NASAMS, archyvinė nuotrauka

Lietuva 100 mln eurų perka Norvegijos oro gynybos sistemas "NASAMS"

326
(atnaujinta 12:42 2017.10.13)
Lietuva ir Norvegija po dviejų savaičių pasirašys oro gynybos sistemų įsigijimo sutartį

VILNIUS, spalio 13 — Sputnik. Lietuvos krašto apsaugos ministerija už daugiau nei 100 milijonų eurų perka iš Norvegijos vidutinio nuotolio oro gynybos sistemas "NASAMS", penktadienį paskelbė ministerijos atstovė spaudai.

"Krašto apsaugos ministerijos Gynybos resursų taryba pritarė įsigijimui, sutartis bus pasirašoma po dviejų savaičių", — RIA Novosti cituoja krašto apsaugos ministro atstovę spaudai Vitą Ramanauskaitę.

Pranešama, kad pirkinys kainuos Lietuvai daugiau nei 100 milijonų eurų ir turėtų "užlopyti" vieną didžiausių Lietuvos gynybos spragų.

Šią savaitę paskelbtame valstybės biudžeto projekte numatoma, kad per trejus artimiausius metus vidutinio nuotolio oro erdvės gynybos sistemai įsigyti ir modernizuoti iš viso bus skirta 122 milijonai 379 tūkstančiai eurų, beveik po lygiai 2018, 2019 ir 2020 metais.

Politologas Rostislavas Iščenko, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Владимир Трефилов

Anksčiau skelbta, kad Lietuvos kariuomenė šia sistema turėtų būti aprūpinta iki 2020 metų.

Oro gynyba yra viena iš silpniausių Baltijos šalių vietų karine prasme. Lietuva, Latvija ir Estija šiuo metu turi tik trumpojo nuotolio priešlėktuvinės gynybos sistemas, jos siekia 3-5 kilometrus.

Norvegiškos raketos galės skrieti keliasdešimt kilometrų ir numušti taikinius 15 kilometrų aukštyje.

Siekiant iš esmės užtikrinti oro erdvės apsaugą, trečiajame etape Baltijos šalims reikėtų ilgojo nuotolio gynybos sistemų skydo, tokio kaip raketos "Patriot". Šią vasarą JAV šias raketas Lietuvoje pirmą kartą dislokavo pratyboms. Gynybos pareigūnai svarsto galimybę, kad Lietuvos oro erdvę galėtų dengti "Patriot" sistemos, kurias planuoja įsigyti Lenkija.

Lietuva, Latvija ir Estija šiuo metu turi mažo nuotolio oro gynybos sistemas. Kitų metų biudžeto plane numatyta, kad 2018 metais Lietuvos gynybinis finansavimas pasieks 2,006% BVP, tai 873 milijonai eurų. Šiuo metu Lietuva gynybai skiria 723,8 milijono eurų, tai yra, 1,8%  BVP.

326
Tegai:
oro gynybos sistemos, NASAMS, Norvegija
Dar šia tema
LSDP lyderis Paluckas pasisakė prieš gynybos išlaidų didinimą
Krašto apsaugos ministras nori padidinti gynybos finansavimą iki 2,5% BVP
Kodėl Lietuvos krašto apsaugos ministro akys pilnos baimės?
Rusija vertins pastovų "Patriot" buvimą Lietuvoje kaip papildomą grėsmę