Beveik visą sausio 1-osios naktį skirtingose Vilniaus vietose buvo girdėti petardų šūviai ir fejerverkai. Sausio pirmąją miestiečiai prižiūrimi teisėsaugos institucijų pasiekė centrinę eglę.
Mažos šeimos grupės gali vaikščioti po miestą. Tačiau visos įprastos įstaigos yra uždarytos, miesto centre yra tik greitojo maisto išsinešti.
Miestiečiams tenka grožėtis gatvėse įrengtomis dekoracijomis, kurios stovės iki sausio 6 dienos — Trijų Karalių šventės. Tačiau vis tiek neįmanoma be svarbių priežasčių judėti tarp savivaldybių — sugriežtintas karantinas Lietuvoje pratęstas iki pat sausio pabaigos.
Pirmosios naujųjų metų dienos Vilniuje
Pirmosios naujųjų metų dienos Vilniuje
Pirmosios naujųjų metų dienos Vilniuje
Pirmosios naujųjų metų dienos Vilniuje
Pirmosios naujųjų metų dienos Vilniuje
Pirmosios naujųjų metų dienos Vilniuje
Pirmosios naujųjų metų dienos Vilniuje
Pirmosios naujųjų metų dienos Vilniuje
Pirmosios naujųjų metų dienos Vilniuje
Pirmosios naujųjų metų dienos Vilniuje
Pirmosios naujųjų metų dienos Vilniuje
Nuotraukoje: senovės graikų dievo Hermio statulos galva, kuri buvo atrasta atliekant kasinėjimus, siekiant pagerinti nuotekų sistemą Atėnų centre.
Pietinėje Peru dalyje, tarp Naskos geoglifų buvo rastas katės atvaizdas. Geoglifo ilgis yra apie 37 metrai, jį sudarančių linijų plotis — apie 30–40 centimetrų.
Nuotraukoje: senoviniai karstai archeologinėje vietovėje, Sakaroje, 30 kilometrų į pietus nuo Egipto sostinės Kairo. Iš viso buvo rasti mažiausiai 59 sarkofagai su mumijomis, kurioms yra daugiau nei 2600 metų.
Paleolito laikotarpio mamuto kaulų fragmentai, atrasti archeologinių kasinėjimų metu Jamalo-Nencų apygardoje. Šie gyvūnai gyveno nuo plioceno iki holoceno pradžios, jie buvo dvigubai sunkesni nei stambiausi šiuolaikiniai žinduoliai.
Nežinomos šventovės ir 2000 metų senumo ritualinės pirties Jeruzalėje griuvėsiai.
Kasinėdami didelę vilą Civita Giuliana, archeologai per 79 metus rado du Vezuvijaus išsiveržimo aukų kūnus ir padarė gipsinius jų kūnų liejinius. Manoma, kad tai yra vienas iš vilos nuomininkų ir jaunas vergas.
Nuotraukoje: pastato, kuris galėjo būti seniausias teatras šiuolaikiniame Londone, liekanos. Tikriausiai tai yra Elžbietos I epochos teatras, žinomas kaip "Raudonasis liūtas" (angl. "The Red Lion"). Jis buvo pastatytas apie 1567 metais.
Archeologai rado seniausius žinomus meno kūrinius Kinijoje. Paaiškėjo, kad tai miniatiūrinė paukščio figūrėlė, išdrožta iš kaulo. Manoma, kad radinio amžius gali būti nuo 13 iki 14 tūkstančių metų.
Dėl ledynų tirpimo kalnų perėjoje, Lendbrine, Norvegijoje, mokslininkai atrado senovės artefaktus, išbuvusius kelio pakraštyje daugiau nei 1000 metų. Tarp jų buvo arklio kaukolė.
Mokslininkai atkūrė pirmąjį detalų senovinio Falerii Novi miesto Italijoje žemėlapį. Tam buvo panaudotas georadaras.
Pirmoji urvinio lokio skerdena rasta Jakutijoje. Palaikų amžius yra maždaug 39 500 metų.
Romoje mokslininkai rado pagonių šventyklą. Spėjama, kad tai yra miesto įkūrėjo — Romulo — palaidojimo vieta.
Nuotrauka: Font Mažoro urvas netoli Espluga de Francoli miesto Pietų Katalonijoje (Ispanija). Mokslininkai mano, kad urve esančių piešinių amžius siekia 15 tūkstančių metų.
2021 metų sausio 13 dieną Lietuva mini tragiškų sausio įvykių trisdešimtmetį. Dėl karantino apribojimų dauguma renginių vyko virtualiai.
Šiemet dėl karantino ribojimų sausio 13-osios išvakarėse nebuvo tradicinių laužų, koncerto, bėgimo nuo Antakalnio kapinių iki Televizijos bokšto Vilniuje. Tačiau oficialiai visi tradiciniai renginiai perkelti į rugpjūtį.
Prezidentūra Sausio 13-osios dieną.
Prezidentas Gitanas Nausėda Laisvės gynėjų dienos rytą Prezidentūros languose uždegė vienybės, atminimo ir pergalės žvakes, prisijungdamas prie pilietinės akcijos "Atmintis gyva, nes liudija".
Tradiciškai Sausio 13-ąją prie Televizijos bokšto memorialo dedamos gėlės ir žvakės.
Neužmirštuolių pieva prie Televizijos bokšto.
Garbės sargybos kuopos kariai neša gėles prie Sausio 13-osios memorialo.
Sausio 13-osios memorialas — obeliskas-varpinė.
Dar Sausio 13-osios išvakarėse prezidento vardu Garbės sargybos kuopos kariai padėjo gėlių prie Vilniaus televizijos bokšto.
Pats Gitanas Nausėda su žmona Diana irgi apsilankė prie memorialo. "Sausio 13-osios išvakarėse kartu su Diana prie Vilniaus televizijos bokšto, ten, kur buvo sprendžiamas nepriklausomos valstybės likimas, nusilenkėme kritusiems Lietuvos gynėjams. Niekada nepamiršime jų ryžto, drąsos ir sudėtos didžiausios aukos", — rašė prezidentas.
Iš pat ryto žmonės atėjo prie Televizijos bokšto ir pagerbė žuvusiųjų atminimą, jų garbei uždegdami žvakes.
Minint atkurtos Lietuvos Nepriklausomybės gynimo 30-metį buvo rodoma Laisvės gynėjų dienos minėjimo ir Laisvės premijos įteikimo ceremonijos vaizdo įrašo transliacija.
Iš Seimų rūmų Kovo 11-osios Akto salės kalbėjo prezidentas Gitanas Nausėda. "Prieš 30 metų Lietuvos žmonės nugalėjo, nes lemiamomis akimirkomis ne tik siekė laisvės, bet ir iš tiesų buvo laisvi. Tomis kruvinomis 1991-ųjų sausio dienomis jie prisiėmė atsakomybę ir taip įrodė esantys nepriklausomos demokratinės valstybės piliečiai", — sakė prezidentas.
Išgirdome ir Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo Pirmininko, Nepriklausomybės Akto signataro Vytauto Landsbergio kalbą.
"Šventės, atmintinos dienos, ypač tokios kaip Laisvės gynėjų diena, yra visuomenės susitelkimo ir valstybės tvirtinimo laikas. Jos suteikia išskirtinę galimybę prisiliesti prie tų jausmų, pastangų, apsisprendimų bei žmonių, kurių dėka dabar esame laisvi, turime savo valstybę", — iškilmingame minėjime sakė Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.
Vėliau Seimo pirmininkė įteikė Svetlanai Tichanovskajai Laisvės premiją.
Laisvės premijos statulėlė.
"Esu labai dėkinga už 2020 metų Laisvės premiją. Ji priklauso visiems su smurtu ir įstatymų nepaisymu taikiai kovojantiems baltarusiams. Ši premija ne tik didelė garbė, bet ir priminimas mums visiems, kad turime išlikti susitelkę ir vieningi. Mes laimėsime", — savo kalboje sakė Tichanovskaja.
Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos pastatas Laisvės gynėjų dienos proga apšviestas trispalvės šviesomis.
Lietuvos Seimo pastatas iškilmingą dieną.
Sausio 16 yra 16-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 349 dienos.
2021 metų sausio 16 dieną saulė saulė teka 08:34, leidžiasi 16:24, dienos ilgis — 7 val. 50min.
Savo vardadienį šiandien švenčia Marcelis, Norgailas, Norgailė.
1891 metais gimė poetas, vertėjas Nadas Rastenis. Mirė 1980 m.
1891 metais gimė Stanislovas Puzinas, lietuvių poetas. Mirė 1936 m.
1897 metais gimė Kazys Juršys, aktorius, režisierius. Mirė 1967 m.
1906 metais gimė poetas Jonas Gutauskas. Mirė 1986 m.
1917 metais gimė ilgametis Lietuvos operos solistas Vladas Česas. Mirė 2008 m.
1922 metais gimė publicistas, dramaturgas Anatolijus Beriozovas. Mirė 1986 m.
1932 metais gimė dailėtyrininkas Stasys Budrys. Mirė 1970 m.
1941 metais įkurta Lietuvos Mokslų akademija ir jos biblioteka.
1991 metais Vilniuje palaidotos Sausio 13-osios aukos.
2009 metais prie Seimo rūmų įvyko mitingas, kuris baigėsi kruvinomis riaušėmis. Mitinge įvairių profesijų atstovai iš visos šalies protestavo prieš valdžios taupymo planus, slegiančius pačius skurdžiausius visuomenės sluoksnius.
2012 metais 26-oji rašytojos Ievos Simonaitytės literatūrinė premija skirta poetei Elenai Karnauskaitei už eilėraščių rinkinį "Pasaulio krašte".
1547 metais karūnuotas Rusijos caras Ivanas IV (Rūstusis).
1778 metais Prancūzija pripažino JAV nepriklausomybę.
1909 metais britų tyrėjas Ernestas Šakletonas atrado magnetinį Pietų polių.
1920 metais JAV uždrausta gaminti ir pardavinėti alkoholį.
1933 metais Niujorke gimė garsi amerikiečių eseistė ir novelistė Siuzan Zontag.
1964 metais Kaire susitikę trylikos arabų tautų lyderiai nutarė suvienyti karines pajėgas, sprendžiant arabų problemas su Izraeliu.
1969 metais SSRS kosmonautai pirmą kartą orbitoje perėjo iš vieno kosminio laivo į kitą.
1987 metais atsistatydino Kinijos komunistų partijos lyderis Hu Jaobangas, prisiimdamas kaltę už politines klaidas per studentų neramumams.
1990 metais Bulgarijos vyriausybė suteikė opozicijai teisę spausdinti laikraščius.
1992 metais Aukščiausiasis Teismas išteisino Graikijos premjerą Andreasą Papandreu 210 mln. dolerių iššvaistymo byloje.
1999 metais keli tūkstančiai Bagdado gyventojų Irake, pažymėdami Persijos įlankos karo aštuntąsias metines, išėjo į gatves, skanduodami antiamerikietiškus šūkius ir degindami JAV vėliavas.
2009 metais sulaukęs 91-erių metų amžiaus savo namuose Filadelfijos priemiestyje mirė garsus amerikiečių tapytojas Endriu Vajetas. 1948 m. dailininkas nutapė savo žymiausią paveikslą "Kristinos pasaulis" (Christina's World).
2012 — būdamas 89 metų mirė paskutinis buvęs Ispanijos diktatoriaus Franco ministrų kabineto narys Manuelis Fraga.