Aviacijos bazė Šiauliuose, archyvinė nuotrauka

JAV "užlauš rankas" Baltijos šalių lyderiams, bet užkirs kelią nusiginklavimui

70
(atnaujinta 15:54 2018.12.07)
Vašingtonas vertina Baltijos valstybes kaip priemonę daryti įtaką Rusijai, todėl Baltijos valstybių nusiginklavimas nėra jam naudingas, mano politikos mokslų daktaras Aleksandras Gusevas

VILNIUS, gruodžio 7 — Sputnik. Buvęs Lietuvos prezidentas, EP narys Rolandas Paksas pasiūlė Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui pradėti nusiginklavimo procesą Baltijos šalyse.

Pakso manymu, demilitarizacija galėtų būti "bandomasis projektas", kuris patvirtintų, kad Lietuva ir Rusija gali sėkmingai bendradarbiauti nusiginklavimo srityje ir "daryti tai visiškai kitaip nei iki šiol". Be to, buvęs Lietuvos Respublikos vadovas pareiškė, kad yra pasirengęs prisiimti proceso iniciatoriaus vaidmenį, visų pirma susitikti su regiono šalių vadovais, kad gautų jų paramą, taip pat nuvykti į Jungtines Valstijas, kad įtikintų prezidentą Donaldą Trampą, jog reikia imtis nusiginklavimo.

Interviu Sputnik Lietuva Strateginio planavimo instituto direktorius, politikos mokslų daktaras, profesorius Aleksandras Gusevas pareiškė, kad Vašingtonas, tikriausiai, neleis Baltijos valstybėms nusiginkluoti.

"Manau, kad šis susitikimas [Pakso ir Putino] mažai kuo naudingas, nes amerikiečiai tiesiog užlauš Baltijos valstybių vadovų rankas ir užkirs kelią <...> Baltijos šalių demilitarizacijai. Baltijos valstybės Jungtinėms Valstijoms yra geopolitinis įtakos mūsų šaliai (Rusijai — Sputnik) placdarmas. Pirmiausia dėl to, kad Baltijos šalys yra buvusios tarybinės respublikos. Be to, Baltijos šalys ribojasi su Rusijos Federacijos teritorija", — sakė ekspertas.

Gusevas pridūrė, kad šiuo metu visose Baltijos šalyse yra dislokuotos JAV karinės bazės, kuriose yra greitojo reagavimo pajėgų.

"Estijoje yra aerodromas, kuris iš esmės priima NATO lėktuvus, kurie kontroliuoja beveik visą sieną su Rusijos Federacija. Todėl Baltijos šalių, ypač Lietuvos, demilitarizacijos šansai visiškai menki... Tačiau mes bet kokį atvykimą, bet kokį kontaktą suvokiame teigiamai. Todėl manau, kad bet kokie buvusių ar dabartinių Baltijos valstybių lyderių ryšiai — tai gana rimti žingsniai ne tik Baltijos šalių, bet ir Rusijos Federacijos pozicijų Europoje ir pasaulyje atžvilgiu", — užbaigė jis.

70
Tegai:
Rusija, nusiginklavimas, Baltijos šalys, JAV
Dar šia tema
Rusija grasina Lietuvos ministrams dėl sankcijų — Grybauskaitė
Maskvoje Latvija ir Estija buvo apkaltintos apartheido zonų sukūrimu Europos centre
Rusija pasirengusi dialogui su Lietuva, pareiškė Matvijenko
Paksas: Europai naudinga kalbėtis su Rusija ir pažvelgti į bendrą ateitį