Lietuviai Ukrainoje, archyvinė nuotrauka

''Broliška pagalba'': Lietuva skatina ginkluotą konfliktą Ukrainoje

128
(atnaujinta 15:24 2018.04.17)
Lietuva ir toliau teikia pagalbą Ukrainai; praeitą savaitę premjeras Saulius Skvernelis vykdė turnė po Kijevo kontroliuojamą Donbaso teritoriją Ukrainos valdžiai palaikyti

''Ukraina turi tapti pavyzdžiu visoms kaimyninėms valstybėms, mes turime padėti Ukrainai kovoti už savo interesus ir žinome, kokį didžiulį potencialą ji turi'', ― premjero kelionę lydėjo tradicinė diplomatinė patetika.

Trečiadienį, balandžio 11-ą, Skvernelis atvyko į šalia fronto linijos esančią Avdijivką. Nedidelis miestas Kamenkos aukštupyje su 30 tūkstančių gyventojų virto politine Meka lietuviams ― naudos iš krizės Ukrainoje gavėjams. Organizuoti ten akcijas — neatsiejamas Baltijos šalių politikų kelionių į Donbasą elementas.

2017-ųjų vasarį Avdijevkoje ''viešėjo'' Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius. ''Pabuvojęs čia, gavau neginčijamų Rusijos agresijos įrodymų. Būtina tęsti pradėtą politiką, negalima atšaukti sankcijų Rusijai'', ― tuo metu diplomatas apibendrino kelionės rezultatus.

Tačiau viešėdamas Avdijevkoje Lietuvos užsienio reikalų ministerijos vadovas buvo tolimas nuo protokolo. Linkevičius pernelyg atviravo, papasakojęs apie Lietuvos desantą mieste — ''karo instruktorius, aukšto lygio patarėjus''. Baltijos respublika yra faktinė Ukrainos konflikto dalyvė, tokia išvada piršosi po tiesmukiškų Lietuvos ministro pareiškimų.

Premjeras Skvernelis seka Linkevičiaus pėdomis. Kalbėdamas suniokotos Avdijevkos gyventojams Lietuvos vyriausybės vadovas pažadėjo ''ir toliau tiekti Ukrainai pirmo būtinumo prekę'' ― mirtiną ginklą. Ne tam, kad parodytų visam pasauliui, kad mes skatiname karo veiksmus. Ne, mes norime apsiginti, nes apsirūpinimas mirtinu ginklu reiškia, kad mes galėsime išsaugoti snaiperių ir kitų karių gyvybes.'' ― pranešė Lietuvos premjeras.

Skvernelio pozicija aiški: Ukrainos draugai iš Lietuvos metė dar vieną glėbį malkų į pilietinio karo Donbase gaisravietę.

Lietuva tapo pirmąja pasaulio šalimi, kuri atvirai tiekė nugalėjusio maidano šaliai ginklą. Be to, darė tai, nusižengdama savo įsipareigojimams ginkluotės eksporto srityje. Vien tik oficialiais SNO duomenų bazės ''Informacija apie masinę prekybą ginklais'' duomenimis, 2016-aisiais metais Ukrainai buvo perduoti 86 DŠK pabūklai (Degtiariovo-Špagino 12 mm kalibro pabūklas ― Sputnik) ir 60 KPVT (Vladimirovo konstrukcijos tankų pabūklas, kurio kalibras 14,5 mm ― Sputnik). 2017-ųjų lapkritį Lietuvos vyriausybė nutarė tiekti Kijevui mirtiną ginklą už 2 milijonus eurų.

Lietuvos biudžeto lėšos skiriamos tam, kad Rytų Ukrainoje nesiliautų šūviai.

Ginklas, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Евгений Биятов

Ginkluotas konfliktas Donbase palietė 4,4 milijonus gyventojų. Daugiau nei 10 tūkstančių žmonių žuvo, apie 25 tūkstančiai sužeisti. Šiandien 3,4 milijonams Ukrainos piliečių reikalinga humanitarinė pagalba. Tarp jų — 70 procentų moterų, pagyvenusių žmonių, vaikų, praneša SNO, ypatingą dėmesį skirdama vaikų poreikiams: jų galimybės mokytis labai apribotos, nes daugelis mokymo įstaigų sunaikintos arba laikinai uždarytos.

Su diplomatiniu cinizmu šią informaciją savo tinklalapyje skelbia Lietuvos URM. Dar ciniškiau atrodo nuotraukų reportažai iš lietuvių gastrolių po iškankintą Avdijevką.

2017-ieji metai: Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius, kaip kovinio filmo herojus su neperšaunama liemene ir akiniais nuo saulės, ginkluotų kariškių apsuptyje ''inspektuoja'' pusiau sugriautą miestą.

2018-ieji metai: premjeras Saulius Skvernelis, su tais pačiais brutalumo atributais — neperšaunama liemene ir akiniais nuo saulės — fotografuojasi su vaikais šalia smėlio dėžės. Su vaikais, vilkinčiais plonus marškinėlius. Be apsaugos priemonių. Su Avdijevkos miesto vaikais, pripratusiais užmigti ir pabusti, griaudint pabūklų kanonadoms. Šie vaikai — lietuvių teikiamos ''pagalbos'' aukos, mirtino ginklo tiekimo Ukrainai aukos.

Lietuvos susisiekimo ministerija, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Александр Липовец

Nuotraukos iš Lietuvos politikų viešnagės Ukrainoje puikiai sudėlioja akcentus. Be to, puikiai apibrėžia oficialiojo Vilniaus veiksmų Ukrainoje metaforą. Kurstydami konfliktą Rytų Ukrainoje Lietuvos politikai niekuo nerizikuoja: tai ne jų šalis, ne jų rinkėjai. O štai vaikai, kuriems ''padeda'' Skvernelis ir Linkevičius, be abejonės, pasmerkti sunkumams.

Propagandos šaltiniai, žinoma, paaiškins, kad ir šie vaikai, ir kitos Ukrainos pilietinio karo aukos ― ''Rusijos agresijos pasekmė''. Kad tai būtų  paaiškinta suprantamiau, Lietuvos premjeras vizito metu įteikė ukrainiečiams televizijos įrangą, sustiprinančią "teisingos" televizijos signalus į atsiribojusią nuo Kijevo teritoriją. Talentingi komentatoriai paaiškins Donbaso gyventojams, kas kaltas dėl jų kančių.

Tik už viso šio propagandos šurmulio išliks Lietuvos politikų eilinio turnė po Donbasą nuotraukos, kuriose neperšaunama liemene pasirėdęs Lietuvos premjeras stovi bejėgių Avdijevkos vaikų su plonyčiais marškinėliais apsuptyje, ir čia nebereikia jokių komentarų, jokių įmantrių Ukrainos televizijos ekspertų interpretacijų.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone

128
Tegai:
mirtinas ginklas, karo propaganda, Linas Linkevičius, Saulius Skvernelis, Ukraina, Lietuva
Dar šia tema
JAV skirs 65 mln dolerių Donbaso "priklausomybei nuo Rusijos mažinti"
Žiniasklaida: prokuratūra tyrinėja lietuvių dalyvavimą Donbaso konflikte
Lavrovas įvertino perversmą Ukrainoje kaip Europos gėdą
"Grybauskaitės planas" skirtas korupcijai Ukrainoje
Taikdariai Ukrainoje: priežastys ir pasekmės
Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenko, archyvinė nuotrauka

Lukašenka paneigė pranešimus apie išvykimą Baltarusijos

(atnaujinta 12:51 2020.08.14)
Dabartinis prezidentas taip pat pakomentavo protestus įvairiose Baltarusijos įmonėse: pasak jo, darbo sustabdymas prives prie rinkų praradimo

VILNIUS, rugpjūčio 14 — Sputnik. Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka paneigė gandus apie tai, kad išvyko iš respublikos, pranešė Sputnik Baltarusija.

"Visų pirma, aš esu gyvas ir ne užsienyje, kaip sako kai kurie mūsų gerbiami "sviadomyja": "prezidentas paliko šalį ir yra užsienyje". Šiandien 14-oji, mes susitikome tam, kad aptartume statybų pramonės darbus", — citavo jį RIA Novosti.

Dabartinis prezidentas taip pat pakomentavo protestus įvairiose Baltarusijos įmonėse: pasak jo, darbo sustabdymas prives prie rinkų praradimo.

Lietuvos Seimas
© Sputnik/ Владислав Адамовский.

"Jei jie streikuos dvi dienas, konkurentai — rusai ir kanadiečiai — persižegnos. Ir greitai pateiks rinkai tai, ką nori tiekti. <...> Žmonėms reikia tai paaiškinti: jei norite — streikuokite, jei norite dirbti — dirbkite", — pabrėžė Lukašenka.

Sekmadienį Baltarusijoje vyko prezidento rinkimai. Remiantis preliminariais CRK paskelbtais rezultatais, dabartinis valstybės vadovas Aleksandras Lukašenka pelnė 80,08 proc., Svetlana Tichanovskaja — antroje vietoje su 10,09 proc. Ketvirtadienį CRK pranešė, kad Minske praėjusiuose prezidento rinkimuose 64,49% rinkėjų atidavė balsus už dabartinį valstybės vadovą Aleksandrą Lukašenką, 14,92% — už jo konkurentę Svetlaną Tichanovskają

Po preliminarių rezultatų paskelbimo sekmadienio vakarą respublikoje prasidėjo protesto akcijos, kurios tęsėsi ir šiomis dienomis.

Tegai:
Aleksandras Lukašenka, prezidento rinkimai, Baltarusija
Temos:
Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų
Dar šia tema
Lietuva grasina Minskui "kitais veiksmais", jei planas bus ignoruojamas
Baltijos šalių ir Lenkijos prezidentai paskelbė deklaraciją dėl situacijos Baltarusijoje
Nausėda suabejojo ​​Lukašenkos teisėtumu  
Kandidatė į Baltarusijos prezidentus Svetlana Tichanovskaja

Paragino pasirašyti peticiją: Tichanovskaja įrašė kreipimąsi Lietuvoje

Moteris ir toliau tvirtina, kad, remiantis jos turimais duomenimis, kur balsai "skaičiuojami sąžiningai", ji lenkia Lukašenką

VILNIUS, rugpjūčio 14 — Sputnik. Kandidatė į Baltarusijos prezidentus Svetlana Tichanovskaja paragino piliečius nelikti nuošalyje ir pasirašyti peticiją dėl balsų perskaičiavimo dalyvaujant nepriklausomiems stebėtojams.

Lietuvos Seimas
© Sputnik/ Владислав Адамовский.

"Apginkime savo pasirinkimą kartu. Pasirašykite už tai, kad balsavote už mane, Svetlana Tichanovskają", — teigė moteris vaizdo įraše, paskelbtame Youtube.

Žemiau esanti nuoroda nukreipia į puslapį pavadinimu "Aš balsavau už Svetlaną Tichanovskają ir reikalauju sąžiningų rinkimų rezultatų".

Peticijoje, kurią siūlo pasirašyti Baltarusijos piliečiams, pateikiami du reikalavimai. Pirmasis — "pagal Centrinės rinkimų komisijos įgaliojimus perskaičiuoti balsus priėmus nepriklausomus stebėtojus", antrasis — "pagal prokuratūros kompetenciją tikrinti įstatymų laikymąsi per Baltarusijos Respublikos prezidento rinkimus dėl falsifikavimo".

Tuo tarpu reikia nurodyti savo vardą, pavardę, regioną, registraciją.

Tichanovskajos teigimu, ten kur komisijos sąžiningai suskaičiavo balsus per praėjusius rinkimus, jos palaikymas siekė 60–70 procentų, o Novaja Borovajos regione — iki 90 procentų.

Moteris taip pat dėkojo dalyvavusiems streike.

"Noriu padėkoti tiems, kurie nebijojo ir paskelbė streiką. Ačiū BMG [Baltarusijos metalurgijos gamykla — Sputnik], (Minsko) elektrotechnikos gamyklai, MAG [Minsko automobilių gamykla — Sputnik] ir kolektyvams, kurie prisijungė", — sakė Tichanovskaja.

Be to, ji paragino respublikos valdžią nutraukti smurtą ir pradėti dialogą su protestuotojais, ji taip pat pasiūlė miesto merams rugpjūčio 15-16 dienomis surengti "taikius masinius susirinkimus".

"Kiekvienam iš mūsų, permainų šalininkui, žmogaus gyvybė – svarbiausia. Mes privalome sustabdyti prievartą Baltarusijos miestuose. Kviečiu valdžią nutraukti smurtą ir eiti į dialogą. Prašau visų miestų merus rugpjūčio 15 d. ir 16 d. tapti taikių masinių susirinkimų organizatoriais kiekviename mieste", — pareiškė Tichanovskaja.

Sekmadienį Baltarusijoje vyko prezidento rinkimai. Remiantis preliminariais CRK paskelbtais rezultatais, dabartinis valstybės vadovas Aleksandras Lukašenka gavo 80,08 proc. balsų, Svetlana Tichanovskaja — antroje vietoje su 10,09 proc. rinkėjų balsų.

Po preliminarių rezultatų paskelbimo sekmadienio vakarą respublikoje prasidėjo protesto akcijos, kurios tęsėsi ir kitomis dienomis. Padėtis stabilizuota.

Tichanovskaja į Lietuvą atvyko antradienį. Vėliau tą pačią dieną pasirodė jos vaizdo žinutė, kurioje ji pranešė, kad išvyko pas vaikus. Vėliau pasirodė antras vaizdo įrašas, kuriame moteris prašo savo bendražygių neiti protestuoti ir laikytis įstatymų.

Lietuvos valdžia sako, kad moteris saugi. Vakare su ja telefonu kalbėjo Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda. Jis sakė, kad prireikus Vilnius yra pasirengęs suteikti Tichanovskajai politinį prieglobstį.

Tegai:
Baltarusija, prezidento rinkimai, Svetlana Tichanovskaja
Temos:
Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų
Dar šia tema
Baltijos šalių ir Lenkijos prezidentai paskelbė deklaraciją dėl situacijos Baltarusijoje
URM: po įvykių Baltarusijoje, ES turi raginti šalį sustabdyti AE paleidimą
Lukašenka paneigė pranešimus apie išvykimą iš Baltarusijos
Rusijoje registruota vakcina nuo COVID-19

Rusijos SAM pranešė apie didelį vakcinos nuo COVID-19 poreikį užsienio

(atnaujinta 12:51 2020.08.14)
Vis dėlto, pasak ministerijos vadovo, pirmiausia vaistą reiktų suteikti tiems rusams, kurie tiesiogiai dirba su pacientais ir su rizikos grupėmis

VILNIUS, rugpjūčio 14 — Sputnik. Iš užsienio gauta daugybė užklausų dėl naujos Rusijos vakcinos nuo koronaviruso įsigijimo, tačiau Rusija jos neparduos, kol neaprūpins savo vidaus rinkos, žurnalistams sakė Rusijos sveikatos apsaugos ministras Michailas Muraško.

Rusiškoji vakcina nuo COVID-19
© Sputnik / РФПИ и Центр имени Гамалеи

"Kol kas nieko neparduodame (užsienyje). Gauname daugybę skambučių, tačiau pirmiausia turime pagaminti vakcinas vidaus rinkai. Vyksta procesas", — sakė ministras, atsakydamas į klausimą, kurios šalys parodė susidomėjimą pirkti šią Rusijos gaminį.

Anot ministro, "pirmiausia vakcina turėtų būti skiriama tiems, kurie tiesiogiai dirba su pacientais ir su rizikos grupėmis". Tokiu tarpu vakciną planuojama siųsti "į visus regionus tam tikrų kategorijų piliečiams".

"Pirmoji vakcina bus gauta šį mėnesį. Planuojame ją nusiųsti į visus regionus, kad žmonės pamatytų. Gamyba jau prasidėjo", — cituoja ministrą RIA Novosti.

Taip pat jis pranešė, kad ir pats planuoja pasiskiepyti.

Atsakydamas į klausimą apie galimą naujos vakcinos poveikį reprodukcinei sistemai, Muraško sakė, kad "apskritai nėra duomenų, ribojančių vakcinos naudojimą", tačiau "nereiktų skiepytis prieš patį nėštumą".

Tegai:
koronavirusas, vakcina, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), Rusija
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Prancūzijos laikraštis viršelyje pavaizdavo Putiną, apsirengusį Bondo kostiumą
Virusologas įvertino Rusijos skiepų nuo koronaviruso saugumą
Rusija pirmoji pasaulyje užregistravo vakciną nuo koronaviruso