Andrejus Parubijus, archyvinė nuotrauka

Lietuva, Ukraina ir Lenkija sukurs bendrą energetikos centrą

32
(atnaujinta 18:39 2018.11.13)
Trys valstybės nutarė kartu siekti nepriklausomybės nuo Rusijos energijos šaltinių

VILNIUS, lapkričio 13 — Sputnik. Rytų Europos energetikos centro sukūrimas leis Lietuvai, Lenkijai ir Ukrainai tapti nepriklausomoms nuo Rusijos energijos prasme, antradienį Vilniuje vykusios spaudos konferencijos metu sakė Aukščiausiosios Rados pirmininkas Andrejus Parubijus, praneša RIA Novosti.

Pirmadienį ir antradienį Lietuvos sostinėje vyksta devintoji tarpparlamentinė Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos asamblėja. Joje dalyvauja Lietuvos Seimo, Lenkijos Senato ir Ukrainos Aukščiausiosios Rados atstovai.

Susirinkimo pabaigoje buvo priimta rezoliucija, kurioje teigiama, kad Lietuva, Lenkija ir Ukraina palaiko galimybę sukurti Rytų Europos energetikos centrą. Remiantis dokumentu, asamblėjos dalyviai planuoja sujungti svarbiausius trijų valstybių infrastruktūrų objektus (elektros linijas, kelius, dujotiekius ir dujų saugyklas), taip pat Lenkijos ir Ukrainos pasienio zonų infrastruktūrą.

"Mes aptarėme galimybę sukurti bendrą energetikos centrą ir suderinti savo pastangas, pavyzdžiui, suvienyti elektrines, suskystintųjų dujų, kurios šiandien tiekiamos į Baltijos šalis, tiekimus ir dujų saugyklas Ukrainoje, atlikti daug veiksmų, kurie leis mums likti visiškai nepriklausomiems nuo Rusijos", — sakė Parubijus.

Planuojama, kad Lietuva, Latvija ir Estija bus prijungtos prie Europos elektros tinklų per Lenkiją, o tiksliau, "LitPol Link" jungtį ir naują jūrinį kabelį tarp Lietuvos ir Lenkijos, įrengiant papildomus sinchroninius kompensatorius. Sinchronizacija turi būti įvykdyta 2025 metais.

Pigiausią energiją Lietuvai parduoda Kaliningradas ir Baltarusija >>

Lietuva jau pradėjo parengiamuosius desinchronizacijos nuo Rusijos energetikos sistemos darbus. Pastočių šalies šiaurės rytuose rekonstrukcijos darbai, taip pat elektros perdavimo linijų su Baltarusija išmontavimas bus baigti ne vėliau kaip 2021 metais.

Daugelio ekspertų teigimu, atjungimas nuo BRELL atneš sunkumų Lietuvai, tačiau jie neturi nieko bendro su Baltarusijos AE eksploatacijos pradžia. Problemų kyla dėl nepakankamai apgalvotų sprendimų ir per didelių sąnaudų, reikalingų pereiti prie Europos tinklų.

32
Tegai:
energetinis saugumas, Ukraina, Lenkija, Lietuva
Dar šia tema
Rados deputatas pasiūlė atšaukti žiemą dėl aukštų dujų kainų
Žiniasklaida apibūdino pagrindinę Baltijos valstybių baimę prieš Rusiją
Vilniuje pradėta naujo duomenų centro statyba pasitraukimo iš BRELL fone
Baltijos šalys prašo 432,5 mln eurų elektros tinklams sinchronizuoti