Požeminiai turtai. Unikaliausi urvai pasaulyje

21
(atnaujinta 14:19 2020.05.24)
 • Vietnamo Šondongo urvas.
 • Yra ir požemių, kurių vengia kaimyninių kaimų gyventojai, tikintys mistika. Taigi Chakasijos Kaškulako oloje grindys nubarstytos gyvūnų kaulais ir anglimis iš laužo - tai yra šamanų ritualų pėdsakai. Aukos buvo aukojamos šventyklos grotoje, ant didelio stalagmito.
Urvai yra ištisi požeminiai pasauliai su savo upėmis, džiunglėmis, statulomis, šventyklomis ir ežerais

Kartais — vartai į tamsią pabaisų karalystę, senovinius ritualus ir raganavimą. Daugelis požemių yra prieinami tik speleologams, tačiau yra ir turistų. Gražiausi objektai —  Sputnik Lietuva fotojuostoje.

21
 • © Sputnik / Igor Kataev

  Vienas didžiausių karstinių urvų europinėje Rusijos dalyje - Kungursko - yra Urale, 100 kilometrų nuo Permės, Filippovkos kaime. Gilumoje slypi 70 skaidrių ežerų ir 58 ledo grotos.

 • Vietnamo Šondongo urvas.

  Vietnamo Šondongo urvas laikomas didžiausiu pasaulyje, jo tūris yra 38,5 milijono kubinių metrų. Kai kuriose vietose jis siekia 200 metrų aukščio ir 150 metrų pločio.
  Urvas yra bent penkių milijonų metų senumo. Ertmė susidarė, kai požeminė upė skynėsi kelią per kalkakmenio uolienas.

 • © Depositphotos / Surangastock

  Skaftafell ledo urvas to paties pavadinimo nacionaliniame parke Islandijoje yra suformuotas iš šimtamečių šaldyto vandens sluoksnių. Ledas čia safyrinis ir toks tankus, kad išvis nėra oro burbuliukų. Kartais girdimas traškesys - tai ledynas juda.

 • © Depositphotos / Kwasny222

  Melissani Graikijos Kefalonijos saloje vadinamas nimfų urvu. Archeologai čia rado Panos - medžiotojų globėjo šventosios - dievybės figūrą ir diską su šokančių merginų atvaizdu.

 • Yra ir požemių, kurių vengia kaimyninių kaimų gyventojai, tikintys mistika. Taigi Chakasijos Kaškulako oloje grindys nubarstytos gyvūnų kaulais ir anglimis iš laužo - tai yra šamanų ritualų pėdsakai. Aukos buvo aukojamos šventyklos grotoje, ant didelio stalagmito.
  © Depositphotos / Michaeljung

  Yra ir požemių, kurių vengia kaimyninių kaimų gyventojai, tikintys mistika. Taigi Chakasijos Kaškulako oloje grindys nubarstytos gyvūnų kaulais ir anglimis iš laužo - tai yra šamanų ritualų pėdsakai. Aukos buvo aukojamos šventyklos grotoje, ant didelio stalagmito.

 • Barton Creek Belize urvą Centrinėje Amerikoje, galima pasiekti tik kanojomis.

 • Mamuto urvas yra ilgiausias ne tik JAV, bet ir pasaulyje (daugiau nei 587 kilometrai). Jis įsikūręs pavadinimu nacionaliniame parke Kentukyje.

 • Ant Naujosios Zelandijos olos Vaitomo sienų - susmulkintos senovės jūrų organizmų liekanos. Kažkada ten buvo vandenynas.

 • © Sputnik / Fayed El-Geziry

  Batu urvai, esantys netoli Malaizijos sostinės Kvala Lumpūro, jems apie 400 mln. metų.

 • © Depositphotos / David Davis

  Netoli pietinio Kinijos miesto Guilino yra "nendrinės fleitos urvas". Tradiciškai ypatinga šio augalo rūšis buvo renkama prie įėjimo, o muzikos instrumentai buvo gaminami iš stiebų.

 • © Depositphotos / Vova130555@gmail.com

  Praia Nakon urvas yra Khao Sam Roy Yot nacionalinio parko centre Tailande. Pirmojoje salėje yra "sausas" krioklys iš stalaktitų ir stalagmitų.

 • © CC BY-SA 3.0 / Alexander Van Driessche / Gypsum crystals of the Naica cave

  Kristalų urvas Meksikoje išgarsėjo dėl milžiniškų selenitų (mineralų, gipso rūšies) indėlių. Didžiausi siekia 11 metrų ilgio ir keturių pločio ir sveria iki 55 tonų.

 • © Depositphotos / Naticastillog

  Marmuro katedra yra prie Generalinio Carrera ežero Čilėje. Šio keisto kalkakmenio urvo sienose nuo saulės blyksnių žėri mėlyno vandens spindesys. Manoma, kad dėl bangų susidarė neįprasti gilūs tuneliai.

Tegai:
urvai

Gražios pasaulio vietos žaibų švytėjime

(atnaujinta 17:47 2020.07.04)
Pastaruoju metu vis dažniau gausų lietų lydi perkūnijos. Žiūrėkite Sputnik Lietuva nuotraukų galerijoje įspūdingiausius kraštovaizdžius, pagražintus žaibų švitėjimu
 • © Sputnik / Denis Murin

  Ypač įspūdingai žaibavimas atrodo naktiniame danguje.

 • © AFP 2020 / Yasuyoshi Chiba

  Nuotraukoje: žaibuoja aplink Kristaus statulą Rio de Žaneire.

 • Beje, žaibuoja ne tik Žemėje, bet ir kitose Saulės sistemos planetose — Veneroje, Jupiteryje, Saturne ir Urane. Nuotraukoje: žaibas virš Ankaros.

 • © AFP 2020 / Aris Messinis

  Nuotraukoje: žaibas virš Parthenono Atėnuose.

 • © AP Photo / Joseph Kaczmarek

  Tarp žaibų yra ir "čempionų". Ilgiausia buvo užfiksuota Oklahomoje — 321 kilometras. O ilgiausiais žaibas buvo užfiksuotas Alpėse, blyksnių trukmė siekė 7,74 sekundes.

 • Nuotraukoje: žaibas virš Londono.

 • © AFP 2020 / Kazuhiro Nogi

  Dažniausiai žaibai susidaro kamuoliniuose debesyse — tada jie vadinami audringais žaibais. Kartais šios elektros iškrovos susidaro lietaus debesyse ir net ugnikalnių išsiveržimų, tornadų ir dulkių audrų metu.

 • © Depositphotos / Taysaev

  Nuotraukoje: žaibas virš Paryžiaus Eifelio bokšto.

 • Žaibai susidaro ne tik apatiniuose atmosferos sluoksniuose, bet ir viršutiniuose — ten jie nėra labai gerai ištirti.

 • Beje, žaibai viršutinėse atmosferos sluoksniuose turi labai neįprastus ir romantiškus pavadinimus: "elfai", "džetai" ir "spritai".

 • © CC BY-SA 3.0 / Bobmorse59 / I Sassi di Matera

  Nuotraukoje: žaibas virš Sassi di Matera, istorinio Italijos miesto Matera centro.

 • © CC BY-SA 3.0 / AwOiSoAk KaOsIoWa / God's wrath - panoramio

  Dažniausiai žaibuoja tropikuose. Labiausiai "žaibiška" vieta yra Kifuka kaimas kalnuose Kongo Demokratinės Respublikos rytuose. Viename kvadratiniame kilometre per metus vidutiniškai fiksuojami 158 žaibai. Nuotraukoje: žaibas virš Madrido.

 • © Depositphotos / Jag_cz

  Nuotraukoje: žaibas virš Dubajaus "Burj Khalifa". "Burj Khalifa" yra ypač aukštas 828 metrų aukščio dangoraižis, aukščiausias ir daugiaaukštis pastatas.

Provansas Kryme. Geriausios žydinčių levandų laukų nuotraukos pusiasalyje

(atnaujinta 16:22 2020.07.03)
Tam, kad pasigrožėtumėte žydinčiomis levandomis, nebūtina vykti į Prancūziją, kas, beje, ypač svarbu koronaviruso pandemijos metu. Geriausi kadrai — Sputnik Lietuva nuotraukose
 • © Sputnik / Konstantin Mihalchevskiy

  Levandų laukai Kryme yra ne tik neprastesni už prancūzų, bet ir savaip unikalūs. Pavyzdžiui, Rusijos pusiasalio toks laukas yra didžiausias Europoje. Čia verta atvykti ir dėl ryškios fotosesijos ir tiesiog pasimėgauti purpurinės spalvos platybėmis.

 • © Sputnik / Konstantin Mihalchevskiy

  Levandoms Europoje skiriamas didelis dėmesys, nes nuo senų laikų katalikų Bažnyčioje ji buvo laikoma šventa gėle. Nors pasaulietiniame gyvenime šis augalas naudojamas daugelyje sričių. Jis dedamas į maistą, plačiai naudojamas kosmetikoje ir kvepaluose, medicinoje ir chemijoje.

 • © Sputnik / Konstantin Mihalchevskiy

  Viduržemio jūros pakrantė Prancūzijoje ir Ispanijoje laikoma levandų tėvyne. Rusijoje augalą sodinti mėgino dar imperatorės Jelizavetos Romanovos laikais, tai yra, nuo XVIII amžiaus vidurio, o XIX amžiaus pradžioje išsiaiškinta, kad Krymo pusiasalio klimatas yra tinkamas levandoms auginti.

 • © Sputnik / Konstantin Mihalchevskiy

  Didžiausias levandų laukas Kryme užima daugiau nei 120 hektarų. Šiai plantacijai yra daugiau nei 25 metai. Ji įsikūrusi Bachčisarajaus rajone, Turgenevkos kaime.

 • © Sputnik / Konstantin Mihalchevskiy

  Tikslų levandų žydėjimo Kryme laiką sunku įvardyti, nes daug kas priklauso nuo oro sąlygų pavasarį ir vasaros pradžioje. Paprastai žydėjimo sezonas apima birželio antrąją pusę ir tęsiasi liepos mėnesį.

 • © Sputnik / Konstantin Mihalchevskiy

  Jei norite surengti fotosesiją levandų lauke, turėtumėte atsižvelgti į svarbų faktą: žydinčių levandų atspalvis keičiasi atsižvelgiant į saulės padėtį ir šviesos kiekį.

 • © Sputnik / Konstantin Mihalchevskiy

  Daugiausia levandų laukų pusiasalyje išliko Bachčisarajaus regione: šalia Turgenevkos, Kudrino, Šelkovičnojės, Rostuščės, Tarasovkos kaimų.

 • © Sputnik / Konstantin Mihalchevskiy

  Taip pat yra laukų su šiuo augalu šalia Aluštos.

 • © Sputnik / Konstantin Mihalchevskiy

  Jei keliaujate aplink pusiasalį automobiliu, tuomet levandų laukus galite aplankyti ir savarankiškai, tačiau yra ir specialių ekskursijų. Į jas užsiregistruoti geriau iš anksto.

 • © Sputnik / Konstantin Mihalchevskiy

  Jei vis dėlto einate vieni, svarbu išsiaiškinti, ar į laukus leidžiami fiziniai asmenys. Dažnai ūkininkai aptveria teritoriją, baimindamiesi dėl sodinių saugumo.

Tegai:
Krymas, vasara
JAV prezidentas Donaldas Trampas, archyvinė nuotrauka

Žiniasklaida: protestuotojai prie Baltųjų rūmų po Trampo kalbos uždegė JAV vėliava

(atnaujinta 11:21 2020.07.05)
Protestuotojai, anot kanalo, incidento metu šaukė šūkius prieš "vergiją, genocidą ir karą" bei "Amerika dar niekada nebuvo didi"

VILNIUS, liepos 5 — Sputnik. Protestuotojai prie Baltųjų rūmų Vašingtone sudegino Amerikos vėliavą po to, kai prezidentas Donaldas Trampas pasakė kalbą JAV nepriklausomybės dienos proga, pranešė NBC.

Protestuotojai, anot kanalo, incidento metu šaukė šūkius prieš "vergiją, genocidą ir karą" bei "Amerika dar niekada nebuvo didi".

Į įvykio vietą atvyko teisėsaugos pareigūnai.

Šeštadienio kalboje Trampas teigė, kad JAV nugalėjo nacius ir komunistus bei netrukus nugalės kairiuosius. Jis pažymėjo, kad neleis "nuversti mūsų paminklų, ištrinti mūsų istorijos, elgtis ideologiškai su vaikais ir tramdyti mūsų principus".

Riaušės Amerikos miestuose kilo po afrikiečio Džordžo Floido mirties Mineapolyje sulaikymo metu. Internete pasirodė filmuota medžiaga, kurioje parodyta, kad vyrui buvo uždėti antrankiai, jis pargriautas ant žemės, o vienas iš teisėsaugos pareigūnų jam keliu prispaudė kaklą.

Sulaikytasis kelis kartus pasakė, kad negali kvėpuoti, vėliau nutilo. Jis mirė intensyvios terapijos skyriuje. Oficialios teismo medicinos išvados patvirtina, kad Floidas mirė nuo smaugimo.

Protestus lydi paminklų, pastatytų pilietinio karo metais nugriovimas. 

Jungtinėse Valstijose, vykstant protestams, prasidėjo savaiminis paminklų griovimas į pietus nuo pilietinio karo. Tai taip pat paveikė Amerikos atradėjo Kristupo Kolumbo, kurį kairieji aktyvistai kaltina vietinių Amerikos gyventojų genocidu, statulos.

Tegai:
protestai, ugnis, vėliava, baltieji rūmai, Donaldas Trampas
Dar šia tema
Trampas papasakojo, kam buvo išgalvota istorija apie Rusijos "sąmokslą" su Talibanu
Boltonas pareiškė, kad Trampas nenorėjo girdėti žvalgybos pranešimų apie Rusiją