Televizijos laidų vedėjas Ernestas Mackevičius, archyvinė nuotrauka

Laidų vedėjas Mackevičius: Bastys racionalus ir nuoseklus politikas

372
(atnaujinta 17:45 2017.04.14)
Televizijos laidų vedėjas Ernestas Mackevičius, komentuodamas Mindaugo Basčio situaciją, prisiminė apie draugiškus buvusios JAV nuolatinės atstovės prie JT Samantos Pauer ir jos kolegos ruso Vitalijaus Čiurkino santykius, kurie netrukdė diplomatams išlikti ištikimiems savo įsitikinimams

VILNIUS, balandžio 14 — Sputnik, Marija Šeludyakova. Žinomas televizijos laidų vedėjas Ernestas Mackevičius papasakojo Sputnik apie savo pažintį su Seimo nariu Mindaugu Basčiu ir pažymėjo, kad, nepaisant draugiškų santykių, politikas visada kaip tikras Lietuvos patriotas gynė savo nuomonę.

Buvusio Seimo pirmininko pavaduotojs Mindaugas Bastys, kuriam pradėtas impičmento procesas, baudžiamas už "nusikaltimą, įvykdytą mintyse" — už bendravimą su žmogumi, kuris laikosi kitų pažiūrų, pasakė Sputnik televizijos kanalo "Rossya-1" žurnalistas Ernestas Mackevičius.

Rusų žurnalistas pabrėžė situacijos absurdiškumą, kuri primena Džordžo Orvelo romaną "1984", kur totalitarinės valstybės piliečius baudė už neatsargias mintis. Tačiau Bastį, įsitikinęs vedėjas, neteisinga kaltinti ir šituo, nes pokalbio metu Lietuvos politikas, tikras šalies patriotas, visada gynė savo poziciją.

Buvęs Seimo pirmininko pavaduotojas neteko savo posto dėl  "ryšių su rusais". Socialdemokratų partijos priešininkai primena Basčiui pažintį su "Rosatom" darbuotojais Lietuvoje ir susitikimus su Rusijos televizijos atstovais.

"Žinoma, mes svarstėme įvairias temas, įskaitant ir politines, daug ginčijomės. Be to, Bastys visada tvirtai laikėsi savo pozicijos", — papasakojo Mackevičius.

"Jei žmogus ginčijasi, nenusileidžia iki įžeidinėjimų, tai visiškai nereiškia, kad jis atsisako savo nuomonės. Ir dabar jam kabinama etiketė už tai, ko jis nedarė", — pažymėjo laidų vedėjas.

Pasak žurnalisto, Bastys — turintis savo poziciją ir nuoseklus politikas: "Tai malonus, protingas, subalansuotas, konstruktyvus ir mąstantis žmogus, kuris mano, kad politikai turi kalbėtis tarpusavyje Jis įsitikinęs, kad žmonės turi klausytis ir girdėti vienas kitą".

Mackevičius pažymėjo, kad pažintis su Basčiu įvyko gana seniai, kai santykiai tarp Rusijos ir Lietuvos buvo "šilti, be urvinės rusofobijos, kurią dabar naudoja kaip politinės įtakos įrankį".

"Mes susitikome poilsio metu, kai aš atvažiavau į gimtąją Palangą, bendravome laisvoje atmosferoje, — papasakojo laidų vedėjas. — Dėl daugelio klausimų nesutarėme, tačiau palaikėme draugiškus, bičiuliškud santykius. Ir tai, kas vyksta dabar, stebina ir net gąsdina".

Pasak žurnalisto, politinės pažiūros ir santykiai tarp žmonių "nesikerta". Be to, jis įsitikinęs, kad, nepaisant įvairių principų, "normalūs žmonės, mąstantys ir linkintys gėrio savo šalims politikai, turėtų kalbėtis tarpusavyje, žiūrėti vienas kitam į akis, mokėti susikalbėti, nes draugauti visada geriau nei kariauti".

"Ar prisimenate ką rašė Samantos Pauer po to, kaip netekome Vitalijaus Čiurkino? Kaip paaiškėjo, tarp jų susiklostė draugiški santykiai, tačiau jie liko ištikimi savo įsitikinimams. Ir asmeniniai santykiai jokiu būdu nepaveikė jų politinių pažiūrų", — pabrėžė Mackevičius.

372
Tegai:
atsistatydinti, Seimas, Ernestas Mackevičius, Mindaugas Bastys
Dar šia tema
Peskovas: Lietuvos pareiškimai apie grėsmę iš Rusijos — rusofobijos apraiška
Seimo narys: rusofobija žalingai veikia šalies ekonomiką
Linkevičius: Galbūt esame "kremliofobai", bet ne rusofobai
Rusijos ministras: Lietuva — "rusofobiškiausia šalis"
Lietuvos ir Lenkijos vėliavos, archyvinė nuotrauka

Nausėda vyks į Žalgirio mūšio metinių minėjimą Lenkijoje

(atnaujinta 22:17 2020.07.14)
Po oficialios mūšio minėjimo ceremonijos vyks Lietuvos ir Lenkijos valstybių vadovų dvišalis susitikimas

VILNIUS, liepos 14 — Sputnik. Prezidentas Gitanas Nausėda vyks į 610-ųjų Žalgirio mūšio metinių minėjimą Lenkijoje, Griunvalde, rašoma Prezidentūros pranešime.

Šventinėje ceremonijoje, vyksiančioje istorinėje mūšio vietoje, šalies vadovas sakys sveikinamąją kalbą.

Pranešama, kad prie Griunvaldo paminklo prezidentai padės vainiką mūšio aukoms atminti, taip pat numatomas Lenkijai dovanojamo simbolinio paminklinio akmens atidengimas. Šis paminklas — Lietuvos dovana Lenkijai — skirtas Žalgirio mūšyje kovojusiems Lietuvos karžygiams ir bendrai Lietuvos ir Lenkijos tautų pergalei atminti.

Po oficialios mūšio minėjimo ceremonijos vyks Lietuvos ir Lenkijos valstybių vadovų dvišalis susitikimas. Planuojama aptarti regiono saugumo situaciją, transatlantinį bendradarbiavimą, bendrus infrastruktūros projektus elektros tinklų sinchronizacijos, transporto srityse.

Istorinėse Žalgirio mūšio minėjimo iškilmėse dalyvaus ir Lietuvos bei Lenkijos valstybių ministrai pirmininkai.

Tegai:
Lenkija, Gitanas Nausėda
Viktoras Pranckietis, archyvinė nuotrauka

Pranckietis: balsavimo internetu per Seimo rinkimus nebus

(atnaujinta 22:03 2020.07.14)
Anot Seimo pirmininko, surengti tokį balsavimą būtų neatsakinga, ypač, kai pasiruošimui reikia daugiau laiko

VILNIUS, liepos 14 — Sputnik. Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis pareiškė, kad per artėjančius Lietuvos Seimo rinkimus rinkėjai neturės galimybės balsuoti internetu, praneša TASS.

Jis tai pasakė po šio klausimo aptarimo su Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) vadovybe.

Pranckietis aiškino, kad tokio balsavimo organizavimas būtų neatsakingas žingsnis, vien sistemai išbandyti prireiktų trijų mėnesių.

"Įsitikinau, kad tokio balsavimo nebus ir nereikėtų sukelti žmonėms nereikalingų lūkesčių ir nesakyti, kad tokie rinkimai turi būti", — sakė Seimo pirmininkas.

Seimo rinkimai Lietuvoje turėtų būti surengti šių metų spalio 11 dieną. kad patektų į Seimą, partijoms reikia įveikti penkių procentų barjerą, tačiau koalicijos sąrašui riba yra aukštesnė — septyni procentai.

Numatoma, kad bus prailgintas išankstinio balsavimo laikas, padaugės rinkimų apylinkių. Taip pat svarstoma balsavimo internetu iniciatyva. Šiuo metu ši tvarka patvirtinta tik užsienyje gyvenantiems Lietuvos piliečiams.

Tegai:
Viktoras Pranckietis, rinkimai, Seimas
Temos:
Lietuvos Seimo rinkimai — 2020
Dar šia tema
Seime pritarta siūlymui įteisinti balsavimą internetu
Vyriausybė pritarė balsavimo pakeitimams per rinkimus
Ministrų kabinetas pritaria internetiniam balsavimui
Gedimino prospektas, archyvinė nuotrauka

Paaiškėjo, kiek gali sumažėti Lietuvos gyventojų iki 2100 metų

(atnaujinta 22:53 2020.07.14)
Be to, Lietuva atsidūrė tarp tų ES šalių, kuriose didelis mirštamumas ir neigiamas gyventojų prieaugis

VILNIUS, liepos 15 — Sputnik. Tarp Baltijos šalių Lietuvai prognozuojamas didžiausias gyventojų skaičiaus mažėjimas iki 2100 metų. Tai įrodo "Eurostato" atliktas tyrimas.

​Pagal pagrindinį naujausių "Eurostato" paskelbtų demografinių prognozių scenarijų, nuo 2019 metų sausio 1 iki 2100 metų sausio 1 dienos Europos Sąjungos gyventojų skaičius sumažės beveik septyniais procentais, arba 31 mln. žmonių. Ekspertai tikisi, kad po kelerių metų nuolatinių gyventojų skaičiaus augimas ES 2026 metais bus didžiausias — 449 mln., bet po to mažės.

Tikėtina, kad iki 2100 metų Lietuvos gyventojų sumažės 1,1 mln. — iki 1,7 mln. žmonių. Estijoje gyventojų sumažės 0,2 mln., o Latvijoje — 0,8 mln. Tuo tarpu, remiantis "Eurostato" prognozėmis, šių dviejų Baltijos šalių gyventojų skaičius bus lygus ir sudarys 1,1 milijono žmonių.

"Eurostato" ataskaitoje pažymima, kad praėjusiais metais ES mirė 4,7 mln. žmonių, tai yra 0,9 proc. mažiau nei 2018 metais. Žemiausias mirštamumas užfiksuotas Kipre (6,8), Liuksemburge (6,9), Maltoje (7,3) ir Švedijoje (8,6).

Tuo tarpu Lietuva kartu su Latvija buvo įtraukta į šalių, kuriose mirštamumas yra didžiausias, sąrašą. Lietuvos Respublikoje šis rodiklis sudarė 13,7 proc., o Latvijos Respublikoje — 14,5 proc. Didelis mirštamumas taip pat nustatytas Bulgarijoje (15,5), Rumunijoje (13,4) ir Vengrijoje (13,3).

​2019 metais Lietuva pateko tarp ES valstybių narių, kuriose buvo užfiksuoti neigiami natūralaus gyventojų prieaugio rodikliai. Lietuvoje gyventojų skaičius sumažėjo 3,9 proc., o Latvijoje — 4,7 proc.

Lietuvoje demografinė krizė tęsiasi kelis dešimtmečius ir kelia rimtą susirūpinimą ekspertams. Jie prognozuoja tolesnį gyventojų mažėjimą. Demografai mano, kad Lietuva šią situaciją gali įveikti tik iš kitų šalių kilusių migrantų sąskaita.

Respublikos Vyriausybės strateginės analizės centras (STRATA) prognozuoja, kad iki 2050 metų šalis taps ketvirta pagal gyventojų senėjimą Europoje. Priežastis bus didelė emigracija ir žemas gimstamumas.

Lietuvos gyventojų skaičius — 2020
© Sputnik /
Lietuvos gyventojų skaičius — 2020
Tegai:
gyventojų skaičius, Lietuva
Dar šia tema
Lietuva šalių, kur natūralus gyventojų skaičiaus mažėjimas didžiausias ES šalyse, sąraše