1960-ųjų nostalgija: kaip "atšilimo" laikotarpiu atrodė "madistės"

74
(atnaujinta 11:43 2019.07.10)
Aukštakulniai, dirbtiniai kailiai, laisvas kirpimas ir skarelės. Kaip rengėsi tarybinės moterys — Sputnik Lietuva nuotraukose

Žmogus visada norėjo gražiai atrodyti, bet ypač šis noras būdingas moterims. Nesvarbu, kuriame laikotarpyje jos gyvena, koks jų socialinis statusas ir kiti veiksniai, moterys visada svajojo būti žavingos.

Deja, 1960-ųjų pradžioje paprastos sovietinės moterys neturėjo didelių galimybių pokyčiams.

Tačiau sumani galva visada padėjo merginoms atrodyti nepriekaištingai.

74
 • © Sputnik / Boris Kaufman

  1957 metais Maskvoje įvyko Demokratinio jaunimo festivalis, kuriame, be kita ko, sovietų visuomenė susipažino su naujuoju "Naujas įvaizdis" Christian Dior stiliumi. Nuotraukoje: suknelė, pagaminta Rygos drabužių fabrike "Rigas Apgerbs".

 • © Sputnik / Boris Kaufman

  "Madistės", neturinčios talento siūti, ieškojo modelių ir siuvo drabužius pagal užsakymą. Ateljė buvo planinės ekonomikos dalis — joms, kaip ir kitoms įmonėms, buvo skirti ištekliai, jos taip pat turėjo turėti tam tikrą kiekį užbaigtų užsakymų.

 • © Sputnik / Boris Kaufman

  Ateljė buvo suskirstyta į klases: prabangią, pirmąja, antrąją kategorijas — priklausomai nuo siuvėjų ir taisytojų kvalifikacijos.

 • © Sputnik / Boris Kaufman

  Mini-sijonų "epidemija" prasidėjo 60-ųjų pabaigoje, kiek anksčiau nei kostiumėlių su kelnėmis, ir truko visą dešimtmetį.

 • © Sputnik / Boris Kaufman

  1967 metais Maskvoje vyko Tarptautinis mados festivalis, kuriame buvo pristatomi ryškūs mini-sijonėliai. Tačiau, kaip ir visa tai, kas buvo susiję su madomis TSRS laikais, mini-sijonėliai ne iš karto tapo populiarūs sovietinėse gatvėse.

 • © Sputnik / Boris Kaufman

  Nepaisant to, kad "paprastas ir kuklus" kanonas, kuris kruopščiai propagavo sovietinę ideologiją, mada dažniausiai buvo laikoma tai, ką retai buvo galima rasti parduotuvių vitrinose.

 • © Sputnik / Boris Kaufman

  Drabužių su madingais raštais buvo įvairių, bet ne visada aukštos kokybės. Dažnai esant karštam orui jie palikdavo žymių ant kūno.

 • © Sputnik / Boris Kaufman

  SSRS nebuvo vartojimo kulto, tačiau buvo kultinių parduotuvių. Viena iš jų buvo "TsUM", kuri buvo antra pagal dydį sovietinė universalinė parduotuvė po "GUM".

 • © Sputnik / Boris Kaufman

  "TsUM" buvo viena iš nedaugelio universalinių parduotuvių, kur buvo tikrai įmanoma gauti deficitinių prekių.

 • © Sputnik / Boris Kaufman

  Tarp Sąjungos respublikų, Baltijos šalys buvo laikomos sovietinės mados centru — be prieigos prie Paryžiaus žurnalų, moterys skaitė Latvijos leidinius visoje Sąjungoje, per kuriuos jos sužinojo, kaip rengėsi Rygos gyventojai.

 • © Sputnik / Boris Kaufman

  Skarelės ir šalikėliai buvo labai populiarūs tarp tarybinių moterų. Kai kurie siuvo ir pritaikė juos specialiai prie kiekvienos suknelės.

 • © Sputnik / Boris Kaufman

  1961 metais tarybinės moterys pirmą kartą susipažino su aukštakulniais. Šis pavadinimas buvo suteiktas elegantiškai moteriškai avalynei su aukštais plonais kulnais, kurių dydis siekė 6 × 6 arba 5 × 5 milimetrų.

 • © Sputnik / Boris Kaufman

  Vaikščioti ant kulnų buvo nepatogu, jie palikdavo gilius pėdsakus ant ką tik nutiesto asfalto, dėl to, kad kulniukai įstrigdavo eskalatorių laiptelių tarpuose, tekdavo sustabdyti metro, tačiau moterys ir toliau nešiojo aukštakulnius.

 • © Sputnik / Boris Kaufman

  Sovietinės mados pasaulyje buvo ir jos žvaigždės. Kairėje nuotraukos pusėje yra mados modelis Regina Zbarskaja. Ji įgijo didelį populiarumą Paryžiuje, kur ji buvo vadinama "gražiausiu Kremliaus ginklu", vėliau ji buvo vadinama "tarybine Sofija Loren".

 • © Sputnik / Boris Kaufman

  Zbarskaja dalyvavo Eksperimentinės mados dirbtuvės parodose Kuznetsky Most gatvėje, kur buvo kuriami nors ir ne garsūs, bet mados šedevrai 1962 metais Paryžiuje, o po metų ir Rio de Žaneire.

Tegai:
mada, TSRS, Sputnik Lietuva
Dar šia tema
Atostogos sovietmečiu: kaip žmonės ilsėjosi visos TSRS gydyklose
Kurortai jau nereikalingi: ekstremalus karštis įsivyravo Europoje
Ir Monake, ir Sibire: merginos su maudymukais užkariauja paplūdimius, kalnus ir podiumus