiniškai gali pabrangti apie 12 euro centų. Minimalus akcizas, taikomas Lietuvoje parduodamam cigarečių pakeliui pasieks 1,92 Euro.

Nacionalinės tabako gamintojų asociacijos vykdantysis direktorius Arnas Marcinkus pažymi, kad Lietuvos vyriauybė, didinant akcizus cigaretėms, pati skatina gyventojus pirkti kontrabandinius rūkalus.

"Nelegalaus tabako rinka vėl pradėjo augti ir jau užima beveik penktadalį rinkos. Lietuva, didinanti akcizus cigaretėms daugiau nei reikalauja ES, skatina gyventojus atsigręžti į nelegalią tabako rinką ir mažinti lėšų surenkamų į biudžetą iš akcizo, kiekį. Net 1% išauginantis nelegalios tabako rinkos dydis valstybės biudžetui kainuoja apie 3 milijonus euru", — pažymi Marcinkus.

Net 85% neapmokestintų cigarečių Lietuvą pasiekė iš Baltarusijos — šioje kaimyninėje šalyje pagamintos cigaretės sudarė 16,8% visų Lietuvoje surūkomų cigarečių.

Anot Marcinkaus, didžioji dalis cigarečių į Lietuvą ir toliau atkeliauja iš Baltarusijos "Grodno Tobacco" gamyklos.

"Net 15,7% visų suvartojamų cigarečių Lietuvoje arba 96% visų nelegalių cigarečių atkeliauja iš šios netoli Lietuvos sienos įsikūrusios gamyklos. Tyrimas taip pat parodė, kad būtent šių cigarečių rinkos dalis didėja panašiu santykiu, kuriuo auga kontrabandos mastai Lietuvoje", —  sako Nacionalinės tabako gamintojų asociacijos vykdantysis direktorius.

Per metus dėl nelegaliai į Lietuvos rinką įvežtų cigarečių šalies biudžetas galimai prarado daugiau nei 60 milijonų eurų vien dėl nesurinkto akcizo.

Lietuva išlieka tarp daugiausia nelegalių cigarečių vienam gyventojui suvartojančių valstybių Europos Sąjungoje. Į šį sąrašą taip pat patenka kitos ES rytinio pasienio rinkos — Latvija, Lenkija, Rumunija, be to, šalys, kuriose tabako gaminių kaina yra labai aukšta — Didžioji Britanija, Airija.

35
Tegai:
kontrabandiniai rūkalai, Baltarusija, Lietuva
Temos:
Kontrabanda, dokumentų klastojimas ir kiti įvykiai Lietuvos pasienyje (214)
Dar šia tema
Kontrabandininkų triukai, kaip paslėpti rūkalus
Discussion