Audronis Navickas, archyvinė nuotrauka

Buvęs KOP vadas: niekas neplanavo remontuoti sraigtasparnių Rusijoje

49
(atnaujinta 11:34 2017.05.25)
Buvęs karinių oro pajėgų vadas Audronis Navickas, pagrindinis skandalo, susijusio su sumanymu kariuomenės sraigtasparnius remontuoti Rusijoje, dalyvis, bylinėjasi su Krašto apsaugos ministerija

VILNIUS, gegužės 25 — Sputnik. Rusiškų sraigtasparnių Mi-8T iš Lietuvos Karinių oro pajėgų (KOP) parko "niekas ir niekada" neplanavo remontuoti Rusijoje, praneša "Litovskij kurjer" su nuoroda į buvusio KOP vado pulkininko Audronio Navicko pareiškimą.

Navickas apskundė savo atleidimą teisme. Atsargoje esantis karininkas su Krašto apsaugos ministerija ir kariuomene bylinėjasi Vilniaus apygardos administraciniame teisme.

Diskreditavo savus

Krašto apsaugos ministerija pareiškė, kad sprendimas atleisti Navicką iš profesinės karo tarnuybos buvo priimtas, remiantis Antrojo operatyvinių tarnybų departamento prie KAM vertinimu, kuriame nurodoma, kad pulkininkas ne tik diskreditavo krašto apsaugos sistemą ir jos vadovybę, bet ir palaužė šalies gynybos sistemos patikimumą. 

Anot departamento, Navickas formavo ir palaikė neigiamą krašto apsaugos sistemoje tarnaujančių asmenų požiūrį į Lietuvos kariuomenės vadovybės įsakymų vykdymą, įskaitant ir valstybės gynybą. Karininkas taip pat menkino krašto apsaugos ministrą, kariuomenės vadą, jo kompetenciją ir atskirų KAM ir Lietuvos kariuomenės padalinių vadovybę, kritikavo jų sprendimus, taip demoralizuodamas Lietuvos kariuomenės karinių oro pajėgų personalą.

Pažeidė draudimą

Patikrinimus, vertinanančius pareigūnų, dalyvavusių sudarant ir įgyvendinant sutartis dėl sraigtasparnių Mi-8T kapitalinio remonto, veiksmus vykdė Laikinoji komisija prie KAM.

Laikinoji patikrinimo komisija konstatavo, kad "priimant sprendimą remontuoti Lietuvos kariuomenės sraigtasparnius Mi-8 Rusijoje, Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų vadas pulkininkas Audronis Navickas neužtikrino, kad būtų įgyvendinta Gynybos resursų tarybos posėdyje išsakyta politinė nuostata neremontuoti karinių sraigtasparnių Rusijoje, ir galimai pažeidė Kariuomenės drausmės statutą".

Vasario mėnesį krašto apsaugos ministras Karoblis pasirašė du su Navicko sprendimu susijusius įsakymus: vieną, kuriuo nutraukiamas iki šiol galiojęs pulkininko Navicko nušalinimas nuo pareigų, ir antrą, kuriuo jis perkeliamas į rezervą.

Nuo varžto

Ministerijos duomenimis, dvi sutartys dėl sraigtasparnių Mi-8T kapitalinio remonto su konkursą laimėjusia Lietuvos įmone "Helisota" buvo pasirašytos pernai spalį. Sutartyse nurodyta, kad tiekėjas darbams vykdyti pasitelkia vieną Rusijos įmonę.

Paaiškėjus šioms aplinkybėms, sutarčių su "Helisota" vykdymas buvo pristabdytos.

Gelbėjimo funkcijos

Lietuvos kariuomenė naudoja šešis sraigtasparnius Mi-8T paieškos ir gelbėjimo darbams vykdyti, kariams transportuoti ir kitoms funkcijoms. 

2014-aisiais kariuomenė už 52 milijonus eurų įsigijo tris naujus Prancūzijos ir Vokietijos įmonės "Eurocopter" sraigtasparnius AS365 Dauphin. Bet kadangi šie sraigtasparniai paieškos ir gelbėjimo funkcijas gali atlikti tik iš dalies, buvo siūloma pratęsti dviejų sraigtasparnių Mi-8T naudojimą, kol bus įsigyti vakarietiški sraigtasparniai.

Tačiau šie planai privedė prie skandalo. Naujus universalius sraigtasparnius įsigyti planuojama 2020 metais.

49
Tegai:
Mi-8, sraigtasparnis, Karinės oro pajėgos (KOP), Krašto apsaugos ministerija (KAM), Audronis Navickas, Lietuva
Dar šia tema
Lietuvos militarizmas įgauna afrikietišką specifiką
Lietuvos haubicos bus modernizuotos Vokietijoje
Kariuomenė gali pasipildyti nauja ginkluote — raketine artilerija
Lietuva iš Danijos įsigijo naują patrulinį laivą