Teresa Mei, archyvinė nuotrauka.

"Brexit" susitarimą apsunkina Gibraltaro klausimas

26
(atnaujinta 07:21 2018.11.22)
Gibraltaras daugiau nei 300 metų priklauso Jungtinei Karalystei, Ispanijos pozicija dėl jo statuso nuo "Brexit" sprendimo keitėsi: iš pradžių Ispanija sakė, kad sieks regiono suvereniteto, vėliau neteikė šiam klausimui didelio dėmesio, o dabar kelia grėsmę galutiniam susitarimui dėl "Brexit"

VILNIUS, lapkričio 22 — Sputnik. Vakar Didžiosios Britanijos premjerė Teresa Mei Briuselyje susitiko su Europos Komisijos pirmininku Žanu Klodu Junkeriu dėl "Brexit" sutarties, likus vos keturioms dienoms iki lemiamo Europos vadovų sprendimo, rašo LRT.

Didžiosios Britanijos ministrė pirmininkė Teresa Mei
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Netikėtai iškilo dar vienas derybas apsunkinantis klausimas – Gibraltaro ateitis. 

Ispanija, nors ir negali blokuoti galutinio susitarimo, siekia išsikovoti išskirtinį statusą, ateityje priimdama sprendimus dėl šios kaimynystėje esančios Jungtinės Karalystės teritorijos.

Kai sekmadienį Europos valstybių lyderiai susitiks aptarti "Brexit" susitarimo, nuskandinti susitarimą gali Gibraltaro uola. Visų akims nukrypus į sieną Airijoje, pamiršta kita svarbi siena. Apie ją priminė Ispanijos premjeras, antradienį pareiškęs, kad nepritars "Brexit" susitarimui, jei sprendžiant Gibraltaro klausimus Ispanijai nebus garantuota veto teisė.

Gibraltaras – vienintelė Jungtinės Karalystės užjūrio teritorija Europoje. Tai mažiau nei septynių kvadratinių kilometrų dydžio teritorija su 30 tūkstančių gyventojų. Nors daugiau nei 300 metų ji priklauso Jungtinei Karalystei, Ispanijos pozicija dėl jos statuso nuo "Brexit" sprendimo keitėsi: iš pradžių Ispanija sakė, kad sieks regiono suvereniteto, vėliau neteikė šiam klausimui didelio dėmesio, o dabar kelia grėsmę galutiniam susitarimui dėl "Brexit".

Ketvirtadienį Briuselyje susitiks 27 nacionaliniai atstovai, penktadienį susitiks pagrindiniai bendrijos narių derybininkai, o sekmadienį laukia svarbiausias – Europos vadovų tarybos susitikimas, kuriame, viliamasi, bus sudėti lemtingi parašai ant vadinamojo skyrybų susitarimo.

Didžioji Britanija 2016 metų birželį surengė referendumą dėl savo narystės Europos Sąjungoje. Apie 52 procentus gyventojų balsavo už pasitraukimą. ES šalys skirtingai reagavo į šį faktą.

26
Tegai:
susitarimas, Brexit, Ispanija
Dar šia tema
Tuskas mano, kad ES turėtų pasirengti blogiausiam "Brexit" scenarijui
ERPB ekonomistai prognozuoja, kaip "kietas" "Brexit" smogs Lietuvai
Teresa Mei paskelbė apie Britanijos ketinimą keisti santykius su Rusija