Grūto parkas, archyvinė nuotrauka.

Atskleisti draudimo propaguoti komunizmą viešuosiuose objektuose įstatymo trūkumai

48
(atnaujinta 18:07 2018.09.26)
Įstatymo projekto nuostatos yra deklaratyvaus pobūdžio, neįtvirtina aiškaus įgyvendinimo mechanizmo, nenustato aiškių kriterijų, kaip viešojo naudojimo objektai būtų priskiriami draudžiamiesiems objektams, kas ir kaip atlygintų už nuosavybės teisių suvaržymą

VILNIUS, rugsėjo 26 — Sputnik. Vyriausybė, atsižvelgdama į Kultūros ministerijos siūlymą, pritarė Draudimo propaguoti komunizmą arba kitą totalitarinę santvarką viešuosiuose objektuose įstatymo projektui, rašoma Vyriausybės pranešime žiniasklaidai.

Kartu Seimui siūloma atkreipti dėmesį į tai, kad didelė dalis įstatymo projektu siūlomų reglamentuoti klausimų jau apibrėžti teisės aktuose, kai kurias siūlomas nuostatas būtų sunku įgyvendinti praktikoje.

Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodeksas jau šiuo metu nustato administracinę atsakomybę komunistinių simbolių platinimą ar demonstravimą. Užsienio valstybėms reikšmingo nekilnojamojo kultūros paveldo, esančio Lietuvos Respublikoje, tvarkymo taisyklės numato, kaip turi būti įrengiamos informacinės lentelės prie atitinkamų kultūros paveldo objektų.

O tokie klausimai, kaip gatvių pavadinimų sudarymas, viešųjų erdvių tvarkymas, yra teisiškai reguliuojami savivaldybių, nes tai yra jų savarankiškoji funkcija.

Draudimo propaguoti komunizmą arba kitą totalitarinę santvarką viešuosiuose objektuose įstatymo projekte esama nuostatų, kurios įpareigoja pašalinti objektus, propaguojančius totalitarinę santvarką. Tačiau tai įgyvendinant gali būti ribojamos atskirų objektų savininkų nuosavybės teisės (pvz., Grūto parkas), kompensavimas už kurias įstatyme nėra aptartas.

Įstatymo projekto nuostatos yra deklaratyvaus pobūdžio, neįtvirtina aiškaus įgyvendinimo mechanizmo, nenustato aiškių kriterijų, kaip viešojo naudojimo objektai būtų priskiriami draudžiamiesiems objektams, kas ir kaip atlygintų už nuosavybės teisių suvaržymą.

Priėmus tokį įstatymo projektą, būtų sudėtinga jį įgyvendinti praktikoje.

Kultūros ministerijos vertinimu, toks įstatymo projektas – perteklinis ir netikslingas, nes jau dabar galiojantys įstatymai įtvirtina tuos pačius sovietų simbolikos draudimus bei atsakomybę. 

Anksčiau Seimo narė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė kreipėsi į vidaus reikalų ministrą Eimutį Misiūną ir policijos generalinį komisarą Liną Pernavą dėl galimai neteisėtai viešinimui naudojamos sovietinės simbolikos Grūto parke.

''Grūto parkas, kurio viena iš veiklų yra specializuotas sovietinės ideologijos monumentų muziejus, nepažeisdamas minėto draudimo gali naudoti sovietinius simbolius, ženklus, herbus, vėliavas ir kt. tik savo muziejinėje veikloje — edukaciniais tikslais, kaupiant, restauruojant ir demonstruojant eksponatus. Tačiau klausimą kelią Grūto parko viešinimo tikslams naudojamas logotipas, kuriame aiškiai įžvelgiamas kūjis ir pjautuvas bei penkiakampė žvaigždė — buvusio Sovietų Sąjungos oficialaus herbo pagrindiniai elementai. Ar toks vaizdavimas ir viešinimas nėra įstatymų pažeidimas?'' — teigė Morkūnaitė-Mikulėnienė.

48
Tegai:
komunistinė simbolika, draudimas, įstatymas
Dar šia tema
Lenkijos premjero tėvas tarybinių paminklų nugriovimą pavadino "smulkmenišku"
Neapykanta Rusijai yra svarbesnė: Vilnius sukėlė grėsmę "Misijai Sibiras"
Sodybų tuštėjimo metas: tirpsta gyventojų skaičius Baltijos šalyse
Konservatoriai bandys diskriminuoti buvusius komunistus