Lietuvos LSDP emblema, archyvinė nuotrauka

Seimo socialdemokratai pasitraukė partijos

40
(atnaujinta 19:39 2017.10.15)
Krizę vienoje iš didžiausių Lietuvos partijų įtakojo LSDP tarybos rugsėjo pabaigoje priimtas sprendimas pasitraukti iš valdančiosios koalicijos su "Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga"

VILNIUS, spalio 15 — Sputnik. Aštuoni iš dešimties Seimo socialdemokratų savo noru paliko Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) gretas, vienas buvo pašalintas, praneša partijos spaudos tarnyba.

Socialdemokratų partija, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Александр Липовец

Lietuvos LSDP taryba šeštadienį pašalino iš partijos parlamentarą Antaną Vinkų, kuris buvo tarp parlamentarų, nusprendusių sudaryti frakcijų koaliciją Seime su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS).  

Partijos Etikos ir procedūrų komisija sprendimą sudaryti frakcijų koaliciją Seime yra pripažinusi statuto pažeidimu, nes LSDP taryba 2017 metų rugsėjo 23 dieną posėdyje priėmė nutarimą nutraukti koaliciją su valstiečiais žaliaisiais.

Kiti aštuoni iš dešimties Seimo socialdemokratų, kurie galėjo būti šį savaitgalį išmesti iš partijos už nepaklusnumą sprendimui trauktis iš valdančiosios koalicijos, iš partijos pasitraukė savo noru. Tokį pareiškimą paviešino Algirdas Butkevičius, Gediminas Kirkilas, Juozas Bernatonis, Andrius Palionis, Rimantė Šalaševičiūtė, Irena Šiaulienė, Artūras Skardžius ir Rimantas Sinkevičius.

Tai jie padarė prieš pat prasidedant LSDP tarybai, kurioje turėjo būti sprendžiamas klausimas dėl daugumos Seimo frakcijos narių pašalinimo iš partijos.

LSDP taryba taip pat nusprendė nesvarstyti Etikos ir procedūrų komisijos pasiūlytos nuobaudos Mindaugiui Basčiui, nes jis atšaukė paramą frakcijų koalicijai.

"Partijos statutas, patinka jis mums ar nepatinka, reguliuoja mūsų partijos veiklą būtent dėl tos priežastis, kad išsiskyrus mūsų nuomonėms mes jas galėtume suvesti į vieną aiškią poziciją. Šio principo mes laikėmės visada. Visada, kiek prisimenu. Skyriuose taip pat. Ten, kur to buvo nesilaikyta, mes turime rimtų problemų. Diskutuojant apie ateitį aš nematau dramos. Situacija nėra tiek dramatiška, kaip mėginama parodyti. Atvirkščiai, bendraudamas su visuomene, bendraudamas skyriuose aš jaučiu didelį palaikymą pokyčiams, judėjimui į priekį", — sakė LSDP pirmininkas Gintautas Paluckas.

Pasitraukusieji planuoja grįžti

Apie pasitraukimą iš partijos pareiškusieji socialdemokratai teigia, jog atsisakydami narystės LSDP neišsižada socialdemokratinių vertybių ir tikisi į partiją grįžti po poros metų, kai, kaip tikimasi pareiškime, "partija atsinaujins ir susivoks savo klaidas".

Kaip tik po poros metų bus surengti nauji LSDP vadovybės rinkimai ir prasidės intensyvus pasirengimas 2020-aisiais įvyksiantiems Seimo rinkimams.

"Socialdemokratijos menkinimo istorijoje turi būti padėtas taškas. Puikiai suvokiame, kad dabartinės vadovybės mums metami nepagrįsti kaltinimai ir įpareigojimai bičiuliams mus šalinti iš partijos gali suskaldyti LSDP. Partijos vadovas dėl mums nežinomų motyvų ir priežasčių siekęs sugriauti valdančiąją kairiojo centro koaliciją ir nesugebėjęs to padaryti, dabar savo rankomis silpnina partiją, griauna mūsų vienybę. Puikiai suvokdami šių destruktyvių vadovybės veiksmų pasekmes mes nusprendėme patys palikti partiją", — rašoma pareiškime.

Dvi stovyklos

Pasitraukti iš valdančiosios koalicijos atkakliai reikalavo 38 metų Vilniaus vicemeras  Paluckas, kuris ėmė vadovauti partijai balandį kartų keitimo ribose.

Jam pradėjus vadovauti, partijos nariai pasidalijo į dvi stovyklas. Į Seimą įeinantys parlamentarai ir deleguoti ministrai pasisakė už darbą koalicijoje, o Paluckas, kuris beveik nedalyvavo formuojant nacionalinę politiką, — už perėjimą į opoziciją.

Taigi, iš partijos pasitraukė partijos senbuviai. Jie ketina grįžti į partijos gretas po dviejų metų, nes pagal LSDP įstatus, būtent po tokio laikotarpio politikas — jei jis išėjo savo noru — gali vėl pretenduoti tapti partijos nariu.

40
Tegai:
valdančioji koalicija, Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP), Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS), Seimas
Dar šia tema
Lietuvoje byra politinės "vedybos su išskaičiavimu"
Netrukus prezidento rinkimai: socdemai deda viltis į pigius produktus