Rolandas Paksas, archyvinė nuotrauka.

Seimas grįžta prie Pakso klausimo: bus svarstomos Konstitucijos pataisos

33
(atnaujinta 08:37 2018.09.20)
Valdančiųjų parengtas projektas Paksui leistų kandidatuoti ir į Seimą, ir į prezidentus

VILNIUS, rugsėjo 20 — Sputnik. Seimas ketvirtadienį grįžta prie klausimo dėl Rolando Pakso kandidatavimo, praneša LRT.

Planuojama svarstyti Konstitucijos pataisas, kurios leistų kandidatuoti per apkaltą pašalintam politikui.

Valdančiųjų parengtas projektas Paksui leistų kandidatuoti ir į Seimą, ir į prezidentus. Pagal pataisą, per apkaltą pašalintas asmuo Seimo nariu ar prezidentu galėtų būti renkamas praėjus dešimties metų terminui. Šias pataisas priimti siūlo vyriausybė, o alternatyvų opozicijos inicijuotą projektą – atmesti.

Pagal opozicijos parengtą variantą, per apkaltą pašalintam asmeniui būtų leidžiama kandidatuoti tik į Seimo narius, draudžiama būti renkamam į Seimo vadovybę.

Paksas buvo pašalintas iš prezidento posto 2004 metais, paskelbus apkaltą. Seimo deputatai apkaltino politiką tuo, kad jis suteikė Lietuvos pilietybę savo rinkimų kampanijos rėmėjui, taip pat viršijo savo įgaliojimus.

Be to, Konstitucinis Teismas iki gyvos galvos uždraudė Paksui kandidatuoti į politiko arba kitas priesaikos reikalaujančias pareigas. 

Pats buvęs prezidentas yra įsitikinęs, kad jis buvo pašalintas iš pareigų dėl jo vykdomos kovos su korupcija. 

Seimo narys Naglis Puteikis primena, kad daugiau nei dešimt metų Lietuva nevykdo Europos Žmogaus Teisių Teismo sprendimo leisti Paksui dalyvauti Lietuvos Prezidento rinkimuose, o tokia praktika prieštarauja Europos Žmogaus Teisių Konvencijai.

Jungtinių Tautų Žmogaus teisių komitetas taip pat yra konstatavęs, kad draudimas Paksui kandidatuoti pažeidžia Jungtinių Tautų Tarptautinį pilietinių ir politinių teisių paktą.

Jei kelią kandidatavimui atveriančios pataisos iki spalio nepajudės Seime, Lietuvai gresia Europos Tarybos Ministrų Komiteto sankcijos.

33
Tegai:
rinkimai, pataisos, Rolandas Paksas
Dar šia tema
Dauguma balsuos už Lietuvos Seimo valdančiąją koaliciją
"Tvarkos ir teisingumo" frakcija pasirašys bendradarbiavimo sutartį su "valstiečiais"
Puteikis ragina leisti Paksui kandidatuoti į prezidento postą