Lietuvos rusų sąjungos Klaipėdos skyriaus pirmininkas Viačeslavas Titovas, archyvinė nuotrauka

Lietuvos rusų sąjunga: Rusija neturi leisti klastoti istoriją

1077
Anot Lietuvos rusų sąjungos nario, situacija, kai rusakalbiai gyventojai Baltijos šalyse vadinami okupantais ir visą laiką kaltinami dėl visų nelaimių, išlieka jau 25 metus

VILNIUS, liepos 25 — Sputnik. Rusija turi griežčiau reaguoti į visus rusofobijos išpuolius ir mėginimus klastoti istoriją, kurių imasi Lietuvoje, pareiškė Lietuvos rusų sąjungos Klaipėdos skyriaus pirmininkas Viačeslavas Titovas.

Rusijos užsienio reikalų ministerija, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Наталья Селиверстова

"Istorinių faktų sukeitimas ir agresyvi rusofobija, sklindanti nuo Lietuvos valdžios ir kai kurių gyventojų, sąlygota tuo, kad Rusija daug metų netrukdė Baltijos šalims pavirsti "kultūrinio nacizmo rezervatu" ir ignoravo šį procesą", — pateikia Titovo žodžius leidinys Rubaltik.

Jis pažymėjo, kad situacija, kai rusakalbius gyventojus vadina okupantais ir visą laiką kaltina dėl visų bėdų, Lietuvoje ir kitose Baltijos šalyse išlieka jau 25 metus. Visą tą laiką Rusija nesikišo į Baltijos šalių virtimą "kultūrinio nacizmo rezervatu", o istorinių faktų iškraipymą daugiau ignoruodavo, nei paneigdavo. Lietuva per šį laikotarpį ne kartą ketino perrašyti Antrojo pasaulinio karo istoriją.

Tačiau pastaruoju metu Rusija pakeitė savo poziciją, pradėjo ginčyti naujus "faktus" ir legendas. Rezultatai jau matomi.

"Jei anksčiau nieko nedarė, šiandien mes, pagaliau, matome, kad Rusija pradėjo reaguoti, tačiau tai daryti reikėjo daug anksčiau. Dalis brangaus laiko prarasta", — pažymėjo deputatas.

Be to, Rusija ir Lietuva turi pasiekti kokį nors susitarimą, nors tai ne nereiškia, kad Baltijos partizanų nusikaltimai, tarp jų, "miško brolių", turi būti užmiršti.

"Paprastiems žmonėms "miško broliai", asocijuojasi su žmogžudystėmis, banditizmu prieš civilius gyventojus. Lietuvos žydams jie neatsiejamai susiję su Holokaustu", — pasakė Titovas.

"Miško brolių" tema

Primename, kad liepos 12 dieną NATO paviešino dokumentinį 8 minučių vaizdo įrašą, kuriame "miško broliai" pristatyti kaip herojai, kurių vienintelis tikslas — kova už savo šalių nepriklausomybę nuo TSRS. Be to, filmuko herojai turėjo didelį civilių, kurie labai norėjo atkurti valstybingumą, palaikymą.

Michailas Mjagkovas, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Владимир Трефилов

Vaizdo įrašo autoriai teigia, kad "miško brolių" dvasia šiais laikais gyvena trijų Baltijos šalių ginkluotųjų pajėgų specialiuose padaliniuose.

Oficiali Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova sukritikavo vaizdo įrašą, kuriame NATO pristatė kovotojus su sovietų valdžia Baltijos šalyse kaip herojus.

Rusijos vicepremjeras Dmitrijus Rogozinas taip pat sukritikavo vaizdo įrašą ir pasakė, kad NATO galutinai suįžūlėjo, šlovindama "miško brolius".

"NATO vaizdo įrašas apie "miško brolius", žudančius mūsų karius, patvirtina, kad NATO akivaizdoje mes turime reikalą su nenukautais Hitlerio įpėdiniais", — parašė jis Twitter.

Lietuvis Andrius Tapinas inicijavo akciją su žyma #Кремльнашуисториюнеперепишешь", dėl kurios liepos 15-16 dienomis Facebook vartotojai paliko neigiamų komentarų Rusijos užsienio reikalų ministerijos ir Rusijos ambasados Lietuvoje paskyrose.

Rusijos išorės diplomatijos institucijoje manoma, kad tų metų tragiški įvykiai nedera prie šiais laikais Lietuvoje aktyviai skleidžiamos idėjos apie "nacionalinę vienybę prieš taip vadinamos sovietinės okupacijos veidą".

"Todėl istorinė tiesa taip erzina Lietuvos propagandistus. Ačiū Andriui Tapinui už tai, kad padarė mūsų darbą — padėjo surinkti daugiatūkstantinę lietuvių auditoriją, kurią mes dabar supažindinsime su istoriniais faktais ir dokumentais apie "miško brolių" nusikaltimus", — rašoma URM pranešime Facebook.

Rusijos URM atskleidė dar vieną Lietuvos diplomatų bandymą priversti suabejoti Antrojo pasaulinio karo rezultatais ir iškelti tezę apie "dviejų totalitarinių režimų — TSRS ir nacistinės Vokietijos — bendradarbiavimo".

"Visas šias spekuliacijas mes vadiname istorine fantastika", — teigiama pranešime.

1077
Tegai:
miško broliai, rusofobija, istorija, Lietuvos rusų sąjunga, Viačeslavas Titovas, Lietuva
Temos:
"Miško broliai": praeitis ir dabartis (71)
Dar šia tema
Rusija iškels "miško brolių" temą ESBO
Zacharova kritikuoja NATO vaizdo įrašą apie "miško brolius“
Rasti dingę "miško brolių" dokumentai
Lietuvos Seimas, archyvinė nuotrauka

Prašoma įvertinti su BelAE susijusios Kinijos įmonės dalyvavimą Lietuvos projektuose

(atnaujinta 09:37 2021.01.27)
AB "Litgrid" vykdo "Baterijų energijos kaupimo sistemos įrengimas Lietuvos EES" bandomąjį projektą, o konkurse dalyvauja "North China Power Engineering"

VILNIUS, sausio 27 — Sputnik. Asociacija "Sąjūdis prieš Astravo AE" kreipėsi į Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetą (NSGK) su prašymu įvertinti energetikos bendrovės "Litgrid" organizuotą konkursą ir vienos įmonės dalyvavimą Lietuvos strateginiuose energetikos projektuose. 

Dokumentas paskelbtas asociacijos Facebook puslapyje.

Jame teigiama, kad AB "Litgrid" vykdo "Baterijų energijos kaupimo sistemos įrengimas Lietuvos EES" bandomąjį projektą, kurio rezultatais remiantis Lietuva netolimoje ateityje galėtų įsigyti keturias baterijų energijos sistemas.

Šio "Litgrid" projekto vykdymui buvo surengtas konkursas ir buvo gautas vienas pasiūlymas. Su šio pasiūlymo teikėjais 2019-11- 27 buvo pasirašyta sutartis. 

Vienas ir akivaizdžiai pagrindinis projekto rangovas Lietuvoje yra AB "Elektros tinklų institutas", kurio kontrolinį akcijų paketą valdo "North China Power Engineering" (NCPE).

"Ši Kinijos valstybinė energetikos įmonė NCPE įgyvendina Baltarusijos atominės energijos perdavimo ir tinklo sujungimo projektą, kurį iš viso sudaro 23 projektai (elektros tinklų renovavimas, elektros pastočių statyba ir modernizavimas). Maloniai prašome informuoti, kaip NSGK vertina pastarąjį AB "Litgrid" organizuotą konkursą ir NCPE dalyvavimą strateginiuose Lietuvos energetikos projektuose", — teigiama pranešime.

Vilnius nuo pat pradžių kritikavo Baltarusiją dėl BelAE statybos, priekaištaudamas jai dėl "nesaugumo", nepaisant to, kad objektas praėjo visus būtinus ir net papildomus TATENA ir kitų specializuotų institucijų patikrinimus. Daugelis ekspertų patvirtino gamyklos saugumą. 

Ilgą laiką Lietuvai nepavykdavo įtikinti kaimyninių Baltijos šalių atsisakyti elektros energijos iš BelAE. 2020 metų rugpjūčio pabaigoje Ryga paskelbė, kad nustos prekiauti elektra su Minsku, jei BelAE pradės veikti, tačiau tuo pat metu Latvija gali toliau prekiauti elektra su trečiosiomis šalimis naudodama ryšį tarp Latvijos ir Rusijos. 

Anksčiau Baltarusijos energetikos ministerija pareiškė, kad vietoj produktyvaus dialogo Lietuva ir toliau "išpučia BelAE grėsmę Europai" ir sąmoningai tarptautinėse platformose propaguoja Baltarusijai priešišką retoriką. 

Tegai:
energetinis saugumas, Lietuva, BelAe, Astravo AE, Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK)
ETPA sesija

ETPA komitetas rekomendavo patvirtinti Rusijos delegacijos įgaliojimus

(atnaujinta 09:32 2021.01.27)
Nebuvo pritarta nė vienai Ukrainos delegacijos pataisai, pareiškė Valstybės Dūma. Rusija tikisi tolesnio konstruktyvaus požiūrio

VILNIUS, sausio 27 — Sputnik. Europos Tarybos Parlamentinės Asamblėjos Stebėsenos komitetas parekomendavo patvirtinti Rusijos delegacijos ETPA įgaliojimus pilna apimtimi, RIA Novosti pranešė Valstybės Dūmos Užsienio reikalų komiteto vadovas, Rusijos delegacijos narys Leonidas Sluckis.

Anksčiau pranešta, kad ETPA užginčijo Rusijos delegacijos įgaliojimus.

"Stebėsenos komitetas rekomendavo patvirtinti Rusijos delegacijos įgaliojimus pilna apimtimi. Nė viena Ukrainos delegacijos pataisa nebuvo palaikyta. Mes tikimės tolesnio konstruktyvaus ETPA požiūrio", — pasakė Sluckis.

ETPA posėdis
© Sputnik / Доминик Бутен

Anksčiau ETPA svetainėje paskelbtame pareiškime aiškinama, kad "Rusijos delegacijos nariai gali laikinai posėdžiauti su tomis pačiomis teisėmis kaip ir kiti Asamblėjos nariai, kol Asamblėja priims sprendimą, tačiau negali balsuoti pagal savo įgaliojimus". Taip pat nurodoma, kad ataskaitą parengs Asamblėjos Stebėsenos komitetas. ETPA turės balsuoti už vieną iš trijų variantų: ratifikuoti įgaliojimus, neratifikuoti įgaliojimų, juos ratifikuoti "kartu su tam tikrų teisių dalyvauti ar atstovauti atitinkamos delegacijos nariams Asamblėjos ir jos organų veikloje atėmimu ar sustabdymu.

Pažymėtina, kad nepaisant skandalo dėl įgaliojimų, ETPA pirmadienį patvirtino Rusijos delegacijos vadovą Piotrą Tolstojų Asamblėjos pirmininko pavaduotoju.

Paskutinį kartą Rusijos delegacijos įgaliojimai ETPA buvo užginčyti 2020 m. sausį, prieš tai — 2019 metų birželį.

Iki 2019 metų santykiai tarp Maskvos ir Strasbūro patyrė krizę.

Iš Rusijos delegacijos ETPA 2014 metų balandį buvo atimta balsavimo teisė dėl įvykių Ukrainoje ir susijungimo su Krymu. 2015 m. ETPA du kartus svarstė Rusijos delegacijos įgaliojimų atkūrimo klausimą, tačiau tada sankcijos buvo tik sugriežtintos. Reaguodama į tai, Maskva atsisakė dirbti tokiomis sąlygomis ir 2016–2018 metais dėl Strasbūre tvyrančių antirusiškų nuotaikų nesiuntė prašymo patvirtinti savo įgaliojimus ir nustojo mokėti įmoką į Europos Tarybos biudžetą. 2019 m. birželį ETPA atkūrė delegacijos teises, ir Rusijos parlamentarai grįžo prie visapusiško darbo Asamblėjoje.

Tegai:
Rusija, Europos Tarybos Parlamentinė Asamblėja (ETPA)
Nord Stream-2

Bidenas "Nord Stream-2" išvadino "blogu sandoriu Europai"

(atnaujinta 09:51 2021.01.27)
Kaip teigiama Baltuosiuose rūmuose, Amerikos lyderis ketina "tęsti konsultacijas su Europos partneriais šiuo klausimu"

VILNIUS, sausio 27 — Sputnik. JAV prezidentas Džo Baidenas mano, kad "Nord Stream-2" projektas yra "blogas sandoris Europai", teigia Baltųjų rūmų atstovė Džen Psaki.

"Prezidentas ir toliau mano, kad "Nord Stream-2" yra blogas sandoris Europai", — sakė ji, atsakydama į klausimą, ar Rusijos dujotiekio tema buvo aptarta per Baideno pokalbį su Vokietijos kanclere Angela Merkel ir kokia yra naujosios pozicija administracija "Nord Stream-2".

Pasak jos, "mes žinome, kad ankstesnė administracija nustatė naujus dujotiekio veiklos apribojimus" ir "mes peržiūrėsime šias priemones, o jis (prezidentas Baidenas) ketina tęsti konsultacijas su mūsų Europos partneriais šiuo klausimu".

Prieš savaitę ankstesnė JAV administracija įvedė sankcijas laivui "Fortuna", kuris dalyvauja dujotiekio "Nord Stream-2" statybose, ir jo savininkui KBT-Rus kompanijai. Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova teigė, kad nauji Vašingtono ribojimai yra priešiški veiksmai ir akivaizdus sąžiningos konkurencijos normų nepaisymas. Sekmadienį "Nord Stream-2" žurnalistams pranešė, kad barža "Fortuna" atnaujino dujotiekio "Nord Stream-2" klojimą ir dėjo vamzdį Danijos vandenyse.

"Nord Stream-2" projektu numatoma iš Rusijos pakrantės per Baltijos jūrą į Vokietiją nutiesti dvi dujotiekio, kurio bendra galia siekia 55 milijardus kubinių metrų dujų per metus, linijas. Šiam projektui aktyviai priešinasi JAV, kurios savo suskystintas gamtines dujas siekia tiekti ES, taip pat Ukraina ir daugybė Europos šalių.

Tegai:
Rusija, Džo Baidenas, JAV, Nord Stream-2
Temos:
Dujotiekio "Nord Stream-2" statyba