Seimas, archyvinė nuotrauka

Opozicijai nepavyko pradėti Skvernelio atsistatydinimo procedūros

41
(atnaujinta 12:59 2018.10.23)
Seimo opozicinės frakcijos nesulaukė rezoliucijos dėl ministro pirmininko Sauliaus Skvernelio atsistatydinimo palaikymo

VILNIUS, spalio 23 — Sputnik. Seimas atmetė opozicinių frakcijų seniūnų: Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos — Juozo Oleko, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos — Gabrieliaus Landsbergio, Liberalų sąjūdžio frakcijos — Eugenijaus Gentvilo bei Mišrios Seimo narių grupės seniūno Bronislovo Matelio teiktą rezoliuciją "Dėl Sauliaus Skvernelio įvykdytų Lietuvos teisės aktų pažeidimų bei galimo priesaikos sulaužymo", rašo Seimo spaudos tarnyba.

Už pasiūlymą priimti rezoliuciją be pataisų balsavo 42, prieš — 52, susilaikė 13 Seimo narių. Alternatyvaus balsavimo metu už rezoliucijos projekto redagavimą balsavo 43, už tai, kad projektas būtų atmestas — 63 Seimo nariai. Rezoliucija atmesta.

"Mes kreipiamės ir raginame, kad Ministras Pirmininkas savo veiksmais nedelsiant išsklaidytų abejones, dėl galimai duotos priesaikos sulaužymo ir konkrečiais veiksmais įrodytų, kad gali tarnauti sąžiningai demokratijai. Mums atrodo, kad vienintelis kelias surasti tokią tiesą yra sunaikintos informacijos atkūrimas ir įrašo paviešinimas", — pristatydamas projektą sakė Olekas.

"Sukilęs ažiotažas dėl nieko yra labai aiškus ženklas, kad daromi geri darbai", — nepritarti rezoliucijai ragino Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos narė Guoda Burokienė.

Vyriausybės vadovas apkaltintas to, kad, jo žiniomis, vyriausybės tarnyba sunaikino garso įrašą, kuriame premjeras pasisakė apie žodžio laisvę bei Registrų centro duomenų teikimą žurnalistams. Tai paaiškėjo, kai žurnalistai pareikalavo paviešinti garso įrašą, norėdami sužinoti, kodėl atverti Registrų centro duomenis buvo atidėtas. Po to opozicija parengė Skverneliui aštuonis klausimus.
Tada Vyriausybė nusprendė, kad žiniasklaida turėtų mokėti už Registro centro duomenis.

Kilo skandalas , pasigirdo kaltinimai dėl žodžio laisvės apribojimo. Ministrų kabinetas atšaukė savo sprendimą dėl mokėjimo, tačiau opozicija reikalavo viešai paskelbti vyriausybės posėdžio, kuriame ministras pirmininkas tariamai padarė nekorektiškus pareiškimus dėl žiniasklaidos, užrašą.

Skvernelio elgesys atskleidžia diktatoriaus bruožus >>

Skvernelis paaiškino, kad saugomi tik kabineto posėdžio įrašai, kuriuos galima stebėti internete, o už uždarų durų vyksta susitikimai, kurie dažnai sukelia akivaizdžių prieštaravimų. Jie įrašomi tik protokolui parengti, o vėliau ištrinami.

Skvernelis neeiliniame Seimo posėdyje antradienį nedalyvavo. Jis sakė, kad turi pakankamai iš anksto suplanuotų reikalų, todėl neketina  dalyvauti politiniuose spektakliuose.

41
Tegai:
Seimo opozicija, opozicija, žiniasklaida, žodžio laisvė, Seimas, Saulius Skvernelis
Dar šia tema
Žiniasklaida vėl nemokamai gaus duomenis iš Registrų centro
TS-LKD reikalauja neeilinio posėdžio dėl Skvernelio sulaužytos priesaikos
Gitanas Nausėda ir Ingrida Šimonytė

Lietuvos europarlamentarė užsiminė, kad prezidentas delsia patvirtinti ministrus 

(atnaujinta 15:59 2020.11.28)
Pasak konservatorės Juknevičienės, dabar Lietuvos politikoje "tikrai ne metas galių žaidimams"

VILNIUS, lapkričio 28 — Sputnik. Europarlamentarė iš Lietuvos, buvusi krašto apsaugos ministrė ministrė Rasa Juknevičienė sakė, kad jai  nesuprantamas delsimas su naujosios Vyriausybės tvirtinimo reikalais.

"Na, aš turbūt jau kažko nebesuprantu Lietuvos konstitucinėje sandaroje, gal pervertinu didžiulę krizę sveikatos sistemoje, gal nesusigaudau dėl būsimo Lietuvos ir septynmečio ES biudžeto svarbos, bet man nesuprantamas delsimas su naujosios Vyriausybės tvirtinimo reikalais", — parašė europarlamentarė savo "Facebook" puslapyje.

Kaip pažymėjo Juknevičienė, jei jai, atsakingai už Krašto apsaugą, prezidento Adamkaus ar prezidentės Grybauskaitės patarėjai būtų kėlę klausimus dėl viceministrų ar patarėjų, o ir būtų atėjusi mintis bėgioti juos derinti, tai ji būtų buvusi giliame nustebime. Pasak jos, tai įstatyminė, konstitucinė ministrų atsakomybė. 

"Prezidento institucija yra ypač svarbi ir gerbiama, tačiau demokratinė valstybė yra tokia ypatinga, nes turi galios pasiskirstymą ir pusiausvyrą. Ji turi būti ginama ir nebijoti pasakyti, kad tai vienos svarbios institucijos galių riba ir čia prasideda kitos svarbios institucijos atsakomybė", - pridūrė jis. - sakė konservatorius", — pareiškė politikė.

Pasak Juknevičienės, dabar Lietuvoje "tikrai ne laikas galių žaidimams".

"Neužsižaiskim ir neprisižaiskim", — rašė politikė.

Šios savaitės pradžioje naująja Lietuvos ministre pirmininke paskirta buvusi finansų ministrė Ingrida Šimonytė, kuri, prieš pradėdama eiti pareigas, pateikė prezidentui Gitanui Nausėdai kandidatų į ministrus sąrašą.

Tačiau penktadienį Nausėda pareiškė, kad Šimonytės sudarytas sąrašas nebus patvirtintas iki galo. Valstybės vadovas nenurodė, kokie vardai iš jo bus išbraukti, tačiau jis tikino, kad pirminė versija bus pakeista.

Kaip pranešė Sputnik Lietuva, pradinėje sąrašo versijoje yra politinių veikėjų, kurie yra labai prieštaringi Lietuvos visuomenės ir daugybės ekspertų nuomone. 

Tegai:
Rasa Juknevičienė, Ingrida Šimonytė, Gitanas Nausėda
Rusijos ambasada Lietuvoje

"Akivaizdus perviršis": RF ambasada kalbėjo apie Lietuvos kišimąsi į Maskvos reikalus 

(atnaujinta 11:31 2020.11.28)
Kaip pabrėžta Rusijos diplomatinėje atstovybėje, Vilniuje "smurtinio valdžios pakeitimo Rusijos Federacijoje" tema buvo aptarta praktiškai tuo metu, kai Lietuvos ambasadorius Maskvoje Eitvydas Bajarūnas įteikė Putinui skiriamuosius raštus

VILNIUS, lapkričio 28 — Sputnik. Praėjusią savaitę vykęs devintasis "Laisvosios Rusijos forumas", į kurį susirinko radikalios Rusijos opozicijos atstovai ir šalininkai, "įrodo, kad oficialioji Lietuvos valdžia nuolat kišasi į mūsų šalies vidaus reikalus", pranešė Rusijos ambasada Vilniuje.

Kaip pabrėžė diplomatinė atstovybė, pažymėtina, kad renginys, kurio tikslas "skatinti intelektinės alternatyvos dabartiniam Rusijos politiniam režimui formavimą", vyksta šalyje, kur viskas nėra taip sklandu su demokratija, kur yra persekiojama dėl savo požiūrio. Visų pirma, būtent čia jie bando "įkalinti" politiką ir žurnalistą Algirdą Paleckį, o buvęs prezidento Rolando Pakso sąmoningai neleidžia į politinį gyvenimą, nepaisant Europos teismų sprendimo.

Ambasada taip pat priminė aktyvistų Giedriaus Grabausko ir Aleksejaus Greičiaus, politiko Viačeslavo Titovo, Vilniaus "Nemirtingojo pulko" koordinatorės Tatjanos Afanasjevos-Kolomiec ir mokytojos Elos Kanaitės likimą.

"Atrodo, kad Lietuvos valdžios institucijos ir radikalūs Rusijos opozicionieriai savo nesantaikos ir ortodoksalumo laipsniu atrado vienas kitą. Štai kodėl jie susitiko devintą kartą", — sakė Rusijos diplomatinė atstovybė.

Pasak Rusijos diplomatų, Lietuvos valdžia atvirai globoja opozicinius radikalus iš Rusijos, kurie diskutuoja apie "galimybę užgrobti valdžią jėga".

"Tai jau akivaizdus perviršis. Tai yra tai, kas laikoma nepriimtina, nepriimtina praktika tarptautiniuose santykiuose; tai, ko Lietuvos valdžia tikrai nenorėtų matyti savo atžvilgiu", — sakoma ambasados ​​pranešime.

Diplomatai taip pat pabrėžė, kad panašus forumas "visiškai nepriimtinomis temomis" vyko Vilniuje "beveik tuo metu, kai Lietuvos ambasadorius Maskvoje Eitvydas Bajarūnas įteikė skiriamuosius raštus Rusijos prezidentui ir, aišku, sakė gerus žodžius apie dvišalio bendradarbiavimo plėtrą".

"Kadangi Baltarusijos klausimas buvo vienas iš svarbiausių renginio siužetų, būtų gerai, jei šis komentaras būtų parodytas Svetlanai Tichanovskajai ir kitiems jos prieglobstį Lietuvoje radusiems kolegoms. Gal tada jie pagaliau suprastų, kur juos nuvedė politinis gyvenimas ieškant demokratijos ir laisvės. O jei jiems neleiS tuo patikėti, tada jie patys visada gali paklausti tų lietuvių, apie kuriuos buvo minėta aukščiau", — apibendrino Rusijos diplomatinė atstovybė.

Anksčiau Rusijos užsienio reikalų ministerija ir Rusijos ambasada Lietuvoje ne kartą kėlė panašių klausimų. Pavyzdžiui, buvęs Rusijos ambasadorius Lietuvoje Aleksandras Udalcovas pažymėjo, kad Lietuva "įžūliai kišasi į Rusijos vidaus reikalus, periodiškai rinkdama vadinamosios nesisteminės opozicijos atstovų susitikimus savo teritorijoje". Tuo tarpu, pasak Udalcovo, Maskvos ir Vilniaus santykiai dabar yra aklavietėje, o Lietuvai trūksta politinės valios iš jos išeiti.

Tegai:
Lietuva, Rusija
Moteris eina pro Sičuano provincijos žemėlapį

Skurdo nebėra. Kinija nugalės toliau?

(atnaujinta 13:08 2020.11.28)
Metų pradžioje skurstančių apskričių buvo 832, šią savaitę iš skurstančių apskričių sąrašo buvo išbrauktos paskutinės devynios

VILNIUS, lapkričio 28 — Sputnik. Jaučiama, kad Pekinas dar nespėjo iš tikrųjų atšvęsti šį pasiekimą ir paversti jį pasauliniu įvykiu: iki 2020 metų iškeltas tikslas buvo įvykdytas laiku, kad būtų visiškai panaikintas  absoliutus skurdas. Apie tai rašo RIA Novosti autorius Dmitrijus Kosyrevas.

Tačiau jei agentūros praneša, kad šią savaitę iš skurstančių apskričių sąrašo buvo išbrauktos paskutinės devynios — tai  taip ir yra? Visiškas skurdas Kinijoje įveiktas?

Metų pradžioje skurstančių apskričių buvo 832. Paskutinės devynios buvo įsikūrusios pietvakarinėje Guidžou provincijoje. Prieš tai, praėjusiais mėnesiais visiškas skurdas įveiktas Sindziange, Sičuane ir dar keliose kitose provincijose.

Taip, tai yra pasaulinės reikšmės įvykis, jis dar labiau sustiprins Kinijos statusą, pavyzdžiui, Afrikoje, kur ji ir be to sėkmingai eksportuoja vystymosi technologijas į regionus, kurie atrodo beviltiškiausi. Nors ir be šių metų rekordų, ekspertai, pavyzdžiui, daktaras Matthias Holvortas iš JT maisto programos, šiomis dienomis pasauliui primena, kad Kinijai atitenka 70 procentų panaikinto pasaulio skurdo (daugiau nei 700 milijonų žmonių). Taip, iš tikrųjų šie skaičiai buvo žinomi jau seniai, iš įvairių leidinių ir dokumentų, ir jei Pekinas būtų kovojęs su skurdu dar metus ar dvejus, padėtis nebūtų labai pasikeitusi.

Tačiau tokiems įvykiams visgi įvykus, jie sukelia įvairių minčių įvairiems žmonės visame pasaulyje. Štai bent jau leidinys "Foreign Affairs", JAV: tai tik pradžia, kinams vis dar teks daug nuveikti, kad pagerintų milijonų gyvenimą... O kas ginčytųsi: teks. Ir kaip nesuprasti liūdnų amerikiečio jausmų, juk ne JAV sumušė rekordą.

Pirmoji mintis čia akivaizdi: tai tik figūra, tai yra sąlyginis dalykas, kažkas sugalvojo šią skaitmeninę ribą, o dabar ji buvo įveikta. Kinijos ekonomistai apskaičiavo, kad kraštutinis skurdas prasideda nuo žemesnės nei 4000 juanių per metus ribos. Beje, tose pačiose paskutinėse Guidžou apskrityse vidutinės metinės pajamos padidėjo iki 11 487 juanių arba 1740 JAV dolerių. Bet kažkam atrodys, kad tokios pajamos yra siaubingos. Svarbiausia, kad dabar kova tikrai prasidės ne nuo kraštutinio, o tiesiog nuo skurdo. Nes tai yra pats atvejis, kai tikslas — niekis, o judėjimas — viskas.

Čia, be abejo, įdomiausia yra technologijos, kai kurios iš jų galėjo suveikti tik Kinijoje, o dalis — kitur. Visiškas skurdas šalyje priešinosi, kaip matyti iš žemėlapio, sunkiai prieinamose vietovėse ir toli nuo plėtros centrų (pavyzdžiui, kalnuose). O efektyviausias kovos metodas dažniausiai pasirodė ten kelių tiesimas.

Taip pat buvo importuojamos tokios technologijos kaip "ryžiai - žuvis", tai yra mailiaus auginimas vandenyje, kuris dalį metų turėtų užlieti ryžių pasėlius. Taip pat — ryšys, be kurio neįmanoma atspėti, kokius produktus ir už kiek galima parduoti kaimyniniame mieste, jei ten, pasikartosime, atsirado kelias. Galiausiai — iš daugybės kiniškų keistenybių — kai kur ant namų kabino lenteles "skurstantis ūkis", tačiau tai reiškė, kad ūkis pastatė būtent šį namą už beprocentę paskolą, kurią išleido vietos plėtros ir skurdo mažinimo tarnyba. Tai yra reklama dėl keitimosi patirtimi: ateina kaimynai ir aptaria, kaip veikia ši technologija... Nors kai kuriose šalyse labiau įprasta pakabinti kitas lenteles, pavyzdžiui, "pavyzdinio turinio namai", mokyti tik remiantis gerais pavyzdžiais ir ignoruoti blogus.

Kova su skurdu Kinijoje vyko ne tik per pastaruosius 40 metų (tai yra po maoizmo), bet ir šimtmečius. Kitose šalyse ir civilizacijose vyko tas pats. Ir žmonija per šį laiką susiprato, kad kalbama apie problemą, kurios pagrindas — filosofija, tai yra žmonių ir tautų požiūris į tai, kas apskritai yra skurdas ir kokia yra vieno žmogaus ir visos visuomenės pastangų prasmė.

Ir čia labai tinkamai atrodo straipsnis, kuris buvo paskelbtas beveik tą pačią dieną, kai Pekinas paskelbė apie savo pasiekimą. Jis buvo paskelbtas Indijos laikraštyje "Pioner", tačiau jo autorė — amerikiečių rašytoja Janet Dailey, kuri netaria nė žodžio apie Kiniją, ji iš tikrųjų rašo apie tai, kodėl trampizmas dabar gyvuos amžinai. Ir — taip, kalbama apie skurstančio žmogaus pastangų prasmę. JAV, nors ir ne tik ten.

JAV doleriai, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Наталья Селиверстова

Janet pradeda pokalbį su garsiąja Hilari Klinton citata apie tai, kad didelė JAV gyventojų dalis — basket of deplorables, beveik neišverčiamas įžeidimas, kaip "šiukšlių krūva". Tada įvyko keista istorija — šiuos žodžius, sau priskyrė tiek Donaldo Trampo rinkėjai, tiek demokratų rinkėjai, tai yra visokios valstybės pagalbos gavėjai; apskritai vargšai. Be to, buvo ir kitų Hilari pasisakymų. Šie žodžiai, visi kartu sugadino Hilari rinkimus ir privertė dabartinę Baideno kampaniją griebtis itin didelio sukčiavimo per rinkimus.

Taigi, negalima taip elgtis su vargšais, sako Janet, jie neturėtų jaustis pamiršti ir, be to, niekinami. Taip pat, kaip ir Anglijoje negalima buvo ignoruoti ištisų miestų, paremtų senomis pramonės šakomis, gyventojų likimo, o Didžiosios Britanijos demokratai (tai yra leiboristai) šiuos žmones paprasčiausiai nurašė ir pašalino iš savo galimų rinkėjų sąrašų.

Amerikos politinė kultūra, kurią atspindi trampizmas, sako ji, daro prielaidą, kad beveik visi karjerą pradeda būdami vargšai, o vėliau prisiima asmeninę atsakomybę už savo sėkmę ar nesėkmę. Ten niekas neturi rūpintis vargšais — už tad ten skurdas ir kitos nesėkmės nėra suvokiamos su niekinančia atjauta, lydinčia valstybės dalijamą medžiagą. Ir todėl amerikiečiai ir toliau masiškai balsuos už trampizmą, o ne tik už Demokratų partijos socializmą, kuriame "žemesnieji" yra maitinami mainais už jų rinkimų paramą, slėpdami jiems panieką.

Bet tai yra klasikinės dešiniųjų ideologijos himnas, o Kinija — ką ji turi bendro su juo? Argi ne kairiųjų politika - "socializmas su kinų ypatybėmis" kovoja su skurdu ten? Bet reikalas yra tas, kad pagal amerikiečių kairiųjų ir dešiniųjų standartus tikras kairysis buvo Mao valdžioje, kai visa šalis turėjo tenkintis po lygiai padalintomis valstybės išmokomis su žinomu rezultatu (nuskurdimas). Šiandien su skurdu tolimuose rajonuose kovojama amerikietiškai: atveria žmonėms galimybes užsidirbti pinigų patiems, o ne dalijant pagalbą, kuriai pirmojo ar antrojo pasaulio ekonomikai kažkaip susikrapštytų pinigų. Na, o jei kalbėsime apie kinų ypatumus, tai vargšai ten nėra niekinami, jie laikomi gerbiama visuomenės dalimi, kuriai turi būti suteiktas impulsas tapti dar labiau gerbiamam — kai jie savo rankomis nugalėjo skurdą.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
JAV, skurdas, Kinija
Dar šia tema
Žmonijai išpranašautas visuotinis skurdas
Lietuvos teisininkas: Vilniui "Baltarusijos avantiūros" sukels liūdnas pasekmes
Lietuva pateko į šalių su didžiausia skurdo rizika ES sąrašą