Vėlų trečiadienio vakarą Vyriausybė paskelbė Konstitucinio Teismo sprendimą uždrausti abortus šalyje dėl priežasties, kuri nekelia grėsmės vaisiaus motinos gyvybei ir sveikatai. Taigi įstatymas formaliai įsigaliojo.
Tokio sprendimo paskelbimas buvo atidėtas nuo praėjusių metų spalio 22 dienos, kai Lenkijos Konstitucinis Teismas priėmė tokį sprendimą.
Kaip nurodyta tokio įstatymo pagrindime, "žmogus nuo apvaisinimo momento turi teisę į gyvenimą". Tai garantuoja Lenkijos Konstitucija.
Dabar Lenkijoje oficialiai atlikti abortą galima tik tuo atveju, jei nėštumas kelia grėsmę motinos gyvybei ir sveikatai, jei yra didelė tikimybė, kad bus sunkiai ir negrįžtamai pakenkta vaisiui, arba jei yra neišgydoma liga, pavojinga motinos gyvybei ir sveikatai, taip pat jei nėštumas įvyko po išžaginimo.
Tokios ligos kaip Dauno sindromas, būsima vaiko negalia ir sunkios nepagydomos vaisiaus ligos tikimybė nebėra pagrindas nutraukti nėštumą.
Paskelbus teismo pagrindą, Lenkijos miestuose prasidėjo protestai. Paskelbimo dieną šimtai protestuotojų susirinko prie Konstitucinio Teismo ir užblokavo netoliese esančią gatvę.
Žmonės vis atvykdavo, tad galiausiai susirinko tūkstančiai protestuotojų.
Protestuotojai reikalauja Vyriausybės atsistatydinimo ir valdančiosios Jaroslavo Kačinskio partijos "Teisė ir teisingumas" pasitraukimo.
Anksčiau valdžia nustatė, kad 2019 m. apie 98 proc. abortų buvo padaryta būtent dėl kritinių ir negrįžtamų vaisiaus pažeidimų. Tokiu būdu valdžios sprendimas uždraudė absoliučią daugumą abortų atvejų.
Kaip pabrėžia protestuotojai, jie nori turėti teisę patys priimti sprendimus dėl savo kūno, kurie taip pat susiję su vaiko gimdymu ir aplinkybėms, kuriomis jie gali susilaukti vaikų.
Tačiau buvo ir draudimo šalininkų. Jų nuomone, kalbama apie vaiko teisių apsaugą, o valdžios sprendimas yra "didžiulis žingsnis įgyvendinant visų žmonių teises".
Anot draudimą palaikančių asmenų, "nebebus diskriminuojami sergantys ar neįgalūs vaikai".
Prieš tai Lenkija ir be to buvo viena iš šalių Europoje, kurioje taikomos griežčiausios taisyklės abortų atžvilgiu. Kasmet čia atliekama apie tūkstantis legalių abortų. Tuo pačiu metu, kai kuriais skaičiavimais, dar apie 200 tūkst. moterų daro abortus neteisėtai ar kitose šalyse.
Dalyvavimas Sanremo festivalyje žymėjo daugelio dabar garsių italų dainininkų, tokių kaip Andrea Bocelli, Paola ir Chiara, Laura Pausini, Eros Ramazzotti ir Gigliola Cinquetti, karjeros pradžią.
Sanremo festivalis transliuojamas Europos transliuotojų sąjungos šalyse ir yra vienas pagrindinių įvykių Italijos žiniasklaidoje.
Kasmetinis italų dainų festivalis rengiamas Sanremo mieste. Šiemet jis prasidėjo kovo 2 dieną ir baigsis kovo 6 dieną.
Tai yra originalių italų kompozitorių dainų, kurios anksčiau nebuvo atliekamos viešai, konkursas.
Nugalėtojas išrenkamas profesionalios žiuri sprendimu arba visuomenės balsavimu. Manoma, kad būtent šis festivalis įkvėpė kurti "Euroviziją". Nuotrauka: dainininkas Achille Lauro.
Beje, tradicija rinkti dalyvį, kuris atstovaus Italijai "Eurovizijos" konkurse, buvo atkurta 2011 metais. Nuotraukoje: laidų vedėjas Amedeo Sebastianas su futbolininku Zlatanu Ibrahimovičiumi.
Pirmasis festivalis Sanremo mieste įvyko 1951 metų sausio 29–31 dieną. Jis buvo transliuojamas per radiją "Rai 1". Jame dalyvavo tik vienas duetas ir du dainininkai.
Pirmoji konkurso tiesioginė televizijos transliacija įvyko 1955 metais. Kasmet nuo 1984 metų, išskyrus 2004 metus, konkursas vyko dviejose grupėse: apdovanojimai pradėti teikti nominacijoje "Nauji balsai".
Aštuntajame dešimtmetyje vis labiau populiarėjant festivaliui už Italijos ribų, apie tai sužinojo ir Sovietų Sąjunga, pirmiausia iš daugelio išgarsėjusių dalyvių: Domenico Modugno, Adriano Celentano, Mina, Gianni Morandi. Nuotraukoje: aktorė Matilda De Angelis ir futbolininkas Zlatanas Ibrahimovičius.
1986 metų balandžio 9 ir 12 dienomis "Ostankino" koncertų studijoje vyko koncertai "Sanremo gėlės ir dainos Maskvoje", kuriuose pasirodė dauguma festivalio dalyvių, vedėjai buvo Milva ir Ala Pugačiova.
1987 metais Pugačiova tapo pirmąja tarybine festivalio viešnia, paskutiniame vasario 7 dienos vakare pristatė konkurso dalyvius: grupę "Le Orme", taip pat padainavo savo dainą "Nado že".
2001 metais valstybiniuose Kremliaus rūmuose vyko koncertas "Sanremas Kremliuje", o po to kelis kartus buvo surengti panašūs koncertai (tarp jų "2004 metų Sanremas Kremliuje renka draugus", 2004 metais "Retro FM Sanremo" 2013 m.), šiuose koncertuose pasirodė daugelis skirtingų metų festivalio nugalėtojų ir dalyvių.
Jau protestams prasidėjus, Vyriausybė posėdyje priėmė sprendimą atnaujinti praktikos egzaminus "Regitroje" ir iš dalies leisti atnaujinti vairavimo mokyklų veiklą. Sprendimas įsigalioja nuo kovo 10-osios.
Protesto akcijos vyko Vilniuje, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, taip pat Marijampolėje.
Karantinas Lietuvoje galioja iki kovo pabaigos. Šiandien Vyriausybė nusprendė švelninti apribojimus, nepaisant sergamumo tendencijų.
Gruodžio pabaigoje vyriausybė nusprendė laikinai uždrausti vairavimo praktikos egzaminus "Regitroje", sprendimas buvo susijęs su dideliu COVID-19 atvejų skaičiumi
Protesto akcijų koordinatoriai sakė, kad sieks, jog valdžia išgirstų ne tik jų pageidavimą leisti egzaminą laikyti "Regitroje", bet ir leisti veikti vairavimo mokykloms.
Vairavimo mokyklų darbuotojai taip pat prarado dalį savo uždarbio.
Protesto akcijos vyko Vilniuje, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje bei Marijampolėje.
Akcijos dalyviai reikalavo panaikinti "neadekvačius karantino suvaržymus" vairavimo mokykloms ir "Regitrai".
Pažymima, kad organizatoriai Arnoldas Žaltkovskis ir Neringa Pekarskaja leidimus akcijai gavo iš Vilniaus miesto valdžios ir policijos.
Akcijoje dalyvavo vairavimo mokyklos "Dorkanas" ir "Rigveda".
Kai kurie akcijos dalyviai tvirtino, jog slapta neteisėtai vairavimo pamokos vis dėlto vyko, esą yra ir oficialiai užfiksuotų nelegalių pamokų atvejų.
Vairavimo instruktoriai stebėjosi valdžios priimtu sprendimu leisti atnaujinti veiklą grožio sektoriui, tačiau neleisti atnaujinti vairavimo pamokų.
Vilniuje protestuotojai susirinko netoli Seimo rūmų esančios Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos prieigose.
Protestuotojai atsinešė plakatus ir ant motorolerių, dviračių ir automobilių užklijavo ženklą "M".
Vyriausybė trečiadienį nusprendė leisti praktinį vairavimo mokymą.
Nuo kovo 10 dienos leista teikti transporto priemonių vairavimo mokymo ir egzaminavimo paslaugas.
Į tokią akciją dešimtys dalyvių susirinko visos Lietuvos didžiuosiuose miestuose.
Mažeikiuose ginkluotas nepilnametis bandė apiplėšti parduotuvę, tačiau pardavėja neišsigando ir puolė plėšiką. Vaizdo įrašą Šiaulių policija paskelbė "YouTube".
Incidentas įvyko vasario 19 dieną. Rengdamasis kovo mėnesį paminėti savo įžengimą į pilnametystę, jis nusprendė prasimanyti pinigų, ištuštindamas parduotuvės kasą.
Parduotuvę pasirinkęs atsitiktinai, minėtos dienos vakarą jis, užsidengęs veidą kauke, kaip ir priklauso epidemijos sąlygomis, nužingsniavo į parduotuvę. Pistoletu pašaudyti nepavyktų, nes jis nebeturėjo nei nuleistuko, nei šovinių dėtuvės.
"Parduotuvėje nepilnametis išsitraukė pistoletą ir, sušukęs "apiplėšimas", nukreipė jį į pardavėją. Moteris nuspaudė pavojaus mygtuką ir puolė plėšiką, stengdamasi atimti ginklą bei nuplėšti nuo veido kaukę".
Tokios reakcijos šis nesitikėjo. Apstulbęs, kad pardavėjos neišgąsdino ginklas, ir išsigandęs, kad tuoj tuoj gali pasirodyti policijos pareigūnai, jaunasis nusikaltėlis spruko pro duris.
Nei policijos pareigūnai, nei apsaugos tarnyba tą vakarą nepasirodė, nes apsaugos iškvietimo mygtukas nesuveikė. Informacija apie įvykį pareigūnus pasiekė tik kitos dienos popietę.
Pareigūnai dėl plėšimo pradėjo ikiteisminį tyrimą ir ėmėsi priemonių įtariamajam nustatyti. Buvo atliktas didžiulis analitinis darbas, naudotos kriminalinės žvalgybos priemonės ir po savaitės kriminalistai pasibeldė į įtariamojo namų duris. Vaikinas atsidūrė areštinėje.