Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius. Archyvinė nuotrauka

Linkevičius skeptiškai vertina Minsko pasiūlymą dėl AE eksploatavimo

108
(atnaujinta 14:14 2017.09.12)
Lietuva skeptiškai sureagavo į Baltarusijos prezidento Aleksandro Lukašenkos kvietimą kartu eksploatuoti Astravo atominę elektrinę.

VILNIUS, rugp 5 — Sputnik. Lietuvoje šaltai sutiko Lukašenkos pasiūlymą kartu eksploatuoti Astravo atominę elektrinę, o šalies užsienio reikalų ministras Linas Likevičiaus pakartojo reikalavimus užtikrinti objekto saugumą, praneša BNS.

"Baltarusija, pažeisdama esminius tarptautinius reikalavimus, neturės pasitikėjimo ir neturėtų puoselėti vilčių pardavinėti elektrą iš nesaugios elektrinės", — sakė Linkevičius.

Astravo AE statybos aikštelė. Archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Василий Семашко

Pasak ministro, pasitikėjimą galėtų sustiprinti nepriklausoma tarptautinė objekto vykdymo priežiūra.

Linkevičiaus teigimu išreikšti priekaištai atspindi norą užtikrinti objekto, kuris yras statomas 50 kilometrų nuo Vilniaus, saugumą.

Baltarusijos prezidentas ketvirtadienį pasiūlė Vilniui pagalvoti dėl bendros Baltarusijos AE ekspluatacijos.

Baltarusijos vadovas pokalbio metu su Lietuvos ambasadoriumi ragino nustoti trukdyti vieni kitiems Baltarusijos AE statybos klausimu ir pažadėjo elektros energiją tiekti už prieinamą kainą.

Daugiau naujienų apie Astravo atominės elektrinės statybas skaitykite Sputnik temoje >>

Be to, kaimyninės šalies vadovas pareiškė, kad Baltarusija atsisakys statomos Astravo atominės elektrinės (AE) reaktoriaus korpuso, jei ten bus bent įbrėžimas.

"Net jei yra menkiausių apgadinimų ar įbrėžimų, mes turime atsisakyti šio korpuso. Ir rusai sako, kad tuo atveju, jeigu baltarusiai atsisakys šio korpuso, jie atveš ir įrengs kitą. Štai ir visas incidentas", — pabrėžė jis, pažymėdamas, kad "Rosatom" pasiruošęs AE sumontuoti kitą korpusą.

Astravo AE statyba. Archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Виктор Толочко

Astravo AE statomi du reaktoriai, kurio kiekvieno pajėgumas sieks 1200 MW. Pirmąjį bloką planuojama įjungti 2018 metais, o antrasis turėtų pradėti veikti 2020 metais.

Anksčiau žiniasklaida paviešino informaciją, jog liepos 10 dieną atliekant reaktoriaus įrengimo bandymus, 330 tonų svorio agregatas krito iš 2-4 metrų aukščio. "Rosatom" korporacijos vadovo pirmasis pavaduotojas Aleksandras Lokšinas paneigė šią informaciją, pabrėžęs, kad neįvyko nieko, dėl ko būtų atsiradusi kokia nors žala. Dėl šio įvykio Lietuva Baltarusija išsiuntė notą.

108
Temos:
Astravo atominės elektrinės statybos (167)