Embrionas. Archyvinė nuotrauka

Pagalbinio apvaisinimo įstatymas sukelia daug emocijų ir diskusijų

98
(atnaujinta 13:09 2016.12.06)
Vyriausybėje ir visuomenėje Pagalbinio apvaisinimo įstatymas sukelia duag diskusijų. Politikai nesutaria embrionų šaldymo klausimu, prezidentė neketina keisti jau priimto sprendimo, specialistai nepritaria embrionų skaičiaus ribojimui.

VILNIUS, gruod 6 — Sputnik. Paskirtasis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga kompromisu vadina naują "valstiečių žaliųjų" pasiūlymą neriboti sukuriamų embrionų skaičiaus, bet įpareigoti juos saugoti neterminuotai, praneša BNS.

"Tos įtampos, kurios buvo susikūrę, skaldė visuomenę, o mes turim ieškoti variantų, kurie išsaugotų gyvybę, atlieptų tų žmonių nuomonę dėl gyvybės saugojimo, bet tuo pačiu leistų šeimoms išnaudoti visas galimybes susilaukti vaikų", — antradienį žurnalistams Seime sakė Veryga.

"Valstiečių" iniciatyva

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis antradienį atsiėmė prieštaringai vertinamą siūlymą uždrausti embrionų šaldymą pagalbinio apvaisinimo procedūrose, bet siūlys, kad nepanaudoti embrionai būtų saugomi amžinai.

Veryga buvo tarp politikų, inicijavusių prieštaringai vertinamą draudimą šaldyti embrionus. Antradienį jis sakė remiantis Karbauskio pasiūlytą variantą.

Anksčiau "valstiečiai" siūlė įstatyme neleisti embrionų šaldymo, argumentuodami tuo, jog embrionas jau yra žmogaus gyvybė. Jie siūlė leisti tik kiaušialąsčių šaldymą. Kritikai sako, kad šie siūlymai apsunkina pagalbinio apvaisinimo procedūrą ir sukelia papildomas rizikas.

Klausiamas, kas turės finansuoti neterminuotą embrionų šaldymą, Veryga sakė, kad "šaldymas pats techniški nei sudėtingas, nei brangus, bet man atrodo, tų, kurie teikia paslaugas, lėšomis ir turėtų būti saugoma".

Karbauskis pabrėžė neketinąs atsiimti kitų pataisų, kurios draudžia embrionų naikinimą, išvežimą ir atlygintiną lytinių ląstelių donorystę.

"Bet keturios pataisos, kurios liečia ne embrionų šaldymą, o liečia visai kitus aspektus, tai yra pirmiausia embrionai negalės būti išvežami jokiais kitais tikslais, išskyrus medicininius, embrionų naikinimas bus draudžiamas, vaikai, sulaukę pilnametystės, galės sužinoti savo biologinius tėvus. Taip pat negalės lytinės ląstelės būti naudojamos komerciniais tikslais, tai reiškia, kad kiaušialąsčių donorystė negalės būti atlyginama", — vardijo parlamentaras.

Šis projektas Seimui bus pateiktas antradienį.

Prezidentės pozicija

Antradienį Žinių radijui prezidentės patarėja ekonomikos ir socialiniais klausimais Lina Antanavičienė sakė, kad Dalios Grybauskaitės pozicija dėl Pagalbinio apvaisinimo įstatymo nesikeičia.

"Prezidentės pozicija labai aiškiai išsakyta kai ji vetavo įstatymą su pataisomis ir jos veto su visom pataisom buvo priimtas. <…> Tikrai prezidentės pozicija nesikeičia. Vetuojant įstatymą buvo išsakytos trys principinės nuostatos, kad turi būti leidžiamas tiek kiaušialąsčių, tiek ir embrionų šaldymas, kad turi būti leidžiama lytinių ląstelių donorystė ir trečias dalykas — neribojamas sukuriamų embrionų skaičius. Nuo šių nuostatų prezidentė tikrai niekur nesitraukia", — kalbėjo šalies vadovės patarėja.

Jei Seimas priimtų nuostatas, kurios jau anksčiau Grybauskaitės vetuotos, šalies vadovė jas dar kartą vetuotų, teigė patarėja.

Anot Antanavičienės, esminė naujai registruotų įstatymo pataisų problema — siekis riboti embrionų sukūrimą.

Opoziciniai liberalai siūlė braukti klausimą iš Seimo posėdžio darbotvarkės argumentuodami, kad pasirodžius naujiems siūlymams reikia laiko juos apsvarstyti, tačiau tam nepritarta.

Antradienį prie Seimo maždaug 30 žmonių piketavo prieš embrionų šaldymą, o popiet prie parlamento akciją rengia liberaliojo varianto šalininkai, kurie pasisako, jog įstatymas nebūtų keičiamas.

Pakeitimo projektas

Projektą dėl embrionų šaldymo registravo 57 Seimo nariai — didžioji dalis Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos, taip pat keli konservatoriai, "tvarkiečiai" ir Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos nariai, taip pat ir "valstiečių" deleguotas paskirtasis sveikatos apsaugos ministras Veryga.

Šioms pataisoms pasipriešino dalis akušerių ir ginekologų, ragindami leisti įsigalioti jau priimtam liberalesniam pagalbinio apvaisinimo variantui. Medikų viešai paskelbtame pareiškime teigiama, kad embriono apsauga argumentuojamos pataisos sukels problemų nevaisingoms poroms ir kai kuriais atvejais neleis susilaukti sveikų palikuonių. Tokią poziciją viešu laišku išsakė ir apie trisdešimt pacientams atstovaujančių nevyriausybinių organizacijų.

Teikėjai aiškinamajame rašte tvirtina, jog nuo sausio įsigalioti turintis Pagalbinio apvaisinimo  įstatymas "neužtikrina adekvačios embriono apsaugos, sukuria prielaidas neterminuotam embrionų saugojimui užšaldžius bei tokių embrionų sunaikinimui", neužtikrina vaiko teisės žinoti savo tėvus.

Projektu siūlyta nustatyti, kad pagalbinio apvaisinimo metu būtų sukuriama tiek embrionų, kiek vienu metu jų bus perkelta į moters organizmą, bet ne daugiau trijų, kad būtų išvengta pakartotinio moters stimuliavimo hormonais, iniciatoriai siūlo šaldyti kiaušialąstes. Pagal naująjį "valstiečių" siūlomą variantą, kaip teigė Karbauskis sukuriamų embrionų skaičius nebus ribojamas, bet jie turės būti saugomi neterminuotai.

Seimas birželį jau buvo priėmęs Pagalbinio apvaisinimo įstatymą, kuriame numatė, kad atliekant pagalbinio apvaisinimo procedūrą embrionų galėtų būti sukuriama tiek, kiek vienu metu jų bus perkelta į moters organizmą, o sukurtų embrionų skaičius negalėtų viršyti trijų. Tokio reglamentavimo šalininkai teigė norintys užkirsti kelią situacijai, kai nepanaudotų embrionai būtų naikinami.

Prezidentė įstatymą vetavo, teigdama, kad reikalavimas visus embrionus perkelti į moters organizmą didina daugiavaisio nėštumo riziką ir mažina pagalbinio apvaisinimo sėkmės tikimybę. Anot prezidentės, tai kelia riziką tiek moters, tiek vaiko sveikatai.

Rugsėjį parlamentarai pritarė Grybauskaitės veto šiam įstatymui ir nuo sausio įsigalioti turinčiame Pagalbinio apvaisinimo  įstatyme nustatyta, kad sukuriamų embrionų skaičius neribojamas, leidžiama lytinių ląstelių donorystė ir embriono išankstinė diagnostika.

98
Dar šia tema
Iki rinkimų likus mėnesiui Seimo laukia "politiškai karštas ruduo"
Konservatoriai atmetė įstatymą dėl vyro ir moters partnerystės
Prezidentė tikisi sumažinti korupcijos lygį sveikatos apsaugos srityje
Discussion