Kodavimas. Archyvinė nuotrauka

Nacionaliniam saugumui rimtą grėsmę kelia programišių atakos

98
(atnaujinta 16:02 2016.11.11)
Pirmųjų nacionalinių kibernetinių pratybų metu Nacionalinio kibernetinio saugumo centro specialistai išsiaiškino, jog kibernetinių atakų organizatoriai skirstomi į tris grupes. Tačiau pavojingiausia grėsmę sukelia specializuota veikla, remiama specialiųjų tarnybų ar organizuojama tiesiogiai.

VILNIUS, rug 29 — Sputnik. Nacionaliniam saugumui rimtą grėsmę kelia programišių atakos, praneša BNS su nuoroda į Nacionalinio kibernetinio saugumo centro (NKSC) direktorių Rimtautą Černiauską.

"Lietuvos valstybinės institucijos kasdien sulaukia tūkstančių bandymų rengti kibernetines atakas, šimtai jų kelia vidutinę, o bent 5% — rimtą grėsmę", — sako Černiauskas.

Pirmosiose nacionalinėse kibernetinėse pratybose "Kibernetinis skydas 2016" per 100 specialistų iš daugiau nei 40 šalies institucijų šią savaitę mokėsi, kaip reaguoti į kylančias kibernetines grėsmes bei kaip koordinuoti darbą kibernetinių atakų atveju. Pratybose pateikta per trisdešimt scenarijų, pavyzdžiui, imituojamas elektros energijos tiekimo gedimas, buvo blokuojami tinklalapiai rinkimų metu ir panašiai. Pratybos vyko sukūrus virtualią infrastruktūrą, siekiant nesugadinti fizinės įrangos.

"Rezonansinių atakų per metus nebūna dešimties. Atakų, kurias mes vertiname kaip vidutinio pavojingumo, būtų gal ir šimtais, tiesiog ne visos jų yra rezonansinės, ne visos iškyla į viešumą. Nesėkmingų bandymų būna tūkstančiais kiekvieną dieną", — žurnalistams sakė Černiauskas.

Pratybų rezultatai

Pratybose be Nacionalinio kibernetinio saugumo centro, policijos, prokuratūros, Valstybės saugumo departamento dalyvavo Seimo, Vyriausybės ir Prezidentūros atstovai, Ryšių reguliavimo tarnyba, Vilniaus ir Kauno technologijos universitetų, kitų įstaigų ir institucijų atstovai.

Anot Černiausko, pratybos organizuojamos siekiant stiprinti Lietuvoje kibernetinio saugumo gebėjimus, taip pat planuoti išlaidas būsimiems kritinės infrastruktūros valdytojams — privataus sektoriaus įmonėms ir valstybinėms įstaigoms. Jų sąrašą tikimasi patvirtinti netrukus.

"Pratybos yra puiki pradžia būsimų kritinės infrastruktūros valdytojams, puikus būdas jiems susipažinti su tais iššūkiais, kurie jų laukia. Tai efektyvina jų veiklą ir visų mūsų saugumą", — teigė jis.

Valstybės institucijos dėl kibernetinių atakų vien šiemet kelis kartus kreipėsi į teisėsaugą. Černiauskas sako, kad atakų organizatoriai skirstomi į tris pagrindines kategorijas: su kriminaliniu pasauliu susijusių asmenų, kurie vykdydami atakas prašo išpirkos, arba naudoja kompiuterius, į kuriuos įsilaužia, tolesniems veiksmams: DDos atakoms, kuomet serveriui siunčiama daugybė užklausų iš įvairių taškų, taip pat vadinamiems botnet tinklams, kurie leidžia valdyti kompiuterius nuotoliniu būdu. Dar viena grupė yra aktyvistai, kurie atakomis siekia paviešinti pasauliui savo pozicijas dėl įvairių aktualių problemų: klimato atšilimo, gyvūnų teisių.

"Trečia grupė yra pati pavojingiausia — tai yra specializuota veikla, remiama specialiųjų tarnybų ar organizuojama tiesiogiai. Ko gero, mažiau nei 5% visų atakų sudarytų ta pavojingiausia grupė. Faktas tai, kad paprastai jie visiškai nesistengia būti matomi, nesistengia, kad žala būtų matoma iškart. Jie gali metų metais kontroliuoti tam tikrą infrastruktūrą ir tiesiog laukti dienos, kada jiems bus nurodymas ką nors pademonstruoti realiai", — sakė Černiauskas.

Specialistas sako, kad tiksliai nustatyti šalį, iš kurios vykdomos atakos, sudėtinga, kadangi programišiai slepiasi po kitų kompiuterių naudotojų IP adresais.

"Mes faktiškai galime nustatyti, kokius metodus jie naudoja, kokie yra pirmieji adresai, kuriuos jie naudoja savo priedangai. Toliau pradeda veikti teisėsauga — naudodama savo įgaliojimus, bando atsekti tiek adresus, tiek pačius fizinius žmones (…) Turėtų vertinti mūsų specialiosios tarnybos, į ką jie taikosi, bet aš sakyčiau, kad bendrai tai yra grėsmė nacionaliniams saugumui, grėsmė valstybei", — sakė jis.

Rusija nėra pagrindinė grėsmės sukėlėja

Valstybės saugumo departamentas grėsmių ataskaitoje yra įvardijęs, kad didžiausią grėsmę šalies nacionaliniam saugumui kaip pastaraisiais metais kelia su Rusija susiję kibernetiniai įsibrovėliai, įskaitant Rusijos žvalgybos ir saugumo tarnybas. Nei Černiauskas, nei krašto apsaugos ministras Juozas Olekas konkrečių valstybių neįvardija.

"Labai nenorėčiau vardyti šalių konkrečių šalių, bet galime jausti, iš kur galėtų tie iššūkiai būti. Spektras labai platus — nuo valstybės institucijų iki privačių struktūrų, paslaugų tiekėjų. Turėjome ir ministerijų, ir Seimo institucijas. Lygiai taip pat bandoma testuoti privačias struktūras, tokias kaip informacijos tiekimas, bankai", — dėstė Olekas.

Tiek ministras, tiek NKSC vadovas sako, kad nors atakų pastaruoju metu vykdoma daug, jos trumpam sutrikdo institucijų tinklalapių ir kitų išteklių veiklą, institucijos su atakomis iš esmės yra pajėgios kovoti. Planuojamos investicijos

Nuo antradienio iki ketvirtadienio vykusiose pratybose specialistai pasidalino į kelias grupes, didžiausioji buvo vadinamųjų "mėlynųjų" grupė — trys informacinių technologijų specialistų komandos po 15 žmonių, valdančios ir ginančios teikiamas paslaugas. Šie specialistai dirbo trijuose miestuose: Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje. Atakas vykdė "raudonieji" programišiai, vadinamieji "baltieji", t.y. grupių vadovai ir kibernetinių atakų ekspertai stebėjo pratybas ir jas registravo, "žalieji", t.y. KTU ir VDU universitetai teikė būtiną pratyboms infrastruktūrą.

98
Temos:
Lietuva — NATO dalis (179)
Dar šia tema
JAV įsipareigojo užtikrinti Baltijos šalių saugumą
WADA patvirtino nutekintų dokumentų tikrumą
Lietuvos karininkas atstovaus visiems NATO kompetencijos centrams
Merkel aplankė NATO kibernetinės apsaugos centrą Estijoje
JAV kibernetinių reikalų koordinatorius atvyks į Lietuvą
Gitanas Nausėda, archyvinė nuotrauka

Nausėda pažadėjo kelti sankcijų prieš Minską klausimą "pačiu aštriausius būdu"

(atnaujinta 23:57 2020.09.20)
Kokių veiksmų gali imtis Lietuvos valdžia, valstybės vadovas nepaaiškino, Lietuva įvedė sankcijas Baltarusijai dar rugpjūčio pabaigoje

VILNIUS, rugsėjo 20 — Sputnik.  Vilnius ryžtingai atsakys į ES atsisakymą taikyti sankcijas Baltarusijai, praneša TASS su nuoroda į  Lietuvos prezidento Gitano Nausėdos pareiškimą.

"Jeigu iki ketvirtadienio jokių sprendimų nebus padaryta, mes tikrai kelsime šį klausimą pačiu aštriausiu būdu", — pabrėžė prezidentas.

Kaip tiksliai Vilnius reaguos šiuo atveju, prezidentas nenurodė.

Kaip prisiminė Lietuvos valstybės vadovas, Lietuva, Latvija ir Estija jau yra patvirtinusios sankcijų sąrašą 30 Baltarusijos pareigūnų už "dalyvavimą rinkimų klastojime" ir taikių protestų slopinimą.

"Tačiau joks nacionalinis sąrašas negali pakeisti vieningo, principingo, vertybinio ES sprendimo ir būtent šito mes labiausiai laukiame", — sakė Nausėda.

Rugpjūčio pabaigoje trys Baltijos šalys, nelaukdamos bendro Europos Sąjungos sprendimo, susitarė dėl sankcijų sąrašo prieš Baltarusijos valdžios institucijas, į jį įtrauktas ir Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka.

Vilnius ne kartą pareiškė, kad nelaiko šio sąrašo galutiniu ir prireikus gali jį išplėsti.

Kaip ne kartą pažymėjo Baltarusijos valdžia, Lietuva sistemingai kišasi į kaimyninės respublikos reikalus ir tai yra nepriimtina. Būtent į Vilnių buvusi kandidatė į prezidentus Svetlana Tichanovskaja išvyko kitą dieną po balsavimo dienos. 

Kaip pažymėjo Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas, atvykusi į Lietuvą Tichanovskaja patiria "matomas metamorfozes", kurios įmanomos dėl to, kad "ji yra Lietuvos sostinėje Vilniuje, kuri taip pat neslepia ambicijų dėl Baltarusijos ir jos ateitis".

Tegai:
Gitanas Nausėda, Lietuva, Baltarusija
Temos:
Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų
Dar šia tema
Lietuva sureagavo į Lukašenkos grasinimus uždaryti sieną: atsakymas bus adekvatus
Minskas įvertino Tiсhanovskajos dalyvavimą ES užsienio reikalų ministrų susitikime
Lenkai rengia Baltarusijai "Maršalo planą". Ukraina patvirtins
Baltarusijos ir Lietuvos pasienyje eilėje laukia apie 300 sunkvežimių
Buvusi kandidatė į Baltarusijos prezidentus Svetlana Tichanovskaja

Lietuvos užsienio reikalų ministras susitiko su Tichanovskaja

(atnaujinta 16:46 2020.09.20)
Rugpjūtį Lietuvos diplomatas tapo pirmuoju pareigūnu, pranešusiu apie moters buvimo vietą, jai išvykus iš Baltarusijos

VILNIUS, rugsėjo 20 — Sputnik. Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius pareiškė, jog sekmadienį susitiko su buvusia kandidate į Baltarusijos prezidentus Svetlana Tichanovskaja, ir patvirtino, kad Vilnius remia baltarusius.

"Šiandien, per Pasaulinę solidarumo su Baltarusija dieną, aš susitikau su Baltarusijos nacionaline lydere Svetlana Tichanovskaja. Aš patvirtinau, jog Lietuva palaiko baltarusius jų nore laisvai ir demokratiškai spręsti savo šalies ateitį be persekiojimų ir engimo", — socialiniame tinkle Twitter parašė Linkevičius.

Tichanovskaja į Lietuvą atvyko praėjus dienai po balsavimo dienos prezidento rinkimuose, kuriuos laimėjo dabartinis valstybės vadovas Aleksandras Lukašenka. Kaip pasakojo moteris, ji atvyko į Lietuvą, nes ten dar prieš rinkimus buvo išvežti jos vaikai. Linkevičius tapo pirmuoju politiku, pranešusiu apie Tichanovskajos atvykimą. Pirmuoju Lietuvos valdžios atstovu, susitikusiu su moterimi, tapo ministras pirmininkas Saulius Skvernelis.

Netrukus po atvykimo į Lietuvą buvusi kandidatė į prezidentus pradėjo raginti rengti masines akcijas ir streikus. Vėliau paaiškėjo, kad artimiausiu metu ji neketina palikti Lietuvos. Be to, Vilniuje ji susitiko su dar vienu opozicijos politiku Pavelu Latuška.

Kaip pažymėjo Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas, Tichanovskajos pareiškimams įtakos turi dabartinė jos buvimo vieta. Pasak Lavrovo, moteris išgyvena "matomas metamorfozes", kurios vyksta dėl to, kad "ji yra Vilniuje, Lietuvos sostinėje, kuri taip pat neslepia ambicijų Baltarusijos ir jos ateities atžvilgiu".

 

Tegai:
Baltarusija, Lietuva, Svetlana Tichanovskaja, Linas Linkevičius
Temos:
Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų
Dar šia tema
"Prankeriai" Tichanovskajos ir Nausėdos vardu apgavo Europos Parlamento vadovą
Ekspertas: Lietuva, Lenkija ir Ukraina gali surengti provokacijas Baltarusijai
Lukašenka pasienyje pakabino spynas
Lenkai rengia Baltarusijai "Maršalo planą". Ukraina patvirtins
Minskas įvertino Tiсhanovskajos dalyvavimą ES užsienio reikalų ministrų susitikime
Ruduo

Kokia šiandien diena: rugsėjo 21-osios šventės

(atnaujinta 20:59 2020.09.20)
Rugsėjo 21-oji nuo seno Lietuvoje laikyta Bobų vasaros pradžia, be to, šią dieną minima Tarptautinė taikos diena, o katalikai mini Šv. Mato, apaštalo ir evangelisto, šventę

Rugsėjo 21-oji yra 264-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, keliamaisiais metais — 265-a. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 101 diena.

Savo vardadienius šiandien švenčia: Matas, Mantvilas, Nijolė, Viskintė.

Rugsėjo 21-oji nuo seno Lietuvoje laikyta Bobų vasaros — šilto sezono rudens metu — pradžia (tęsiasi iki 29 d.). Šiuo metu buvo tradicija pagerbti pribuvėjas, priimančias ateinančius į pasaulį vaikus.

Anot meteorologų, rugsėjo pabaigoje — spalio pradžioje į Lietuvą užklysta anticiklonas iš pietų, atnešdamas apie savaitę ar dvi saulėtų ir šiltų orų. Oras sušyla iki 20 laipsnių ir net daugiau. Tiesa, tokia bobų vasara būna ne kasmet, kas keleri metai.

Tarp gydytojų seksologų egzistuoja nuomonė, kad būtent bobų vasaros metu moterys patiria didžiausią seksualinį potraukį. Didžiausias potraukis vyrams kyla pavasarį.

Be to, Lietuvoje šią dieną minima Tarptautinė taikos diena.

Jungtinių Tautų Organizacijos Generalinė Asamblėja, paskelbusi šią šventę, rekomendavo visoms valstybėms šią dieną laikyti visuotine susitaikymo diena ir net karo metu šią dieną nutraukti karo veiksmus. Diena minima nuo 1981 metų.

Dar Lietuvoje šią dieną minima Tarptautinė Alzheimerio ligos diena.

Šią dieną įvairių šalių Alzheimerio ligos asociacijos organizuoja seminarus, konferencijas, kuriose plačioji visuomenė informuojama apie šią ligą, gydytojai dalijasi patirtimi. Lietuvos Alzheimerio ligos asociacija įsteigta 2003 m. Asociacija rūpinasi padėti neturtingiems šia liga sergantiems žmonėms, atkreipti visuomenės dėmesį į pirminius ligos požymius.

Alzheimerio liga dažniausiai serga pagyvenę 65–70 metų amžiaus žmonės, tačiau kartais susergama ir 40-ies. Sergant liga silpnėja žmogaus atmintis, žmogus tampa išsiblaškęs, galiausiai nebesugeba skaityti, rašyti, nebesiorientuoja aplinkoje. Sergantysis pradeda nuolat ką nors užmiršti, nebeatpažįsta artimų žmonių. Taigi, kenčia ne tik jis, bet ir artimieji.

Pastebėjus pirminius ligos požymius — atminties sutrikimus, nuolatinį išsiblaškymą, patariama kuo greičiau kreiptis į gydytoją.

Rugsėjo 21 d. Katalikų Bažnyčios kalendoriuje pažymėta šv. Mato, apaštalo ir evangelisto, šventė. Pasak krikščionių tradicijos, Matas yra pirmosios Naujojo Testamento Evangelijos autorius. Prieš tai jis buvo muitininkas. Evangelijoje pagal Morkų ir Evangelijoje pagal Luką vadinamas Leviu.

Krikščioniškajame mene jo simbolis yra angelas.

Jį tarp apaštalų mini visi 4 evangelistai. Hebrajiškai jo vardas reiškia "Dievo dovana". Jėzus įžvelgė jame slypinčius talentus ir padovanojo jį visuotinei Bažnyčiai: fariziejų ir Rašto aiškintojų nekenčiamas muitininkas tapo vienu iš kertinių Bažnyčios akmenų.

Šventasis Matas yra bankininkų, buhalterių ir mokesčių rinkėjų globėjas.

Ši diena Lietuvos istorijoje                   

1935 metais Feliksas Vaitkus lėktuvu Lituanica II (Lockheed L-5B Vega) perskrido Atlanto vandenyną.

2004 metais Lietuvą sukrėtė nestiprus, bet jaučiamas žemės drebėjimas, kurio epicentras buvo Karaliaučiaus krašte.

Ši diena pasaulio istorijoje

1792 metais per Didžiąją Prancūzijos Revoliuciją Nacionalinis Konventas paskelbė Prancūziją respublika (Pirmoji Prancūzijos respublika).

1866 metais gimė anglų rašytojas, pasaulinio garso mokslinės fantastinės literatūros kūrėjas Herbertas Džordžas Velsas. Žinomiausi jo kūriniai: "Laiko mašina" (1895 m.), "Nematomas žmogus" (1897 m.).

1934 metais gimė dainininkas Leonardas Koenas.

1947 metais gimė JAV rašytojas Stivenas Kingas.

Tegai:
katalikų bažnyčia, Lietuva, šventė, šventės
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai