Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu

Netanjahu susitiks su prezidente ir Baltijos šalių premjerais

27
Ketvirtadienį Netanjahu susitiko su premjeru Sauliumi Skverneliu, taip pat planuojamas susitikimas su prezidente Dalia Grybauskaite ir žydų bendruomenės atstovais

VILNIUS, rugpjūčio 24 — Sputnik.  Lietuvoje vizitą tęsiantis Izraelio premjeras Benjaminas Netanjahu šiandien susitiks su prezidente Dalia Grybauskaite, visų trijų Baltijos šalių premjerais bei pagerbs Holokausto aukų atminimą, praneša LRT.

Ketvirtadienį Netanjahu susitiko su premjeru Sauliumi Skverneliu.  Susitikime Netanjahu  sakė besitikintis, kad glaudūs santykiai su Lietuva padės atsverti, jo paties teigimu, neteisingą kitų Europos šalių kritiką dėl Izraelio veiksmų palestiniečų atžvilgiu.

"Su Izraeliu Europos Sąjunga ir Briuselis dažnai elgiasi netinkamai, esama daug iškraipymų mūsų atžvilgiu, ir džiugu matyti, kad jūs laikotės aiškumo, tiesos ir drąsos pozicijos", – teigė jis.

Skvernelis, Izraelį vadinantis Lietuvos strateginiu partneriu Artimųjų Rytų regione, sakė tikintis, kad šis vizitas dar labiau suaktyvins dvišalius santykius.

Buvo kalbama ir apie žydų bendruomenę Lietuvoje.

"Didžiuojamės ypatingais ryšiais su Lietuvos ir pasaulio žydų (litvakų) bendruomene ir džiaugiamės jos indėliu į mūsų valstybės kūrimą.<...> Mūsų Vyriausybė ir toliau tęs nulinės tolerancijos antisemitizmui politiką, toliau bus restauruojamos sinagogos, žydų kapinės", - pabrėžė Skvernelis.

Istorijos iškraipymas

Artėjant Netanjahu vizitui į Lietuvą, Izraelio istorikas, Saimono Vizentalio centro Jeruzalės filialo vadovas Efraimas Zurofas pareiškė, kad premjeras turi atminti, kokie iškraipymai egzistuoja šioje Baltijos respublikoje su požiūriu į Holokausto istoriją. Pasak jo, premjeras savo vizito išvakarėse turėtų susipažinti su Lietuvos "laisvės kovotojo" Adolfo Ramanausko-Vanago biografija, kad  "suprastų rimtus Holokausto iškraipymo mastus Baltijos šalyse, ypač Lietuvoje".

Kaip pabrėžia Zurofas, visą šį laiką Izraelis niekaip neprieštaravo daugybei pagyrų, kurios skiriamos Lietuvos "herojams", kurie buvo nacių bendrininkai ir dalyvavo Holokauste. Jis taip pat pabrežė, kad Izraelio vadovybei "atėjo laikas atlikti Holokausto atminties gynėjų vaidmenį".

Izraelio ministro pirmininko vizito išvakarėse Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė taip pat susitiko su "partizanu" Juozu Jakavoniu. Jis yaip pat buvo vienas iš "miško brolių", vadovaujamų Ramanausko-Vanago.

Lietuvoje "partizanais" laikomi "miško broliai" — nacionalistiškai nusiteikę ginkluoto judėjimo, 1940-1950-aisiais veikusio šalies teritorijoje, organizatoriai. Antrojo pasaulinio karo metu daugelis iš tų, kurie buvo prieš Tarybų valdžią, prisijungė prie fašistinės Vokietijos. "Miško broliai" buvo prisidėję prie civilių gyventojų naikinimo ir tarybų partijos darbuotojų žudynių.

Prieš Antrąjį pasaulinį karą Lietuvoje gyveno daugiau nei 200 tūkst. žydų, daugiau nei 90 procentų Lietuvos žydų bendruomenės buvo sunaikinta nacių okupacijos metu.

 

27
Dar šia tema
Žydai pasmerkė Vilniaus meriją už Birželio 23-osios sukilimo metinių minėjimą
Žurnalistė kritikavo Lietuvą už jos senelio — nacių bendrininko — išaukštinimą
Lietuvos antiherojai: kolaborantų giminaičiai neišsigando tiesos