JAV karinė bazė, archyvinė nuotrauka.

JAV ragina Europą kariuomenės kūrimo planą derinti su NATO

38
(atnaujinta 07:53 2018.11.22)
Nors ES nori deklaruoti tam tikrą savo savarankiškumą ir gebėjimus apsiginti, JAV tikisi, kad tai bus padaryta, visus veiksmus suderinus su NATO, o ne jos atsisakius

VILNIUS, lapkričio 22 — Sputnik. JAV reikalauja daugiau aiškumo Europos šalių pozicijoje dėl planų sukurti savo kariuomenę ir teigia, kad tai turėtų būti NATO papildymas, o ne pakaitalas, rašo RIA Novosti su nuoroda į JAV nuolatinio atstovo ES Gordono Sondlando kalbą Europos Parlamento nariams.

"Tai labai jautrus klausimas. Mes turime nuolat aiškinti JAV rinkėjams, kodėl Jungtinės Valstijos, nepaisydamos visų savo problemų, kasmet siunčia Europai dešimtis milijardų dolerių, kad apsaugotų Europą nuo Rusijos ir kitų grėsmių, nors šie pinigai galėtų būti skirti JAV poreikiams tenkinti", — sakė diplomatas Užsienio reikalų komiteto posėdyje.

Pasak jo, situacija tampa vis sudėtingesnė, nes Europos Sąjunga nusprendė, kad gali sukurti savo pajėgas, o tai kenkia NATO.

"Todėl tikimės, kad, nors ES nori deklaruoti tam tikrą savo savarankiškumą ir gebėjimus apsiginti, tai bus padaryta, visus veiksmus suderinus su NATO, o ne atsisakius NATO", — sakė amerikiečių diplomatas.

Pasak jo, JAV girdi iš Europos "du visiškai priešingus požiūrius" gynybos klausimu: vieni ketina apsiriboti mažų konfliktų ar problemų sprendimu Šiaurės Afrikoje, o kiti kalba apie žvalgybos bendruomenės, kariuomenės kūrimą ir pilnavertes ginkluotąsias pajėgas.

JAV nuomone, svarbu "užtikrinti didesnį visos ES supratimą apie tai, ką ji ketina daryti savo lėšomis", nes Europa daro nemažą indėlį, finansuodama NATO.

"Vieningos Europos kariuomenės" kūrimas

Anksčiau Prancūzijos prezidentas Emanuelis Makronas pasiūlė sukurti "vieningą Europos kariuomenę", nepriklausomą nuo JAV; turimas omenyje ir kibernetinis saugumas. Idėją palaikė Vokietijos kanclerė Angela Merkel. Vėliau Europos diplomatijos vadovė Federika Mogherini pareiškė, kad Europos Sąjunga nesuinteresuota "Europos kariuomenės" kūrimu, nes tai politinis, o ne karinis aljansas.

Pareiškimai apie "Rusijos grėsmę" periodiškai skamba iš vakarų politikų lūpų, dažniausiai iš Baltijos šalių ir Lenkijos. Tuo tarpu Maskva ne kartą pabrėžė, kad niekada nepuls nė vienos iš NATO šalių. Pasak Rusijos užsienio reikalų ministro Sergejaus Lavrovo, NATO gerai žino, kad Rusija neketina pulti, tačiau naudojasi proga diegti daugiau karinės įrangos ir batalionų šalia Rusijos sienų.

NATO: plėtros istorija
© Sputnik /
NATO: plėtros istorija
38
Tegai:
NATO, ES, JAV
Dar šia tema
Makronas pasiūlė sukurti vieningą Europos kariuomenę
Trampą įžeidė Makrono pasiūlymas sukurti vieningą Europos kariuomenę
Ispanijos gynybos ministrė palaikė idėją sukurti vieningą Europos kariuomenę
Ingrida Šimonytė balsų traukime dėl Seimo rinkimų
 

Lietuvos policija pradėjo stebėti balsų pirkimą rinkimuose į Seimą

(atnaujinta 17:18 2020.09.26)
Lietuvos policijos vadovo teigimu, jau analizuojamos probleminės sritys, kuriose dažniausiai fiksuojami pažeidimai balsuojant

VILNIUS, rugsėjo 26 — Sputnik. Vyriausioji rinkimų komisija (VRK), visuomeninė organizacija ir policija susitarė bendradarbiauti per rinkimus į Lietuvos Seimą, praneša VRK spaudos tarnyba.

Vienas svarbiausių Valstybinės rinkimų komisijos, policijos ir visuomeninės organizacijos "Baltosios pirštinės" uždaviniai yra užtikrinti, kad rinkimai vyktų skaidriai ir užkirsti kelią rinkėjų papirkinėjimui.

Valstybinės rinkimų komisijos pirmininkė Laura Matjošaitytė pabrėžė, kad labai svarbu užtikrinti viešąją tvarką rinkimų apygardose tiek rengiant išankstinį balsavimą, tiek rinkimų dienomis.

Ji taip pat išreiškė viltį, kad visos bendradarbiaujančios partijos aktyviai reaguos į gautą informaciją apie galimus pažeidimus per rinkimus ir atitinkamai juos užfiksuos, kad būtų išvengta galimų pažeidimų tiek per rinkimų kampaniją, tiek per rinkimus į Seimą.

Lietuvos policijos generalinis komisaras Renatas Požėla sakė, kad jie jau dabar aktyviai stebi ir analizuoja informaciją, sudaro pažeidimų žemėlapį, nustato galimus reagavimo būdus ir prevencines priemones. Pasak jo, policijos pareigūnai analizuoja ir problemines sritis, kuriose dažniausiai pastebimi pažeidimai rinkimuose arba užfiksuojami bandymai papirkti rinkėjus.

"Stebėseną vykdo mūsų žvalgybiniai padaliniai, kurie orientuoti į informacijos rinkimą dėl galimų balsų pirkimo. Esame pasiruošę, dirbsime tiek, kiek to reikalaus situacija. Tikimės, kad prisidės ir policijos rėmėjai, žmonės bus pilietiški ir aktyvūs ir bendras visų darbas padės užtikrinti skaidrius rinkimu", — sakė jis.

Valstybinė rinkimų komisija ir Lietuvos policija ragina žmones, turinčius informacijos apie galimą kyšininkavimą ar kitus su rinkimais susijusius įstatymų pažeidimus, kreiptis į atsakingas organizacijas ir pateikti informaciją.

Apie pažeidimus galima pranešti per elektroninių policijos tarnybų portalą arba paskambinus pagalbos telefono numeriu 112. Apie galimus pažeidimus taip pat galima pranešti skambinant VRK trumpuoju informacijos numeriu 1855.

Rinkimai į Seimą vyks spalio 11 dieną.

Tegai:
policija, Seimo rinkimai, Seimas
Temos:
Lietuvos Seimo rinkimai — 2020
Dar šia tema
Politologas: NATO pratybos pasienyje su Baltarusija lėmė atsakomuosius veiksmus
Didelis nacionalinis pakilimas? Kaip smetoninės Lietuvos sekėjai veržiasi į Seimą
Džo Baidenas

Baidenas grasina Rusijai pasekmėmis dėl "kišimosi" į JAV rinkimus  

(atnaujinta 10:58 2020.09.26)
Be to, Amerikos žvalgyba įtaria Rusijos Federaciją, Kiniją ir Iraną, kad jie nori kištis į JAV rinkimus 2020 metais

VILNIUS, rugsėjo 26 — Sputnik. Kandidatas į prezidentus iš demokratų partijos Džo Baidenas pažadėjo Rusijai pasekmes dėl tariamo kišimosi į Amerikos vidaus reikalus, praneša RIA Novosti.

"Pažadu, kad bus pasekmių, bus pasekmės dėl kišimosi į mūsų suverenius reikalus", — NBC eteryje sakė Baidenas.

Anksčiau FTB direktorius Christopheris Ray'as sakė, kad Rusija bando paveikti JAV rinkimus 2020 metais, tačiau neliečia infrastruktūros.

Tačiau jis nepateikė jokių įrodymų dėl bandymų paveikti Amerikos rinkimus. Be to, Amerikos žvalgyba įtaria Rusijos Federaciją, Kiniją ir Iraną, kad jie nori kištis į JAV rinkimus 2020 metais.

Rusija kategoriškai neigia bet kokį kišimąsi.

Tegai:
rinkimai, JAV, Rusija, Džo Baidenas
Dar šia tema
JAV pralaimėjimo grėsmė. Kodėl Vašingtonas vėl įvedė sankcijas Teheranui
"Time" paskelbė 100 įtakingiausių žmonių reitingą

Pietų karinės apygardos artileristai pratybose "Kaukazas-2020" sustabdė tankų puolimą

(atnaujinta 14:39 2020.09.26)
Pratybose dalyvavo daugiau nei aštuoni tūkstančiai Rusijos karių ir apie 400 karinės technikos vienetų

Astrachano regione esančiame Ashuluko poligone Rusijos kariškiai vykdė strateginę vadovavimo ir štabo pratybų "Kaukazas-2020" dalį labai manevringą gynybą su motorizuotais šautuvų padaliniais, palaikomais minosvaidžio, patrankos ir raketinės artilerijos padaliniais.

Filmuotoje medžiagoje matyti, kaip šaudoma į tradicinius oponentus iš haubicų ir minosvaidžių.

Specialistai naudojo priešgaisrinių bombų ir prieštankinių minų derinimo metodą, išdėstytą kaip šachmatų lentoje, kad tankai neprasiveržtų iš priešo.

Masyvi ugnis buvo paleista iš haubicų "Gvozdika", "Msta-S", "Msta-B", taip pat iš "Sani" ir "Podnos" skiedinių. Tankų T-72B3 įgulos atliko manevringos gynybos taktiką šaudant iš apkasų, tuo tarpu buvo vykdomos šaudymo padėčių keitimo. Jie sustabdė "besiveržiantį" sąlyginį priešą.

Dalyvavo daugiau kaip aštuoni tūkstančiai karių ir apie 400 karinės technikos vienetų.

Tegai:
pratybos, Rusija
Dar šia tema
Paskelbta čiuožėjos Kostornajos treniruotė — video
Sulaikytas klaipėdietis, įtariamas neteisėtu šaudmenų disponavimu — video