Teisėjo plaktukas, archyvinė nuotrauka

Baigtas tyrimas dėl dviejų Rusijos piliečių įtariamųjų Sausio 13-osios byloje

36
(atnaujinta 15:47 2017.05.01)
Asmenys, įtariami nusikaltę žmgiškumui, bus teisiami "už akių"

VILNIUS, gegužės 1 — Sputnik. Baigtas ikiteisminis tyrimas baudžiamosios bylos, kurioje du asmenys įtariami nusikaltę žmogiškumui 1991 metų sausio 13 dieną Vilniuje, praneša Generalinės prokuratūros spaudos tarnyba.

Lietuvos Auksčiausiasis teismas 1990 metų kovo 11 paskelbė apie respublikos nepriklausomybę, bet TSRS valdžia nusprendė, kad šis sprendimas prieštarauja Konstitucijai. 1991 metų sausį Lietuvoje prasidėjo nesankcionuotos protesto akcijos, ir į respubliką buvo įvesti specialiųjų padalinių kariai, kurie užėmė strateginius objektus. Sausio 13-osios naktį Sovietų šarvuočių kolona važiavo Vilniaus centro link. 1991 metų sausio 13-osios naktį, TSRS daliniams puolant Vilniaus televizijos bokštą bei Radijo ir televizijos pastatą, žuvo 14 žmonių, daugiau kaip 600 buvo sužeisti.

"Generalinės prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo departamento prokurorai pranešė apie baigtą ikiteisminį tyrimą baudžiamojoje byloje dėl nusikaltimų žmogiškumui ir karinių nusikaltimų pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodeksą dėl neteisėtų TSRS kariškių ir kitų asmenų veiksmų 1991 metų sausio mėnesį. Šis ikiteisminis tyrimas, kuriame įtarimai pareikšti dviem asmenims, šiuo metu nagrinėjamas Vilniaus apygardos teisme", — sakoma prokuratūros pranešime.

Prokuratūros duomenimis, įtariamieji — Rusijos piliečiai, jų vardai neatskleidžiami. Teismas vyks įtariamiesiems nedalyvaujant. Tyrimas šių žmonių atžvilgiu 2014 metų rudenį buvo atskirtas nuo pagrindinės baudžiamosios bylos dėl 1991 metų sausio 13 dienos įvykių.

Šiame ikiteisminiame tyrime nukentėjusiais pripažinti beveik 700 asmenų, kurie, paskelbus ikiteisminio tyrimo pabaigą, turi teisę susipažinti su ikiteisminio tyrimo medžiaga.

Bylos dėl 1991 metų įvykių prie Vilniaus televizijos bokšto svarstymai prasidėjo 2016 metų sausį. Planuojama, kad posėdžiai tęsis iki 2017 metų gruodžio. Iš viso byloje kaltinami 65 asmenys, juos gina daugiau kaip 100 advokatų.

2016 metų spalį Vilniaus apygardos teismas priėmė sprendimą liudytojų byloje apklausti buvusį Sovietų sąjungos vadovą Michailą Gorbačiovą. Gruodį teismas išsiuntė šaukimą Gorbačiovui.

Gorbačiovas neketina dalyvauti Sausio 13-osios bylos procese>>

Rusijos valstybės Dūma teismo procesą dėl 1991 metų sausio 13 dienos įvykių Vilniuje pavadino "politizuotu ir nekaip nesusijusiu su žmonių teisių ir laisvių apsauga; tai ― istorijos falsifikacija".

36
Tegai:
nusikaltimai žmoniškumui, Sausio 13-osios įvykiai, Sausio 13-osios byla, Vilnius
Temos:
Sausio 13-osios byla (72)
Dar šia tema
Teismas pripažino buvusį omonininką Vladimirą Razvodovą kaltu
Teismas priims sprendimą dėl nuosprendžio buvusiems omonininkų vadams
Kruvino sausio kadrai: Vilniaus televizijos bokšto šturmas