Kodavimas. Archyvinė nuotrauka

Nacionaliniam saugumui rimtą grėsmę kelia programišių atakos

100
(atnaujinta 16:02 2016.11.11)
Pirmųjų nacionalinių kibernetinių pratybų metu Nacionalinio kibernetinio saugumo centro specialistai išsiaiškino, jog kibernetinių atakų organizatoriai skirstomi į tris grupes. Tačiau pavojingiausia grėsmę sukelia specializuota veikla, remiama specialiųjų tarnybų ar organizuojama tiesiogiai.

VILNIUS, rug 29 — Sputnik. Nacionaliniam saugumui rimtą grėsmę kelia programišių atakos, praneša BNS su nuoroda į Nacionalinio kibernetinio saugumo centro (NKSC) direktorių Rimtautą Černiauską.

"Lietuvos valstybinės institucijos kasdien sulaukia tūkstančių bandymų rengti kibernetines atakas, šimtai jų kelia vidutinę, o bent 5% — rimtą grėsmę", — sako Černiauskas.

Pirmosiose nacionalinėse kibernetinėse pratybose "Kibernetinis skydas 2016" per 100 specialistų iš daugiau nei 40 šalies institucijų šią savaitę mokėsi, kaip reaguoti į kylančias kibernetines grėsmes bei kaip koordinuoti darbą kibernetinių atakų atveju. Pratybose pateikta per trisdešimt scenarijų, pavyzdžiui, imituojamas elektros energijos tiekimo gedimas, buvo blokuojami tinklalapiai rinkimų metu ir panašiai. Pratybos vyko sukūrus virtualią infrastruktūrą, siekiant nesugadinti fizinės įrangos.

"Rezonansinių atakų per metus nebūna dešimties. Atakų, kurias mes vertiname kaip vidutinio pavojingumo, būtų gal ir šimtais, tiesiog ne visos jų yra rezonansinės, ne visos iškyla į viešumą. Nesėkmingų bandymų būna tūkstančiais kiekvieną dieną", — žurnalistams sakė Černiauskas.

Pratybų rezultatai

Pratybose be Nacionalinio kibernetinio saugumo centro, policijos, prokuratūros, Valstybės saugumo departamento dalyvavo Seimo, Vyriausybės ir Prezidentūros atstovai, Ryšių reguliavimo tarnyba, Vilniaus ir Kauno technologijos universitetų, kitų įstaigų ir institucijų atstovai.

Anot Černiausko, pratybos organizuojamos siekiant stiprinti Lietuvoje kibernetinio saugumo gebėjimus, taip pat planuoti išlaidas būsimiems kritinės infrastruktūros valdytojams — privataus sektoriaus įmonėms ir valstybinėms įstaigoms. Jų sąrašą tikimasi patvirtinti netrukus.

"Pratybos yra puiki pradžia būsimų kritinės infrastruktūros valdytojams, puikus būdas jiems susipažinti su tais iššūkiais, kurie jų laukia. Tai efektyvina jų veiklą ir visų mūsų saugumą", — teigė jis.

Valstybės institucijos dėl kibernetinių atakų vien šiemet kelis kartus kreipėsi į teisėsaugą. Černiauskas sako, kad atakų organizatoriai skirstomi į tris pagrindines kategorijas: su kriminaliniu pasauliu susijusių asmenų, kurie vykdydami atakas prašo išpirkos, arba naudoja kompiuterius, į kuriuos įsilaužia, tolesniems veiksmams: DDos atakoms, kuomet serveriui siunčiama daugybė užklausų iš įvairių taškų, taip pat vadinamiems botnet tinklams, kurie leidžia valdyti kompiuterius nuotoliniu būdu. Dar viena grupė yra aktyvistai, kurie atakomis siekia paviešinti pasauliui savo pozicijas dėl įvairių aktualių problemų: klimato atšilimo, gyvūnų teisių.

"Trečia grupė yra pati pavojingiausia — tai yra specializuota veikla, remiama specialiųjų tarnybų ar organizuojama tiesiogiai. Ko gero, mažiau nei 5% visų atakų sudarytų ta pavojingiausia grupė. Faktas tai, kad paprastai jie visiškai nesistengia būti matomi, nesistengia, kad žala būtų matoma iškart. Jie gali metų metais kontroliuoti tam tikrą infrastruktūrą ir tiesiog laukti dienos, kada jiems bus nurodymas ką nors pademonstruoti realiai", — sakė Černiauskas.

Specialistas sako, kad tiksliai nustatyti šalį, iš kurios vykdomos atakos, sudėtinga, kadangi programišiai slepiasi po kitų kompiuterių naudotojų IP adresais.

"Mes faktiškai galime nustatyti, kokius metodus jie naudoja, kokie yra pirmieji adresai, kuriuos jie naudoja savo priedangai. Toliau pradeda veikti teisėsauga — naudodama savo įgaliojimus, bando atsekti tiek adresus, tiek pačius fizinius žmones (…) Turėtų vertinti mūsų specialiosios tarnybos, į ką jie taikosi, bet aš sakyčiau, kad bendrai tai yra grėsmė nacionaliniams saugumui, grėsmė valstybei", — sakė jis.

Rusija nėra pagrindinė grėsmės sukėlėja

Valstybės saugumo departamentas grėsmių ataskaitoje yra įvardijęs, kad didžiausią grėsmę šalies nacionaliniam saugumui kaip pastaraisiais metais kelia su Rusija susiję kibernetiniai įsibrovėliai, įskaitant Rusijos žvalgybos ir saugumo tarnybas. Nei Černiauskas, nei krašto apsaugos ministras Juozas Olekas konkrečių valstybių neįvardija.

"Labai nenorėčiau vardyti šalių konkrečių šalių, bet galime jausti, iš kur galėtų tie iššūkiai būti. Spektras labai platus — nuo valstybės institucijų iki privačių struktūrų, paslaugų tiekėjų. Turėjome ir ministerijų, ir Seimo institucijas. Lygiai taip pat bandoma testuoti privačias struktūras, tokias kaip informacijos tiekimas, bankai", — dėstė Olekas.

Tiek ministras, tiek NKSC vadovas sako, kad nors atakų pastaruoju metu vykdoma daug, jos trumpam sutrikdo institucijų tinklalapių ir kitų išteklių veiklą, institucijos su atakomis iš esmės yra pajėgios kovoti. Planuojamos investicijos

Nuo antradienio iki ketvirtadienio vykusiose pratybose specialistai pasidalino į kelias grupes, didžiausioji buvo vadinamųjų "mėlynųjų" grupė — trys informacinių technologijų specialistų komandos po 15 žmonių, valdančios ir ginančios teikiamas paslaugas. Šie specialistai dirbo trijuose miestuose: Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje. Atakas vykdė "raudonieji" programišiai, vadinamieji "baltieji", t.y. grupių vadovai ir kibernetinių atakų ekspertai stebėjo pratybas ir jas registravo, "žalieji", t.y. KTU ir VDU universitetai teikė būtiną pratyboms infrastruktūrą.

100
Temos:
Lietuva — NATO dalis (179)
Dar šia tema
JAV įsipareigojo užtikrinti Baltijos šalių saugumą
WADA patvirtino nutekintų dokumentų tikrumą
Lietuvos karininkas atstovaus visiems NATO kompetencijos centrams
Merkel aplankė NATO kibernetinės apsaugos centrą Estijoje
JAV kibernetinių reikalų koordinatorius atvyks į Lietuvą
Gabrielius Landsbergis

Vienintelis kandidatas: Landsbergis patvirtintas Lietuvos valdančiosios partijos vadovu

(atnaujinta 22:14 2021.02.28)
Konservatoriams politikas vadovavo nuo 2015 metų. Partija yra žinoma dėl rusofobiškos pozicijos ir radikalių pasiūlymų

VILNIUS, vasario 28 — Sputnik. Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis dar ketverius metus vadovaus Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijai. Apie tai savo Facebook puslapyje pranešė partijos spaudos tarnyba.

Anksčiau visi kandidatai, išskyrus dabartinį pirmininką, pasirašė bendrą atsisakymą dalyvauti šiuose rinkimuose dėl partijos pirmininko, remdamiesi ypatinga pandemijos situacija, reikalaujančia susitelkimo ir vienybės Seime ir vyriausybėje.

Partijos priežiūros komiteto pirmininkas Valdas Benkunskas pasiūlė patvirtinti TS-LKD vadovu Landsbergį, kuris konservatoriams vadovavo nuo 2015 metų.

Sekmadienį sprendimą palaikė 122 balsai "už".

"Vertinu bendražygių apsisprendimą tvirtai remti centro dešinės kryptį, kuriai per rinkimus taip pat pritarė ir Lietuvos žmonės. Pandemijos sąlygotų iššūkių akivaizdoje šis sutarimas svarbus ir reikšmingas. Privalome koncentruotis į tai, kas šiandien svarbiausia — vieningai užtikrinti sklandų ir efektyvų Vyriausybės darbą, kad kuo greičiau valstybė ir visuomenė grįžtų į normalų gyvenimo ritmą bei tęsti darbus, kuriuos įsipareigojome atlikti savo rinkimų programoje", — sakė Landsbergis.

Konservatorių partija yra žinoma dėl rusofobiškos pozicijos, taip pat dėl ​​radikalių pasiūlymų. Parlamentarai pasiūlė įteisinti memorialų sovietų kariams griovimą, pripažinti Lietuvos komunistų partiją "nusikalstama organizacija" ir įspėti Lietuvos universitetų studentus apie "Rusijos agresiją".

Interviu Sputnik Lietuva politologas Aleksandras Nosovičius sakė, kad kai paskutinį kartą Lietuvą valdė TS-LKD partija, šalyje kilo ekonominė krizė ir pablogėjo santykiai su Lenkija. Vėlesniais metais tuometinė prezidentė Dalia Grybauskaitė, artima konservatoriams, kivirčijasi su Rusija ir Baltarusija. Ekspertas neatmetė, kad be dabartinio konflikto su Baltarusija gali pablogėti ir Lietuvos santykiai su Latvija.

Tegai:
Lietuva, Gabrielius Landsbergis
Iškilminga projekto 677 Lada dyzelinio elektrinio povandeninio laivo Kronštadt paleidimo į vandenį ceremonija Sankt Peterburge

"Jų negalima rasti": Rusija stato naujus slaptus raketnešius

(atnaujinta 20:27 2021.02.28)
Perspektyvios ginklų sistemos, kurios yra betriukšmės ir sunkiai aptinkamos — pirmuosius 677 projekto "Lada" dyzelinius-elektrinius povandeninius laivus Rusijos laivynas gaus 2022 metais

Jiems sukurti prireikė daugiau nei 20 metų. Šis povandeninis laivas gali nešti ypač taiklų ginklą, o jo maršrutą atsekti itin sunku. Apie projekto ypatybes — RIA Novosti autoriaus Nikolajaus Protopopovo medžiagoje.

"Sunkus vaikas"

Povandeninius laivus "Kronštadt" ir "Velikije Luki" buvo numatyta perduoti jūrininkams 2021 metais, tačiau, kaip paaiškino laivų statybos įmonės "Admiralteiskije verfi" generalinis direktorius Aleksandras Buzakovas, dėl problemų su kontragentais, datos "pasislinko į dešinę".

Rugsėjį Jungtinės laivų statybos korporacijos vadovas Aleksejus Rachmanovas pranešė, kad du serijiniai laivai bus užbaigti vėliau, nes vienas iš įrangos tiekėjų atsilieka nuo grafiko.

Vėlavimai lydi projektą nuo pat pradžių. Darbai startavo dar 1990-ųjų pabaigoje — buvo pradėta statyti pagrindinį laivą "Sankt Peterburg". Jis buvo paleistas ant vandens 2004 metais ir jis turėjo būti išsiųstas į karinį jūrų laivyną 2006 metais. Tačiau Šiaurės laivynas priėmė povandeninį laivą į bandomąjį eksploatavimą tik 2010 metais.

Povandeniniais laivais "Lada" ketinta pakeisti pasenusius projekto 877 "Paltus" dyzelinius povandeninius laivus. Naujieji povandeniniai laivai yra mažesni, vadinasi, jie yra mažiau matomi sonarams. Akustinį slapumą taip pat sustiprina nestandartinė vidaus laivų statybai vieno korpuso konstrukcija. Be to, "Lada" — pirmieji Rusijos povandeniniai laivai, kuriuose ateityje bus įrengta nuo oro nepriklausoma (anaerobinė) jėgainė.

Galbūt terminai buvo nuolat praleidžiami būtent dėl daugybės naujų konstruktyvių sprendimų ir jų įgyvendinimo "geležyje" sudėtingumo. Taigi, pagrindinio laivo bandymų metu buvo nustatytos rimtos problemos su hidroakustiniu kompleksu, o nepakankama laivo elektrinio variklio galia neleido išvystyti reikiamo greičio po vandeniu.

Tačiau karinis jūrų laivynas visgi laukė naujų dyzelinių elektrinių povandeninių laivų, todėl vietoj "Lada" Ramiojo vandenyno laivynui užsakė šešis laiko patikrintus ir gerai įvaldytus projekto 636 povandeninius laivus "Varšavianka".

Дизель-электрическая подводная лодка Б-271 Колпино
© Sputnik / Виталий Тимкив
Dyzelinis elektrinis povandeninis laivas B-271 "Kolpino"

Pavojingi "mažyliai"

Ekspertų teigimu, "Lada" — moderniausi ir perspektyviausi vidaus nebranduoliniai povandeniniai laivai.

Nepaisant kuklaus dydžio, jie yra labai universalūs. Jie sugeba atsispirti povandeniniams ir antvandeniniams laivams, smogti pakrantės taikiniams, užminuoti teritoriją, apsaugoti pakrantę nuo desanto išlaipinimo, transportuoti padalinius ar specialaus paskirties krovinius.

Pagrindiniai privalumai — aukšta automatizacija ir mažas triukšmas, mobilumas ir manevringumas, kas leidžia juos efektyviai panaudoti diversinėse ir žvalgybinėse operacijose. Juose įrengta galinga sonaro sistema ir iš karto trys jautrios antenos: viena — laivo priekyje, dvi — šonuose.

Povandeninio laivo su 1,8 tūkstančio tonų vandentalpa greitis siekia 20 mazgų. Gylis — iki 350 metrų. Tuo tarpu įguloje — tik 30 žmonių.

Kalbant apie ginkluotę, "Lada" esant standartinei įrangai gabena 18 torpedų, kurių kalibras 533 mm, ir apie 20 minų. Torpedų aparatai taip pat pritaikyti šaudyti greitomis priešlaivinėmis torpedinėmis raketomis "Škval", kurios įsibėgėja iki 300 kilometrų per valandą. Ir, žinoma, "Lada", kaip ir daugelis šiuolaikinių Rusijos laivų, turi sparnuotąsias raketas "Kalibr".

Pirmieji du serijiniai povandeniniai laivai statomi be nuo oro nepriklausomos jėgainės, nes, pasak Buzakovo, Rusijoje tokios dar nebuvo sukurta. Bet kiti šeimos laivai jį gaus.

Прибытие в Петербург военных кораблей для участия в Дне ВМФ
© Sputnik / Алексей Даничев
Karo laivų atvykimas į Sankt Peterburgą dalyvauti renginyje Karinio jūrų laivyno dienos proga

Nematomi sargai

"Lada" — visiškai nauja povandeninių laivų klasė, parengta ankstesnių projektų pagrindu, — RIA Novosti paaiškina visos Rusijos laivyno paramos judėjimo pirmininkas, pirmojo rango kapitonas Michailas Nenaševas. — Per pastaruosius 15–20 metų "Ladoje" buvo įvaldyta apie 150 eksperimentinio projektavimo darbų. Nė vienas projektas neturėjo tiek daug. Iš tikrųjų tai didelė povandeninė laboratorija".

Kaip pabrėžė ekspertas, "Lada", palyginti su ankstesniais projektais, priima daugiau torpedų. Dėl savo unikalių taktinių ir techninių savybių jie sugeba išspręsti problemas visomis taktinėmis ir strateginėmis kryptimis. Be to, konstrukcija leidžia išdėstyti raketų kompleksus.

"Šių dyzelinių elektrinių povandeninių laivų keliamas triukšmas yra panašus į jūros triukšmą, o naujoji hidroakustika išklauso daug didesnę erdvę nei kiti laivai, — pasakoja Nenaševas. — Tai labai svarbu, nes "Lada" bazuosis Arkties regione. Dar vienas pliusas — kuklus dydis, leidžiantis naudoti povandeninius laivus tiek seklumoje, tiek dideliame gylyje. Potencialaus priešo branduoliniai povandeniniai laivai ne visur sugebės apsisukti, o ginti teritoriją tokiuose povandeniniuose laivuose kaip "Lada" gali būti labai sėkminga".

Rusijos dyzeliniai povandeniniai laivai jau seniai pripažinti geriausiais savo klasėje. Šeši 636.3 projekto dyzeliniai elektriniai povandeniniai laivai tarnauja Juodosios jūros laivyne, dar šeši per artimiausius metus bus perduoti Ramojo vandenyno laivynui — du povandeniniai laivai ruošiasi persikelti į nuolatinę tarnybos vietą. Dėl mažo triukšmingumo ir slaptumo NATO juos pavadino "juodosiomis skylėmis".

Tačiau "Lada" yra dar tylesnė. Pagrindinio laivo "Sankt Peterburg" bandymai parodė, kad projektas 677 pagal slaptumo lygį aplenkia visas ankstesnes dyzelinių povandedinių laivų serijas.

Дизельная подводная лодка Санкт-Петербург
© Sputnik / Алексей Даничев
Dyzelinis povandeninis laivas "Sankt Peterburg"
Tegai:
ginklavimasis, povandeninis laivas, Rusija
Dar šia tema
Rusija sutrumpins atominių povandeninių laivų statybos laikotarpį
Rusijos atsakas į agresyvią politiką — kas yra žinoma apie naująjį povandeninį laivą
Nufilmuota, kaip Il-38 atlieka "priešo" povandeninių laivų paieškas Kamčiatkoje
Ežeras

Kovo 1–7 dienų horoskopas visiems zodiako ženklams

(atnaujinta 00:42 2021.03.01)
Kovo 1–7 dienų horoskopas pataria Dvyniams daugiau bendrauti su žmonėmis, Mergelėms rekomenduojama saugoti sveikatą ir vengti konfliktinių situacijų, Žuvims derėtų išspręsti finansinius nesklandumus

Savaitė yra tinkama ateities planams kurti. Be to, pats mokymosi procesas bus ne tik įdomus, bet ir malonus. Todėl per trumpą laiką galite sužinoti daug naujų ir naudingų dalykų. Gera savaitė sportui ir įvaizdžio keitimui.

Avinas (03.21-04.20) Ši savaitė nežada jokių lemtingų pokyčių. Nesikiškite į jokius konfliktus, neatsipalaiduokite ir nesiblaškykite antraeiliais dalykais. Pabandykite paįvairinti savo darbą ir laisvalaikį. Naudinga pradėti sveikatingumo procedūrų kursą.

Jautis (04.21-05.21) Geras laikotarpis savo planams įgyvendinti. Būkite tikri, kad esate teisūs. Žmonės, bandantys įtikinti jus pakeisti požiūrį, greičiausiai klysta. Kelionės pavyks gerai. Galėsite tobulėti studijose ir dirbti su informacija.

Vilnius
© Sputnik / Владислав Адамовский

Dvyniai (05.22-06.21) Atėjo laikas imtis reikalų, kurie buvo atidėti. Spręsdami profesinius klausimus, turėtumėte atsižvelgti į labiau patyrusių kolegų patarimus. Nuo savaitės vidurio iki pabaigos padidės teigiamas draugų vaidmuo jūsų gyvenime. Tai tinkamas laikas naujoms pažintims ir draugystei.

Vėžys (06.22-07.22) Būsite kupini kūrybinio entuziazmo ir įkvėpimo. Jums pavyks įgyvendinti tai, ką planuojate artimiausiomis dienomis. Savaitgaliui suplanuokite keletą apsipirkimo kelionių. Pats apsipirkimo procesas gali būti maloni patirtis, o pirkiniai — praktiški.

Liūtas (07.23-08.23) Labiausiai tikėtina, kad turėsite sutelkti dėmesį į visiškai materialius praktinius klausimus, susijusius su namų ir šeimos sutvarkymu. Savaitės pabaigoje rekomenduojama pirkti namus, jie ilgai tarnaus jums ir taps tam tikru amuletu prieš juodąsias jėgas.

Mergelė (08.24-09.22) Artimiausiu metu galite atsidurti tarp dviejų gaisrų. Todėl pabandykite iš anksto pagalvoti apie pabėgimo kelius ar taktiką, kuri padės išvengti tokios situacijos. Atlikdami mokėjimus negrynaisiais pinigais, galite patirti nuostolių. Dėmesio: savaitė yra traumuojanti!

Svarstyklės (09.23-10.22) Šią savaitę atsiduokite profesinių klausimų sprendimui. Tačiau nepainiokite darbo ir asmeninių santykių. Naujoms romantiškoms pažintims savaitė nėra pati tinkamiausia. Būkite nuoseklūs savo veiksmuose, neduokite neįvykdomų pažadų ir neprisiimkite griežtų įsipareigojimų.

Skorpionas (10.23-11.21) Savaitės pradžioje turėsite daug rūpesčių namuose ir savo pagrindiniame darbe. Vadovas gali dažnai keisti užduotis, ir jums bus sunku susigaudyti. Šeima taip pat gali nervintis, nes tikėsis iš jūsų dėmesio, bet jums gali trūkti laiko suspėti visur.

Šaulys (11.22-12.21) Savaitė palanki priimti finansinius sprendimus. Per šį laiką jūsų finansinė padėtis turėtų pagerėti. Dideliu mastu tai gali atsitikti dėl sėkmingos profesinės veiklos ir racionalaus turimų pinigų panaudojimo. Savaitgalis tinka apsipirkti.

Ožiaragis (12.22-01.20) Savaitės pradžioje žvaigždės pataria vengti stresinių situacijų. Kuo mažiau jaudinsitės, tuo geriau jausitės. Meilėje jūsų laukia malonios staigmenos, o kai kurių šio ženklo atstovų — perspektyvios pažintys.

Vandenis (01.21-02.19) Galite planuoti dalykus, kurie anksčiau kėlė nerimą. Dabar esate pajėgūs priimti netikėtus ir labai sėkmingus sprendimus. Naujos pažintys bus malonios ir naudingos. Finansiniu požiūriu turite būti atsargūs, tad nesiskolinkite pinigų.

Žuvys (02.20-03.20) Žuvys, žvaigždės visą savaitę jums suteiks puikią nuotaiką ir pagalbą visais klausimais. Pasinaudokite tuo! Dabar tinkamas laikas spręsti pinigų problemas, gauti išsvajotą darbą ir laimėti žmogaus, kurį jau seniai įsimylėjote, palankumą. Taip pat galimos dovanos ir staigmenos.

Tegai:
horoskopas