Stačiatikių Kūčios: kaip tikintieji ruošėsi Kalėdoms Vilniuje

(atnaujinta 19:59 2021.01.07)
 • Рождественский Сочельник
 • Рождественский Сочельник
 • Рождественский Сочельник
 • Рождественский Сочельник
 • Рождественский Сочельник
 • Рождественский Сочельник
 • Рождественский Сочельник
 • Рождественский Сочельник
 • Рождественский Сочельник
Šiemet dėl pandemijos tikintieji negalėjo dalyvauti naktinėse pamaldose, tačiau per dieną atėjo į bažnyčias pasimelsti šventės proga. Išsamiau — Sputnik Lietuva nuotraukų galerijoje

Šiais metais negali būti surengtas šventinis koncertas prie pagrindinės šalies eglutės stačiatikių tikintiesiems dėl ribojamųjų priemonių, susijusių su šalyje paskelbtu karantinu. Be to, dėl sergamumo lygio šalyje daugelis tikinčiųjų negalėjo patekti į šventoves.

Naktį į sausio 7-ąją Kalėdas švenčia keturios iš 15 stačiatikių bažnyčių — Rusijos, Gruzijos, Jeruzalės ir Serbijos. Be jų, šią dieną Kalėdas švenčia pagal Julijaus kalendorių gyvenantys atonitų vienuolynai, taip pat daugelis Rytų apeigų katalikų (pavyzdžiui, Ukrainos graikų katalikų bažnyčios) ir kai kurie protestantai.

Kai kurie stačiatikiai, kaip ir katalikai, Kalėdas švenčia naktį į gruodžio 25-ąją. Kartu su jais šventę švenčia protestantai, gyvenantys pagal Grigaliaus kalendorių.

Skirtingos Kalėdų datos (gruodžio 25 d. arba sausio 7 d.) paaiškinamos tik skirtingomis chronologinėmis sistemomis.

 • Рождественский Сочельник
  Sputnik / Владислав Адамовский

  Stačiatikiai ir sentikiai Kalėdas švenčia sausio 7 d. Nuotraukoje: stačiatikių šventųjų Konstantino ir Michailo cerkvė, esanti Jono Basanavičiaus gatvėje.

 • Рождественский Сочельник
  Sputnik / Владислав Адамовский

  Prieš Kalėdas vyksta keturiasdešimties dienų pasninkas, pasibaigiantis Kalėdų išvakarėse — per Kūčias, sausio 6 d. Nuotraukoje: Šv. Nikolajaus Stebukladario cerkvė.

 • Рождественский Сочельник
  Sputnik / Владислав Адамовский

  Kalėdų išvakarėse bažnyčiose vyksta specialios vakarinės mišios, po kurių vyksta iškilminga šventinė liturgija. Nuotraukoje: Šv. Nikolajaus Stebukladario cerkvė.

 • Рождественский Сочельник
  Sputnik / Владислав Адамовский

  Pamaldų pabaigoje į cerkvės vidurį išnešama uždegta žvakė, simbolizuojanti Betliejaus žvaigždę. Nuotraukoje: Šv. Nikolajaus Stebukladario cerkvė.

 • Рождественский Сочельник
  Sputnik / Владислав Адамовский

  Kalėdų vakarinių mišių Šv. Konstantino ir Michailo cerkvėje fragmentas.

 • Рождественский Сочельник
  Sputnik / Владислав Адамовский

  Kadangi pagal karantino taisykles draudžiama burtis Mišiose, tikintieji ateidavo melstis ryte. Nuotraukoje: Šv. Konstantino ir Michailo parapija.

 • Рождественский Сочельник
  Sputnik / Владислав Адамовский

  Šventovėse įrengtos lentelės su priminimais apie karantino metu galiojančias saugumo priemones.

 • Рождественский Сочельник
  Sputnik / Владислав Адамовский

  Kalėdinis laikotarpis baigiasi Krikšto minėjimu sausio 19-ąją.

 • Рождественский Сочельник
  Sputnik / Владислав Адамовский

  Kalėdų šventė, remiantis bažnyčios mokymu, simbolizuoja žmogaus susitaikymą su Dievu. Kalėdos — Kristaus atpirkimo žygdarbio ir žmogaus prigimties atnaujinimas.

Tegai:
stačiatikiai, Vilnius, Lietuva, Kalėdos
Temos:
Linksmų Kalėdų! (223)

Du kartus atstumtas: kuo įsimintini ketveri Trampo prezidentavimo metai

(atnaujinta 10:49 2021.01.16)
Vieno ryškiausių ir prieštaringiausių JAV lyderių prezidento kadencija baigiasi. Televizijos asmenybė, magnatas ir 45-asis Amerikos lyderis — Sputnik Lietuva nuotraukų galerijoje

Pirmą kartą istorijoje JAV prezidentui buvo paskelbta antroji apkalta. Trampas kaltinamas sukilimo kurstymu. Atstovų rūmų rezoliucijoje sakoma, kad jo veiksmai atitinka konstitucinę formuluotę "sunkūs nusikaltimai ir netinkamas elgesys".

Praėjusią savaitę Trampas Baltųjų rūmų mitinge paragino šalininkus vykti į Kapitolijų, kad jie "padėtų silpniems respublikonams" užginčyti rinkimų rezultatus, kurie tada buvo tvirtinami Kongrese.

Minia protestuotojų apgulė Kapitolijų, įsilaužė į pastatą ir nutraukė jungtinę Kongreso sesiją, kurioje buvo tvirtinama Džo Baideno pergalė prezidento rinkimuose. Žuvo penki žmonės.

Džo Baideno inauguracija numatyta sausio 20 dienai.

 • © AFP 2020 / Saul Loeb

  Po pranešimo apie JAV pasitraukimą iš branduolinio susitarimo su Iranu Trampas pasirašė dokumentą dėl sankcijų Iranui atkūrimo. Sankcijos visų pirma reiškia Irano vyriausybės turto įšaldymą. Ribojamosios priemonės nėra susijusios su branduoline programa, bet ir su balistinių raketų programa, taip pat su JAV kaltinimais Iranui dėl tarptautinio terorizmo palaikymo.

 • © AFP 2020 / Atta Kenare

  2020 metais Bagdado tarptautinio oro uosto rajone per amerikiečių bepiločio orlaivio ataką žuvo islamo revoliucinės gvardijos korpuso (IRGC) elito padalinio vadas Irano generolas Qasem Soleimani. Įsakymas dėl pašalinimo priskiriamas Trampui. Vėliau Amerikos prezidentas sakė, kad Soleimani buvo tiesiogiai ir netiesiogiai susijęs su milijonų žmonių mirtimi.

 • © AFP 2020 / Timothy A. Clary

  2019 metų rugsėjo mėnesį prasidėjo pirmosios apkaltos Trampui procedūra, kurios priežastis buvo Trampo pokalbis su Ukrainos prezidentu Vladimiru Zelenskiu 2019 metų liepos mėnesį. Tariamai prezidentas pasiūlė Ukrainos lyderiui "paslaugą už paslaugą" — finansinę pagalbą mainais į tyrimą dėl Džo Baideno, kuris tuo metu buvo jo tikėtinas varžovas 2020 metų prezidento rinkimuose, šeimos.

 • © AFP 2020 / Saul Loeb

  JAV prezidentas Donaldas Trampas priešrinkiminiame mitinge Orlando-Sanfordo tarptautiniame oro uoste Floridoje. 2020 metų rinkimų lenktynėse Trampas susirėmė su Džo Baidenu. Rinkimai buvo neįprasti dėl pandemijos — daugelis rinkėjų turėjo balsuoti paštu, o pats Trampas persirgo COVID-19.

 • © Sputnik / Sergey Guneev

  2018 metais Trampas Helsinkyje susitiko su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu. Tai buvo pirmosios visavertės dviejų lyderių derybos po Trampo inauguracijos.

 • © AFP 2020 / Thomas Peter

  2017 metais Trampas Pekine susitiko su Kinijos ministru pirmininku Li Keqiangu. Tada Trampas teigiamai įvertino savo vizito rezultatus ir išreiškė viltį, kad šalys ir toliau stiprins bendradarbiavimą bei kartu spręs iššūkius.

 • © AFP 2020 / Saul Loeb

  JAE ir Bahreinas sudarė taiką su Izraeliu, kurį prieš juos, tarp arabų šalių padarė tik Egiptas su Jordanija. Pasirašyti susitarimą tarpininkavo Trampas. Baltuosiuose rūmuose įvyko "Abrahamic Accords" pasirašymo ceremonija.

 • © AP Photo / Sebastian Scheiner

  2018 metais Jeruzalėje atidaryta JAV ambasada. Tam ten atvyko delegacija iš Vašingtono, kurioje dalyvavo Ivanka Tramp. Pats Amerikos prezidentas ten dalyvavo per vaizdo konferenciją. Tada Izraelio užsienio reikalų ministerija pranešė, kad po JAV dar trys šalys ketina perkelti savo ambasadas į Jeruzalę. Tarptautinė bendruomenė suvokė šį veiksmą nevienareikšmiškai.

 • © AP Photo / Susan Walsh

  2019 metų birželį Trampas susitiko su KLDR lyderiu Kim Jong Unu demilitarizuotoje zonoje prie Pietų ir Šiaurės Korėjos sienos. Abiejų šalių vadovų susitikimas šioje vietoje įvyko pirmą kartą istorijoje. Trampas taip pat tapo pirmuoju JAV prezidentu, apsilankiusiu Šiaurės Korėjoje.

 • © AFP 2020 / Justin Sullivan / Getty Images

  2017 metais Trampas įsakė uždrausti pabėgėlius iš šešių šalių, kuriose gyvena daugiausia musulmonų — Irano, Libijos, Sirijos, Somalio, Sudano ir Jemeno. Taip pat pasikeitė kriterijai, pagal kuriuos išduodamos vizos. Migracijos draudimas sukėlė daug protestų JAV.

 • © Sputnik / Brian Smith

  Per sulaikymą Mineapolyje, Minesotoje, 2020 metų gegužės mėnesį vienas iš policijos pareigūnų naudojo užraktą ir nesureagavo į Džordžo Floido žodžius, kad jis negali kvėpuoti. Floidas neteko sąmonės ir mirė ligoninėje. Protestų banga užplūdo visą šalį. Trampas atsisakė atleisti policiją ar sumažinti finansavimą.

 • © REUTERS / Carlos Barria

  Atskyrimo sienos statyba pasienyje su Meksika tapo vienu pagrindinių Donaldo Trampo rinkimų programos taškų 2016 metais. 2019 metų pradžioje JAV prezidentas Donaldas Trampas šalyje įvedė nepaprastąją padėtį, kad būtų galima pastatyti sieną prie Meksikos sienos. Ir tada jis paskelbė papildomus tarifus meksikietiškoms prekėms, kad paskatintų savo kaimynę pradėti kovą su nelegalia migracija.

 • © REUTERS / Stephanie Keith

  Naujaisiais metais, sausio 6 dieną, Trampas Vašingtone vykusiame mitinge kvietė rėmėjus vykti į JAV Kapitolijų, kad jie "padėtų silpniems respublikonams" užginčyti prezidento rinkimus. Minia apgulė Kapitolijų, įsiveržė į pastatą ir pradėjo riaušes, nutraukdama bendrą Kongreso sesiją, kuriojebuvo tvirtinama Džo Baideno pergalė.

 • © REUTERS / Leah Millis

  Jau sausio 13 dieną JAV Atstovų Rūmai balsavo už rezoliuciją dėl apkaltos Trampui. Taigi Donaldas Trampas tapo pirmuoju JAV prezidentu, kuriam du kartus buvo paskelbta apkalta. Artimiausiu metu dokumentas bus pateiktas Senatui. JAV Atstovų rūmų pirmininkė Nancy Pelosi teigė, kad Trampas kelia aiškią ir aktualią grėsmę šaliai.

Tegai:
apkalta, Donaldas Trampas

Mumijų talpykla ir Vezuvijaus aukos: 2020 metų archeologiniai radiniai

(atnaujinta 14:30 2021.01.14)
 • Загадка Третьего Рейха: в горах Адыгеи найдены загадочные черепа
Archeologai iš įvairių pasaulio šalių pernai atrado daug įdomių dalykų. Jamalo-Nencų rajone jie rado mamuto kaulus, o Atėnuose — senovės graikų dievo skulptūros fragmentą. Svarbiausi 2020 metų archeologiniai radiniai — Sputnik Lietuva nuotraukose
 • © AFP 2020 / Greek Culture Ministry

  Nuotraukoje: senovės graikų dievo Hermio statulos galva, kuri buvo atrasta atliekant kasinėjimus, siekiant pagerinti nuotekų sistemą Atėnų centre.

 • © AP Photo / Peru's Ministry of Culture - Nasca-Palpa / Jhony Islas

  Pietinėje Peru dalyje, tarp Naskos geoglifų buvo rastas katės atvaizdas. Geoglifo ilgis yra apie 37 metrai, jį sudarančių linijų plotis — apie 30–40 centimetrų.

 • © AP Photo / Mahmoud Khaled

  Nuotraukoje: senoviniai karstai archeologinėje vietovėje, Sakaroje, 30 kilometrų į pietus nuo Egipto sostinės Kairo. Iš viso buvo rasti mažiausiai 59 sarkofagai su mumijomis, kurioms yra daugiau nei 2600 metų.

 • © Sputnik / Press-office of Yamalo-Nenets Autonomous Area Governor

  Paleolito laikotarpio mamuto kaulų fragmentai, atrasti archeologinių kasinėjimų metu Jamalo-Nencų apygardoje. Šie gyvūnai gyveno nuo plioceno iki holoceno pradžios, jie buvo dvigubai sunkesni nei stambiausi šiuolaikiniai žinduoliai.

 • © AP Photo / Atef Safadi

  Nežinomos šventovės ir 2000 metų senumo ritualinės pirties Jeruzalėje griuvėsiai.

 • Kasinėdami didelę vilą Civita Giuliana, archeologai per 79 metus rado du Vezuvijaus išsiveržimo aukų kūnus ir padarė gipsinius jų kūnų liejinius. Manoma, kad tai yra vienas iš vilos nuomininkų ir jaunas vergas.

 • Nuotraukoje: pastato, kuris galėjo būti seniausias teatras šiuolaikiniame Londone, liekanos. Tikriausiai tai yra Elžbietos I epochos teatras, žinomas kaip "Raudonasis liūtas" (angl. "The Red Lion"). Jis buvo pastatytas apie 1567 metais.

 • Archeologai rado seniausius žinomus meno kūrinius Kinijoje. Paaiškėjo, kad tai miniatiūrinė paukščio figūrėlė, išdrožta iš kaulo. Manoma, kad radinio amžius gali būti nuo 13 iki 14 tūkstančių metų.

 • Загадка Третьего Рейха: в горах Адыгеи найдены загадочные черепа
  © Sputnik . Сергей Венявский

  Dėl ledynų tirpimo kalnų perėjoje, Lendbrine, Norvegijoje, mokslininkai atrado senovės artefaktus, išbuvusius kelio pakraštyje daugiau nei 1000 metų. Tarp jų buvo arklio kaukolė.

 • Mokslininkai atkūrė pirmąjį detalų senovinio Falerii Novi miesto Italijoje žemėlapį. Tam buvo panaudotas georadaras.

 • © Photo : NEFU / The Siberian Times

  Pirmoji urvinio lokio skerdena rasta Jakutijoje. Palaikų amžius yra maždaug 39 500 metų.

 • © AP Photo / Andrew Medichini

  Romoje mokslininkai rado pagonių šventyklą. Spėjama, kad tai yra miesto įkūrėjo — Romulo — palaidojimo vieta.

 • Nuotrauka: Font Mažoro urvas netoli Espluga de Francoli miesto Pietų Katalonijoje (Ispanija). Mokslininkai mano, kad urve esančių piešinių amžius siekia 15 tūkstančių metų.

Dar šia tema
"Šventinis" karantinas: kaip pirmosiomis naujųjų metų dienos praėjo Vilniuje
Metalinių bulių kautynės: 2021 metų simbolis įvairių šalių tradicijose
Koronaviruso testas

Mokslininkai išsiaiškino, ar prasirgę COVID-19 gali užkrėsti kitus

(atnaujinta 16:10 2021.01.16)
Tyrimas prasidėjo birželį ir jo metu buvo ištirti 20 787 žmonės. Nustatyta, kad 6614 dalyvių turi antikūnų prieš koronavirusą

VILNIUS, sausio 16 — Sputnik. Tie, kurie sirgo COVID-19, įgauna imunitetą nuo viruso mažiausiai penkiems mėnesiams, tačiau gali likti ligos nešiotojais, rodo Anglijos visuomenės sveikatos (PHE) tyrimas, rašo RIA Novosti autorė Marija Tabak.

"Tyrime dalyvavę mokslininkai padarė išvadą, kad natūraliai įgytas imunitetas dėl ligos 83% labiau apsaugo nuo pakartotinės infekcijos nei tie, kurie nesusirgo. Imunitetas trunka mažiausiai penkis mėnesius nuo ligos momento", — teigiama pranešime.

Tai reiškia, kad žmonėms, susirgusiems per pirmąją koronaviruso bangą praėjusį pavasarį, jau yra rizika vėl susirgti.

"PHE taip pat įspėja, kad nors tie, kurie turi antikūnų, tam tikru mastu yra apsaugoti nuo užsikrėtimo COVID-19, pirminiai kito tyrimo etapo duomenys rodo, kad kai kurie iš šių žmonių sulaiko didelius viruso kiekius ir gali juos perduoti kitiems", — sakoma pranešime.

"Todėl labai svarbu, kad visi ir toliau laikytųsi taisyklių ir liktų namuose, net jei turėjo COVID-19, kad išvengtų viruso perdavimo kitiems", — sakė agentūra.

Tyrimas prasidėjo birželį ir jo metu buvo ištirti 20 787 žmonės. Nustatyta, kad 6614 dalyvių turi antikūnų prieš koronavirusą.

Tegai:
mokslininkai, koronavirusas
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje