NASAMS, archyvinė nuotrauka

Lietuva pasirašė sutartį dėl oro erdvės gynybos sistemų "NASAMS" pirkimo

93
(atnaujinta 19:01 2017.10.26)
Iki 2021 metų visos priemonės jau bus pasiekusios Lietuvą, apmokytas personalas, o visi komponentai bus integruoti į vieningą sistemą, gebančią vykdyti oro gynybos užduotis

VILNIUS, spalio 26 — Sputnik. Krašto apsaugos ministerijoje šiandien buvo pasirašyta sutartis dėl vidutinio nuotolio oro gynybos sistemos NASAMS (angl. National Advanced Surface-to-Air System) pirkimo Lietuvos kariuomenei, praneša spaudos tarnyba.

Karinės oro pajėgos už 110 milijonu eurų iš NASAMS gamintojos Norvegijos kompanijos "Kongsberg" įsigys įrangą dviem oro gynybos baterijoms, logistinį sistemos palaikymo paketą ir mokymus sistemos operatoriams bei priežiūros specialistams.

Įgyvendinus projektą, Lietuva įgis sukomplektuotą ir integruotą vidutinio nuotolio oro gynybos pajėgumą.

Командующий литовскими военно-воздушными силами полковник Дайнюс Гузас с представителями норвежской делегации
© Sputnik / Андрей Богданов
Sutartį pasirašė Lietuvos karinių oro pajėgų vadas pulkininkas Dainius Guzas ir "Kongsberg" vykdantysis viceprezidentas Kjetil Reiten Myhra

"Oro erdvės apsauga yra vienas svarbiausių dalykų, leidžiančių užtikrinti sąjungininkų atėjimą į regioną, jei tam iškiltų poreikis, — sakė krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis. — Su NASAMS mes įsigyjame sukomplektuotą ir integruotą vidutinio nuotolio oro gynybos pajėgumą, kurio trūko ir kurio iki šiol neturėjome. Taip iš dalies užpildome vieną didžiausių šalies gynybos spragų — oro erdvės apsaugą."

Įsigyjama sistema yra nauja, išskyrus naudotus raketų paleidiklius, įsigytus iš Norvegijos kariuomenės ir kurie bus atnaujinti iki gamyklinių parametrų. Planuojama, kad iki 2021 metų visos priemonės jau bus pasiekusios Lietuvą, apmokytas personalas, o visi komponentai bus integruoti į vieningą sistemą, gebančią vykdyti oro gynybos užduotis: stebėti ir kontroliuoti oro erdvę, įspėti antžeminius padalinius apie oro grėsmę ir, esant būtinybei, naikinti taikinius.

Norvegiškos raketos galės skrieti keliasdešimt kilometrų ir numušti taikinius 15 kilometrų aukštyje.

Rusija vertins pastovų "Patriot" buvimą Lietuvoje kaip papildomą grėsmę >>

Lietuva, Latvija ir Estija šiuo metu turi mažo nuotolio oro gynybos sistemas. Kitų metų biudžeto plane numatyta, kad 2018 metais Lietuvos gynybinis finansavimas pasieks 2,006% BVP, tai 873 milijonai eurų. Šiuo metu Lietuva gynybai skiria 723,8 milijono eurų, tai yra, 1,8%  BVP.

93
Tegai:
NASAMS, Norvegija
Dar šia tema
Lietuva už 100 mln eurų perka iš Norvegijos oro gynybos sistemas "NASAMS"
Apsiginklavimas tęsiasi: Norvegija pristatys į Lietuvą NASAMS raketas
Sveikatos apsaugos ministerija, archyvinė nuotrauka

Atsistatydino sveikatos apsaugos viceministrė Jaruševičienė

Sveikatos apsaugos viceministrė Lina Jaruševičienė įtariama galimai piktnaudžiavusi tarnybine padėtimi, viršijusi įgaliojimus, dėl to valstybė galėjo patirti didelę žalą

VILNIUS, rugpjūčio 7 — Sputnik. Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga patenkino viceministrės Linos Jaruševičienės prašymą atleisti ją iš užimamų pareigų, praneša SAM spaudos tarnyba. 

Asmens sveikatos priežiūros sritį kuravusi viceministrė šias pareigas palieka šiandien.

Veryga padėkojo viceministrei už darbą kartu ir įvertino jos indėlį sudėtingiausiu laikotarpiu - koronaviruso (COVID-19) pandemijos metu. 

"Naujojo koronaviruso plitimas buvo iššūkis visam pasauliui, ne tik Lietuvai. Jokiose knygose nebuvo taisyklių ar scenarijų aprašyta, mažai kas tiko ir iš pratybų, kurias rengdavome, norėdami būti pasirengę kovai su infekcinėmis ligomis. Realybė pasirodė kur kas rimtesnė. Tad iššūkių buvo labai daug, reikėjo imtis greitų, netradicinių sprendimų. Ypatingai daug iššūkių teko sveikatos sektoriui, medikų darbui, gydymo įstaigų veiklos organizavimai, už ką ir buvo atsakinga viceministrė. Ačiū jai už bendrus darbus, linkiu sėkmės ir tikiu, kad rytojus gali būti šviesesnis nei šiandiena", - sako ministras Veryga.

Asmens sveikatos srities kuravimui bus ieškoma naujo viceministro. Kol kas laikinai šios srities klausimus pavedama kuruoti kanclerei Odetai Vitkūnienei ir viceministrams Kristinai Garuolienei bei Algirdui Šešelgiui.

Šią savaitę pranešta, kad finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) Specialiųjų užduočių valdybos atliekamame ikiteisminiame tyrime dėl galimo sukčiavimo, dokumentų klastojimo, neteisėtu būdu įgytų lėšų legalizavimo ir, įtariama, piktnaudžiavimo sudarant greitųjų testų, skirtų COVID-19 virusui nustatyti, pirkimo sutartį įtarimai pareikšti sveikatos apsaugos viceministrei Linai Jaruševičienei.

Valstybės tarnautoja įtariama galimai piktnaudžiavusi tarnybine padėtimi, viršijusi įgaliojimus, dėl to valstybė galėjo patirti didelę žalą. Jai skirta kardomoji priemonė – rašytinis pasižadėjimas neišvykti. Iš viso šiame ikiteisminiame tyrime įtarimai pareikšti jau šešiems asmenims.

Tegai:
Sveikatos apsaugos ministerija
Dar šia tema
Už skandalų epicentre atsidūrusią ministeriją atsakingas Veryga raginamas atsistatydinti
FNTT pareiškė įtarimus SAM viceministrei dėl greitųjų COVID-19 testų pirkimo
Rusijos kariai Sirijoje, archyvinė nuotrauka

"Mes juos nepakankamai įvertinome": Vakarai pagaliau pripažino rusų karinę sėkmę Sirijoje

(atnaujinta 10:57 2020.08.07)
JAV Kongreso tyrimų tarnyba parengė 49 puslapių pranešimą "Sirijos ginkluoto konflikto apžvalga ir JAV atsakas"

VILNIUS, rugpjūčio 7 — Sputnik. Jei ne rusų pagalba, Bašaras al-Asaas būtų pralaimėjęs karą — amerikiečiai pripažino, kad būtent Maskvos, taip pat Irano ir "Hezbollah" intervencija leido Sirijos armijai atlaisvinti didžiąją dalį šalies nuo nelegalių ginkluotų grupuočių. Tokią išvadą Kongreso tyrimų tarnyba padarė 49 puslapių pranešime "Sirijos ginkluoto konflikto apžvalga ir JAV atsakas". Į ką dar atkreipia dėmesį kariniai analitikai ir kokias prognozes jie teikia, aiškinosi RIA Novosti autorius Andrejus Kocas.

Jėgų suderinimas

Dokumentas iliustruoja Sirijos žemėlapį. Centrinę, vakarinę ir pietinę šalies dalis, išskyrus nedidelį anklavą pasienyje su Jordanija, kur yra JAV karinė bazė "At-Tanf", kontroliuoja Bašaro al Assado vyriausybė. Idlibo guberniją šiaurės vakaruose valdo ekstremistų grupuotės ir Turkija. Teritorijos į šiaurę ir į rytus nuo Eufrato — maždaug trečdalis Sirijos — priklauso kurdams.

Šioje vietoje analitikai gudrauja, nes iš tikrųjų šias žemes kontroliuoja Vašingtonas. Amerikiečių čia nėra daug — remiantis ataskaita, apie 600 durtuvų. Tačiau šiame regione, kuriame gausu angliavandenilių, jie užima pagrindinius naftos telkinius. Be to, keli šimtai kovotojų iš privačių karinių kompanijų veikia rytinėje Sirijoje. Dokumente pažymima, kad oficiali vyriausybė JAV karinį buvimą regione laiko neteisėtu. Tačiau Vašingtonas pabrėžia, kad naftos telkiniai turi būti apsaugoti nuo teroristų.

Ataskaitos autoriai neslepia, kad kartais būna susirėmimų su Asado armija. Pavyzdžiui, jie tvirtina, kad šių metų vasarį Kamišli kaime esančiame patikrinimo punkte Sirijos kariškiai iššovė į JAV ginkluotųjų pajėgų patrulį. Niekas nenukentėjo. Be to, jie mini dažnesnius Rusijos ir Amerikos kariškių tiesioginės konfrontacijos atvejus šalies šiaurės rytuose.

Internete jau paskelbta apie kelioliką vaizdo įrašų, kuriuose JAV armijos šarvuočiai bando blokuoti Rusijos karinės policijos transporto priemonių praėjimą. Laimei, neprasidėjo šaudymas.

Rusija neišeis

Apskritai amerikiečiai pripažįsta, kad Izraelio oro atakos prieš Irano taikinius šalyje ir antirusiškos sankcijos neprivertė Maskvą ir Teheraną atsisakyti paramos Bašarui al-Asadui ar bent jau tam tikru mastu apriboti pagalbą jam.

"JAV nepakankamai įvertino Maskvos galimybes ir norą panaudoti Siriją kaip trampliną skleisti savo įtaką Viduriniuose Rytuose, — rašo analitikai. — Negalima atmesti tiesioginio karinio susidūrimo su Rusija, Iranu ar jų "įgaliotiniu". Be to, būtina suprasti, kaip toli Maskva gali nueiti remdama savo Siriją".

Ataskaitos autoriai apgailestauja, kad vis sunkiau daryti spaudimą Damaskui. Priekinę liniją pavyko atitraukti nuo Sirijos sostinės pirmiausia Rusijos aviacijos ir specialiųjų pajėgų pagalba, didžiąją šalies dalį kontroliuojant "režimui". Bašaro al-Asado politiniai oponentai praktiškai neturi kozirių. Tuo tarpu kurdai pamažu suartėja su Damasku. Tai reiškia, kad centrinė vyriausybė gali atgauti kontrolę rytuose ir šiaurėje.

IV* vis dar pavojinga

2018 metų gruodžio mėnesį Donaldas Trampas paskelbė apie savo pergalę prieš IV*. Tačiau analitikai mano, kad grupė dar nebuvo nugalėta. JAV sąjungininkai užėmė paskutines IV* tvirtoves Sirijoje 2019 metų kovą. Tačiau islamistai išlaikė sukilėlių vadovavimo ir kontrolės struktūrą tiek Sirijoje, tiek Irake. Tai reiškia, kad jie vis dar gali atlikti jautrius smūgius.

"Ilgainiui IV* likimas Sirijoje priklauso nuo mūsų sugebėjimo šalyje sukurti saugumo agentūras, kurios neleis grupuotėms vėl įgyti jėgų", — pabrėžia pranešimo autoriai. — Tačiau "Islamo valstybės"* grėsmė  — tai ilgam. Turime ir toliau remti kurdus, kad jie kovotų su teroristais".

Российские военные во время совместного с Турцией патрулирования в районе города Дарбасия, Сирия
© AP Photo / Baderkhan Ahmad
Rusijos kariai per bendrą patruliavimą su Turkija Sirijos Darbasijos miesto rajone

Kita grėsmė yra karo kalinių stovyklos, kuriose dabar yra apie 10 tūkst. IV* kovotojų. Jie yra daugiausia šalies šiaurėje ir yra saugomi kurdų padalinių. Be to, taip pat yra stovyklos ekstremistų šeimos nariams. Didžiausiame iš jų — "Al-Khol" — apie 66 tūkst. teroristų žmonų ir vaikų. Anot analitikų, kovotojai ten tęsia propagandą, palaikydami kalinių dvasią, o IV* planuoja atakas, siekdami išlaisvinti rėmėjus.

Kurdų vadovybė ne kartą yra pareiškusi apie jėgų stoką kaliniams apsaugoti. Amerikiečiai neskuba padėti — Vašingtonas reikalauja, kad kovotojų gimtosios šalys grąžintų juos namo bausmėms atlikti. Tačiau niekas nebenori grąžinti "savų" teroristų ir visi sugalvoja įvairių pasiteisinimų, kad to išvengtų.

Probleminė provincija

Karščiausia vieta yra Idlibo provincija. Dabar ten veikia Sirija, Rusija, Iranas ir Turkija. JAV kariuomenės nėra, tačiau amerikiečiai ne kartą puolė dalinius, susijusius su al Qaeda*. Nevalstybinėms formacijoms atstovauja Hayat Tahrir al-Sham*, Khuras al-Din*, Sirijos nacionalinė armija, Hezbollah ir kiti. Taip pat yra IV* kovotojų.

"Šiauriniai Idlibo regionai yra vienintelis regionas, kurį kontroliuoja opozicijos pajėgos. — pabrėžia analitikai. — Vietos grupuotės yra tos, kurios 2011 metais metė iššūkį Damaskui. Nuo kovo 5 dienos Idlibe galioja paliaubos, dėl kurių susitarė Turkijos ir Rusijos prezidentai. Jų kariuomenė kartu patruliuoja strateginį M4 greitkelį".

Ataskaitos autoriai patikslina, kad paliaubos iki šiol buvo išsaugotos, nepaisant kovotojų apšaudymų. Tačiau Turkija nenutraukė kariuomenės perkėlimo į Idlibą ir neseniai pareiškė esanti pasirengusi prireikus atnaujinti karo veiksmus. Tai reiškia, kad karas Sirijoje dar toli gražu nesibaigia.

* Rusijoje uždrausta teroristų organizacija.

Tegai:
JAV, Rusija, Sirija
Dar šia tema
Rusija ir Turkija susitarė daugeliu klausimų dėl padėties Idlibe
Istorikas: Rusija trukdo JAV "gaudyti žuvis drumstame vandenyje" Artimuosiuose Rytuose
Nufilmuotas amerikiečių bandymas blokuoti Rusijos patrulį Sirijoje
Dujos ir Izraelis: kaip Europa rado dar vieną Rusijos pakaitalą
Kaukės

Lietuvoje įsigaliojo išimtys dėl kaukių dėvėjimo žmonėms su negalia

(atnaujinta 13:56 2020.08.07)
SAM įformino išimtis kai kuriems žmonėms, turintiems negalią, nes visuomenėje pasitaikė pažeminimo ir įžeidinėjimo atvejų tokių žmonių atžvilgiu

VILNIUS, rugpjūčio 7 — Sputnik. Nuo šiandien žmonėms, turintiems negalią, paslaugų teikimo, laisvalaikio ir pramogų vietose, sporto varžybose ir renginiuose, oro uostuose, taip pat viešajame transporte bei darbo vietose leidžiama nedėvėti kaukių ar kitokių kvėpavimo takų apsaugos priemonių, jei jie dėl savo sveikatos būklės negali jų dėvėti arba jų dėvėjimas galėtų pakenkti negalią turinčiojo sveikatai, praneša Sveikatos apsaugos ministerijos spaudos tarnyba.

Ši išimtis numatyta pasirašytame valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo — sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos sprendime.

"Esame ne kartą prašę visuomenės sąmoningumo, tolerancijos bei supratingumo dėl negalią turinčių žmonių. Deja, pastarųjų dienų viešoje erdvėje aprašytos istorijos, pavyzdžiui, kai viešajame transporte įžeidinėjami žmonės su negalia arba neįleidžiami į parduotuves, jei nedėti kaukės, rodo, kad tolerancijos ir elementaraus žmogiškumo stinga. Tad priimtas sprendimas šias išimtis įforminti, kad nebeliktų vietos interpretacijoms, nes, panašu, kad žodinių prašymų neužtenka", — pasakė Veryga. 

Ministras atsiprašė tų šeimų ir žmonių, kuriems dėl negalios ir negalėjimo dėvėti kaukės ar kitos veido apsaugos priemonės, teko patirti pažeminimus ir įžeidinėjimus, ir išreiškė viltį, kad įteisinta išimtis visiems bus aiški ir nebeliks daugiau klausimų ar noro įžeidinėti silpnesniuosius.

"Turime suprasti, kad niekas nesame apsaugoti nuo negalios. Tai gali nutikti bet kam — mums patiems, vaikams, anūkams, artimiesiems. Tad būkime supratingi, tolerantiški ir draugiški vieni kitiems", — pasakė ministras.

SAM priminė, kad apsaugines kaukes dėvėti privaloma prekybos paslaugų teikimo vietose, sporto varžybose ir renginiuose, oro uostų patalpose, viešajame transporte darbo vietose tiek darbuotojams, tiek lankytojams, vyresniems nei 6 metų vaikams. Išimtys taikomos, kai apsauginės kaukės trukdo suteikti paslaugas, pavyzdžiui, atliekant veido grožio procedūrą ar atliekant barzdos skutimo paslaugą. 

Kaukės dėvėti nereikia ir sportuojant sporto klubuose bei lankantis laisvalaikio ar pramogų parkuose. 

Pastaruoju metu Lietuvoje blogėja epidemiologinė padėtis, padaugėjo koronaviruso atvejų. Dabar Lietuvoje galioja ekstremali situacija. Nuo rugpjūčio 1 dienos Lietuvoje galioja privalomo kaukių dėvėjimo režimas viešose uždarose patalpose.

Naujausiais duomenimis, bendras užsikrėtusiųjų skaičius Lietuvoje siekia 2194, tebeserga 442 asmys, 1658 — pasveiko, 81 mirė.

Kaip saugiai dėvėti daugkartinę kaukę
© Sputnik /
Kaip saugiai dėvėti daugkartinę kaukęTegai:
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), negalią turintys žmonės, kaukės, Lietuva
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Nuo rugpjūčio 1-osios Lietuvoje vėl privaloma dėvėti apsaugines kaukes
Lietuvoje kaukių dėvėjimą transporte tikrins kontrolieriai
VRK siūlo, kad kaukės per Seimo rinkimus būtų privalomos
Lietuvos oro uostuose — tik su apsauginėmis veido kaukėmis