Dalia Grybauskaitė, archyvinė nuotrauka

Konservatoriai ragina Grybauskaitę uždrausti partijoms skolintis valstybės

33
Parlamentarai mano, kad įstatymas, leidžiantis gauti papildomų lėšų gynybos sektoriui, taip pat padės gauti lėšų politinėms partijoms

VILNIUS, spalio 20 — Sputnik. Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos nariai Mykolas Majauskas, Ingrida Šimonytė, Emanuelis Zingeris, Kazys Starkevičius ir Monika Navickienė kreipėsi į Dalią Grybauskaitę, prašydami vetuoti Seimo priimtą 2018 metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymo straipsnio pakeitimo projektą, kuriame drauge su kitais pasiūlymais siūloma skolintis valstybės vardu nenumatytoms išlaidoms politinių partijų veiklai finansuoti, pranešė Seimo spaudos tarnyba.

Nors projekto iniciatoriai rašte deklaruoja kilnius tikslus — užtikrinti nustatytus įsipareigojimus 2018 metais skirti ne mažiau 2 proc. šalies bendrojo vidaus produkto (BVP) krašto apsaugai, prisiimant atsakomybę už Lietuvos valstybės ir jos piliečių saugumą ir taip užtikrinant Šiaurės Atlanto Sutarties įgyvendinimą, — įstatymo pakeitimai atskleidžia motyvus, nesusijusius su šalies nacionalinio saugumo interesais.

"Kartu su galimybe skolintis gynybos finansavimui buvo priimta ir įstatymo pataisa, numatanti galimybę skolintis "nenumatytoms išlaidoms politinių partijų veiklai finansuoti"", — teigiė konservatorių grupė.

Parlamentarai kreipimesi pažymi, kad pasirinktas partijų finansavimo metodas pažeidžia biudžeto formavimo taisykles ir nepaiso teisėkūros procedūrų.

"Galų gale, priimant įstatymo pataisas buvo pažeistos teisėkūros procedūros – nebuvo gautos Vyriausybės išvados teiktiems įstatymo pakeitimo siūlymams, kadangi Etikos ir procedūrų komisija pasiūlė grąžinti įstatymo projektą į priėmimo stadiją, o buvo registruota naujų pasiūlymų, dėl kurių Vyriausybė nepasisakė, nors turi prievolę tai padaryti. Tai kuria labai pavojingą precedentą", – teigė Mykolas Majauskas.

Lietuvos gynybos ministerija paprašė parlamento papildomai skirti 2018 metais kariniams poreikiams daugiau nei dešimt milijonų eurų.  

Šis prašymas buvo pagrįstas tuo, kad išlaidos gynybai sudarys 1,9 proc. BVP, o ne du procentus, todėl įsipareigojimai NATO nebus įvykdyti.

Seimas ketvirtadienį priėmė pataisą, pagal kurią nuspręsta suteikti Finansų ministerijai skolinimosi teises, jeigu suplanuoti Krašto apsaugos ministerijos asignavimai nesudarytų 2 proc. BVP, ir tokiu atveju skirti trūkstamą lėšų dalį krašto apsaugai.

Priėmimo metu Seimas taip pat pritarė pasiūlymui suteikti Finansų ministerijai teisę skolintis valstybės vardu nenumatytoms išlaidoms politinių partijų veiklai finansuoti. Taigi Seimas priėmė Politinių partijų įstatymo pakeitimą, kuriuo nusprendė, kad jei po Seimo rinkimų yra įregistruojama nauja politinė partija, kuri yra parlamentinė partija, jos veiklai finansuoti skiriami papildomi valstybės biudžeto asignavimai.

33
Tegai:
Dalia Grybauskaitė, konservatoriai, išlaidos gynybai, politinės partijos
Dar šia tema
Kaip įsijautę militaristai Lietuvos gynybą silpnina
Įvykdysime ir viršysime: Lietuva nušluostys nosį visoms NATO narėms
Lietuvos Seimo narės Astos Kubilienės priesaika

Prisiekė Karbauskį pakeitusi Seimo narė

(atnaujinta 16:10 2020.12.03)
"Valstiečių" partijos lyderis lapkričio pabaigoje nusprendė atsisakyti mandato, tačiau liko partijos vadovu

VILNIUS, gruodžio 3 — Sputnik. Seime prisiekė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga partijos narė Asta Kubilienė, praneša Seimo spaudos tarnyba.

Politikė pakeitė anksčiau mandato atsisakiusį Ramūną Karbauskį.

Kubilienės priesaiką priėmė Konstitucinio Teismo pirmininkas Dainius Žalimas.

Присяга члена Сейма Литвы Асты Кубилене
Lietuvos Seimo narės Astos Kubilienės priesaika.

Lapkričio pabaigoje Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) atšaukė įgaliojimus, kuriuose nusprendė palikti parlamentaras. Tačiau jis liko "valstiečių" partijos lyderiu. VRK taip pat pripažino, kad Kubilienė taps deputate.

LVŽS gavo 32 mandatus ir per Seimo rinkimus užėmė antrąją vietą. Partija paskelbė ketinanti dirbti opozicijoje. Valdančiąją koaliciją sudarė konservatoriai, Liberalų sąjūdis ir Laisvės partija.

Džo Baidenas pristato savo komandą

Baideno komanda "kaip vilkų gauja"

(atnaujinta 14:10 2020.12.03)
Paskutinės dvi iš šešių ginčijamų valstijų — Arizona ir Viskonsinas — patvirtino Džo Baideno pergalę. Trampo būstinė pastarosiomis savaitėmis pralaimėjo vieną po kito vykusį teismą

VILNIUS, gruodžio 3 — Sputnik. Net ir paties Donaldo Trampo teigimu, perspektyvos perduoti bylas Aukščiausiajam Teismui yra menkos. Jis planuoja paskelbti savo kandidatūrą per 2024 metų prezidento rinkimus per Džo Baideno inauguraciją sausio 20 dieną. Mėginti sugadinti atostogas oponentui yra kadenciją baigusio prezidento stilius, rašo RIA Novosti autorė Veronika Krašenikova.

Tuo tarpu išrinktasis prezidentas formuoja komandą, o tarp naujų kadrų mus pirmiausia domina saugumo aparatas. Joje Džo Baidenas subūrė jaunus, kompetentingus bendraminčius. Jie visi yra komanda, kuri dirbo kartu. Trampo eros metu jie kartu dirbo kurdami politinius sprendimus Naujojo Amerikos saugumo centre (CNAS), aktyviausiame Baideno administracijos talentų fonde.

Kartu jie uždirbo pinigus: valstybės sekretorius Entonis Blinkenas (Antony Blinken) ir viena pagrindinių kandidatų į gynybos ministrus Mišelė Flurnoi (Michèle Flournoy) sukūrė "WestExec Advisors". Ši strateginių konsultacijų įmonė siūlo klientams "neprilygstamus ryšius gynybos, užsienio politikos, žvalgybos, ekonomikos, kibernetinio saugumo, duomenų privatumo ir strateginės komunikacijos srityse". Iššifravus paaiškėja, kad jie prekiauja ryšiais ir įtaka, oficialiai tai vadinama "lobizmu".

Valstybės sekretorius Entonis Blinkenas jaunystėje lankė elitinę vidurinę mokyklą Paryžiuje — šis civilizacinis ryšys padės bendrauti su prancūzais ir atkurti transatlantinę partnerystę. Baidenui ir Blinkenui bus patogu: pastarasis buvo jo patarėjas nacionalinio saugumo klausimais 2009–2013 metais lygiagrečiai su prezidento Obamos padėjėjo pareigybe. Iki šiol Blinkenas tarnavo kaip idealus funkcionierius ir padėjėjas (ne politikas), galintis išklausyti viršininką ir tiksliai pasakyti, ko jam reikia vienoje ar kitoje situacijoje. Tačiau dabar jis pirmą kartą pateks į plačią atvirą erdvę, nes valstybės sekretorius turi tam tikrą autonomiją.

Tačiau Entonio Blinkeno pasiekimai ankstesnėje administracijoje yra labai kuklūs. Būdamas sankcijų Rusijai dėl Krymo architektas, jis negali pateikti "suplėšytos į gabalus" Rusijos ekonomikos. Kaip vienas iš Sirijos strategijos autorių jis gali stebėti tik Bašaro al Asado pergalę kartu su Rusija. Ir Libijoje, regis, laimi visi, išskyrus Vašingtoną.

Pirmą kartą Nacionalinės žvalgybos direktore tampa moteris — Avril Haines, jai dabar 51-eri. 2013–2015 metais ji buvo pirmoji moteris, dirbusi CŽV direktoriaus pavaduotoja, o iki Obamos administracijos pabaigos — patarėja nacionalinio saugumo klausimais. Jos šviesaus gyvenimo kelio aprašymą žurnalas "Newsweek" paskelbė 2013 metais pavadinimu "Mažiausiai tikėtinas šnipas".

Biochemiko ir dailininkės dukra Avril Haines nuo 12 metų naktimis prižiūrėjo sergančią motiną, kuri mirė, kai dukrai buvo 16 metų. Vidurinėje mokykloje technika susižavėjusi mergina dirbo automobilių remonto dirbtuvėse. Po mokyklos ji išvyko į Japoniją, gavo dziudo rudąjį diržą. Ji studijavo fiziką Čikagos universitete, įsimylėjo atostogų metu ten buvusį skrydžio instruktorių, kartu jie atkūrė seną dviejų variklių "Cessna" ir juo išvyko į Europą.

Lėktuvas apledėjo virš jūros, sugedo abu varikliai, o jaunoji pora per stebuklą nusileido ant Niufaundlando krantų. Apsigyvenusi Baltimorėje, pora aukcione nusipirko buvusio baro su viešnamiu ir narkomanų lindyne pastatą pavojingame priemiestyje. Jie pardavė lėktuvą, viešnamį perdarė į knygyną ir kavinę, kuri buvo tokia sėkminga, kad bankas paprašė įstaigą paversti tinklu.

Žmogiškųjų išteklių psichologas tokiame gyvenimo kelyje įžvelgs polinkį į nuotykius ir riziką, sugebėjimą įveikti sunkias situacijas ir rasti išeitį iš aklavietės. Geros savybės darbui žvalgyboje ir politikoje.

1998 metais Haines susidomėjo tarptautine teise ir įstojo į Džordžtauno universitetą. 2003 metais ji atvyko į JAV Valstybės departamento juridinį biurą, nuo tada jos karjera sparčiai kilo: iki 2010 metų ji jau dirbo Obamos administracijoje prezidento patarėjo nacionalinio saugumo ir teisės klausimais padėjėja.

Tuo tarpu jos kolega Saugumo taryboje Bendžminas Roudsas (Benjamin Rhodes) apie Haines sako: "Tai mieliausias žmogus, kokį buvome sutikę".

"Mieloji" Avril Haines yra teisinių karinės jėgos naudojimo aspektų ir ypač bepiločių orlaivių smūgių ekspertė. Būtent ji pateikė visus šiuos klausimus.

Kitas jaunas talentas Baideno administracijoje yra patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Džeikas Sulivanas (Jake Sullivan), kuriam sukako 44. Patyręs valdžios diplomatas Ričardas Holbrukas (Richard Holbrooke) teigė, kad jis turi visus duomenis, reikiamus būsimam valstybės sekretoriui. Hilari Klinton, kurios dešinioji ranka Džeikas buvo Valstybės departamente ir per prezidento kampaniją, jame įžvelgė dar daugiau — visas būsimam prezidentui reikalingas savybes. Bilas Klintonas žmonai pasakė: jei Džeikas pradės groti ir saksofonu, jis pradės rimtai nerimauti.

Sulivanas laikosi Džozefo Najaus (Josepho Nye) "protingosios galios" koncepcijos. Pasak kolegų, jis pasisako už "aktyvesnį JAV dalyvavimą sprendžiant klausimus" ir "reagavimo priemones, kurios apimtų karinį elementą". Sirijos atveju tai buvo "ankstyvi raginimai apginkluoti Sirijos sukilėlius", Ukrainos atveju — Ukrainos kariuomenę.

"Atsisakykite cinizmo. Atsisakykite pasitikėjimo savimi. Ir nebūkite niekšai", — tokius atsisveikinimo žodžius Minesotos universiteto absolventams tarė Sulivanas. Kolegos taip pat kalba apie jį kaip apie malonų žmogų.

Beje, jauna Džeiko Sulivano žmona Megė Gudlander (Maggie Goodlander) buvo Jeilio universiteto, kur jis dėstė, studentė. Jie susituokė 2015 metais, Hilari Klinton dalyvavo ceremonijoje. Megė taip pat dirbo Naujojo Amerikos saugumo centre ir buvo JAV karinio jūrų laivyno rezervo žvalgybos leitenante — žavinga leitenante, sprendžiant iš nuotraukos.

Naujosios administracijos tęstinumą simbolizuoja Džonas Keris (John Kerry): jis spręs svarbias klimato problemas demokratams ir pasauliui — tai puikus politikos patriarcho vaidmuo.

Paskiriant gynybos ministrą yra tam tikrų problemų, nors praėjusią savaitę atrodė, kad pagrindinė pretendentė į šias pareigas Mišelė Flurnoi greitai pereis visus diskusijų ratus. Ji jau buvo Barako Obamos vadovaujama politikos gynybos sekretorė — "Pentagono smegenys", o jos strategija yra militarizmas steroidų pagrindu. Tačiau panašu, kad trukdo pačios lobistinės sutartys, pagal kurias ponia Flurnoi taip aktyviai dirbo kartu su Entoniu Blinkenu "WestExec Advisors" — juk Džo Baidenas kampanijos metu pažadėjo, kad nepalaikys lobistų. Be to, vienai komandai yra per daug vieningos nuomonės, būtų malonu pareikšti kitas nuomones, sako kai kurie Vašingtone.

Žinoma, visi paskirtieji vis dar turi gauti patvirtinimą JAV Senate, kurį šiuo metu kontroliuoja respublikonai.

Jie visi yra "protingosios galios" požiūrio šalininkai ir užkietėję intervencininkai. Tai jau dirbusi komanda; prieštaravimai tarp jų gali būti tik detalėse. Dėl bendraminčių sprendimų priėmimo procesas bus greitas ir efektyvus, be vidinės nesantaikos. Jie "judės kaip vilkų gauja" — taip vienas jų patyręs Vašingtono reikalų stebėtojas apibūdino jų koordinuotą agresiją.

Rusijai ši komanda reiškia, pirma, didesnę Rusijos vidaus reikalų kritiką. Antra, "minkštosios galios" aktyvavimą posovietinėje erdvėje; Ukrainoje tai papildys "kietąsias" karines pajėgas, kurias Trampo administracija ten pasiuntė. Trečia, Vašingtonas žais aktyvų jėgos žaidimą tuose regionuose, kur jų interesai, kaip ir Vidurio Rytuose, susiduria su Rusijos, naudojant karines priemones.

Kol kas pastebima tik viena dvišalės sąveikos sritis — ginklų kontrolė ir, be tarptautinių temų, susitarimas dėl branduolinių klausimų su Iranu. Tačiau klasikinę Rusijos ir Amerikos santykių darbotvarkę galima grąžinti demokratinei administracijai, nors ir esant naujam įtampos lygiui.

Todėl per ateinančius ketverius metus galima tikėtis aktyvios konkurencijos su kontroliuojama įtampa — ir tai yra vieninteliai normalūs Rusijos ir Amerikos darbo santykiai, kai Rusija tvirtai laikosi savo pozicijų.

Tegai:
JAV, Džo Baidenas
Temos:
JAV prezidento rinkimai — 2020