Lietuvos gynybos ministras Raimundas Karoblis, archyvinė nuotrauka

Karoblis pasiskundė "informaciniu išpuoliu" dėl Lietuvos pozicijos Krymo klausimu

52
(atnaujinta 18:27 2018.03.05)
Pasak Krašto apsaugos ministerijos, internete pasklido informacija rusų kalba apie tai, kad ministras pripažino Krymo priklausomybę Rusijos Federacijai

VILNIUS, kovo 5 — Sputnik. Lietuvos krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis pirmadienį pareiškė, kad tapo "informacinio išpuolio" objektu.

Kaip pranešė Krašto apsaugos ministerijos spaudos tarnyboje, savaitgalį internete rusų ir ukrainiečių kalbomis paskleista melaginga naujiena, neva Karoblis pripažino Krymo priklausomybę Rusijai.

Pabrėžiama, kad išpuolio rengėjai naudojo nesusijusį ministro pasisakymą iš pernai Lietuvos kariuomenės dienos proga rengtos spaudos konferencijos, kurios įrašas yra skelbiamas ministerijos interneto svetainėje. Pasisakymą neva verčiantys titrai rusų kalba visiškai neatitinka Karoblio pasisakymo turinio.

Pabrėžiama, kad internete pasirodė jau ir angliškai išverstas melagingos žinutės tekstas.

"Tai dar vienas bandymas skleisti įžūlų melą, siekis sukiršinti partnerius ir mažinti visuomenės pasitikėjimą Lietuvos parama Ukrainai bei diskredituoti Lietuvą tarptautinėje arenoje", — pareiškė Karoblis.

Krymas ir Sevastopolis tapo Rusijos regionais po 2014 metų kovo mėnesio referendumo. Prijungimą prie Rusijos teritorijos palaikė 96,77% ir 95,6% Sevastopolio gyventojų. Maskva ne kartą teigė, kad Krymo gyventojai nubalsavo už prijungimą prie Rusijos teritorijos demokratiškai, atsižvelgdami į tarptautinę teisę ir Jungtinių Tautų Organizacijos įstatus. Tačiau Ukraina vis dar laiko Krymą savo, bet laikinai okupuota teritorija. Rusijos prezidento teigimu, Krymo klausimas "uždarytas visiems laikams".

2014 metų balandį Ukrainos valdžia pradėjo karinę operaciją prieš savarankiškai paskelbtas Donecko ir Luhansko liaudies respublikas, kurios paskelbė nepriklausomybę po valstybės perversmo Ukrainoje 2014 metų vasarį. JTO duomenimis, konflikto aukomis jau tapo daugiau nei dešimt tūkstančių žmonių.

Maskva ne kartą pabrėžė, kad Rusija nėra vidaus Ukrainos konflikto dalis ir nėra prisidėjusi prie įvykių Donbase.

52
Tegai:
kibernetinės atakos, Krašto apsaugos ministerija (KAM), Raimundas Karoblis, Lietuva
Dar šia tema
Karoblis: vaikinams ir merginoms pašaukti reikėtų apie 1,5 mlrd eurų
Lietuviški "Vilkai": Karoblis pristatė pėstininkų kovos mašinas "Boxer"
Karoblis pasiskundė, kad KAM vėl trūksta pinigų
Karoblis: visuotinis šaukimas atsiras 2023 metais
Karoblis: jau 2018 metais Baltijos šalys išspręs oro gynybos problemą
Lietuvos kariai

Lietuva nori pastatyti naują karinio rengimo poligoną prie Rusijos sienų

(atnaujinta 15:21 2020.08.04)
Krašto apsaugos ministerija teigė, kad artimiausiu metu taip pat planuojama daugiau investuoti į esamus Pabradės ir Ruklos poligonus

VILNIUS, rugpjūčio 4 — Sputnik. Lietuvoje svarstoma galimybė sukurti naują karinę pratybų teritoriją šalies vakaruose, sakė Krašto apsaugos ministerijos ministras Raimundas Karoblis. Apie tai pranešė "Ekspress nedelia".

Anot Krašto apsaugos ministerijos vadovo, šiuo metu JAV ir NATO pajėgos turi pakankamai mokymo vietų Pabradėje, tačiau "Lietuvos kariuomenės pratybų" sąskaita, kurios turi tenkintis mažesnėmis teritorijomis. Artimiausiu metu planuojama daugiau investuoti į Pabradės ir Ruklos poligonus.

"Žinant ir stiprėjančias Rusijos kariuomenės pajėgas Kaliningrade, ieškoma galimybių būtent vakarų Lietuvoje, kad būtų tolygesnis treniravimosi vietų paskirstymas, nes šiuo metu yra koncentruota iš esmės Rukloje, Kazlų Rūdoje ir, aišku savaime, Pabradėje. Tad reikėtų plačiau paskleisti", — teigė jis.

Anksčiau Sputnik Lietuva rašė, kad šalis JAV lėšomis modernizavo oro bazę Šiauliuose. Vašingtono parama buvo 24 milijonai eurų. Įrengti infrastruktūros objektai buvo perduoti Lietuvos kariuomenei.

Vilnius investuoja į infrastruktūros plėtrą Pabradėje ir kitur bei paramos priimančiai šaliai sąlygų gerinimą. Amerikiečių kariai kartu su kitų sąjungininkų šalių lietuviais ir kariškiais ne tik naudojasi Lietuvos mokymo aikštelės infrastruktūra, bet ir prisideda prie jos modernizavimo. 2017–2019 metais JAV vien tik į Pabradės poligoną investavo apie 8 mln.

Tuo tarpu Lietuva gynybai skiria du procentus BVP ir planuoja iki 2030 metų padidinti karines išlaidas iki 2,5 procentų.

NATO stiprina savo pajėgas prie Rusijos sienų, savo veiksmus pateisindama galima "Rusijos grėsme". Be to, Baltijos šalys, tarp jų ir Lietuva, aktyviai sudaro gynybos sutartis su JAV dėl didelių sumų, aiškindamos tai, kaip "Rusijos agresija", taip pat dislokuoja NATO karinius kontingentus savo teritorijose.

Tuo tarpu Maskva ne kartą pabrėžė, kad nesiruošia pulti nė vienos šalies, o Vakarų aljansas tai puikiai supranta.

Interviu Sputnik Lietuva karo ekspertas, Strateginės konjunktūros centro direktorius Ivanas Konovalovas teigė, kad Baltijos šalys ir Lenkija bijo prarasti Amerikos finansavimą, todėl reikalauja išplėsti JAV kariuomenės buvimą. Anot jo, amerikiečiams naudinga dėl jų buvimo, nes jie išleidžia daug pinigų.

NATO pajėgos Baltijos šalyse
© Sputnik /
NATO pajėgos Baltijos šalyse
Tegai:
Rusija, Raimundas Karoblis, Lietuva
Dar šia tema
Kieno sąskaita? Lietuva yra pasirengusi mokėti JAV už "tėvynės apsaugą"
JAV padidins karinį kontingentą Lenkijoje
Algirtas Paleckis, archyvinė nuotrauka

Algirdas Paleckis prašo teismo sušvelninti jam skirtą intensyvią priežiūrą

(atnaujinta 15:54 2020.08.04)
Antradienį Šiaulių apygardos teisme vykusiame uždarame baudžiamosios bylos posėdyje Algirdas Paleckis pateikė prašymą sušvelninti jam skirtos kardomosios priemonės; teismas savo sprendimą paskelbs šią savaitę

VILNIUS, rugpjūčio 4 — Sputnik. Šiandien Šiaulių apygardos teismas tęsė baudžiamosios bylos, kurioje Algirdas Paleckis ir Deimantas Bertauskas yra kaltinami šnipinėję Rusijos naudai, nagrinėjimą. 

Kaip praneša teismo spaudos tarnyba, šiandien uždarame posedyje toliau vyko kaltinamojo Bertausko apklausa. Kaltinamasis savo kaltės neneigia, Paleckis savo kaltės nepripažįsta.    

Abiem kaltinamiesiems yra taikoma kardomoji priemonė – intensyvi priežiūra. 

Šiandien Paleckis teismo paprašė, kad šiuo metu jam taikomos kardomosios priemonės – intensyvios priežiūros sąlygos –  būtų sušvelnintos. Šiuo klausimu teismas savo sprendimą numato paskelbti ketvirtadienį. 

Kitame taip pat neviešame teismo posėdyje teismas numato paskelbti per ikiteisminį tyrimą kaltinamųjų duotus parodymus.      

Kitas teismo posėdis vyks  rugsėjo 15 dieną. 

Paleckio byla

2018 metų pabaigoje paaiškėjo, kad prieš Algirdą Paleckį ir Deimantą Bertauską iškelta "šnipinėjimo" byla. Jie kaltinami "dalyvavimu organizuotoje grupėje kartu su Rusijos Federacijos žvalgybos pareigūnu ir kitais Rusijos piliečiais", taip pat "šnipinėjimu" Rusijos žvalgybos naudai.

Paleckis ne kartą yra teigęs savo nekaltumą. Baudžiamojo persekiojimo priežastimi jis laiko Lietuvos valdžios kerštą už susidomėjimą 1991 metų sausio 13 dienos įvykiais prie Vilniaus televizijos bokšto, taip pat už bendravimą su rusais.

Kaip pažymėjo pats politikas, jis nebendravo su Rusijos žvalgybos tarnybomis, tik rašė knygą apie sausio 13 dienos įvykius ir atliko žurnalistinį tyrimą, apklausdamas tų įvykių dalyvius, kurie dabar gyvena Rusijoje.

Paleisti Paleckį reikalavo net garsūs Lietuvos politikai. Tarp jų — daugiau nei 60 Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo akto signatarų. 

Kovo pradžioje Lietuvos generalinė prokuratūra baigė ikiteisminį tyrimą. Paleckio byla iš esmės buvo pradėta nagrinėti birželio 1 dieną.

Birželio mėnesį Šiaulių apygardos teismas nutarė pakeisti Paleckiui intensyvios priežiūros sąlygas, įpareigodamas jį nuo 17:00 iki 7:00 būti savo nuolatinėje gyvenamojoje vietoje Vilniuje, neišvykti už Vilniaus ribų, išskyrus atvejus, susijusius su dalyvavimu teismo posėdžiuose.

Kitame teismo posėdyje, kuris įvyks birželio 22 dieną, numatoma apklausti verslininką Deimantą Bertauską.

Tegai:
teismas, Algirdas Paleckis
Temos:
"Šnipinėjimo skandalas" Lietuvoje
Dar šia tema
"Štai ir visas kriminalas": Paleckis paaiškino, kodėl jis yra persekiojamas Lietuvoje
Paleckis atkreipė dėmesį į prieštaravimą tarp prokurorų veiksmų ir kaltinimų