Vaikas pas psichologą. Archyvinė nuotrauka

Prezidentė: vaikų apklausoms privalomas psichologas

27
(atnaujinta 08:32 2017.02.01)
Lietuvos prezidentės Dalios Grybauskaitės teigimu, privalomas psichologas vaikų apklausose padės teisėsaugai atlikti objektyvų bei operatyvų tyrimą ir išvengti lemtingų klaidų.

VILNIUS, saus 31 — Sputnik. Lietuvos Respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė teikia Seimui Baudžiamojo proceso kodekso pataisas, kuriomis įvedama prievolė visas nukentėjusių ar liudijančių vaikų apklausas vykdyti pasitelkus profesionalų psichologą ir tik specialiose patalpose, praneša Prezidento spaudos tarnyba.

Nesiliaujančios smurto prieš vaikus tragedijos viena po kitos atskleidžia šiurpią tikrovę, kad kankinami, luošinami, žudomi vaikai lieka neišklausyti, nes teisėsauga jų apklausas atlieka neprofesionaliai arba apsiriboja tik suaugusiųjų liudijimais. Dėl nekokybiškų apklausų ikiteisminiai tyrimai neretai nutraukiami, o smurtautojai išvengia pelnytos bausmės.

Nukentėjusių nepilnamečių skaičius kasmet didėja. Pernai jų buvo 2 777, iš jų fizinį smurtą patyrė 1 051 vaikas. Tačiau iš 1 048 pradėtų tyrimų net 489 buvo nutraukti, teismui perduoti 346.

Privalomas psichologas vaikų apklausose padės teisėsaugai atlikti objektyvų bei operatyvų tyrimą ir išvengti lemtingų klaidų. Specialiuose apklausos kambariuose vykdomos apklausos apsaugos vaiką nuo galimos kitų asmenų įtakos, sumažins psichologinį spaudimą ir traumuojantį apklausos poveikį. Tokių patalpų šalyje šiuo metu yra 46.

Pataisomis taip įtvirtinama prievolė nepilnamečių apklausas stebėti vaiko teisių apsaugos specialistui, kad būtų apginti vaiko interesai.

Iki šiol psichologo ir vaiko teisių apsaugos specialisto dalyvavimas nepilnamečių nukentėjusiųjų ir liudytojų apklausose nebuvo privalomas. Praėjusią savaitę nužudyto mažamečio iš Kėdainių ikiteisminiame tyrime profesionali vaiko apklausa taip ir nebuvo atlikta.  

Psichologų ar kitų ekspertų dalyvavimas nepilnamečių apklausose yra praktikuojamas daugelyje Europos Sąjungos valstybių — Čekijoje, Danijoje, Prancūzijoje, Italijoje, Latvijoje, Lenkijoje, Portugalijoje ir kitose.

27
Tegai:
Baudžiamojo proceso kodekso pataisos, smurtas prieš vaikus, Dalia Grybauskaitė, Lietuva
Temos:
Vaikų apsauga Lietuvoje (78)
Dar šia tema
Per metus iškeliama apie 1,5 tūkst bylų dėl nusikalstamos veikos prieš vaikus
Prokuratūra vykdys griežtesnę smurto prieš vaikus tyrimų kontrolę
Vilniuje vyks akcija "Sister March Vilnius" prieš smurtą