Femida, archyvinė nuotrauka

Apeliacinis teismas pripažino Pušiną ir Moisejenką Rusijos šnipais

66
(atnaujinta 15:48 2018.03.09)
Buvęs Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų kapitonas Sergejus Pušinas ir Rusijos pilietis Sergejus Moisejenka už šnipinėjimą Rusijos Federacijos naudai pripažinti kaltais pagrįstai

VILNIUS, kovo 9 — Sputnik. Lietuvos apeliacinio teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjų kolegija, išnagrinėjusi baudžiamąją bylą dėl šnipinėjimo prieš Lietuvos Respubliką nuosprendžiu konstatavo, kad Rusijos Federacijos žvalgybos organizacijos žvalgas Sergejus Moisejenka bei Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų kapitonas Sergejus Pušinas pripažinti kaltais ir nuteisti pagrįstai.

"Pirmosios instancijos teismas išsamiai motyvavo ir individualizavo bausmių skyrimą abiem kaltininkams, dėl kurių paduoti apeliaciniai skundai", — teigia Lietuvos apeliacinio teismo teisėjų kolegija.

Pušinas buvo nubaustas laisvės atėmimu penkeriems metams, o Moisejenkai buvo paskirta galutinė subendrinta bausmė — laisvės atėmimas dešimčiai metų ir šešiems mėnesiams. Pušinas prisipažino padaręs nusikalstamą veiką ir dėl to gailėjosi, todėl pirmosios instancijos teismas tai laikė lengvinančia aplinkybe, kuri turi įtakos bausmės dydžiui.

Taigi teisėjų kolegija atmetė Pušino gynėjo apeliacinį skundą, o Moisejenkos gynėjo apeliacinį skundą tenkino iš dalies. Nuteistojo Moisejenkos gynėjas prašė Rusijos pilietį dėl šnipinėjimo išteisinti, o veiką, susijusią su neteisėtu disponavimu sprogstamosiomis medžiagomis ir šaudmenimis, jeigu teismas dėl jos pripažins kaltu, perkvalifikuoti į švelnesnę. Pušino gynėjas prašė sušvelninti ginamajam bausmę iki trejų metų.

Teisėjų kolegijos nuomone, Moisejenkos kaltė padarius dvi nusikalstamas veikas, o Pušino kaltė padarius vieną nusikalstamą veiką įrodyta pirmosios instancijos teismo nuosprendyje aptartais įrodymais: teismas pagrįstai priėmė apkaltinamąjį nuosprendį, paskyrė tinkamas bausmes, tačiau nepagrįstai nustatė esant kvalifikuojamąjį požymį, kad Moisejenka, neturėdamas leidimo, įgijo, gabeno, laikė ir realizavo didelį kiekį šaudmenų; be pakankamo pagrindo konfiskavo Moisejenkai priklausantį automobilį "Mercedes-Benz 400" ir nepasisakė dėl jo garaže likusių daiktų. Dėl to nuosprendį Lietuvos apeliacinis teismas pakeitė.

Lietuvos apeliacinis teismas konstatavo, kad 43 šaudmenys pagal Teismų praktiką nelaikomi dideliu kiekiu ir iš nuosprendžio aprašomosios dalies šį kvalifikuojamąjį požymį pašalino (kvalifikuojamasis požymis "didelis kiekis sprogmenų" — teismui nekėlė abejonių). Tačiau, teisėjų kolegijos teigimu, įvertinus skundžiamame ir šiame nuosprendžiuose išdėstytus argumentus, vieno kvalifikuojamojo požymio pašalinimas nenusveria bausmės dydžiui reikšmingų aplinkybių.

Lietuvos apeliacinis teismas taip pat konstatavo, kad pirmosios instancijos teismas neteisingai nustatė, jog Moisejenkai nuosavybės teise priklausantis automobilis buvo naudotas vien tik šnipinėjimo tikslams. Automobilis, nors ir retai, buvo naudojamas kitiems su šia byla nesusijusiems tikslams.

Pasak Lietuvos apeliacinio teismo teisėjų kolegijos, vertindamas, kad automobilis laikytinas nusikaltimo priemone, pirmosios instancijos teismas neanalizavo, kokią reikšmę nusikalstamai veikai padaryti turėjo automobilio panaudojimas, ar jis buvo specialiai tam pritaikytas, ar apžiūrėjus automobilį nustatyta, jog jame įrengtos slaptavietės, ar automobilyje rasti kokie nors daiktai, duomenys, kuriais domėjosi teismo nurodoma užsienio valstybės žvalgybos organizacija. Teismas nenurodė jokių duomenų, leidžiančių daryti išvadą, kad Moisejenkos automobilis buvo tokia nusikaltimo padarymo priemonė, be kurios šio nusikaltimo darymas būtų labai apsunkintas.

Atsižvelgdamas į tai, Lietuvos apeliacinis teismas padarė išvadą, jog automobilio "Mercedes-Benz 400" konfiskavimas neturi nei faktinio, nei teisinio pagrindų ir nutarė jį grąžinti.

Nuosavybės teise Moisejenkai priklausantis garažas, kuriame vyko susitikimai, lieka konfiskuotas. Jame esančius daiktus, nesusijusius su nusikaltimo padarymu ir inkriminuotomis veikomis, teismas nusprendė grąžinti.

Ši Lietuvos apeliacinio teismo nutartis  dar gali būti skundžiama kasacine tvarka Lietuvos Aukščiausiajam Teismui.

66
Tegai:
šnipinėjimas, Lietuvos apeliacinis teismas, Sergejus Moisejenka, Sergejus Pusinas, Lietuva
Dar šia tema
Baltarusijos naudai šnipinėjantis Lipskis gaus beveik 3 tūkst eurų
Rusas, Lietuvoje 10 metų nuteistas už šnipinėjimą, apskundė nuosprendį
Baltarusijos AE

Ekspertas: ES rūpi ne BelAE saugumas, o galimybė daryti spaudimą Minskui

(atnaujinta 17:57 2020.10.26)
Objektas pastatytas naudojant naujausias Rusijos technologijas. Pateikdamos sąlygas elektrinės statybai, ES šalys taip daro politinį ir ekonominį spaudimą Baltarusijai, mano ekspertas Sergejus Kondratjevas

VILNIUS, spalio 26 — Sputnik. Baltarusijoje statoma atominė elektrinė (BelAE) yra daug saugesnė nei didžioji dauguma atominių elektrinių, veikiančių Vakarų Europoje, interviu Sputnik Lietuva pasakė vyresnysis Energetikos ir finansų instituto ekspertas Sergejus Kondratjevas.

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda ir Europos Komisijos viceprezidentas Valdis Dombrovskis aptarė BelAE saugumo klausimus, jos būsimą paleidimą ir solidarumo priemones šiuo klausimu Europos Sąjungoje, praneša Prezidentūros spaudos tarnyba.

Lietuvos vadovas eilinį kartą pareiškė, kad Baltarusija pradeda eksploatuoti pirmąjį bloką, "ignoruodama branduolinės saugos problemas ir neįgyvendindama streso testų rekomendacijų".

Ekspertas Sergejus Kondratjevas pareiškė, kad BelAE pastatyta naudojant naujausias Rusijos technologijas, kuriose atsižvelgiama į visą atominių elektrinių eksploatavimo patirtį.

"Ir šia prasme, tiesą sakant, naujoji Baltarusijos atominė elektrinė yra daug saugesnė nei didžioji dauguma atominių elektrinių, veikiančių Vakarų Europoje. Todėl man gana sunku paaiškinti, su kuo susijęs šis pareiškimas. Manau, kad, žinoma, ES šalys gali pateikti tam tikras sąlygas Baltarusijai, susijusias su Baltarusijos atominės elektrinės eksploatavimu, tačiau vargu ar tai galima paaiškinti susirūpinimu saugumu. Didesniu mastu tai yra politinio spaudimo klausimas", — pasakė jis ir pridūrė, kad dabar prie šio prisijungia ekonominis aspektas.

Pasak eksperto, dabar Baltarusija yra sudėtingoje padėtyje, ir situacija aplink BelAE gali būti spaudimo svertas Minskui.

"Bet dar kartą norėčiau pabrėžti, kad, mano nuomone, tai neturi nieko bendro su pačios atominės elektrinės saugumu, kad [Baltarusijos] atominė elektrinė yra viena saugiausių atominių objektų Europoje, ką, be kita ko, patvirtinto TATENA patikrinimai", — pareiškė ekspertas.

Baltarusijos AE statyba

Baltarusijos AE — didžiausias Rusijos ir Baltarusijos ekonominis projektas; jos statybos generalinis rangovas yra "Atomstroiexport" ("Rosatom" dalis). AE turi du VVER-1200 reaktorius, kurių bendra instaliuota elektrinė galia yra 2400 MW. Pirmajai Baltarusijos atominei elektrinei buvo pasirinktas pažangus 3+ kartos Rusijos projektas, kuris visiškai atitinka tarptautinius standartus ir TATENA saugos rekomendacijas. 2-ojo bloko eksploatavimo pradžia numatyta 2022 metais.

Lietuva nuo pat BelAE statybos pradžios priešinosi projektui.

Anot valdžios, pasirinkta vieta, esanti vos už 50 kilometrų nuo Vilniaus, yra "nesaugi" ir kelia "grėsmę respublikos nacionaliniam saugumui".

Tačiau, kita vertus, branduolinis objektas perėjo visus būtinus ir net papildomus TATENA ir kitų specializuotų institucijų patikrinimus. Daugelis ekspertų patvirtino jėgainės saugumą.

Kaip interviu Sputnik Lietuva pažymėjo Rusijos energetinio saugumo tyrimų centro direktorius Antonas Chlopkovas, Vilniui padėtis su BelAE yra tik būdas daryti politinį spaudimą Baltarusijai. Tai neturi nieko bendro su realiu Lietuvos susirūpinimu dėl statomos atominės elektrinės eksploatavimo.

Tegai:
Baltarusija, Astravo atominė elektrinė (AE), ES
Temos:
Astravo atominės elektrinės statybos
Dar šia tema
Nuomonė: BelAE boikotavimas koronaviruso metu nėra gera idėja Baltijos šalims
"Rosatom" vadovas pasiūlė asmeniškai surengti ekskursiją po BelAE Lietuvos valdžiai
Baltarusijos energetikos ministerija: pirmasis BelAE energijos blokas parengtas 98 %
Seimo posėdis, archyvinė nuotrauka

"Liberalų sąjūdis" nori vadovauti trims ministerijoms

(atnaujinta 20:53 2020.10.26)
Partija taip pat tikisi paskirti savo atstovą į Seimo pirmininko postą. Pasak pirmininko pavaduotojos Editos Rudelienės, Seimo pirmininke galėtų tapti Viktorija Čmilytė-Nielsen

VILNIUS, spalio 26 — Sputnik. Liberalų sąjūdžio partijos lyderė Viktorija Čmilytė-Nielsen teigė, kad naujojoje vyriausybėje jos partija norėtų paskirti švietimo, mokslo ir sporto, aplinkos, ekonomikos ir inovacijų ministrus, taip pat Seimo pirmininką. Ji apie tai pranešė spaudos konferencijoje.

"Liberalų sąjūdis" rinkimuose į Seimą gavo 13 mandatų ir derina koaliciją su konservatoriais ("Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai") ir Laisvės partija.

"Mums reikalingi postai yra susiję su mūsų programos prioritetais", — sakė Čmilytė-Nielsen.

Partijos pirmininko pavaduotoja Edita Rudelienė paaiškino, kad "Liberalų sąjūdis" Seimo pirmininke skirtų Čmilytę-Nielsen. Pati partijos vadovė teigė, kad svarbiausia "Liberalų sąjūdžiui" yra kuo sklandžiau perimti darbą, kuris stringa labiausiai.

Ingrida Šimonytė
© Sputnik / Владислав Адамовский

Pasak Čmilytės-Nielsen, tai situacija sveikatos priežiūros sistemoje, kuri kiekvieną dieną tampa vis sudėtingesnė, ir, žinoma, mūsų finansinės būklės įvertinimas.

Ji taip pat nustatė keturis pagrindinius liberalų prioritetus.

Pasak jos, tai, visų pirma, mokesčių bazės stabilumas, kita kryptis yra švietimas, trečioji kryptis yra aplinkos apsauga, ketvirtoji — regioninė politika.

Savo ruožtu "Liberalų sąjūdžio" frakcijos narys Simonas Gentvilas sakė, kad jei bus išrinktas į Aplinkos ministerijos vadovo postą, jis pakeis dabartinį automobilių registracijos mokestį.

Penkių procentų barjerą įveikė šešios partijos: Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, Darbo partija, Lietuvos socialdemokratų partija, Laisvės partija ir Liberalų sąjūdis.

Kas valdys Lietuvą: išrinktas 2020-2024 metų kadencijos Seimas
© Sputnik
Kas valdys Lietuvą: išrinktas 2020-2024 metų kadencijos Seimas
Tegai:
Liberalų sąjūdis, Seimas
Temos:
Lietuvos Seimo rinkimai — 2020
Dar šia tema
Aiškėja naujasis Seimas: paskelbti preliminarūs Seimo rinkimų rezultatai
Nausėda pareiškė, kad baigėsi sudėtingiausi Seimo rinkimai
Rusijos dyzelinis-elektrinis povandeninis laivas Volchov

"National Interest" padarė įspūdį Rusijos povandeninio laivo ginkluotė

(atnaujinta 12:00 2020.10.26)
Straipsnio autorius pabrėžė, kad tokie povandeniniai laivai skirti operacijoms sekliame vandenyje ir pakrančių vandenų zonoje, taip pat kovai su povandeniniais laivais

VILNIUS, spalio 26 — Sputnik. Amerikos leidinys "The National Interest" įvertino Rusijos dyzelinį-elektrinį povandeninį laivą B-603 "Volchov", pavadinęs jį povandeniniu laivu su "įspūdingais ginklais".

Žurnalas pažymi, kad šie Rusijos Ramiojo vandenyno laivyno projekto 636 povandeniniai laivai "Varšavianka" yra aprūpinti raketų sistemomis "Kalibr-PL" ir 533 mm torpedomis, taip pat moderniomis radarais ir ryšio sistemomis.

Straipsnio autorius pabrėžė, kad tokie povandeniniai laivai dėl žemo triukšmo lygio vadinami "juodosiomis skylėmis" ir paaiškino, kad tokio tipo povandeniniai laivai skirti operacijoms sekliame vandenyje ir pakrančių vandenų zonoje, taip pat kovai su povandeniniais laivais.

"Volchov" projekto povandeniniai laivai priklauso trečiajai kartai, jų darbinis tūris siekia 3,95 tūkst. t, povandeninis greitis — 20 mazgų, panardinimo gylis — 300 metrų, įgula — 52 žmonės. Juose sumontuota naujausia inercinė navigacijos sistema, moderni automatizuota informacijos valdymo sistema, didelio tikslumo raketiniai ginklai ir galingi torpediniai ginklai.

Šiuo metu laivų statyklų cechuose statomi dar du serijos povandeniniai laivai — "Magadan" ir "Ufa".

Tegai:
laivynas, ginkluotė, povandeninis laivas, Rusija, JAV
Dar šia tema
"Tai tik pirmieji žingsniai": kodėl JAV povandeninius laivus perkelia prie Rusijos krantų
Barenco jūroje vyko pratybos dalyvaujant atominiams povandeniniams laivams
Naujos technologijos. Karo ekspertas apie Rusijos penktos kartos povandeninius laivus
"Laikykis, Rusija!" Japonai pasigyrė nauju povandeniniu laivu