Šiauliai, archyvinė nuotrauka

Šiaulių gimnazijai nebus suteiktas Jono Noreikos vardas

186
(atnaujinta 16:38 2017.10.20)
Šiaulių savivaldybės meras gavo piliečių prašymą suteikti Juliaus Janonio gimnazijai naują vardą ir pavadinti ją Jono Noreikos garbei

VILNIUS, spalio 20 — Sputnik. Šiaulių meras Artūras Visockis pareiškė, kad miesto valdžia neketina pervadinti Juliuas Janonio gimnaziją Jono Noreikos vardu.

"Kokia pasaulėžiūrą turės šios gimnazijos moksleiviai?" — Twitter paskyroje pasidalino Rusijos ambasadorius Aleksandras Udalcovas.

Anksčiau Lietuvos žydų bendruomenė išreiškė pasipiktinimą dėl prašymo suteikti miesto gimnazijai Noreikos vardą, kuris žinomas kaip Generolas Vėtra. Atitinkama peticija atsirado tinklalapyje peticijos.com.

Penktadienį Rusijos ambasadorius Lietuvoje Aleksandras Udalcovas pareiškė, kad jį yra sukrėtė tokia idėja ir pabrėžė, kad "iš kai kurių istorijų taip ir nepasimokoma".

"Niekas nesuteiks Noreikos vardo Šiaulių gimnazijai. Peticiją mes gavome, bet peticiją gali pasirašyti bet kas. Vienas žmogus išsakė idėją, pats sau sugalvojo problemą. Nieko priimta nebus", — sakė RIA Novosti Visockis.

Anksčiau Lietuvos žydų bedruomenė rašė, kad 1941 metų rugpjūtį Noreika buvo paskirtas Šiaulių apskrities seniūnu, "jis nurodė surinkti visus tame regione gyvenančius žydus į getą ir atimti iš jų turtą… faktiškai įsakė sukurti šį getą, kuriame vėliau buvo sušaudyti tūkstančiai žydų".

Be to, bendruomenės teigimu, 1945 metais Noreika organizavo Lietuvos Nacionalinę tarybą, kurios tikslu buvo nepriklausomos Lietuvos atkūrimas. 1946 metų lapkritį jis buvo sulaikytas ir nuteistas mirties bausme. Noreika nubaustas mirties bausme 1947 metų vasario 26 dieną Vilniuje, KGB kalėjime.

186
Tegai:
Artūras Visockis, Jonas Noreika
Dar šia tema
Ekspertas: "miško broliai" sunaikino 80% žydų Baltijos šalyse
Kaip Vakarai 50-aisiais nepasidalino "miško brolių" Baltijos šalyse
Protestai Minske

Ekspertas: Lietuva nori atrodyti "pagrindine procesų Minske manipuliatore"

(atnaujinta 18:19 2020.11.30)
Vilnius tikisi, kad Briuselis suteiks rimtą pagalbą, jei baltarusių srautas taps masiškas, mano ekspertas Igoris Šatrovas

VILNIUS, lapkričio 30 — Sputnik. Lietuvos URM pasiūlymu išduoti nemokamas vizas valdžios persekiotiems baltarusiams tikisi pritraukti kuo daugiau žmonių, kad parodytų pasaulio bendruomenei, jog Lukašenkos aktyviai nepriima jo šalies piliečiai, interviu Sputnik Lietuva pasakė Strateginės plėtros fondo ekspertų tarybos vadovas Igoris Šatrovas.

Anksčiau Lietuvos užsienio reikalų ministerija pasiūlė panaikinti konsulinį mokestį už įvažiavimo vizą tiems Baltarusijos piliečiams, kuriuos tėvynėje persekioja valdžia. Tokiu būdu, viza taps nemokama.

Ministerija įtraukė šį projektą į gruodžio 2 dieną vyksiančio Vyriausybės posėdžio darbotvarkę.

Ekspertas Igoris Šatrovas pažymėjo, kad Vilnius ir toliau laikosi aktyvios pozicijos Baltarusijos įvykių atžvilgiu, nes pirmieji veiksmai nesukėlė laukiamų rezultatų.

"Blitzkriegas pasirodė nesėkmingas. Šis pasiūlymas yra tam tikras masalas, tam tikras kabliukas, kuriuo jie tikisi pagauti kuo daugiau žmonių, kurie ne visada susimąsto apie savo veiksmų pasekmes, kad galėtų parodyti pasaulio bendruomenei, jog Lukašenkos aktyviai nepriima jo šalies piliečiai, tai, kad jie bando palikti šalį bet kokiu pretekstu. Manau, kad su šiuo tikslu — sukurti aktyvią visuomenės anti-Lukašenkos ir antibaltarusišką nuomonę, ir vėl gi, su tikslu privilioti kuo daugiau potencialių rėmėjų į savo tinklus, su šiomis iniciatyvomis ir išeina Lietuvos vyriausybė su šiomis, būtent tai yra priežastis", — pareiškė ekspertas.

Šatrovas įsitikinęs, kad Lietuvos interesas yra finansinis, nes Vilnius tikisi rimtos Briuselio pagalbos, prisiimdamas "pagrindinio procesų Baltarusijoje manipuliatoriaus" vaidmenį.

"Mes gi žinome, kad pagrindinis uždavinys — pradėti skandalą, kurti, išprovokuoti kai kuriuos įvykius. Tam visada skiriami pinigai, visada skiriamos rimtos dotacijos. Svarbu pritraukti dėmesį, įtraukti, privilioti, rasti kažkokių argumentų. O kaip šie žmonės toliau egzistuos ES teritorijoje, Lietuvoje, jei toks srautas taps masiškas? Jie prašys pinigų iš Briuselio", — mano ekspertas.

Masiniai opozicijos protestai Baltarusijoje prasidėjo po prezidento rinkimų, kuriuos šeštą kartą laimėjo Aleksandras Lukašenka, kuris, VRK duomenimis, surinko 80,1 procento balsų. Opozicija mano, kad laimėjo Svetlana Tichanovskaja.

Nuo pat protestų Baltarusijoje pradžios Lietuva reguliariai kišosi į kaimyninės šalies reikalus, atvirai palaikydama Baltarusijos opoziciją ir ragindama surengti naujus rinkimus. Lietuvos politikai mano, kad praėjusių prezidento lenktynių rezultatai esą yra "suklastoti". Be to, Baltijos šalys įvedė asmenines sankcijas kai kuriems Baltarusijos pareigūnams, įskaitant dabartinį prezidentą.

Baltarusijos valdžios teigimu, Vilnius, Varšuva ir kitos šalys aktyviai kišasi į Baltarusijos vidaus reikalus ir bando kontroliuoti opoziciją.

Tegai:
Baltarusija, Lietuva
Temos:
Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų
Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda

Lietuvos prezidentas paragino tobulinti mokesčių sistemą

(atnaujinta 18:14 2020.11.30)
Šalies vadovas pažymėjo, kad naujo Seimo pradžioje ypač svarbu susitarti dėl kitokios, aukštesnius standartus atitinkančios mokestinės kultūros

VILNIUS, lapkričio 30 — Sputnik. Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda paragino politikus bei ekspertus bendromis jėgomis prisidėti prie subalansuotos mokesčių sistemos kūrimo, užtikrinančios gyventojų ir valstybės pajamas bei ekonominį progresą. 

Pirmadienį Lietuvos prezidentas kartu su Seimo frakcijų, Profesinių sąjungų konfederacijos, Investuotojų forumo atstovais ir ekonomistais nuotolinėje diskusijoje kalbėjosi mokesčių sistemos efektyvumo klausimais. 

Президент Литвы Гитанас Науседа и представители фракций Сейма, Конфедерации профсоюзов, Форума инвесторов и экономисты обсудили налоговую систему
Posėdis su Lietuvos prezidentu Gitanu Nausėda

Diskusijos metu prezidentas pasiūlė kelis mokesčių sistemos tobulinimo žingsnius, kurie "užtikrintų mokesčių sistemos tvarumą ir socioekonominės politikos efektyvumą".

Šalies vadovo nuomone, atspirties taškas siekiant tobulesnės mokesčių sistemos yra politinės kultūros ir pasitikėjimo mokesčių sistema stiprinimas. Pasak šalies vadovo, tai gali padidinti piliečių savimonę ir motyvaciją atsakingai dalyvauti mokesčių sistemoje bei pilietiškai kovoti su nesąžininga veikla valstybės atžvilgiu. 

"Šiandien, naujo Seimo pradžioje, ypač svarbu susitarti dėl kitokios, aukštesnius standartus atitinkančios mokestinės kultūros. Tai būtina aiškiai komunikuoti visuomenei, kad gyventojai ir verslas pasitikėtų mokestine sistema, suprastų jos prasmę ir, žinoma, teikiamą naudą", – teigė prezidentas.

Šalies vadovas pasiūlė persvarstyti mokestinių pokyčių įsigaliojimo terminus. Pasak prezidento, įprastu laikotarpiu nauji mokesčiai neturėtų įsigalioti skubiau nei per 6 mėnesius, potencialius mokesčių pokyčius būtina plačiai išdiskutuoti su ekspertais ir suinteresuotomis visuomenės grupėmis.

Президент Литвы Гитанас Науседа и представители фракций Сейма, Конфедерации профсоюзов, Форума инвесторов и экономисты обсудили налоговую систему
Posėdis su Lietuvos prezidentu Gitanu Nausėda

Prezidentas akcentavo, kad jau dabar, esamą ekonominį lygį pasiekusioje Lietuvoje, atlyginimai galėtų būti didesni. Tai galima paskatinti pradėjus taikyti pažangų Pelno mokesčio paskatų dalijimuisi pelnu su darbuotojais modelį. 

"Atsisakant siauroms asmenų grupėms naudingų mokestinių lengvatų, galėtų būti pristatytos tam tikros pelno mokesčio paskatos, orientuotos į visų darbuotojų atlyginimų augimą", – pridūrė prezidentas.

Diskusijoje pabrėžta, kad per ateinančius metus svarbu galutinai apsispręsti, kokia mokestinė sistema priimtiniausia Lietuvai šiuo metu ir kokie jos efektyvinimo žingsniai bus žengti per šią Seimo kadenciją. Diskusijos dalyviai sutarė, kad siekiant šio tikslo prasminga steigti mokesčių ekspertų grupę, įtraukiant ir socialinius partnerius.

Tegai:
mokesčiai, Gitanas Nausėda
Dar šia tema
Nausėda pareiškė, kad ne visi kandidatai į ministrus bus patvirtinti
Galių patikrinimas. Ar valdantieji verčia Nausėdą "grąžinti skolas"?
Būsimas aplinkos ministras turės išsaugoti Žuvinto turtus, pareiškė Nausėda
Policijos automobilis, archyvinė nuotrauka

Kauno kriminalistai rado didelį kiekį narkotinių medžiagų bei sulaikė ne vieną asmenį

(atnaujinta 20:09 2020.11.30)
Atlikus 8 kratas, tyrimo metu jau nustatytose vietose ir sulaikytųjų gyvenamosiose vietose rasta ir iš nelegalios apyvartos iš viso paimta apie 20 kilogramų, kaip įtariama metamfetamino

VILNIUS, lapkričio 30 — Sputnik. Kauno kriminalistai rado didelį kiekį narkotinių medžiagų bei sulaikė ne vieną asmenį, vykdžiusį nusikalstamas veikas, praneša Kauno apskrities vyriausiasis policijos komisariatas.

Praėjusį antradienį, surinkus pakankamai duomenų apie vykdomą nusikalstamą veiką, buvo surengta sulaikymo operacija, kurios metu, įtariant nusikalstamos veikos padarymu, dviem automobiliais gabenant narkotines medžiagas, sulaikyti 3 su organizuotu nusikalstamumu siejami asmenys. Gabentos narkotinės medžiagos, apie 7,5 kilogramo, buvo paslėptos vieno iš sulaikytųjų vairuojamo automobilio kuro bake.

Tyrimo metu buvo nustatyta ir vieta, kurioje galimai buvo pagamintos minėtos narkotinės medžiagos. Atlikus 8 kratas, tyrimo metu jau nustatytose vietose ir sulaikytųjų gyvenamosiose vietose rasta ir iš nelegalios apyvartos iš viso paimta apie 20 kilogramų, kaip įtariama narkotinės medžiagos — metamfetamino, kurios kaina nelegalioje mažmeninėje rinkoje siekia apie 200 000 eurų.

Operacijos metu sulaikytas Kauno miesto gyventojas, gimęs 1977 metais, Kauno rajono gyventojas, gimęs 1972 metais bei Palangos miesto gyventojas, kuris gimė 1974 metais.

Visi sulaikytieji policijai buvo žinomi, anksčiau teisti už turto prievartavimą, neteisėtą disponavimą labai dideliais narkotinių medžiagų kiekiais bei už kitus nusikaltimus. Praėjusią savaitę dviems įtariamiesiems skirtos kardomosios priemonės — suėmimas 3 mėnesiams, vienam iš sulaikytųjų paskirta kardomoji priemonė suėmimas 1 mėnesio laikotarpiui. Asmenims gresia laisvės atėmimas nuo dešimties iki penkiolikos metų.

Taip pat lapkričio 24-ąją buvo surengta dar viena sėkminga operacija viename iš jau nuo šių metų pradžios vykdomų ikiteisminių tyrimų dėl neteisėto disponavimo narkotinėmis — psichotropinėmis medžiagomis turint tikslą jas platinti ir jų pardavimo.

Tyrimo metu, surinkus pakankamai duomenų apie galimai platinamą heroiną, surengus slaptą operaciją, buvo sulaikyti asmenys, Kauno mieste platinę narkotines medžiagas, bei asmuo, kuris, kaip įtariama, jiems jas tiekė.

Iš viso tyrimo metu sulaikyti 4 vyrai (gimę 1983, 1974, 1970 ir 1969 metais), o atlikus 7 kratas jų gyvenamosiose vietose, naudojamuose automobiliuose — iš nelegalios apyvartos išimta daugiau nei 50 gramų, kaip įtariama, heroino.

Kratų metu taip pat rastas ir nelegaliai laikomas ginklas. Iš tokio kiekio narkotinės medžiagos galimai būtų pagaminta apie 500 narkotinių medžiagų "dozių", kurių kaina nelegalioje rinkoje siekia nuo 5 000 iki 7 000 eurų.

Sulaikytieji Kauno miesto gyventojai taip pat policijai gerai žinomi, anksčiau jie buvo teisti už įvairius turtinius bei smurtinius nusikaltimus (vienas iš sulaikytų neteistas), jiems pareikšti įtarimai dėl neteisėto disponavimo narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis turint tikslą jas platinti arba neteisėtas disponavimas labai dideliu narkotinių ar psichotropinių medžiagų kiekiu bei dėl neteisėto disponavimo šaunamaisiais ginklais, šaudmenimis, sprogmenimis ar sprogstamosiomis medžiagomis.

Dviems įtariamiesiems skirta griežčiausia kardomoji priemonė — suėmimas 1 mėnesiui, dviems iš sulaikytųjų paskirtos švelnesnės kardomosios priemonės — rašytinis pasižadėjimas neišvykti bei periodinis registravimasis policijos įstaigoje.

Tegai:
neteisėtas disponavimas narkotinėmis medžiagomis, policija, Kaunas
Dar šia tema
Atvykę į iškvietimą dėl sugyventinių ginčo, pareigūnai rado neteisėtą ginklą ir narkotikų
Vilniuje įsilaužėlis patekęs į butą iš jo pagrobė šaliką ir megztinį
Kaune girtas Karinių oro pajėgų specialistas smurtavo prieš moterį